Warning: str_repeat(): Second argument has to be greater than or equal to 0 in /srv/www/caravan24.cz/www/maincore.php on line 169 izolace vestavby obecně: TECHNIKA - Caravan24.cz
Výkup karavanu! Vykoupíme Váš obytný vůz, nebo karavan za hotové,volejte 606118358 www.vykupkaravanu.cz
Partneři webu:
hykro.cz odak.cz
https://www.cwn.cz/
Prohledávání webu:

izolace vestavby obecně

Poslední aktualizace před 6 let
VitaVitaČlen
Přidáno před 13 let
rád prohlížím fotky vznikajících vestaveb a jsem čerstvě po sporech se zedníky na téma že vzduch izoluje dobře tak nač se starat o izolaci.

na tzb-info je k nalezení kalkulačka, která vám spočítá co která izolace či skladba umí.
http://www.tzb-info.cz/tabulky-a-vypo...konstrukci

zjednodušený výpočet mi ukáže- když na plech dám 3cm polystyrenu a přiklopím to klasickou dřevotřískou 18mm, vytopím při -12C na pěkných 20C tak...
1m2 mi bude žrát 35W,
Pokud vynechám ten polystyren (třeba na sloupku) tak 35w mne stojí jen 0,18m2 a pokud se mi tam nevejde ani ta dřevotříska tak holý plech si těch 35W vezme z plochy 0,6x0,6cm (ve skutečnosti asi nevezme - vzniklý led izoluje lépe než plech)

Tím chci říci, že nejenom u domu je třeba hlídat tepelné mosty.
Franta REZACFranta REZACČlen
Přidáno před 13 let
Vzduch sice izoluje tepelně, ale né zvukově. Osobně izoluji spíše kvůli hlukové pohodě. A je to znát a hodně.
DoskocilDoskocilČlen
Přidáno před 13 let
Nejlépe izoluje vakuum, ale to nepřipadá v úvahu. Na druhém místě je vzduch, ale STOJÍCÍ, tj. NEPOHYBUJÍCÍ SE vzduch, a všechny izolace, ať jsou to různé vlny, bavlny, minerální vlny se snaží nedovolit vzduchu, aby se pohyboval, a tím přenášel teplo prouděním, a nebo prostor je rozdělen na tisíce komůrek, kde se teoreticky může vzduch pohybovat v jednotlivých komůrkách a přenášet teplo, ale tepelný odpor je obrovský, př. polystyren. Co je chyba, že se zde neřeší pocení studené strany izolace (vnější plech, nebo jiná vnější obšívka), pak jsou zde dotazy, co s mokrem v alkovně. Strašné je, že si to neuvědomují ani profesionální výrobci. Pocení a mokru zabrání jedině kvalitní parotěsná vrstva na teplé straně izolace. Věřte chlaďařovi, chlazení je z 1/3 o mašinách, ze 2/3 o izolacích, toto jsme museli znát jako když bičem mrská. Každá izolace má teplou a studenou stranu, a je jedno, jestli nesmí jít zima dovnitř (karavan), nebo ven (chladírna).:r
KarMisKarMisČlen
Přidáno před 13 let
Chci se zeptat jak je to s izolecemi (mirelon, bublinka, ...) které mají na jedné straně hliníkovou folii. Jak ji nasměrovat. Když je to např. takový ten tenký mirelon co se lepí za radiátory tak tam chápu že to má odrážet to sálavé teplo zpět do interiéru, ale když bych např. izoloval nádrž tak ji taky dám ven, ale tentokrát bude odrážet chlad. Je to jedno nebo ne. Asi hloupá otázka, ale nerad bych se dopustil nějaké technologické chyby. díky
campercamperČlen
Přidáno před 13 let

Citovat

KarMis napsal:
Chci se zeptat jak je to s izolecemi (mirelon, bublinka, ...) které mají na jedné straně hliníkovou folii. Jak ji nasměrovat. Když je to např. takový ten tenký mirelon co se lepí za radiátory tak tam chápu že to má odrážet to sálavé teplo zpět do interiéru, ale když bych např. izoloval nádrž tak ji taky dám ven, ale tentokrát bude odrážet chlad. Je to jedno nebo ne. Asi hloupá otázka, ale nerad bych se dopustil nějaké technologické chyby. díky


asi bych jí přehnul rubem k sobě!) a hliníkem ven i dovnitř...
MONIKA & TOM
DoskocilDoskocilČlen
Přidáno před 13 let

Citovat

KarMis napsal:
Chci se zeptat jak je to s izolecemi (mirelon, bublinka, ...) které mají na jedné straně hliníkovou folii. Jak ji nasměrovat. Když je to např. takový ten tenký mirelon co se lepí za radiátory tak tam chápu že to má odrážet to sálavé teplo zpět do interiéru, ale když bych např. izoloval nádrž tak ji taky dám ven, ale tentokrát bude odrážet chlad. Je to jedno nebo ne. Asi hloupá otázka, ale nerad bych se dopustil nějaké technologické chyby. díky


Jestli je to folie pevná tak, aby mohla zastat funkci neprodyšné vrstvy pro vodní páru, tak touto vrstvou vždy na teplou stranu, tj. dovnitř. Pokud by ale měla být parotěsná vrstva skutečně funční, tak by neměla být nikde přerušená ve spojích, tyto spoje by se musely dodělat. Vhodná parotěsná vrstva je nějaká polyetylenová folie, na ni se pak položí vnitřní dekorační stěna - např. překližka. Naopak studená strana izolace naproti tomu musí být prodyšná, aby vlhkost, která dostane do izolace, tak se bude tlačit (uteče) ven do zimy. Vlhkost se vždy tlačí do zimy a na chladná místa. Potí se pivo studené, nikoliv teplé, to přece každý ví. A parotěsná vrstva musí zabránit tomu, aby se vlhkost se vzduchem dostala zevnitř na studenou vnější stěnu.
Takže větrací mřížky by nikdy neměly být v karavanu na nvitřnich stěnách, ale na vnějších (i když jsem je tam nikdy neviděl). Namítnete, že v létě se situace obrátí, že teplá strana izolace bude zvenku. To je sice pravda, ale v létě se v 99,9 % případů nedostaneme pod rosný bod, tzn. aby se něco potilo, a ráno, když je chladno, zase je teplá strana izolace uvnitř.:r
Upravil Doskocil dne 13.02.2011 00:32, před 13 let
DoskocilDoskocilČlen
Přidáno před 13 let
Už si v hlavě skládám odborný článek o izolacích, myslím, že se mi v tomto oboru dostalo dostatečného vzdělání. Nakreslím obrázky a snad během týdne by měl být zde k vidění, pokud ale velká skupina toto moje chorobné (po psychické stránce) počínání svými kliky neodmítne.:r
Upravil Doskocil dne 13.02.2011 11:33, před 13 let
mr_antikmr_antikČlen
Přidáno před 13 let

Citovat

Doskocil napsal:

Citovat

KarMis napsal:
Chci se zeptat jak je to s izolecemi (mirelon, bublinka, ...) které mají na jedné straně hliníkovou folii. Jak ji nasměrovat. Když je to např. takový ten tenký mirelon co se lepí za radiátory tak tam chápu že to má odrážet to sálavé teplo zpět do interiéru, ale když bych např. izoloval nádrž tak ji taky dám ven, ale tentokrát bude odrážet chlad. Je to jedno nebo ne. Asi hloupá otázka, ale nerad bych se dopustil nějaké technologické chyby. díky


Jestli je to folie pevná tak, aby mohla zastat funkci neprodyšné vrstvy pro vodní páru, tak touto vrstvou vždy na teplou stranu, tj. dovnitř. Pokud by ale měla být parotěsná vrstva skutečně funční, tak by neměla být nikde přerušená ve spojích, tyto spoje by se musely dodělat. Vhodná parotěsná vrstva je nějaká polyetylenová folie, na ni se pak položí vnitřní dekorační stěna - např. překližka. Naopak studená strana izolace naproti tomu musí být prodyšná, aby vlhkost, která dostane do izolace, tak se bude tlačit (uteče) ven do zimy. Vlhkost se vždy tlačí do zimy a na chladná místa. Potí se pivo studené, nikoliv teplé, to přece každý ví. A parotěsná vrstva musí zabránit tomu, aby se vlhkost se vzduchem dostala zevnitř na studenou vnější stěnu.
Takže větrací mřížky by nikdy neměly být v karavanu na nvitřnich stěnách, ale na vnějších (i když jsem je tam nikdy neviděl). Namítnete, že v létě se situace obrátí, že teplá strana izolace bude zvenku. To je sice pravda, ale v létě se v 99,9 % případů nedostaneme pod rosný bod, tzn. aby se něco potilo, a ráno, když je chladno, zase je teplá strana izolace uvnitř.:r


Zkouším si to nějak představovat, ale pokud bych sehnal mirelon včetně fólie, kterou bych dal směrem dovnitř, a nalepil ho na plech, tak to bude absolutně uzavřené z obou stran. Navíc v zimě je teplá strana uvnitř, v létě je tepla strana z vnějšku.

Doteď jsem žil v přesvědčení, že z jedné strany (ze vnitř) to prostě musí být aspoň trošku prodyšné a v plné ploše nalepené na plech, aby tam nevznikaly kapsy, kondenzace vody na plechu a koroze. Ostatní je možná teorie pro stavebnictví, ale jak to napasovat na možnosti dodávky nebo karavanu, to netušim.
DoskocilDoskocilČlen
Přidáno před 13 let
To je právě ten omyl všech, kteří namají přístup k vědeckým poznatkům. Toto je ale už známé 60 roků.
Tím, že se izolace neprodyšně přilepí na vnější (studenou) stěnu, tak ta se potit samozřejmě nebude, ale vlhkost naprosto spolehlivě navlhčí (pronikne do ní difuzí a nezná překážek ani u polystyrenu a polyuretanu) vrstvu izolace na studené straně a tím ji z dalšího izolačního procesu vyřadí, tzn. že vlhkost se srazí přímo v izolaci a nízká teplota postoupí až za zavlhčenou část a proces se opakuje. Je to jako, když si nasadíte teplé pletené rukavice, ale napřed je namočíte ve vodě, zjistíte, že neizolují. To je to nejhorší, k čemu může dojít. Je to dost složité na pochopení, ale počkejte si na článek, vidíte, že napsat jej tak, abyste na mě nemuseli škody špatným postupem prací vymáhat soudně dá dost práce. Napíšu to tak, že to pochopíte všichni.
V mém příspěvku výše je jedna věta, jak je to v létě, kdy studená strana je vevnitř. Je to úplně jiná situace, protože teplotní rozdíl není mezi venkem a vnitřkem 30°C a více a navíc se pohybujeme (teplotně) hodně daleko od rosného bodu. Ale to všechno tam bude, VYDRŽTE !
:r
Upravil Doskocil dne 13.02.2011 16:18, před 13 let
mr_antikmr_antikČlen
Přidáno před 13 let

Citovat

Doskocil napsal:
To je právě ten omyl všech, kteří namají přístup k vědeckým poznatkům. Toto je ale už známé 60 roků.
Tím, že se izolace neprodyšně přilepí na vnější (studenou) stěnu, tak ta se potit samozřejmě nebude, ale vlhkost naprosto spolehlivě navlhčí (pronikne do ní difuzí a nezná překážek ani u polystyrenu a polyuretanu) vrstvu izolace na studené straně a tím ji z dalšího izolačního procesu vyřadí, tzn. že vlhkost se srazí přímo v izolaci a nízká teplota postoupí až za zavlhčenou část a proces se opakuje. Je to jako, když si nasadíte teplé pletené rukavice, ale napřed je namočíte ve vodě, zjistíte, že neizolují. To je to nejhorší, k čemu může dojít. Je to dost složité na pochopení, ale počkejte si na článek, vidíte, že napsat jej tak, abyste na mě nemuseli škody špatným postupem prací vymáhat soudně dá dost práce. Napíšu to tak, že to pochopíte všichni.
V mém příspěvku výše je jedna věta, jak je to v létě, kdy studená strana je vevnitř. Je to úplně jiná situace, protože teplotní rozdíl není mezi venkem a vnitřkem 30°C a více a navíc se pohybujeme (teplotně) hodně daleko od rosného bodu. Ale to všechno tam bude, VYDRŽTE !
:r


Rád si počkám. Jen doufám, že tam bude ve finále nějaká konkrétní rada, jak to teda v dodávce vyřešit, případně konrétní doporuční skladby materiálu. Nejen pro 5cm tlusté stěny obytek, ale i pro dodávkáře jako já, který jen chtěj odstranit chlad plechu.
Např. jsem měl karimatku u které výrobce tvrdil, že vodu "nenasákne" za žádných podmínek, narozdíl od mirelonu.
X
xgojnyČlen
Přidáno před 13 let

Citovat

mr_antik napsal:

Citovat

Doskocil napsal:
To je právě ten omyl všech, kteří namají přístup k vědeckým poznatkům. Toto je ale už známé 60 roků.
Tím, že se izolace neprodyšně přilepí na vnější (studenou) stěnu, tak ta se potit samozřejmě nebude, ale vlhkost naprosto spolehlivě navlhčí (pronikne do ní difuzí a nezná překážek ani u polystyrenu a polyuretanu) vrstvu izolace na studené straně a tím ji z dalšího izolačního procesu vyřadí, tzn. že vlhkost se srazí přímo v izolaci a nízká teplota postoupí až za zavlhčenou část a proces se opakuje. Je to jako, když si nasadíte teplé pletené rukavice, ale napřed je namočíte ve vodě, zjistíte, že neizolují. To je to nejhorší, k čemu může dojít. Je to dost složité na pochopení, ale počkejte si na článek, vidíte, že napsat jej tak, abyste na mě nemuseli škody špatným postupem prací vymáhat soudně dá dost práce. Napíšu to tak, že to pochopíte všichni.
V mém příspěvku výše je jedna věta, jak je to v létě, kdy studená strana je vevnitř. Je to úplně jiná situace, protože teplotní rozdíl není mezi venkem a vnitřkem 30°C a více a navíc se pohybujeme (teplotně) hodně daleko od rosného bodu. Ale to všechno tam bude, VYDRŽTE !
:r


Rád si počkám. Jen doufám, že tam bude ve finále nějaká konkrétní rada, jak to teda v dodávce vyřešit, případně konrétní doporuční skladby materiálu. Nejen pro 5cm tlusté stěny obytek, ale i pro dodávkáře jako já, který jen chtěj odstranit chlad plechu.
Např. jsem měl karimatku u které výrobce tvrdil, že vodu "nenasákne" za žádných podmínek, narozdíl od mirelonu.



Taky se těším na článek, né že bych to nestudoval, ale další názor není nikdy na škodu. Osobně to vidím tak že ze vnitř celé vylepit parozábranou folii a pak izolaci dostatečně silnou a kompaktní, aby nedocházelo ke kondenzaci par na vnitřní straně parozábrany. Plus ideálně všechny místa potenciálních tepelných mostů ofukovat z topení teplým a suchým vzduchem.
D
dorkaigorČlen
Přidáno před 13 let

Citovat

Vita napsal:
rád prohlížím fotky vznikajících vestaveb a jsem čerstvě po sporech se zedníky na téma že vzduch izoluje dobře tak nač se starat o izolaci.

na tzb-info je k nalezení kalkulačka, která vám spočítá co která izolace či skladba umí.
http://www.tzb-info.cz/tabulky-a-vypo...konstrukci

zjednodušený výpočet mi ukáže- když na plech dám 3cm polystyrenu a přiklopím to klasickou dřevotřískou 18mm, vytopím při -12C na pěkných 20C tak...
1m2 mi bude žrát 35W,
Pokud vynechám ten polystyren (třeba na sloupku) tak 35w mne stojí jen 0,18m2 a pokud se mi tam nevejde ani ta dřevotříska tak holý plech si těch 35W vezme z plochy 0,6x0,6cm (ve skutečnosti asi nevezme - vzniklý led izoluje lépe než plech)

Tím chci říci, že nejenom u domu je třeba hlídat tepelné mosty.



Rád by som si dovolil polemizovať. V stavbarine sa so vzduchom uvažuje, a to v dvoch rovinách: kontaktné zateplenie, kde je vzduch hermeticky uzatvorený a odvetraná fasáda, kde hrúbka vzduchovej bubliny je presne definovaná a slúži k odvodu prehriateho vzduchu, ktorý by na chladnejšom povrchu začal kondenzovať.
V stavebnej konštrukcií musíme mať rosný bod v izolante. Ak sa nám to nepodarí, vystavujeme sa ďalším chybám. V tomto prípade na vine môže byť nedostatočná hrúbka izolačného materiálu, v závislosti na ochrane použitej stavebnej konštrukcie, napr. betón, tehla, plynosilikát, atď, v rôznych kvalitách a hrúbkach, a v plnej miere sa pod to môže podpísať aj neodborná práca realizátora.
Rosný bod v stavebnej konštrukcií = miesto degradácie stavebnej konštrukcie.
Rosný bod, to v mnohých prípadoch sú plesne , algy, atď .

Tým chcem iba podotknúť, že izoláciu je nutné mať pod kontrolou.
VitaVitaČlen
Přidáno před 13 let
Polemizuješ dobře - ale na špatném místě. Zmínka vzduch a řemeslníci znamenala, že se občas práce odflákne a do obtížně dostupných míst se izolace nedá - se slovy že vzduch přece stačí.

to druhé byl náznak, že z obrázků vestaveb vídám, že se prohlubně dobře zaizolují a vystouplé nosníky se překryjí třeba jen tapetou. Ve výsledku se vyplácá spousta drahé izolace a auto i tak má ztráty jen nepatrně menší než bez izolace.

Nejsem v oboru vzdělán a je dobře, že se do diskuse přidávají ti správní a poradí.

Když se mi při zimním stání orosí přední okno, tak to otřu. Pokud se mi ale stejně rosí kus neizolovaného plechu někde u dřevěné konstrukce, tak to může po čase dost vadit.

Opakovaně mluvíme o rosném bodu a parotěsu a prostupu do studené strany. Jen čekám, až někdo poradí jak v autě - kde ta studená strana je poctivý plechový dokonalý parotěs.

D
dorkaigorČlen
Přidáno před 13 let
Vita, máš naprostú pravdu. S izoláciou je to ako s reťazou, ktorá je tak pevná alebo silná ako jej najslabší článok.
Najhorším miestom je styk zateplenej a nezateplenej plochy.
langi70langi70Člen
Přidáno před 12 let
Zdravím vastavbaře.:_
Nezkoušel jste někdo stříkanou PU pěnu? Je to poslední hit a na naše účely myslím ideální.
http://www.chytra...
Radek , Peťa a Lukáš 14 a :i Daisy
Peugeot 5008 + Averso 500 TK
M
AnonymČlen
Přidáno před 12 let
Dle informací známého,který je vystudovaný chemik a v současné době pracuje v oboru izolací je, že tato izolace v Německu již v interierech zakázána.
Boom u nás zažívá protože německé firmy se kvapem a za rozumný peníz zbavují vybavení na aplikaci. A kdo je nakupuje??
Holt se to posunuje na východ.

Tato izolace má 2 problémy:

první, že při aplikaci dochází k reakci 2 látek a tím jejich zreagování a vytvrdnutí, jenže víte jak to je nikdy to není promícháno homogenně 50/50 a tyto látky stále těkají a jsou škodlivé. Mi to říkal, nezapamatoval jsem si jména těch mňamek. Pokud máte zájem zavolám mu at to popíše podrobně.

Druhá věc je, že se pěnový PUR časem degraduje a odlamují se mikročástečky, které vdechujeme.

Závěrem jestli by to doporučil bylo pro byt na kšeft ano pro sebe nikdy.
W
walibukČlen
Přidáno před 12 let
Mrazírna, prosím ťa zavolaj tomu tvôjmu známemu a nech to popíše podrobnejšie, prípadne aj na nejaké odvolávky z praxe , napr. zakázali to tam a tam v Nemecku a podobne.

Automatické sloučení 15.04.2012 10:42:
Ešte doplním odkaz
http://www.pur.cz...te-otazky/
Z večšiny dnešných materialov sa uvolňujú nejaké prchavé látky, z kobercov, z nábytku z lakov a farieb, z madracov v postely / to je tiež PUR pena/. Všetky materialy na trhu majú požehnanie hygienika, uvolňujú sa teda v tak malých množstvách, že sú pre človeka nezávadné, ale problém vidím v tom, že ich nezávadnosť je stanovená na bežné podmienky používania, a vestavba istotne bežné podmienky nie sú. Je to najme stiesnený priestor, malý objem vzduchu. Všeobecne sa odporúča ako ochrana proti prchavým látkam dostatočné vetranie. Vetranie je únik tepla, teda smrádeček, ale teplúčko. V lete, keď sa chodí von najviac, je vetranie bezproblémové. Jeseň, zima, jar je problém, ale myslím že každý vetrá aj tak, lebo vzduch sa v tom mini priestore lahko vydýcha. Ideálne by bolo ak by vyrábali rekuperátor na 12 voltov, ale to by bol ďalší žrút elektriky.
Upravil walibuk dne 15.04.2012 10:42, před 12 let
M
AnonymČlen
Přidáno před 12 let
tak jsem mu volal, aplikace PUR pěny je v německu do interieru zakázána z důvodu toho že v ní je karcinogenní monomer, který se stále časem uvolnuje.
nehledě na rozpouštědla a nadouvadla
langi70langi70Člen
Přidáno před 12 let
Já jestli si budu někdy dělat vestavbu:he, tak bych do toho šel. Je to moderní izolační materiál nahrazující polystyrén a když to bude překryto kvalitně provedenou porotěsnou fólii tak se do interiéru nemuže nic z toho co se z něj uvolňuje dostat. Vždyť je to materiál, který se ve stavebnictví používá čím dál častěji a je jeden z nejdražších, ale hlavně má dobré izolační vlastnosti. Například nadkrokevní izolace střech se vyrábí skoro výhradně z tohoto materiálu.
Nejsem žádný expert a ani prodejce těhcto materiálů, jen se pohybuji na stavbách.
Radek , Peťa a Lukáš 14 a :i Daisy
Peugeot 5008 + Averso 500 TK
H
himNováček
Přidáno před 9 let

Citovat

MRAZIRNA napsal:

tak jsem mu volal, aplikace PUR pěny je v německu do interieru zakázána z důvodu toho že v ní je karcinogenní monomer, který se stále časem uvolnuje.
nehledě na rozpouštědla a nadouvadla


Dobry den

Muzte zaslat cislo kam jste do Nemecka volal ?? Rad bych si to overil , Vase informace je velice zavazna, PUR izolace mame kazdy doma, a to jak v lednici, tak v ruznych pristrojich , a nabytku. Je divne ze prave v Nemecku se pena bezne pouziva , ale musi byt proverena a kvlatni certifikovana. A kazdy by si mel o danem produktu neco precist zda se prodava I v jinych statech a zda se jmenuje stejne , a ne aby mela nazvy typu Chyt..a a podobne hlouposti. Dovedete si predstavit ze renomovana firma meni zamrne jmeno produktu ?? Asi ne .. Veskere kvaltini peny MUSI mit certifikat na VOC a tekave latky pokd tento certifikat nema tak je opravdu spatna, zaklad je logicke uvazovani.
Vy můžete zobrazit všechny příspěvky v tomto fóru.
Vy nemůžete začít nový diskusní příspěvek v tomto fóru.
Vy nemůžete odpovědět v této diskusi.
Vy nemůžete začít v anketu v tomto fóru.
Vy nemůžete na tomto fóru nahrát přílohy.
Vy můžete stáhnout přílohy v tomto fóru.
Uživatelé, kteří se účastnili diskuse: Vita, Franta REZAC, Doskocil, KarMis, camper, mr_antik, xgojny, dorkaigor, langi70, MRAZIRNA, walibuk, him, Pp

Copyright © 2023

Powered by PHPFusion. Copyright © 2024 PHP Fusion Inc.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Theme by PHP Fusion Inc
43,830,975 unikátních návštěv | Vygenerované za: 0.21713 sekund | Průměrně za: 0.21713 (0) sekund | Dotazy: 147 | Použitá paměť: 2.38MB/4MB