Ach ne! Kde je JavaScript?
Váš webový prohlížeč nemá povolen JavaScript nebo nepodporuje JavaScript. Pro správné zobrazení tohoto webu nebo pro upgrade na webový prohlížeč, který podporuje JavaScript, povolte JavaScript ve webovém prohlížeči.
Výkup karavanu! Vykoupíme Váš obytný vůz, nebo karavan za hotové,volejte 606118358 www.vykupkaravanu.cz
Partneři webu:
hykro.cz odak.cz
https://www.cwn.cz/

Solární panely - montáž

Poslední aktualizace před 3 roky
milosdurismilosdurisČlen
Přidáno před 10 let
Trocha vysoka cena :-(
Ja som si poskladal toto:
Polykrystal 135Wp za 105€ ,
MPPT Epsolar 1215 MPPT 10A 12V/24V za 55€
Trakcnu bateriu 90Ah za 120€,
Prechodka, kabel, lepidlo, kabel, svorky poistky za dalsich cca 60€
Celkom za priblizne: 340€ / 9350Kc
Miloš
J
jardasoČlen
Přidáno před 10 let

Citovat

RIVA napsal:

V listopadu jsem se ve Španělsku setkal s používáním mobilních pomocných menších panelů, odhaduji na 60-80 Wp, které se daly přesně nasměrovat kolmo ke slunečním paprskům. Při málo intenzivním svitu zajistily plné nabití baterie bez problémů. Já jsem měl s ležatým panelem 100Wp na střeše problém. Má s tím někdo zkušenost, případně to vyrobit ?


Ahoj, já mám asi 4 roky toto http://www.malapa...rgie/SO03/ + baterie 80A
jezdím od jara do podzimu a jsem s tím spokojený. Používám pouze světla + čerpadlo + nabíjení náhradních baterií, nabíjení mobilu a notebooku.
Hyundai ix 35 + knaus südwind
R
RudyČlen
Přidáno před 10 let
O panely jsem se dosud nezajímal, protože jsem v létě s energií vždy vyšel a v zimě panely stejně nic nedají.
Nicméně, vzhledem k ceně a lepší kvalitě nových panelů začínám uvažovat o montáži. Jde mi primárně o to, abych vyrovnal spotřebu během cestování, především v jarním a podzimním čase, kdy sem tam zapínám topení. V létě mám prakticky nulovou spotřebu, protože nemám v autě TV, satelity, přehrávače...... V zimě pak často přejíždím, takže dobiju cestou nebo na Stellplatzu, v nejhorším vytáhnu z garáže 1kW Hondu.
Potřebuji tedy panel(y), který mi dá energii ve stínu, v rozptýleném světle, při zamračené obloze. Kvůli limitaci místem na střeše mohu instalovat 1 nebo 2 100Wp panely, větší se nevejde. Předpokládám použití MPPT regulátoru.
A teď dotaz: Jaký panel (y)? Z logiky věci asi polykrystal. Nebo ne?
A druhý: Čím ten panel připevnit. Díval jsem se na speciální profily k připevnění panelu a jejich cena je srovnatelná s cenou vlastního panelu. Takže moje úvaha - 2 L alu profily přilepit Sikaflexem a panel mezi ně přišroubovat. Je to O.K.?
Díky předem ostříleným solárníkům za tipy.
VasuVasuČlen
Přidáno před 10 let
Rudy, toť otázka. Já jsem teď dělal trochu výzkum v těch panelech a nerozhodl jsem se pro monokrystalický pro přímé slunce, nebo polykrystalický pro větší sklon, ale pro amorfní. Usměješ se, že má nižší účinnost, ale nabíjí bez slunce od rána do večera. Taktéž pokus 10cm sněhu na panelu a panel nabíjí na 50%
Vzal jsem na jasnou slunečnou zimní oblohu, tři druhy panelů položené na zemi vedle sebe, všechny 100Wp
/amorfní je asi o 1/2 vetší než ostatní / a proudy do zkratu mono 2,2 A poly 2,5A amo 5,2A, když jsem je nastavil kolmo na slunce, tak 6,5A mono, 6,4A poly a 5,5A amorfní.
Takže můj verdikt, dost často jezdím, kdy nesvítí slunce, nebo jsem měl 3 týdny ve Skandinávii pod mrakem, já objednal amorfní 100Wp a monokrystal půjde dolů.
bleriot11bleriot11Člen
Přidáno před 10 let
Také budu řešit uchycení panelu na střechu.Lze to udělat jak píše Rudy?Co přilepit panel přímo na střechu?Nepočítám,že ho budu někdy sundavat,a i kdyby tak ho prostě odříznu lankem(drátem).Otázka pro ty kteří mají panely delší dobu instalovány:JAK ČASTO PANELY SUNDAVÁTE?
R
RudyČlen
Přidáno před 10 let
Dík za tip, jenže já jsem bohužel omezen místem. Na střechu mi vejdou max dva panely do rozměru 130x60cm. Amorfní panel by byl přesně tím, co potřebuji. Dával by trochu energie ale pořád. Nepotřebuji 10-15A a už vůbec ne v létě. Stačí mi 2-4A ale ve stínu a při zamračené obloze. Jenže amorfní panely jsou velké. Takže asi polykrystal.
JiPe HighlandersJiPe HighlandersČlen
Přidáno před 10 let
Pro mnohé zásadní problém amorfního panelu je právě ten 2,5 x větší rozměr jak u monokrystalu při stejném výkonu. Čili kam s ním ?
Radek SladkyRadek SladkyČlen
Přidáno před 10 let
Rudy,
soláry mám přišroubované do L profilů s řadou děr, abych je mohl na tu či onu stranu zvednout a naklopit k slunci právě v zimě. Ale ještě jsme nikde nebyli. Dělal jsem však měření celodenní, někde je tu z toho vyfocený ten graf a to zvedání je výrazná pomoc. Je to však řešení pro slunečné počasí. Mám tam dohromady 200 Wp a to bych amorfama nedal - velikostně.....ty hliníky jsem nechal eloxovat v jedné firmě poštou, poslali mi je obratem zpět, ani to nebylo drahé a byli dobří. Jsou přilepené na střeše, mají každý asi 7 nebo 8 děr a na rám solárů jsou přilepené a přišroubované lišty také z elox Al a ty mají taky díry. Z nerez závitové tyče jsem udělal kramličky a s jejich pomocí mohu nastavit rozumné úhly úklonu panelů a spolehlivě je zafixovat matkami v kolečku, aby to šlo dobře rukama, bez klíčů. Naklápět mohu dopředu či dozadu, když Tě to bude zajímat, přijeď se podívat, máš to kousek....
Radek
sipadansipadanČlen
Přidáno před 10 let
Dovolim si pouze oponovat vysledkum mereni co vasu provedl na slunci (pokud to tedy bylo slunce, coz v zime neni tak jiste).

Technicky uznavany rozdil mezi nejvykonnejsim polykrystalem a monokrystalem na slunci je 5 %, tudiz se mi provedene mereni nezda objektivni pri namerenem rozdilu 0,1 A.
Nemyslim pochopitelne, ze by vasu neumel prakticky zmerit hodnoty (to bych si nedovolil nikdy tvrdit), pouze poukazuji na zrejme ne zcela shodne vlastnosti testovanych panelu ve smyslu stari a ucinnostni pozice v danne rodine panelu ...

Vsechna tato mereni je pomerne slozite objektivne provest, musely by se testovat panely stejneho data vyroby a predevsim stejne ucinnostni pricky v kazde kategorii .... plati i pro amorfni panely, ktere si v posledni dobe tez vyrazne polepsily diky vylepsene konstrukci ...
Na slunci je dnesni monokrystal (SPR) neprekonatelny s cca. 20 % ucinnosti, coz je na cca. 45 % ucinnost co maji NASA panely docela dobry vykon ....

Co se tyce pridelani panelu na strechu, tak hlinikova "L" jsou vybornym resenim co se uspory mista tyce, jelikoz se zahnou pod panely.
Pak zbyva klasika pomoci plastovych drzaku a nebo na nejakou stresni konstrukci (to mam ja, lepe se pak chladi a tim pak i lepe pracuji) ....

Zda se, ze se budou panely "prohazovat" cim dale tim casteji, jelikoz kazdy kdo je pouziva jako zasadni zdroj energie bude rad testovat nove vylepsene a cena uz nebude prekazkou ....
jarda77jarda77Člen
Přidáno před 10 let

Citovat

bleriot11 napsal:

Také budu řešit uchycení panelu na střechu.Lze to udělat jak píše Rudy?Co přilepit panel přímo na střechu?Nepočítám,že ho budu někdy sundavat,a i kdyby tak ho prostě odříznu lankem(drátem).Otázka pro ty kteří mají panely delší dobu instalovány:JAK ČASTO PANELY SUNDAVÁTE?


Panel se nemůže lepit přímo na střechu, potřebuje se chladit, proto je důležitá "mezera" mezi střechou a panelem.
R
RudyČlen
Přidáno před 10 let
Díky všem za info.
@ Radek - do naklápění se mi moc nechce, přece jen mám auto vyšší a musel bych tahat nějaký žebřík. Na čumendu se ale rád nechám zlákat.
@ sipadan a Jarda77 - tak co bych na tu střechu měl dát mono nebo polykristal? Jak už jsem psal výše, nejde mi o špičkový výkon jako spíše o funkčnost za neoptimálních podmínek.
Upravil Rudy dne 20.01.2014 23:19, před 10 let
jarda77jarda77Člen
Přidáno před 10 let
mono, já prostě těm poly nevěřím. Proč by lepší poly byli levnější než mono. A proč Bernd Buttner (buttner elektronik) který se el. pro obytky zabývá cca 25 let a myslím že je v tom jeho firma na špičce, proč ve své mabídce poly vůbec nemá???
Upravil jarda77 dne 20.01.2014 23:22, před 10 let
Tomas BrabecTomas BrabecČlen
Přidáno před 10 let
Pánové a dámy, veškerá měření jsou prakticky k ničemu. Pravda je taková, že od jara do podzimu bude stačit 100W mono - poly - je to jedno. Když se vejde, instalujte 130 Wp, budete mít rezervu. V zimě, žádný panel nevyrobí tolik, co spotřebuje topení. Proto je vhodnější, pro zimní kempování, investovat např. do boosteru. Skládat na auto 3 a více panelů je zcestné (až na některé vyjímky). Váha panelů (na úkor doložnosti), celková investice a efekt v podobě získané energie se nevyrovná ... opět boosteru.
Chcete-li jezdit celoročně a neřešit elektriku (a nechcete investovat do EFOYe), instalujte 130 Wp panel a 45A booster a je to...

Automatické sloučení 20.01.2014 22:22:

Citovat

Rudy napsal:

Díky všem za info.
@ Radek - do naklápění se mi moc nechce, přece jen mám auto vyšší a musel bych tahat nějaký žebřík. Na čumendu se ale rád nechám zlákat.
@ sipadan a Jarda77 - tak co bych na tu střechu měl dát mono nebo polykristal? Jak už jsem psal výše, nejde mi o špičkový výkon jako spíše o funkčnost za neoptimálních podmínek.


Je to úplně jedno, jestli mono nebo poly. Z dlouhodobého hlediska (14 dní) bude zisk prakticky totožný. Mono bude dávat více na slunci, poly bez slunce - v konečném důsledku se to vyrovná. Rozhodující bývá spíše velikost. Poly jsou o něco větší, když se nevejdou, jde se do mono.
Upravil Tomas Brabec dne 20.01.2014 23:22, před 10 let
bleriot11bleriot11Člen
Přidáno před 10 let
Tak tedy vyrobím na uchycení panelu také pomocí al profilů.Panel mám 100W poly(nějaký levný z aukra).Měl jsem tam přes léto nedobíjenou baterii 27Ah,jen jsem ji po cca 2 měsících dobil nabíječkou.Předpokládám,že výkon panelu bude více než dostatečný.Tu baterku tam více-méně mám k udržení paměti rádia a osvětlení při cestě k cíli.V neposlední řadě také ke stálemu udržování daterie při parkování doma.(nechci ho mít stále na prodlužováku)Při výjezdu jsem závislý na 230V.
sipadansipadanČlen
Přidáno před 10 let

Citovat

Rudy napsal:

Díky všem za info.
@ Radek - do naklápění se mi moc nechce, přece jen mám auto vyšší a musel bych tahat nějaký žebřík. Na čumendu se ale rád nechám zlákat.
@ sipadan a Jarda77 - tak co bych na tu střechu měl dát mono nebo polykristal? Jak už jsem psal výše, nejde mi o špičkový výkon jako spíše o funkčnost za neoptimálních podmínek.


Rudy, to je opravdu tezke rici, jelikoz jde o uhel pohledu na vec ...

Pokud namontujes solarni system na barak v CR, souhlasim naprosto s Tomasem, ze je to jedno zda mono nebo poly diky urcitym podminkam panujicim na nasem uzemi (z teto skutecnosti u nas vznikle a zazite motto "je to jedno, vyrovanse to") je pravdive.
Pokud se ale ten barak bude vyskytovat v jinych souradnicich, je treba situaci prehodnotit prave podle souradnic a rozdily mohou byt velice vyrazne, rekl bych az diametralni, pokud napr. uzivatel provede rozhodnuti presne opacne dannym fyzikalnim podminkam.

Obytne auto se ovsem pohybuje, muzes ovlivnit kde zaparkujes, cestujeme do oblasti s ruznym pocasim a jeste ke vsemu v ruzne rocni dobe.
Tim se to velice znacne komplikuje.

Pak zde mame jeste nestastny vyber vyrobce panelu, kde odchylky mohou byt tez znacne a tudiz pak zcela realne nejlepsi monokrystal muze dorovnat ucinnost prumernejsiho polykrystalu i ve stinu (vcetne daleko lepsi prace na slunci) a samozrejme i presne obracene. Pozor, neplest levny = spatny, spise mam na mysli zajimat se o cisla.

Pokud osidime regulator, mozek celeho systemu, pripadne pouzijeme nevhodne vodice, tak muzeme tez zcela zasadne ovlivnit cely system a na strese pritom muzeme mit to nejlepsi co je k dnes k mani.

Takze doporucuji zachovat selsky rozum, posoudit svuj rozpocet, posoudit jak zasadni je solarni energie pro me fungovani, zhodnotit jak moc me to bude, nebo nebude v hlave hlodat, kdyz to sousedovi vedle me bude pracovat lepe a ucinit pak svuj vlastni zaver jelikoz kombinaci je opravdu cela rada.

Jeste bych podotknul jak jiz i vyse zaznelo, ze pokud instalujeme pouze jeden panel, v podstate to opravdu nema cenu resit, jelikoz v zime s jakymkoliv druhem panelu na strese v poctu jeden moc nenadelame. To samozrejme neplati od hranice 200 W, tak jsou rozdily markantnejsi.

Jako posledni bych opet (uz jsme to resili v booster vlakne) apeloval na vsechny kdo chteji pouzivat "opravdove" solarni energii, aby instalovali teplotni senzor na jeden z polu baterie, nesetrili na MPPT regulatoru s vystupem prave pro teplotni cidlo, jelikoz pak nabijeci napeti prokazuje pomerne znacny rozdil v zavislosti na teplote akumulatoru, coz prave v zime pak zajistuje dobrou sluzbu. V lete, kdyz je energie dost, zase setri akumulator ....
Radek SladkyRadek SladkyČlen
Přidáno před 10 let
Ahojte -
Rudy, klidně přijeď, pošlu SZ s kontaktem.
Bazop - měření na draka nejsou. Vždy si tím něco potvrdím, nebo vyvrátím. Pokud to nedělám blbě.
Já si tím potvrdil, že litanie kolem řazení panelů do série či paralelně zbytečně nadhodnocuje sériové zapojení.
Taky jsem si potvrdil, že možnost zvednout a nastavit panel poskytuje hodně velký rozdíl ve výsledku i v létě - ráno a večer, v zimě pak celý den. A máš pravdu - musí být dostatečně velký výkon, aby zvažované rozdíly měly vůbec význam. Ale to už záleží na výbavě - spotřebičích a to dost zásadně, asi bych si to tedy netroufl paušalizovat. Při kompresorové lednici a nedejbože topení nafta, vařič nafta je snaha o optimalizaci výkonu rozhodná pro celkovou investici, abych tak řekl. Jinak bych se na to já osobně prostě vyprdl.
Takže velká baterie, centrála/booster(mám však výhrady k jeho malé ohleduplnosti vůči aku oproti centrále, která navíc dává často potřebných 230 V, ale to sem nepatří) a pak úplně klidně panely 200Wp a dobrý MPPT.
V létě bez starostí a v zimě či v ne zcela slunných krajích tento velký výkon s možností ho optimalizovat polohou vidím jako rozhodující, aby mi ta investice a snaha stála za to.
A to bych bez vlastního měření nevěděl - tady jsem se to nedočetl a naopak, hodně příspěvků bylo spíše zavádějících až zcestných.
Takže souhlasím se Sipadan.
Myslím, že Jarda 77 má pravdu s těmi monokrystaly, ale spíš to jen tuším, porovnání s polykrystaly se mi nepoštěstilo.
Abych nezabloudil od tématu - já jsem při montáži panelů pro instalaci na lišty kvůli možnosti variabilního nastavení a ladění výkonu, lepšímu chlazení, za jízdy leží trošku pod úhlem - jako spoiler, jsou přitlačovány, při 200 Wp jako vedlejší efekt dobře cloní střechu před slunkem, navíc jsou pak snadněji servisovatelné nebo k vyměnění.
Rozhodně bych je také už nezapojil jinak, než paralelně, nebo aspoň s možností volit řazení sério/paralelně pomocí přepínače. A doporučuji do každé větve panelů v tomto případě vypínač, abych mohl regulovat výkon i směrem dolů nebo je jednoduše odpojit, když chci odpojit aku. Kvůli MPPT regulátoru.
Víc už mne nenapadá. Práci čest ;-)
Radek
ivanoivanoČlen
Přidáno před 10 let

Citovat

Radek Sladky napsal:


Já si tím potvrdil, že litanie kolem řazení panelů do série či paralelně zbytečně nadhodnocuje sériové zapojení.
Rozhodně bych je také už nezapojil jinak, než paralelně, nebo aspoň s možností volit řazení sério/paralelně pomocí přepínače.

...prečo? Akú má výhodu paralelne zapojenie? Ja mám zapojené panely do série. Pri mojom meraní pri zamračenej oblohe mi regulátor ukázal napätie cca 50V. T.j. každý panel mal napätie do 12V. Ak sa ako laik nemýlim, ak by som mal paralelne zapojenie, soláre by mi dávali do batérie nulu, lebo by bolo výsledné napätie pod 12V. Takto mi dávali 5A a viac. Alebo máš iné výsledky meraní?...Samozrejme na slnku, ak je napätie dostatočne vysoké je to jedno...

Taky jsem si potvrdil, že možnost zvednout a nastavit panel poskytuje hodně velký rozdíl ve výsledku i v létě - ráno a večer, v zimě pak celý den. A máš pravdu - musí být dostatečně velký výkon, aby zvažované rozdíly měly vůbec význam. Ale to už záleží na výbavě - spotřebičích a to dost zásadně, asi bych si to tedy netroufl paušalizovat. Při kompresorové lednici a nedejbože topení nafta, vařič nafta je snaha o optimalizaci výkonu rozhodná pro celkovou investici, abych tak řekl. Jinak bych se na to já osobně prostě vyprdl.

...nastavenie panelov vraj dáva +30%, čo je pomerne hodne. Ale zase pri každej zastávke loziť na strechu...a to u mňa vôbec nie je jednoduché...tak som to riešil radšej pridaním panelov. Samozrejme, ak nie je miesto, tak to nejde..

Myslím, že Jarda 77 má pravdu s těmi monokrystaly, ale spíš to jen tuším, porovnání s polykrystaly se mi nepoštěstilo.

...už som písal skôr, mal som monokrystaly a v tieni nedávali skoro nič, preto som prešiel na polykrystal. Áno, už to tu bolo povedané, všetko záleží na podmienkach. Ale to je práve to. V zime je slnka málo a v lete sa človek schováva do tieňa, ak to ide. A tam je lepší polykrystal a je mi jedno, že na slnku dáva menej, aj tak to bohate stačí...

A doporučuji do každé větve panelů v tomto případě vypínač, abych mohl regulovat výkon i směrem dolů nebo je jednoduše odpojit, když chci odpojit aku. Kvůli MPPT regulátoru.

...súhlas, ak sa náhodou regulátor prehreje, alebo sa odpojí batéria, regulátor sa môže poškodiť...
sipadansipadanČlen
Přidáno před 10 let
Musim se zastat Radka co se tyce snahy dostat z instalace maximum ..... tomu rozumim.
Tez patrim mezi lidi co razi zasadu "kdyz uz, tak uz poradne".

Ocenuji tedy vynalozene usili a docela by me zajimaly i vysledky jeho praktickych mereni.

Myslim, ze nepocita s nastavovanim panelu proti slunci pri kazde zastavce, ale pouze u delsiho stani.
Zde pak jiste dosahne s monocrystale (pokud se samozrejme spravne postavi) maximalnich moznych vysledku.

V zime je pak nastavovani snazsi, jelikoz slunce ma pomerne "primitivni" trajektorii, v lete je sun tracking daleko komplikovanejsi.

Za me tedy zadost o zaslani vysledku praktickych mereni (klidne pouze SZ), rad se poucim.

Predem dekuji.

Zbytek jiz nekomentuji, opravdu ma kazdy jine zkusenosti, ktere jsou prevazne dany kazdou konkretni instalaci ....

Automatické sloučení 21.01.2014 14:53:
Tak mi to preci jen neda a prikladam informativni odkaz ohledne ucinnosti velke vetsiny panelu dostupnych na globalnim trhu pro ty, ktrere to zajima, ikdyz je to malicko offtopic ....
Jeste jsme mel stranku kde se dal vyhlidnuty panel vyhledat podle nazvu, coz je praktictejsi, ovsem ponekud ji nemohu objevit ....

Berte jako pomocne voditko pri zohlednovani rozhodovani ....

http://energyinfo...omparison/
http://energyinfo...thin-film/
Upravil sipadan dne 21.01.2014 15:53, před 10 let
Radek SladkyRadek SladkyČlen
Přidáno před 10 let
Ahoj, při dotazech Ivana jsem se raději rozhodl vložit odkaz na celou diskusi s grafem, není dlouhá a v podstatě tam najdeš všechny odpovědi.

http://www.carava...ost_130992

Určitě bych ale rád zdůraznil, že pokud v sérii zastíním jeden panel lehce, jde do kýblu vše. Pokud udělám totéž v paralelním zapojení, oslabím jen větev s předmětným panelem. Takže špína, sníh, stín větví, poškození atd. nemá takový dopad. Dále mohu při regulování výkonu směrem dolů odpojit snadno jeden panel a nechat aku jen pod "udržovacím" napětím, např. při stání.
Panely mám dva 50 Wp paralelně a jeden 100 Wp a tyto dva kusy 100 Wp zdrojů mohu přepínačem přepínat spolu buď sériově nebo paralelně.
Z uvedeného vyplývá, že je velmi snadné zjistit, zda
v sérii mění MPPT onen nadbytek napětí skutečně k vytvoření proudu kýžené hodnoty, či ne. Odpověď po mnoha pokusech, kdy jsem jako Cimrmani na severním pólu sever/jih přecvakával takřka v identických podmínkách kdykoiv mne napadlo na sérii/paralelně a při tom koukal na zabudovaný ampermetr - NE v intencích zde vedených diskusí. Docílené rozdíly byly zanedbatelné skoro vždy, dokonce někdy kulhala série evidentně za paralelním. Můj soukromý názor je, že to nadstavené napětí ve špatných světelných podmínkách je prostě příliš měkké.
Ale pozor, dával jsem do série pouze 2 bloky, nikoliv 4 bloky, jako Ivano, který tak rozhodně docílil vyšší napětí. Ale - kdo vozí 4 bloky? to je velká plocha pro většinu aut.

Ze všech těchto důvodů pro mne osobně vyplývá - pokud solár, tak tolik, co střecha unese (mám nenažranou elektrosoustavu), bloky zapojit aspoň přes přepínač, abych si mohl vybrat zapojení série/paralelně a ponechat si šanci na naklápění. Mám žebřík teleskop zevnitř na zadních dveřích a když mi o to půjde, tak na tu střechu rád vylezu - jedná se vlastně vždy o stání a to většinou celý den, či více.

Rád bych však zdůraznil - nikoho nechci mystifikovat a přemlouvat. Je to můj osobní postoj na základě mých osobních důvodů a zkušeností.

Ale je to fajne tema, co, synci?

p.s. - na graf jsem dělal z čiré lenosti měření na pouze 2 panelech 50 Wp - to kdyby se někdo divil naměřeným hodnotám proudu. ;-)
Radek
Upravil Radek Sladky dne 21.01.2014 18:10, před 10 let
ivanoivanoČlen
Přidáno před 10 let
Ja sa asi trochu vymykám z radu. 5x135W panelov na streche má určite málokto.
Radku, máš pravdu, v prípade dvoch panelov je úplne jedno, či to dá 0,5A alebo 1A. Ale u mňa v tom konkrétnom dni pod mrakom je už rozdiel iný, 0,5A alebo 5A.
Trochu si ma zmiatol s tým, že ak zacloním jeden panel, vypojí mi celú sústavu. To som nevedel. Musím to otestovať.
A úplne súhlasím, pri dnešných cenách treba dať na strechu, čo sa vlezie.
Vy můžete zobrazit všechny příspěvky v tomto fóru.
Vy nemůžete začít nový diskusní příspěvek v tomto fóru.
Vy nemůžete odpovědět v této diskusi.
Vy nemůžete začít v anketu v tomto fóru.
Vy nemůžete na tomto fóru nahrát přílohy.
Vy můžete stáhnout přílohy v tomto fóru.
Uživatelé, kteří se účastnili diskuse: mtruelle, Karel Prokop, Karlos_Brno, Lotr, Pavla a Vlastik, Me2d, pekarna, Jarda a Maru, Dudla, Tomas Brabec, magnum30, jarda77, Tomi166, Daniel Trochta, mengic333, Honza Palasek, Kapitank1400, ivano, sipadan, RIVA, Lubino, Rudy, JiPe Highlanders, milosduris, jardaso, Vasu, bleriot11, Radek Sladky, Pavka01, Roman235, Zdenek a Alena, Garda, Jardaklidek, matus, transit-obytka, parag, Roman ST1, Robert, koval, mekie, jesterka, floridan79, Peterb, mb, jirkaj, kutil1, Dzoska, hasic, Grabici, Hans, Franta REZAC, p0l0us, Michal, Dunn, Seberap, Jarek Dominika, operativec, kitemonkee, Pavel77, Praga, karelH, Robca, TomTP, Cibi, rexi, Sisatej, severaci, vaclav horky, maria, Pivna, Laky, cigi, simcha, allfa, supertom, Ivan a Hanka, Tomas17, MonikaT, bigman, CuCuN, Kulisak, Piff66, Pirat z Ruzyne, hamlet, groula, surfici, GSman, Tomycar, Jarda_1, standa a renata, Michalll, maregree, eblazek, bar, _P_H_, bob7373, Barys, madmax1200, IVRI, ViTaSeK, mafi8, Jimboo, merli, PetrDubi, Jirka W, Dejf, Jakub Satek, Standa1, MTS, upotreblenci, Doskocil, ZdendaZemda, tuareg, Nytrak, hyry2, karavanydovoziku, Miro_SV, ant, bruzkin, stova, index, peda, grom, andyw, Jarda Borek, mara1113, georgecotagge, Dyndas, jarous350, pe3ik, Honza-PH, chaddevil, ferdasan, kikisak36, camperboy, Yon, Mick, padlo, ivoi, Van, Labus77, Bery, yarrica, JardaK2, onak8, koford, fillip, Coralek, j0hn, Bobas, Tomik Kralu, edaherman, novotnakjiri, Chlapi_sobe, hasky, DadkaL, Pedro cestovatel, Capo56, HappyCamper, Bapet, Jenz83, beeman, Leorek, berka, Biimbo, Jagi, oltcitak, Lubos a Dasa, petak, HAF22, thomash1, Jirka a Hanka
Mediální partner

odak.cz

hykro.cz
Přihlášení
Ještě nejste členem? Klikněte zde a zaregistrujte se.
Zapomenuté heslo?
Uživatelé online
Hosté online 17
Členové online 0

Celkem členů: 15,970
Nejnovější člen: paveljurik
TOPlist

Copyright © 2023

Powered by PHPFusion. Copyright © 2024 PHP Fusion Inc.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Theme by PHP Fusion Inc
44,453,326 unikátních návštěv | Vygenerované za: 0.26022 sekund | Průměrně za: 0.26022 (0) sekund | Dotazy: 129 | Použitá paměť: 2.3MB/4MB