Ach ne! Kde je JavaScript?
Váš webový prohlížeč nemá povolen JavaScript nebo nepodporuje JavaScript. Pro správné zobrazení tohoto webu nebo pro upgrade na webový prohlížeč, který podporuje JavaScript, povolte JavaScript ve webovém prohlížeči.
Výkup karavanu! Vykoupíme Váš obytný vůz, nebo karavan za hotové,volejte 606118358 www.vykupkaravanu.cz
Partneři webu:
hykro.cz odak.cz
https://www.cwn.cz/

Jak zapojit do jedné nástavbové baterky dva různé FV panely (60 a 130W)

Poslední aktualizace před 2 měsíce
T
Ton9aNováček
Přidáno před 4 roky
Děkuji moc za odpověď 🙂 Mám tento systém od pátku 🙂 Vyděl jsem video na YouTube a hned mně to chytlo 😁 Taky mě napadlo jestli by to nešlo dát rovnou na baterii jako udržovačku tak jak se to dává v zimě do zapolovače ale to asi nemá význam 🤯 Měl bych prosí ještě jednu otázku jestli je normální že přez den mám na PWM regulátoru až 13,9 V a pak během chvíle to spadne na 13 V baterie je nová . A je to agm 12V/18Ah a píšou že cyklický provoz je 14,50 - 14,90 V a záložní provoz 13,5 - 13,80V to moc nechápu protože tydle hodnot nedosahuju a nechápu ten nahlí pád . Moc děkuji za rady 🙂
Karel ProkopKarel ProkopČlen
Přidáno před 4 roky
baterka má dvě úrovně:
1) když do ní teče energie zvenčí
2) když do ní nic neteče (ustálené napětí)

ad 1) provozní napětí (teče zvenčí) může být až 14,07V (dle typu baterky) ale nemůže být trvale - baterku bys uvařil
ad 2) když baterku necháš v klidu (bez práce její napětí sklesá VŽDY pod 13V; typicky 12,8V u nový a 12,6V u starý. To znamená že plně nabitá baterka má večer po skončení nabíjení např 14,5V a ráno má 12,7V. Obojí je správně.

Vidíš a todle na YT nebo FB většinou nenajdeš, neboť málokdo takhle triviální věci učí.
Stojí to čas, a ten nikdo z nás nemá.
T
Ton9aNováček
Přidáno před 4 roky
Já moc děkuju za čas i odpověď jste skvělí Like . Opravdu tohle jsem nikde nenašel Frown . Dalo by se na takle malí systém napojit měnič napětí na 230 ? Utahlo by to něco ?
Karel ProkopKarel ProkopČlen
Přidáno před 4 roky
Utáhlo. Pokud z 80W panelu dostaneš aspoň půlku (což by byl super výkon) tak z toho lze napájet baterku a z tý baterky přes nějaký měnič, nějaký spotřebič. Ale pokud z panelu poleze v ideálním případě 3A jen sám měnič na svůj provoz sežere cca 1A. A 2A x 12V = 24W. To nedá ani na malej Notebook. Maximálně tablet, mobil, Led lampičku, meteostanici,...nějakej malej spotřebič zvíci 10-25W. Pokud z toho potáhneš větší výkon, baterka brzo zkolabuje.
Z toho je jasný, že FV systém je vhodnej tak na pokusy - v reálný praxi je žalostně malej.
Já končím, skončil wheekend a zejtra jdu do práce.
Budu stavět a formovat LiFePo baterky (mám tam 4 packy od 100 do 400Ah) FV sestavy který reálně fungujou a který mě mj. taky živěj,....
Teď budeš pátrat sám a nebo si tě vezme pod patronát někdo další.
Lidí kteří té elektrice rozumí výrazně víc než já (opravdu) je tady dost, jen je nebaví sem psát.
Což (bohužel) plně chápu.
Upravil Karel Prokop dne 17.05.2020 19:44, před 4 roky
GardaGardaČlen
Přidáno před 4 roky
To Ton9a,
Cyklický provoz je třeba použití baterie v obytce, nebo třeba v elektrokole.
To čemu říkáš záložní provoz je typicky třeba UPS pro zálohování počítače, kde je baterie trvale udržována na stejném napětí a jen velmi zřídce musí dodávat energii.
Miloš
T
TurciČlen
Přidáno před 4 roky
Zdravím, mám na autě panel asi 100wp,40 buněk,560x1000, cca 12let starý, štítek nečitelný, pwm regl.10a,
Chtěl bych přidat panel cca180wp + regl. MPPT 20A Epever XTRA 2210N. Baterie 140Ah olovo.
Je tato sestava možná, nebudu toho veterána vozit zbytečně?
Nebo bude lepší nahradit cca 2x150 a MPPT regl. 20A. (mono nebo poly?)
Jde mi hlavně o zimní provoz, rozfuk, světla, možná tv.
Zatím to šlo i s veteránem tak 2 dny.
Předem dík.
O
oltcitakČlen
Přidáno před 4 roky
Druhá varianta je lepšia , 2x150W polykrystal +20A MPPT regler bude fajn.
Pavka01Pavka01Člen
Přidáno před 4 roky
Druhá varianta bude lepší,ale s regulátorem 30A.
O
oltcitakČlen
Přidáno před 4 roky
dvacka stačí
Karel ProkopKarel ProkopČlen
Přidáno před 4 roky
Dvacka určitě nestačí.
20A je na 260W.
Píšou to všichni výrobci.
Spolíhat na to, že to vydrží je špatně.
300W = 30A régl !!!
O
oltcitakČlen
Přidáno před 4 roky
Mam 285W a dvacku a drží, pretože výrobca uvádza menovitý a maximálny možný výkon PV, v prípade Epever je to 260W a 390W. Ale samozrejme rezerva vykonu sa hodi(ja som bol limitovaný rozmermi).
Upravil oltcitak dne 09.06.2020 08:25, před 4 roky
Karel ProkopKarel ProkopČlen
Přidáno před 4 roky
285W je OK u regulátoru Victron. (lepší účinnost a chlazení)
Epever říká 260W.
300W je i nad hodnotou Victronu a to že to v našich světelných podmínkách stíhá a chodí - neznamená že je to správně.
Karavany jezdí do itálie, řecka, španělska, a tam ty podmínky jsou jiný.
Já jako servisák takovýdle zapojení prostě schválit Frown nemůžu.
Oltciťák je elektrikář a ví, ale lidi co neví to mate a puzeni touhou ušetřit litr tam osadí díly na hranici výkonu.
A to není OK.
M
MarianMČlen
Přidáno před 4 roky
Ale má to pěkný je vidět, že chlapec si vyhraje. Kdo má adresu na koupě celé soustavy, rád bych si i něco přečetl kdo ví napište nám sem.Diky za všechny.
M
MarianMČlen
Přidáno před 4 roky
Ale má to pěkný je vidět, že chlapec si vyhraje. Kdo má adresu na koupě celé soustavy, rád bych si i něco přečetl kdo ví napište nám sem.Diky za všechny.
O
oltcitakČlen
Přidáno před 4 roky

Karel Prokop napsal:

@karel Prokop - 285W je OK u regulátoru Victron. (lepší účinnost a chlazení)
Epever říká 260W.
300W je i nad hodnotou Victronu a to že to v našich světelných podmínkách stíhá a chodí - neznamená že je to správně.
Karavany jezdí do itálie, řecka, španělska, a tam ty podmínky jsou jiný.
Já jako servisák takovýdle zapojení prostě schválit Frown nemůžu.
Oltciťák je elektrikář a ví, ale lidi co neví to mate a puzeni touhou ušetřit litr tam osadí díly na hranici výkonu.
A to není OK.

OK, ja vím, ty víš. Síce si mi polichotil, ale určite nie som elektrikár, len obyčajný fanda Smile Áno v úplne vyhrotenej situacii(Total vymlatena baterka, slnko kolmo na panel,čistý vzduch, vonkajšia teplota >40 St môže nastať potenciálne krízový stav, ale tepelná ochrana by to mala poriešiť(alebo hodiť plachtu cez solar Grin) pre mňa boli podstatné rozmery a nižšie straty, čiže v 99% prípadoch lepšie zisky. Ale súhlasím, že pre verejnosť vhodnejší 30A controller. Ja som si bol vedomý obmedzení čo sa týka výkonu, ale stále môžem pripojiť ešte jeden cca 120W panel. na CTEK250, čo bude dobíjať startovacku, a po jej dobití presunie tok prúdu do zástavby, ale to by zas chcelo väčšiu batku, tak už mlčím Grin
sipadansipadanČlen
Přidáno před 4 roky
Ono také dosti záleží na tom, co máš na střeše.
D
dajcekNováček
Přidáno před 4 roky
Dobry den, uz si nevim rady, na rady obchodniku v eshopech atd jsem zakoupil set 165watt polykrystal, mppt 40A regulator, menic 1400watt a baterii trakcni 140Ah,jde mi pouze o to, aby mi na zahradce jela ledniceA+, nicmene v noci se vypina menic hlasi fault. Tak jsem na dalsi radu zakoupil dva panely 230watt a ty jsem spojil se stavajicim setem a na svetla, filtraci a tv pouzivam ten 165watt s mpv regulatorem menicem 400watt a baterii 55Ah a to funguje skvele, ale lednice ne, k veceru ztraci baterie silu,byl bych rad kdyby mi nekdo napsal co mam jeste udelat? Koupit baterii? A muze byt slabsi v Ah a treba autobaterie? Lze to spojit? Dekuji za odpoved.
Karel ProkopKarel ProkopČlen
Přidáno před 4 roky
dajcek: toto je bohužel typicky zpackaná sestava, která "nějak" fachčí. Většina prodavačů jsou lidi postrádající JAKÝKOLIV VĚDOMOSTI o elektrice a tito lidi radí potenciálním majitelům.
Výsledek je potom bohužel poměrně snadno předvídatelný.
Je třeba přijet k nám = chci to vidět a pak spočítáme sestavu která bude fungovat. Jestli půjdou použít komponenty z téhle nebo ne, a další info který po netu nevyřešíme.
Karel
Upravil Karel Prokop dne 06.07.2020 15:45, před 4 roky
D
dajcekNováček
Přidáno před 4 roky
Kde k vam? Mohu li se zaptat? Prijel bych rad se poradit, pokud je to v dojezdove blizkosti. Nicmene, lednice jede na dva panely polykrystal kazdy ma 230watt ,max 30v a 8,4A,mppt rgl 40A,menic 1400watt,baterie 140Ah,myslim si, ze baterie nestaci, ze by to chtelo jeste jednu alespon mozna jeste jeden panel. Mam za to, ze baterie se dobiji max 14A a zbytek jde primo do lednice, kdyz sviti min lednice si bere temer vse. No kazdpoadne bych poradit potreboval.
Karel ProkopKarel ProkopČlen
Přidáno před 4 roky
www.serviskaravan... v sekci kontakty,....
Vy můžete zobrazit všechny příspěvky v tomto fóru.
Vy nemůžete začít nový diskusní příspěvek v tomto fóru.
Vy nemůžete odpovědět v této diskusi.
Vy nemůžete začít v anketu v tomto fóru.
Vy nemůžete na tomto fóru nahrát přílohy.
Vy můžete stáhnout přílohy v tomto fóru.
Mediální partner

odak.cz

hykro.cz
Přihlášení
Ještě nejste členem? Klikněte zde a zaregistrujte se.
Zapomenuté heslo?
Uživatelé online
Hosté online 15
Členové online 0

Celkem členů: 15,967
Nejnovější člen: PetrHermi
TOPlist

Copyright © 2023

Powered by PHPFusion. Copyright © 2024 PHP Fusion Inc.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Theme by PHP Fusion Inc
44,436,606 unikátních návštěv | Vygenerované za: 0.20673 sekund | Průměrně za: 0.20673 (0) sekund | Dotazy: 126 | Použitá paměť: 2.17MB/4MB