Ach ne! Kde je JavaScript?
Váš webový prohlížeč nemá povolen JavaScript nebo nepodporuje JavaScript. Pro správné zobrazení tohoto webu nebo pro upgrade na webový prohlížeč, který podporuje JavaScript, povolte JavaScript ve webovém prohlížeči.
Výkup karavanu! Vykoupíme Váš obytný vůz, nebo karavan za hotové,volejte 606118358 www.vykupkaravanu.cz
Partneři webu:
hykro.cz odak.cz
https://www.cwn.cz/

Elektro centrála

Poslední aktualizace před 6 let
Karel ProkopKarel ProkopČlen
Přidáno před 6 let
pro Hermana:
jen doplním Jardu K2 (napsal to Jarda moc pjekně), 2200W/cca 13V je 170A čili zcela v pohodě to 100Ah baterka utáhne, kór na pár minut.
Jako TRVALÝ vybíjecí proud ale určitě ne. To už by na ni bylo moc.
Jako trvalý vybíjecí proud bych nepřekračoval max 30-50A. Ale to v karavanu (obytce) nedosáhneš.
dracekvodracekvoČlen
Přidáno před 6 let
..
Upravil dracekvo dne 18.10.2018 08:47, před 6 let
JiPe HighlandersJiPe HighlandersČlen
Přidáno před 6 let
[quote]Karel Prokop napsal:

Souhlasím s (y) Funem.

E-Foy je ZDROJ.
LiFePO4 je AKUMULÁTOR.
To je jako srovnávat jabka s hruškama.

Nicméně chápu nedůvěru lidí. Už jsme se všichni napálili. Někteří nezdolní optimisti (já např.) i víckrát.
Ale POKROK NEZASTAVÍME.

Lidi co měli centrály; tak je u všech parkovišť pod lanovkama vyhazujou (hluk se nese přes údolí a ty centrály tam měli všichni). Nebo tam hned ráno visejí cedule zákaz kemperů.

Proto hlavně zimní kempeři přechází na Lithium. Jeden cyklus Lithia vychází cca na 1,70Kč - cyklus olova na cca 6,00 Kč.
Prostě je to vývoj. A každýho vjec.

Jojo.

.
Jitka a Pepa, vestavba MaLiBu 640 Charming
( Ducato L4H2 Maxi, 2.3 180 k, aut.)
FunFunHlavní administrátor
Přidáno před 6 let
Efoy má jeden problém a tím je neklesající cena. Je to pravděpodobně dáno jeho menšími možnostmi uplatnění. Kdo ho kromě nás karavanistů vlastně potřebuje?
Fun
Smile
allfaallfaČlen
Přidáno před 6 let
To je všechno hezký, ale pořád se ta baterka musí nějak nabíjet, ať olovo nebo lithium. A to v zimě nadivoko při topení dá akorát ta "hnusná, smradlavá" centrála.
Tímto ji nechci propagovat, doteď jsem jí neměl, ale po čtení tohoto vlákna jsem jí koupil :D.
Lithium bych bral, ale když vidím ty "bastly" , tak si počkám, až to bude kompaktnější.
Upravil allfa dne 18.10.2018 09:59, před 6 let
dracekvodracekvoČlen
Přidáno před 6 let
Ještě na forech o jachtách se občas efoy zmiňuje. Což je taká forma karavanismu na vodě :)

V zimě by šel použít TEC článek nějakým způsobem zabudovaný do topení.
Jenže z 500W tepla dostanete asi 30W elektrické energie. Což se asi moc nevyplatí, že? Ale je to skoro výkon nejlevnějšího efoy :)

Výhoda LifePO je v jeho tvrdosti. Do nějakých 80% nabití lze do baterek cpát maximum, než dojde k dosažení 3,6V a omezování dobíjecího proudu. A ještě můžu nabíjet většíma proudama. Takže centrála může běžet menší dobu.
Při nabíjení olovo velice rychle dosáhne max napětí a pak to do něj leze velice pomalu, a aby jste dobili baterku na 80% musí centrála běžet ohodně déle.
A potom baterky o stejné velikosti vydrží déle nabité. Mají prostě větší hustotu uložené energie.
Daší výhoda z druhé strany. Nemusím bát zapnout 1kW spotřebič, pokud mám v baterkách jen 30% energie. LiFePO to dá. U olova by nejspíš už spadnul měnič na podpětí.

Takže samozřejmě lepší baterky problém s dobíjením nevyřeší, ale život s nimi může být značně komfortnější.
Upravil dracekvo dne 18.10.2018 10:09, před 6 let
FunFunHlavní administrátor
Přidáno před 6 let

Citovat

allfa napsal:

To je všechno hezký, ale pořád se ta baterka musí nějak nabíjet, ať olovo nebo lithium.


Za rok a půl jsem ji ani jednou nenabíjel. Prostě o ní nevím.
Fun
Smile
ivanoivanoČlen
Přidáno před 6 let
Karel to dobre napísal,
E-Foy je ZDROJ.
LiFePO4 je AKUMULÁTOR.
To je jako srovnávat jabka s hruškama.

Batéria nenahradí zdroj, jedine v prípade obrovskej kapacity. Ja v zime potrebujem cca 100 Ah denne. Solár nedá skoro nič a teda by som na týždeň lyžovačky potreboval batériu o kapacite 700 Ah. To už asi nikto nebude tvrdiť, že LiFePO4 nahradí zdroj :-).
Ale centrálu nepoužívam, stále mám ten všetkými zatracovaný EFOY :-)
Karel ProkopKarel ProkopČlen
Přidáno před 6 let
mě to nedá:
Ivane, já bych si 700-1000Ah LiFePo baterku v Tvým expedičáku představit dokázal,... :)
Do "normálních" aut vsazujeme 260-300Ah už docela často,..
Allfa:
jaký "bastly" máš na mysli? Pokud je to profi výrobek neměl by snad být problém ?
allfaallfaČlen
Přidáno před 6 let
Karle, to nebylo myšleno adresně, ale všeobecně. Když vidím někde lithiovou baterku (složenou 12V), tak z toho trčí různý balancery a jiný udělátka a je to smontovaný z jednotlivých článků - prostě to není jako běžná Pb kusovka.


A Fune - ty máš perpetuum mobile?
allfa Připojili následující obrazek:
Obrázek nebyl nalezen
dracekvodracekvoČlen
Přidáno před 6 let
Uzavřený 12V blok si můžeš koupit. Ale nečekej od něj takovou spolehlivost a životnost jako od těhle "bastlů"

Ale částečně s tebou souhlasím, že by bylo vhodné balancéry a další věci dát do samostatného boxu, případně na vršek baterky udělat kryt.
Něco jiného je stacionární použítí baterek, tam tahle otevřená bižuterie nevadí. Ale v autě by to celé mělo mít aspoň IP20.
Navíc vůbec neuznávám toto řešení balancérů, kdy při balancování dochází k ohřívání terminálů baterek. Kdo ví, jestli je to nepoužívá i jako chladič, což by byla prasárna na N-tou.
Upravil dracekvo dne 18.10.2018 11:29, před 6 let
ivanoivanoČlen
Přidáno před 6 let

Citovat

Karel Prokop napsal:

mě to nedá:
Ivane, já bych si 700-1000Ah LiFePo baterku v Tvým expedičáku představit dokázal,... :)
Do "normálních" aut vsazujeme 260-300Ah už docela často,..


a stálo by to ako dva Efoye :-)
FunFunHlavní administrátor
Přidáno před 6 let

Citovat

Karel Prokop napsal:

mě to nedá:
Ivane, já bych si 700-1000Ah LiFePo baterku v Tvým expedičáku představit dokázal,... :)
Do "normálních" aut vsazujeme 260-300Ah už docela často,..

To jsem rád Karle, že jsi to napsal. To je žitá budoucnost. (y)

Automatické sloučení 18.10.2018 12:20:

Citovat

allfa napsal:



A Fune - ty máš perpetuum mobile?

Já to nazývám správně dimenzovaná baterka.(y)
Fun
Smile
Upravil Fun dne 18.10.2018 12:20, před 6 let
allfaallfaČlen
Přidáno před 6 let
No tak, taky mám v garáži baterku a nenabijel jsem jí asi 8 let z toho důvodu, že byla dobře ukrytá. Pochybuji ale že by ještě k něčemu byla.
Pokud jsi jí rok a půl nenabíjel, tak ji asi k ničemu nepotřebuješ, protože princip baterie je nabíjení - vybíjení.
FunFunHlavní administrátor
Přidáno před 6 let

Citovat

allfa napsal:

No tak, taky mám v garáži baterku a nenabijel jsem jí asi 8 let

No v garáží by mi asi k ničemu nebyla co myslíš. :D
Fun
Smile
CoralekCoralekČlen
Přidáno před 6 let

Citovat

fun napsal:

Citovat

allfa napsal:

No tak, taky mám v garáži baterku a nenabijel jsem jí asi 8 let

No v garáží by mi asi k ničemu nebyla co myslíš. :D


Můžeš Fune napsat jak velkou máš v autě baterku?
Dík.
FunFunHlavní administrátor
Přidáno před 6 let
Kapacita 120Ah
Fun
Smile
CoralekCoralekČlen
Přidáno před 6 let

Citovat

fun napsal:

Kapacita 120Ah


Dík.
allfaallfaČlen
Přidáno před 6 let

Citovat

fun napsal:

Citovat

allfa napsal:

No tak, taky mám v garáži baterku a nenabijel jsem jí asi 8 let

No v garáží by mi asi k ničemu nebyla co myslíš. :D


Myslím, že sem nemá cenu něco psát.
A debila si dělej z někoho jinýho, dik.
Upravil allfa dne 18.10.2018 13:35, před 6 let
dracekvodracekvoČlen
Přidáno před 6 let
Mě teda vcelku hned docvaklo, že jí fun samozřejmě nabíjel. Ale že nepotřeboval během stání dobíjet centrálou. :)
Vy můžete zobrazit všechny příspěvky v tomto fóru.
Vy nemůžete začít nový diskusní příspěvek v tomto fóru.
Vy nemůžete odpovědět v této diskusi.
Vy nemůžete začít v anketu v tomto fóru.
Vy nemůžete na tomto fóru nahrát přílohy.
Vy můžete stáhnout přílohy v tomto fóru.
Mediální partner


hykro.cz
Přihlášení
Ještě nejste členem? Klikněte zde a zaregistrujte se.
Zapomenuté heslo?
Uživatelé online
Hosté online 19
Členové online 0

Celkem členů: 15,972
Nejnovější člen: Roman1973
TOPlist

Copyright © 2023

Powered by PHPFusion. Copyright © 2024 PHP Fusion Inc.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Theme by PHP Fusion Inc
44,507,274 unikátních návštěv | Vygenerované za: 0.27116 sekund | Průměrně za: 0.27116 (0) sekund | Dotazy: 132 | Použitá paměť: 2.21MB/2MB