Ach ne! Kde je JavaScript?
Váš webový prohlížeč nemá povolen JavaScript nebo nepodporuje JavaScript. Pro správné zobrazení tohoto webu nebo pro upgrade na webový prohlížeč, který podporuje JavaScript, povolte JavaScript ve webovém prohlížeči.
Výkup karavanu! Vykoupíme Váš obytný vůz, nebo karavan za hotové,volejte 606118358 www.vykupkaravanu.cz
Partneři webu:
hykro.cz odak.cz
https://www.cwn.cz/

Tykání, vykání

Poslední aktualizace před 6 let

Anketa: Trváme na tykání?

    Tykat. [54/73]74 %
    Nechat svobodné vůli jednotlivce. [19/73]26 %
V
Vajglon HnusonČlen
Přidáno před 6 let

Citovat

Rudy napsal:

Hmmm.... jsem zvědav, co se zde bude řešit v zimě, až se bude polovina členů nudit doma u počítače.


Rudy, ja tipuju " tykání, vykání ". Podzim klepe na dveře, to by mohlo do zimy vydržet ....
Die Krähen fliegen in Schwärmen, der Adler fliegt allein.
R
RudyČlen
Přidáno před 6 let
Hmmm.... jsem zvědav, co se zde bude řešit v zimě, až se bude polovina členů nudit doma u počítače.
Když jsem už ale do tohoto vlákna vstoupil, přidám své. Tykání používám zde na fóru, neb je to v pravidlech. V osobním styku karavanistům vykám s výjimkou osobních přátel.
simchasimchaČlen
Přidáno před 6 let
Zase jednou super české vlákno.

Hodně mě to připomíná Troškovy filmy, tam také hledali, jak se dostat do Evropy :)

A my jsme na to přišli, je to úplně snadné, přece tykáním.

:D
PaMiPaMiČlen
Přidáno před 6 let
Podle mne je samozřejmě velký rozdíl v místě kde se karavanisti setkávají. Samozřejmě na nějaké organizované akci třeba C24 si mohou všichni tykat. To vidím jako přirozené a normální.
Nedovedu si ale představit, že bych například na výstavě tykal každému tykal, i když jsou to také karavanisti. Anebo si těžko představuji, že když přijdete do obchodu s kempingovými věcmi, že by tam prodavač každému tykal jenom proto, že to je také kempař.
bambulabambulaČlen
Přidáno před 6 let
To je dobře, protože to nemířilo na tebe
Katka a Vlasta
zemanekpetrzemanekpetrČlen
Přidáno před 6 let
Bambulo já mimo mísu nejsem,to vím přesně.
bambulabambulaČlen
Přidáno před 6 let
Mám pocit, že už jsme trochu mimo mísu. Jestli je to takový problém, tak navrhuji udělat samolepky s nápisy: U nás si netykáme a druhý: U nás si tykáme. Kouknu a vidím... Nikoho neurazím, každý je pohodě.
Katka a Vlasta
zemanekpetrzemanekpetrČlen
Přidáno před 6 let
Tak jak mě přibývají roky tak přibývají mladší lidi s kterýma se stýkám.Protože už si nepamatuju s kým jsem si potykal a s kým ne tak automaticky jsem začal všem tykat.Ale pohybuji se mezi lidmi kteří nejsou fouňi takže nou problém.Cizím a nesympatyckým lidem vykám. Nesympatickým lidem vykám i když mě nabídli tykání. Tykání karavanistů mě potěšilo i tady.
VasuVasuČlen
Přidáno před 6 let
No já bych už té Anglické, či jiné teorie vykání, či tykaní, nechal být a vrátil bych se nohama na českou zem !
Z mé dlouholeté zkušenosti se mně líbí tykání a u něj zůstanu. Samozřejmě, že o tykání požádám. Opravdu, jen výjimečně to není některým lidem po chuti, a akceptuji to. To tady, ale řešit nebudeme.
Fiat Knaus 2,8 + dva senioři
T
Tom a LuckaČlen
Přidáno před 6 let

Citovat

dcpaja napsal:

Citovat

Vajglon Hnuson napsal:

Nastesti jsou si vsichni “ vestavbari “ rovni a tak to nemusim resit, alkovnistum budu klidne vykat a integralistum onikat - toliko na odlehcenou ;-)


Až se uvidíme (třeba Beroun v září???) prosím, aby jste mi pane u toho onikání ještě říkal velký vezíre :-) :-) :-)

Sorry za OT, ale regovat na Vlastu jsem musel :-)




Ahoj, Vlasto. A jak to máš s přívěsáři?
T+L , pejsek Arny II, polointegrál LMC
V
Vajglon HnusonČlen
Přidáno před 6 let

Citovat

DDT napsal:

Ja nevim. Mam anglickych pratel desitky a vzdycky si tykame. Pokud vim preklad "you" je "ty" a ne "vy".


Ty je thou a pouziva se dost v hrabstvi Yorkshire a castecne i ve Skotsku . Anglicky preklad you je vy nebo ty dle kontextu, vymezeni ze you neni vy neni spravne - uz jen podle tvaru pluralu nasledujiciho slovesa to be. Logicky, ani nemecke Sie se nepreklada jako oni, ale nybrz jako vy. Totez plati pro italske Lei, ktere znamena ona a preklada se jako vy, totez plati pro spanelske usted / ustedes a tak bych mohl pokracovat. Would . could jsou kondicionaly ( tudiz jsou logicky zdvorile samy o sobe), imperativ neni zdvorilostni formou snad v zadnem jazyce ( pokud vim ) - michas hrusky s jabkama. Sorry, ale venuji se jazykum uz leta ... a tak o tom neco vim.

To ze si nemel pocit, ze si vykate je mozne - nicmene jazykove rozbory, definice , gramatika a preklady nejsou tvych o pocitech.

Ostatnim se omlovam za rozbor.
Die Krähen fliegen in Schwärmen, der Adler fliegt allein.
D
DDTČlen
Přidáno před 6 let
Ja nevim. Mam anglickych pratel desitky a vzdycky si tykame. Pokud vim preklad "you" je "ty" a ne "vy". Pokud chci mluvit uctive, zacnu "would" a "could". Ale mozna jsi akademik a ti zijou v jinem svete. Jinak anglani a amici jsou oproti nam opravdu spravni chlapici, nemluvim o vyjimkach, a nikdy jsem nemel pocit, ze si vykame. To u cechu a nemcu mam nekdy ten pocit i kdyz si tykame. Treba s tebou.
Knaus Van i650MEG, 2017
JiPe HighlandersJiPe HighlandersČlen
Přidáno před 6 let

Citovat

Vajglon Hnuson napsal:

Citovat

DDT napsal:

Anglictina nema vykani tak jak ho zname v cestine nebo nemcine. A zijou. Slusnost se vyjadruje trebas tak, ze reknu "mohl bys mi podat" namisto "podej mi". A staci to. Pri pozdravu se rovnou zeptaji "jak se mas" a druha strana ze slusnosti odpovi "mam se dobre". A i kdyz je to trochu pokrytecke, vic si poklabosi, nez my, co spime z knihou pana Spacka pod polstarem. Jsem pro tykec.


Angličtina nemá tykání, jen si vykají - tykání samozřejmě existuje ( 2.osoba jednotného čísla - thou ) , ale je archaické a v běžném životě se nepoužívá.

Nezlob se a prosím neber to osobně , ale dát jako příklad pro tykání zrovna anglány ..... to je fakt mimo mísu :o :o :o


Tak " See you soon ! " naposledy jsem se tak loučil se svým anglickým kamarádem a i přes to, že si pravidelně telefonujeme, od své poslední návštěvy Anglie před třemi lety jsme se neviděli :D


Omluvám se, že stále vstupuju do diskuze, profesní deformace :(


You are lubricated like a fox :D

.
Jitka a Pepa, vestavba MaLiBu 640 Charming
( Ducato L4H2 Maxi, 2.3 180 k, aut.)
V
Vajglon HnusonČlen
Přidáno před 6 let

Citovat

DDT napsal:

Anglictina nema vykani tak jak ho zname v cestine nebo nemcine. A zijou. Slusnost se vyjadruje trebas tak, ze reknu "mohl bys mi podat" namisto "podej mi". A staci to. Pri pozdravu se rovnou zeptaji "jak se mas" a druha strana ze slusnosti odpovi "mam se dobre". A i kdyz je to trochu pokrytecke, vic si poklabosi, nez my, co spime z knihou pana Spacka pod polstarem. Jsem pro tykec.


Angličtina nemá tykání, jen si vykají - tykání samozřejmě existuje ( 2.osoba jednotného čísla - thou ) , ale je archaické a v běžném životě se nepoužívá.

Nezlob se a prosím neber to osobně , ale dát jako příklad pro tykání zrovna anglány ..... to je fakt mimo mísu :o :o :o


Tak " See you soon ! " naposledy jsem se tak loučil se svým anglickým kamarádem a i přes to, že si pravidelně telefonujeme, od své poslední návštěvy Anglie před třemi lety jsme se neviděli :D


Omluvám se, že stále vstupuju do diskuze, profesní deformace :(
Die Krähen fliegen in Schwärmen, der Adler fliegt allein.
Upravil Vajglon Hnuson dne 26.08.2018 11:06, před 6 let
D
DDTČlen
Přidáno před 6 let
Anglictina nema vykani tak jak ho zname v cestine nebo nemcine. A zijou. Slusnost se vyjadruje trebas tak, ze reknu "mohl bys mi podat" namisto "podej mi". A staci to. Pri pozdravu se rovnou zeptaji "jak se mas" a druha strana ze slusnosti odpovi "mam se dobre". A i kdyz je to trochu pokrytecke, vic si poklabosi, nez my, co spime z knihou pana Spacka pod polstarem. Jsem pro tykec.
Knaus Van i650MEG, 2017
H
hoboČlen
Přidáno před 6 let

Citovat

bambula napsal:

Za mě jednoznačně tykat. Ohánět se věkem a diferencovat podle toho, že někdo je starší a mladší v případě karavaninku považuji za bezpředmětné. Věk není žádná zásluha. Kouzlo výjezdů je v tom, že na place jsme si všichni rovni a je úplně jedno, jestli jsem architekt, lékař, podnikatel nebo zaměstnanec. Každý svoji práci hodí za hlavu a perfektně si vyčistí hlavu. A vykání zase vytváří bariéry, které tu být nemají.
Jinou otázkou jsou základy slušného chování v kempu. Týká se to hlavně těch nových, bohužel hlavně se stany. Letos to byla katastrofa i v cizině. Ale to už je úplně jiné téma.


Myslím si, že tykání je upřímnější a přátelštější. Jezdíme si přece od všeho odpočinout
dcpajadcpajaČlen
Přidáno před 6 let

Citovat

Vajglon Hnuson napsal:

Nastesti jsou si vsichni “ vestavbari “ rovni a tak to nemusim resit, alkovnistum budu klidne vykat a integralistum onikat - toliko na odlehcenou ;-)


Až se uvidíme (třeba Beroun v září???) prosím, aby jste mi pane u toho onikání ještě říkal velký vezíre :-) :-) :-)

Sorry za OT, ale regovat na Vlastu jsem musel :-)
V
Vajglon HnusonČlen
Přidáno před 6 let
Uz jsem nechtel, ale kdyz to ctu, tak musim. Historicky neni vykani formou slusnosti, ale formou protokolu - tj. komunikaci lidi s rozdilnym spolecenskym postavenim. Spolecensky stejne postaveni lide si vzdy tykali, proto je take spanelske “ usted “ - vasnosta ci italske Lei - ona panovnice ( a to i pri vykani muzum !!! ) . A jeste dal, narody ktere maji 3. stupnove vykani i dnes voli uroven vykani podle spolecenskeho postaveni, neni to vyjadreni osobniho pocitu k ucty k dane osobe - je to historicky protokol.

Nastesti jsou si vsichni “ vestavbari “ rovni a tak to nemusim resit, alkovnistum budu klidne vykat a integralistum onikat - toliko na odlehcenou ;-)
Die Krähen fliegen in Schwärmen, der Adler fliegt allein.
bambulabambulaČlen
Přidáno před 6 let
Mam pocit že každý mluvíme o něčem jiném.
Mimochodem: mně je 58 a mimo karavanisty vykám všem od 15 let. Ale znovu říkám: o tom to přece není...
Katka a Vlasta
mbmbČlen
Přidáno před 6 let

Citovat

radek argos napsal:

Tak za 1, i když mi bude 50 let, viditelně starším, nebo i cizím prvně většinou Vykám. Připadá mi to slušné,
a ke straším tímto dávám najevo respekt a úctu.
Za 2, vedli mně k tomu rodiče a připadá mi to slušné.
Za 3, v jedné práci si část lidí Vyká a část Tyká tak že já automaticky Vykám jakož to nově příchozí
a v druhé práci hned od začátku Tykačka i s nadřízeným tak potom jsi z toho zmatený.
Za 4, asi se moc nehodí, když přijdeš k doktoru do ordinace, abys mu Tykal, no a on ten doktor má obytku a jezdí s ní,
jenže přijdeš a začneš hned Tykat no a už se na tebe kouká skrze prsty.
Tak že já raději starším Vykám už ze zdvořilosti, to samé ženám. No a floutkům nebo mladým tykám.
Ale i těm mladým hned říkám ať mi taky Tykají, jak mi někdo Vyká už stárnu.
No my starší a slušní máme zažito Vykaní, proto nás nekažte.


Dotaz byl mezi karavanisty...A doktoru FUNovi to imponuje:D
Miloš a Zuzka
hlavně v teple...Autorizovaný servis WEBASTO +EBERSPACHER+ BRANO/ATESO
Vy můžete zobrazit všechny příspěvky v tomto fóru.
Vy nemůžete začít nový diskusní příspěvek v tomto fóru.
Vy nemůžete odpovědět v této diskusi.
Vy nemůžete upravit anketu v tomto vlákně.
Vy nemůžete hlasovat v anketě v tomto vlákně
Vy nemůžete na tomto fóru nahrát přílohy.
Vy můžete stáhnout přílohy v tomto fóru.
Mediální partner


hykro.cz
Přihlášení
Ještě nejste členem? Klikněte zde a zaregistrujte se.
Zapomenuté heslo?
Uživatelé online
Hosté online 17
Členové online 0

Celkem členů: 15,971
Nejnovější člen: lisky
TOPlist

Copyright © 2023

Powered by PHPFusion. Copyright © 2024 PHP Fusion Inc.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Theme by PHP Fusion Inc
44,487,442 unikátních návštěv | Vygenerované za: 0.24611 sekund | Průměrně za: 0.24611 (0) sekund | Dotazy: 138 | Použitá paměť: 2.29MB/2MB