Ach ne! Kde je JavaScript?
Váš webový prohlížeč nemá povolen JavaScript nebo nepodporuje JavaScript. Pro správné zobrazení tohoto webu nebo pro upgrade na webový prohlížeč, který podporuje JavaScript, povolte JavaScript ve webovém prohlížeči.
Výkup karavanu! Vykoupíme Váš obytný vůz, nebo karavan za hotové,volejte 606118358 www.vykupkaravanu.cz
Partneři webu:
hykro.cz odak.cz
https://www.cwn.cz/

Jaký solárních panel na obytku

Poslední aktualizace před 5 let
MartasikMartasikČlen
Přidáno před 8 let
Ahoj, můžete mě někdo poradit jaky bych měl zvolit solárních na obytné auto - nikde jsem to nenašel. Jedna se o Ford s nastavbou XGO, nastav oba baterie 90 Ah. Spotřebiče světla všechny led, TV, sat., rozfuk, dobíjení telefonu, PC a ostatních spotřebičů. Nevím zda je baterie 90 Ah dostačující. Predem dekuji.
Vlada JanaVlada JanaČlen
Přidáno před 8 let
ahoj všem, otázka jednoduchá odpověd složitá, v zadání chybí moc údajů, kolik hodin budeš svítit, televize,a ostatní elektrika, tam spočítáš denní spotřebu, další zda budeš stát pod stromem a to v létě či zimě, přenosný SOLÁR má výhodu, že mužeš stát pod stromem ale je to složité, solár můžeš přenášet a natáčet tím dostaneš víc energie ale hrozi rozbití , Nezapomeň na ztráty a vybíjet baterii pod 40% je už honě. No a teď vem vzorec NAPĚTÍ X PROUD X ČAS A VÝSLEDEK JE KAPACITA V AMPÉRHODINÁCH NEZAPOMEN NA ZTRÁTY
platí vzorec jak při vybíjeni tak nabíjení, v nouzi je li bat. vybitá je to pro ní špatně, a lze použít generátor, nebo baterii vyndat a zapojit ji krátkými silnými kabely k motorové cca na 2hod. je vždy nutné měřít a pak vědět. Vlada
TomTPTomTPČlen
Přidáno před 8 let

Citovat

Vlada Jana napsal:
NAPĚTÍ X PROUD X ČAS A VÝSLEDEK JE KAPACITA V AMPÉRHODINÁCH


Nějaký nový vzoreček ? !)
Tom & Pavla
Škoda Octavia II 1.9 TDI + Elddis Crown Crest
PetrDubiPetrDubiČlen
Přidáno před 8 let
Vzoreček starej, akorát místo odebrané energie v Ah počítá energii ve Wh, což je pro určení kapacity akumulátoru k ničemu !)

Martasik:
Ten vzoreček má být správně PROUDxHODINY. Například když budeš denně koukat 2 hodiny na satelit a ten bude brát s TV 3A, tak za 2 hodiny spotřebuje z akumulátoru 6 Ah. Takhle musíš spočítat spotřebu pro všechny spotřebiče a výsledky sečíst. Přišti nějakou rezervu na ztráty a nečekanou spotřebu. Celkově by to mělo být maximálně do poloviny kapacity akumulátoru (u tebe 45 Ah). Potom se podíváš na vyhlédnutý solární panel a v údajích najdeš dodávaný proud (ne max - ten je jenom při zkratu) a spočítáš si kolik Ah ti nabije za dejme tomu 8 hodin (stejný vzoreček jako u spotřeby). A uvidíš, jestli ti je schopný dobít spotřebovanou energii. Jenom pokud bude panel ležet vodorovně na střeše (nebudeš ho naklápět), tak té vyrobené elektřiny za den bude ve skutečnosti tak 50-80% (oproti tomu co spočítáš) - záleží i na roční době a povětrnostních podmínkách. Nějaká energie se nechá nahnat i použitím solárního regulátoru MPPT, ale musí to být opravdové MPPT a ne jen napsané na krabičce - takový regulátor je ovšem znatelně dražší. Tenhle příklad se ale týká léta, v zimě je to zase jinak.
Buď si to takhle spočítáš nebo zajeď k někomu, kdo tuhle optimalizaci umí (třeba Karel Prokop nebo kdokoliv jiný) a on ti to za nějaký rozumný bakšiš určitě spočítá. Hlavně tě může upozornit na případné další zádrhele a ušetřit ti i peníze!

Ps: brácha zase razí heslo - hodinky nebo holinky, obojí se natahuje, tak třeba je to s tímhle podobné :_
Upravil PetrDubi dne 12.09.2016 07:59, před 8 let
DudlaDudlaČlen
Přidáno před 8 let
A ja jsem zastancem zase jednoduchosti, kouknout na strechu, zmerit co nejvetsi volnej flek, podle prostoru koupit panel a k nemu jiz patricnej regl a patricnou nastavbovou baterii a je hotovo. Nejake pocitani spotreby, kdyz kloudne nevim jake bude pocasi je stejne k nicemu, takze predimenzovana soustava nicemu nevadi, max penezce a trochu na vaze.
Dusan 76 + Radka 81 = Nikol 05 a Barca 09
Hyundai SantaFe 2,2 CRDi a Burstner Flipper 490 TK
vcatvcatČlen
Přidáno před 8 let
koupil jsem solár 145w na www.i4wifi.cz celkem levně k tomu obyč.regulátor namontoval a zapojil k 95 ah baterii a ve španělsku od února do června jezdil a stal i 10 dni na jednom mistě bez problému stačilo dobíjet,na plocho na střeše ,nic naklánění nebyl problém přes den dobýt tel.notbuk a večer od 20,00-24,00koukat na telku ci dvd.bez počítání a komplikací
Home Car CL641
MartasikMartasikČlen
Přidáno před 8 let
Dekuji za rady, spis se mi jedna o to jaky typ panelu zvolit, určitě nechci natáčecí z důvodu manipulace pevnou montaz na střechu. Zatim nemam nic jen nastav obou baterku, vy držím cca 3 dny jedna se mi o to to trochu dokladovat kdyz náhodou budu mimo možnost se připojit na sít. Dále mi jde o zkušenosti s velikosti FVP a velikosti nastavbove baterie. Žádné extra spotřebiče neplánují krom par svetylek a cca 3 hod TV se sat. Jsem z elektrotechnik tak odběry si spočítat umím, ale s FVP nemam žádné zkušenosti a s obytnym autem take ne.
Predem dekuji za připadne reakce Martin
Zdenek a AlenaZdenek a AlenaČlen
Přidáno před 8 let

Citovat

Martasik napsal:

Dekuji za rady, spis se mi jedna o to jaky typ panelu zvolit, určitě nechci natáčecí z důvodu manipulace pevnou montaz na střechu. Zatim nemam nic jen nastav obou baterku, vy držím cca 3 dny jedna se mi o to to trochu dokladovat kdyz náhodou budu mimo možnost se připojit na sít. Dále mi jde o zkušenosti s velikosti FVP a velikosti nastavbove baterie. Žádné extra spotřebiče neplánují krom par svetylek a cca 3 hod TV se sat. Jsem z elektrotechnik tak odběry si spočítat umím, ale s FVP nemam žádné zkušenosti a s obytnym autem take ne.
Predem dekuji za připadne reakce Martin


Kup panel kolem 100 W s ohledem na rozměry střechy a celé léto nebudeš mít potřebu se připojit na síť.
V zimně ti stejně moc nepomůže, na zimu to chce centrálu.
Zdeněk 69 Alena 61, vnuk Péťa 19 občas i Matěj 12
U
upotreblenciČlen
Přidáno před 8 let
Hledám také slušné informace. Podle mého názoru, resp. zkušeností je 100Wp málo. Máne takový a 180aku a kompresorovou ledničku, vše osvětlení led a jen radio bez TV.(ta to má zakázane) V parném létě na jednom místě max. pět dní. Potom externí připojení nebo popojet, či nastartovat. Booster vše jistí. Obdobná praxe je i v zimě.
DudlaDudlaČlen
Přidáno před 8 let

Citovat

upotreblenci napsal:

Hledám také slušné informace. Podle mého názoru, resp. zkušeností je 100Wp málo. Máne takový a 180aku a kompresorovou ledničku, vše osvětlení led a jen radio bez TV.(ta to má zakázane) V parném létě na jednom místě max. pět dní. Potom externí připojení nebo popojet, či nastartovat. Booster vše jistí. Obdobná praxe je i v zimě.


Malo to není, ale holt provozovat kompresorovku na FVP je celkem nesmysl, kolik ta lednice ma odběr ? Můj 130wp dává max 5,5A, tvůj 100wp tipuju na 4,5A, na primem slunci

Automatické sloučení 12.09.2016 23:14:

Citovat

Martasik napsal:

Dekuji za rady, spis se mi jedna o to jaky typ panelu zvolit, určitě nechci natáčecí z důvodu manipulace pevnou montaz na střechu. Zatim nemam nic jen nastav obou baterku, vy držím cca 3 dny jedna se mi o to to trochu dokladovat kdyz náhodou budu mimo možnost se připojit na sít. Dále mi jde o zkušenosti s velikosti FVP a velikosti nastavbove baterie. Žádné extra spotřebiče neplánují krom par svetylek a cca 3 hod TV se sat. Jsem z elektrotechnik tak odběry si spočítat umím, ale s FVP nemam žádné zkušenosti a s obytnym autem take ne.
Predem dekuji za připadne reakce Martin


Kup poly, ten snese montáž naplocho. Koukni jiz na zmiňovány http://www.i4wifi.cz/ mají tam 260wp panel v rozměru cca 1700x1000, pokud se ti vleze tak pak jiz jen regl (raději 20a) a baterku cca 180ah. Ten panel dává cca 9a
Dusan 76 + Radka 81 = Nikol 05 a Barca 09
Hyundai SantaFe 2,2 CRDi a Burstner Flipper 490 TK
Upravil Dudla dne 12.09.2016 23:14, před 8 let
U
upotreblenciČlen
Přidáno před 8 let
I když nevím co je to FVP, tak s kompresorovkou jsme spokojeni,
DudlaDudlaČlen
Přidáno před 8 let

Citovat

Martasik napsal:

Dekuji za rady, spis se mi jedna o to jaky typ panelu zvolit, určitě nechci natáčecí z důvodu manipulace pevnou montaz na střechu. Zatim nemam nic jen nastav obou baterku, vy držím cca 3 dny jedna se mi o to to trochu dokladovat kdyz náhodou budu mimo možnost se připojit na sít. Dále mi jde o zkušenosti s velikosti FVP a velikosti nastavbove baterie. Žádné extra spotřebiče neplánují krom par svetylek a cca 3 hod TV se sat. Jsem z elektrotechnik tak odběry si spočítat umím, ale s FVP nemam žádné zkušenosti a s obytnym autem take ne.
Predem dekuji za připadne reakce Martin


A ještě jedna drobnost, uzitecna drobnost, existuje regl na dve baterie, kde si můžeš navolit procentuální rozdíl nabíjení mezi startovací baterii a nástavbovou. Je to tedy jen PWM regl, můžeš ho provozovat samotnej, ci s dálkovým ovladačem s displayem

[url]http://s.click.aliexpress.com/deep_link.htm?dl_target_url=http%3A%2F%2Fwww.aliexpress.com%2Fitem%2F%2F32480251632.html&aff_short_key=uFmuvZBaM
[/url]

Automatické sloučení 13.09.2016 08:02:

Citovat

upotreblenci napsal:

I když nevím co je to FVP, tak s kompresorovkou jsme spokojeni,


FVP = FotoVoltaicky Panel

Jinak jsem koukal ze karavanova kompresorovka ma odber cca 36w, tedy 36w:12v=3A
Kdyz vezmu v potaz ze tvuj panel dela max cca 4A a jeste k tomu jen za primeho slunce, tedy cca 8h/24h tak ti tvuj panel za tech 8 hodin vyrobi do zasoby cca 8 Ah. Zbytek dne a noc jedes na baterku spotreba jen lednice cca 40Ah (neco malo dodava jeste panel pri vychodu a zapadu slunce)
Osobne kdybych provozoval kompresorovku jen na FVP, tak bych FVP dimenzoval na tri az ctyr nasobek odberu lednice, tedy panel co dava od 9A a to je jiz zminovany 260wp
https://www.i4wifi.cz/Solarni-panely-...60260.html

Nicmene i s timto panelem, spotrebou lednici a ostatni spotrebou to bude jeste na hrane, ko kdyz chytnes 3 dny zatazeno.

Zasvetsenejsi mozna poupravi moje vypocty ci udaje vykonu panelu, vychazim z hodnot meho 130wp poli instalovaneho naplocho.
Dusan 76 + Radka 81 = Nikol 05 a Barca 09
Hyundai SantaFe 2,2 CRDi a Burstner Flipper 490 TK
Upravil Dudla dne 13.09.2016 08:02, před 8 let
SadySadyČlen
Přidáno před 8 let

Citovat

Martasik napsal:

Dekuji za rady, spis se mi jedna o to jaky typ panelu zvolit, určitě nechci natáčecí z důvodu manipulace pevnou montaz na střechu. Zatim nemam nic jen nastav obou baterku, vy držím cca 3 dny jedna se mi o to to trochu dokladovat kdyz náhodou budu mimo možnost se připojit na sít. Dále mi jde o zkušenosti s velikosti FVP a velikosti nastavbove baterie. Žádné extra spotřebiče neplánují krom par svetylek a cca 3 hod TV se sat. Jsem z elektrotechnik tak odběry si spočítat umím, ale s FVP nemam žádné zkušenosti a s obytnym autem take ne.
Predem dekuji za připadne reakce Martin


Zkus se na to podívat trochu jinak. Já nad tím taky přemýšlel a po tomto létě vím, že soláry nepotřebuji a zatím podotýkám "zatím" by to byly vyhozené peníze.
Ty píšeš "Když náhodou budu mimo možnost se připojit na síť" a z toho usuzuji, že nebudeš trávit 90% času stáním na divoko.
Pokud budeš užívat převážně kempy a zimní sezónu možná letos zkusíš, tak s tím počkej až na příští rok.
V prvé řadě si kup pořádnou baterii, uvidíš kolik vydržíš a kolikrát vlastně budeš bez možnosti se připojit na síť.
Když vezmeš, že den připojení v kempu vyjde na 60,- až 80,- Kč, tak si spočti, kolik dní by jsi musel být připojený, aby se ti soláry alespoň nějak rentovaly. Podotýkám, že tohle hobby se nikdy nebude rentovat, protože to není o návratnosti, ale o úplně něčem jiné.
Takže se 140 - 180 baterkou, která vydrží cca 5-6 let, můžeš být klidně 5 dní v klidu (záleží na spotřebě), pak si na den zaplatíš el. zase budeš v klidu několik dní.

Pokud však budeš podnikat dlouhé výlety se stáním na divoko, pak solár ANO. Když budeš i zimovat, pak booster nebo centrála (ta je levnější).
Je potřeba si vyzkoušet jak budeš obytňák používat a pak investovat (větší baterkou ale nic nezkazíš). Myslím, že těch investic bude na začátku vícero ....
Nissan Pathfinder + Abbey Aventura 318
Gdysi Bohouš (Wartburg 353W) + Wenzel
VasuVasuČlen
Přidáno před 8 let
Při výpočtu FVP - fotovoltaického panelu se vychází 100Wp = 100Ah baterka, ale to je na hraně. Já mám raději 150Wp polykrystal = 100Ah baterka. Samozřejmě je výhodnější regulátor MPPT, dostane z panelu maximum výkonu a ještě displej, kde po nastavení ukazuje kapacitu baterky v %
Ten regulátor raději nadhodnotit proudově, nikdy nevíte, kdy přidáte další panel. Já dnes provozuji 250WP FVP a 140Ah baterka a nemám strach být kdekoliv na několik dnů na divoko.
B
bob7373Člen
Přidáno před 8 let
Má někdo zkušenost s LIFEPO4 - kapacita panelu na 100 nebo 160AH?
Karel ProkopKarel ProkopČlen
Přidáno před 8 let
Jo, co tě zajímá? Ale pls. Po telefonu.
V
vladkamarekČlen
Přidáno před 8 let
Ahoj máme solární panel 120W a baterii 95Ah osvětlení v LED. Přes léto s běžnou spotřebou energie (svícení, TV cca do půlnoci) je každý další den baterie na 100% dobití kolem deváté hodiny dopolední. V zimním období solár dobíjí a nebo aspoň udržuje kapacitu třeba i celý den, vše jen záleží na slunečním svitu. V zimně jsem se jen jednou dostal na samou hranu kapacity baterie a to v případě že bylo zataženo. Na hory obvykle přijíždíme kolem 19 až 20 hodiny v pátek a odjíždíme v neděli cca 17 hodin. Celou dobu jde rozfuk topení (Truma combi 4) občas TV a samozřejmě svítíme cca od 17-23 hod. Obytka o délce 7,12m polointegrál.
E
edahermanČlen
Přidáno před 8 let
Zdravím.Tak já jen za sebe.Jak tu už někdo napsal - vlezl jsem na střechu,změřil volné místo a podle toho zakoupil panel(250W).Cenový rozdíl ve výkonech už tak razantní není.K tomu MPPT a 2x90Ah trakci.Zabývat se optimalizací je sice krácná věc,ale při trochu menším svitu atd.je optimalizace k ničemu.V našich případech platí že čím víc,tím líp.A hlavně mě teď za tu optimalizaci nikdo nebijte.
P
paragČlen
Přidáno před 6 let
Ahoj,prosím zdejší odborníky na solární techniku o radu,zdali jde zapojit do MPPT reglu momokrystal 100Wp a polykrystal 100Wp.
Díky,Jarda
H
hymer662Člen
Přidáno před 6 let

Citovat

Sady napsal:

Citovat

Martasik napsal:

Dekuji za rady, spis se mi jedna o to jaky typ panelu zvolit, určitě nechci natáčecí z důvodu manipulace pevnou montaz na střechu. Zatim nemam nic jen nastav obou baterku, vy držím cca 3 dny jedna se mi o to to trochu dokladovat kdyz náhodou budu mimo možnost se připojit na sít. Dále mi jde o zkušenosti s velikosti FVP a velikosti nastavbove baterie. Žádné extra spotřebiče neplánují krom par svetylek a cca 3 hod TV se sat. Jsem z elektrotechnik tak odběry si spočítat umím, ale s FVP nemam žádné zkušenosti a s obytnym autem take ne.
Predem dekuji za připadne reakce Martin


Zkus se na to podívat trochu jinak. Já nad tím taky přemýšlel a po tomto létě vím, že soláry nepotřebuji a zatím podotýkám "zatím" by to byly vyhozené peníze.
Ty píšeš "Když náhodou budu mimo možnost se připojit na síť" a z toho usuzuji, že nebudeš trávit 90% času stáním na divoko.
Pokud budeš užívat převážně kempy a zimní sezónu možná letos zkusíš, tak s tím počkej až na příští rok.
V prvé řadě si kup pořádnou baterii, uvidíš kolik vydržíš a kolikrát vlastně budeš bez možnosti se připojit na síť.
Když vezmeš, že den připojení v kempu vyjde na 60,- až 80,- Kč, tak si spočti, kolik dní by jsi musel být připojený, aby se ti soláry alespoň nějak rentovaly. Podotýkám, že tohle hobby se nikdy nebude rentovat, protože to není o návratnosti, ale o úplně něčem jiné.
Takže se 140 - 180 baterkou, která vydrží cca 5-6 let, můžeš být klidně 5 dní v klidu (záleží na spotřebě), pak si na den zaplatíš el. zase budeš v klidu několik dní.

Pokud však budeš podnikat dlouhé výlety se stáním na divoko, pak solár ANO. Když budeš i zimovat, pak booster nebo centrála (ta je levnější).
Je potřeba si vyzkoušet jak budeš obytňák používat a pak investovat (větší baterkou ale nic nezkazíš). Myslím, že těch investic bude na začátku vícero ....


Souhlasím a také ke stejnému závěru jsem dospěl. Měl jsem panel 140 Wp (amorfní) na karavanu. Na obytko jsem ho už nepořídil. Na zimu vozím centrálu.
Vy můžete zobrazit všechny příspěvky v tomto fóru.
Vy nemůžete začít nový diskusní příspěvek v tomto fóru.
Vy nemůžete odpovědět v této diskusi.
Vy nemůžete začít v anketu v tomto fóru.
Vy nemůžete na tomto fóru nahrát přílohy.
Vy můžete stáhnout přílohy v tomto fóru.
Mediální partner


hykro.cz
Přihlášení
Ještě nejste členem? Klikněte zde a zaregistrujte se.
Zapomenuté heslo?
Uživatelé online
Hosté online 22
Členové online 2
HankaTillandsie, Karci

Celkem členů: 15,972
Nejnovější člen: Roman1973
TOPlist

Copyright © 2023

Powered by PHPFusion. Copyright © 2024 PHP Fusion Inc.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Theme by PHP Fusion Inc
44,500,855 unikátních návštěv | Vygenerované za: 0.34338 sekund | Průměrně za: 0.34338 (0) sekund | Dotazy: 138 | Použitá paměť: 2.33MB/2MB