Warning: str_repeat(): Second argument has to be greater than or equal to 0 in /srv/www/caravan24.cz/www/maincore.php on line 169 Dobíjanie motorovej batérie cez menic a nastavbovu bateriu: TECHNIKA - Caravan24.cz
Výkup karavanu! Vykoupíme Váš obytný vůz, nebo karavan za hotové,volejte 606118358 www.vykupkaravanu.cz
Partneři webu:
hykro.cz odak.cz
https://www.cwn.cz/
Prohledávání webu:

Dobíjanie motorovej batérie cez menic a nastavbovu bateriu

Poslední aktualizace před 5 let
R
Roman MarsalaČlen
Přidáno před 5 let
Pozdravujem. Riešim dobíjanie motorovej batérie, a chcem sa spytat, ci je realne bateriu dobíjať cez menic napatia, zapojený na nastavbovu bateriu. Ta je dobíjana cez solar. Mam nabíjačku c-tek 5.0 a viem ju zapojiť cez autozapalovac - ten nie je po vypnuty po vypnutí zapalovania. Týmto spôsobom by som to obcas, raz za 2-3 týždne zapojil. Bolo by to mozne? Vdaka.
Roman 42, Iveta 40, Marek 10
W
walibukČlen
Přidáno před 5 let
Išlo, prečo nie? Myslím že existujú nabíjačky 12/12V
L
LakyČlen
Přidáno před 5 let
Nepleteš si ten měnič s regulátorem od solárních panelu ? Protože měnič chápu jako z 12V NA 220V nebo naopak.

citace:
"Mam nabíjačku c-tek 5.0 a viem ju zapojiť cez autozapalovac "

Jaké má vstupní a ystupní hodnoty určitě né 12v na 12v to slyším poprvé .
Žijeme jen jednou.
R
Roman MarsalaČlen
Přidáno před 5 let

Citovat

Herman napsal:

Nepleteš si ten měnič s regulátorem od solárních panelu ? Protože měnič chápu jako z 12V NA 220V nebo naopak.

citace:
"Mam nabíjačku c-tek 5.0 a viem ju zapojiť cez autozapalovac "

Jaké má vstupní a ystupní hodnoty určitě né 12v na 12v to slyším poprvé .

Mam v aute menic z 12V na 220V. Tam zapojím nabíjačku c-tek 5A a pripojím cez autozapalovac na motorovú bateriu. V návode od nabíjačky sa píše ze je mozne nabíjať bateriu cez autozapalovac, dokonca su k nabíjacie na to aj koncovky, redukcie
Roman 42, Iveta 40, Marek 10
Karel ProkopKarel ProkopČlen
Přidáno před 5 let
protože jsi to pověsil do akademie, tak se vyjádřím: je to naprostej nesmysl.
Pokud bys už takovou píčovinu opravdu chtěl udělat; tak použij (jak píše Walibuk) obyčejnou modelářskou nabíječku na 12V (umí to všechny)

pár důvodů proč ne:
1) měnič žere až ampéru na svůj provoz
2) jakmile zvedneš napětí startovací baterky, tak se to propojí a nabíječka se rotací obvodu usmaží ve vlastní šťávě
3) solár by musel mít 300W aby to vůbec mělo význam

a řešení nakonec:
dej tam samostatnej solár 60-80W (klidně s 5A PWM regulátorem) a je pokoj

každá baterka bude mít svůj solární zdroj energie, prostý, spolehlivý, levný :)
R
Roman MarsalaČlen
Přidáno před 5 let

Citovat

Karel Prokop napsal:

protože jsi to pověsil do akademie, tak se vyjádřím: je to naprostej nesmysl.
Pokud bys už takovou píčovinu opravdu chtěl udělat; tak použij (jak píše Walibuk) obyčejnou modelářskou nabíječku na 12V (umí to všechny)

pár důvodů proč ne:
1) měnič žere až ampéru na svůj provoz
2) jakmile zvedneš napětí startovací baterky, tak se to propojí a nabíječka se rotací obvodu usmaží ve vlastní šťávě
3) solár by musel mít 300W aby to vůbec mělo význam

a řešení nakonec:
dej tam samostatnej solár 60-80W (klidně s 5A PWM regulátorem) a je pokoj

každá baterka bude mít svůj solární zdroj energie, prostý, spolehlivý, levný :)

To som potreboval počuť. Vdaka za radu.
Roman 42, Iveta 40, Marek 10
GardaGardaČlen
Přidáno před 5 let
Doufam ze me tady za tohle neutlucete
Cinani maji jednu bezva vec. Ja to koupil za 8E.

https://m.nl.alie...7727564502

Je to rele kde lze nastavit libovolnou hysterzi. Na podobnou aplikaci by se to hodilo. Lze nastavit napeti kdy to zapne/vypne a napeti kdy to vypne/zapne. Rele je prepinaci ale lze funkci negovat aby se dosahlo nizke spotreby kdyz nepotrebuji aby to zbytecne cucalo energii.
V danem pripade by bylo mozne hlidat napeti motorove baterie a pri poklesu pripojit k nastavbove nebo jeste lepe pokud by nastavbova dosahla napeti kdy je nabita aby to pripojilo motorovou. Vzhledem k moznosti nastaveni napeti kdy to ma opet rozpojit to nema chybu. Zatizitelnost kontaktu je 20A. (y)
Miloš
L
LakyČlen
Přidáno před 5 let
[quote]Karel Prokop napsal:

protože jsi to pověsil do akademie, tak se vyjádřím: je to naprostej nesmysl.
Pokud bys už takovou píčovinu opravdu chtěl udělat; tak použij (jak píše Walibuk) obyčejnou modelářskou nabíječku na 12V (umí to všechny)

pár důvodů proč ne:
1) měnič žere až ampéru na svůj provoz
2) jakmile zvedneš napětí startovací baterky, tak se to propojí a nabíječka se rotací obvodu usmaží ve vlastní šťávě
3) solár by musel mít 300W aby to vůbec mělo význam




----------(y)

Karle - ten úvod jsi vystihl - pičovina to opravdu je , já si to také myslel jen jsem si chtěl být jistý že to chce brát z měniče -na co ti lidé nepřijdou , dobře že se zeptal a předešel požáru . Potom se postav vedle někoho v kempu co tam bastlijou s elektrikou a plynem , mi to hlava nebere.
Žijeme jen jednou.
haskyhaskyČlen
Přidáno před 5 let
Ahoj.Tahám karavan a v případě nouze používám toto - http://bvs.hradec...asy-start/

Při odpojeném karavanu je to bez problémů.Kolega to používá i na obytňáku,ale má provedenou úpravu,která při tomto dobíjení neumožní připnutí druhé baterie k baterii startovací.

Tak že - řešení to je,ale z potřebnou úpravou a hlavně bez měniče 12-230V.
Hasky
Upravil hasky dne 18.01.2019 08:14, před 5 let
Vlasta49Vlasta49Člen
Přidáno před 5 let

Citovat

hasky napsal:

Ahoj.Tahám karavan a v případě nouze používám toto - http://bvs.hradec...asy-start/

Při odpojeném karavanu je to bez problémů.Kolega to používá i na obytňáku,ale má provedenou úpravu,která při tomto dobíjení neumožní připnutí druhé baterie k baterii startovací.

Tak že - řešení to je,ale z potřebnou úpravou a hlavně bez měniče 12-230V.


Zdravím, nevím, nevím jak to funguje, ale něco podobného jsem si už před 15-ti lety přivezl z USA a když jsem to po několika letech zkoušel, tak to nefungovalo. Tehdá jsem to i konzultoval s Karlem Prokopem a ten mne jen utvrdil, že to je na dvě věci.
Na nic a na......
Vlasta49 Připojili následující obrazek:
Obrázek nebyl nalezen
haskyhaskyČlen
Přidáno před 5 let
Tak budu hodně oponovat.Ale pokud tě někdo utvrdil že je to na dvě věci,budiž.Toto "funguje" - http://bvs.hradec...asy-start/

Je pravda že to nelze nazvat nouzovou stratovací nabíječkou(kabely jsou lepší),ale pro nouzové NABITÍ je to v pohodě.Zdůrazňuji - pro nouzové,ne trvalé.12-12 umí i modelářeské nabíječky,ale opět u OA nutná úprava.
Hasky
Upravil hasky dne 18.01.2019 08:54, před 5 let
Karel ProkopKarel ProkopČlen
Přidáno před 5 let
Hasky: To je moc pjeknej příklad.
pro mě má elektrika jednu velikou výhodu - dá se poměrně snadno a přesně spočítat.
A pohled na ten odkaz mě okamžitě donutil vzít do ruky kalkulačku,...

Hasky dostane domácí úkol:
vezmeš klešťovej SS A-metr a změříš proud. Protože pokud tomudle "zařízení" dáš do cesty bočník (jakejkoli) tak naměřený hodnoty budou ještě o polovinu menší,....

Tak a teď k tomu "zařízení" (protože říkat tomu "nabíječka" je urážka i pro Lídlofku)
Jestliže je toto zařízení schopný maximálního teoretickýho výkonu 5A a po cca 15 minutách sepne do zelenýho = pak mi vychází, že do baterky "to" dostalo 5A*0,25h=1,25Ah. V ideálním případě !!
Ten nabíjecí výkon je tristní. To jenom zvedlo napětí na článkách. Jedinou aplikaci kde si to teoreticky dovedu představit, je malá baterka do motorky nebo zahradního traktoru. Ale aby mi kvůli účinnosti a napěťovýmu spádu kvůli tomu musel běžet motor auta aspoň 1-několik hodin ? No pjekně děkuju.
Jasně, je to omezený proudovou zatížitelností těch připojovacích konektorů, (neumím si představit, jak ta ocelová pružinka (pr.0,7mm) oceli co drží uvnitř pojistku přenáší "bezeztrátově" 5A. A to tam ty konektory jsou dva! Vodiče; odhad 1mm2 o délce 4,5m a v nich beze ztrát 5A ? Kolik že je proudová zatížitelnost jedničky drátu při 12V ??? Na pěti metrech ?

Útěchou nešťastnýmu majiteli může být otřepaná fráze: kdo nic neví, musí všemu věřit
Ale za pětikilo? (y) no, nekup to těm dětem.

Podle mýho:
pokud někdo chce používat takovejdle nestandartní systém (je mi blbý říct schizofrenní) tak ať použije modelářskou nabíječku se zlacenejma konektorama (např Turnigy 80W) ta umí aspoň snesitelnejch 10A. Jako bonus na displeji napíše i dodanej náboj. Samozřejmě tu chcípáckou konektorovinu musí vynechat. Použil bych konektory T-Dean, XT 60, MP Jet, JETI, nebo "nabíječkový" Ctek, Victron,...

Soráč já musel, mě to prostě nedá. Ti lidi i v době internetu jsou naprosto bezbranní před přívalem podobnejch anonymních zařízení z Číny, že mi jich je líto.
Pak exploduju a napíšu co si myslím.
Utěš toho nešťastníka a osaď mu tam 80W Turnigy. Nebude chápat.
Upravil Karel Prokop dne 18.01.2019 09:04, před 5 let
haskyhaskyČlen
Přidáno před 5 let
Ano a všem se omlouvám,používáme to již dlouho.Zapoměl jsem že jsme museli udělat překlenování kontaktu relé v nabíječce,a to proto aby se to po 15 minutách nevyplo.Ale stojím si za tím,a to bez kalkulačky,že to opravdu v nouzi funguje.I ty konektory jsou stále stávající.A dává to 4,5 - 5 A bez problémově.Nepsal jsem nic o běžícím motoru auta,ale u sebe z karavanu,u kolegy z nástavbové baterie.Já mám na střeše 320W FV,kolik kolega to nevím.Nešťastný majitel nejsem a pokud to z tebe muselo ven,tak opět zdůrazňuji - nouzové ne trvalé řešení.
Hasky
Upravil hasky dne 18.01.2019 09:07, před 5 let
Karel ProkopKarel ProkopČlen
Přidáno před 5 let
Jestliže máš na střeše 320W panelů, tak se Tvoje fotovoltaika chová jako tvrdej zdroj (nahrazuje točící se altík).
Ten kolega na střeše asi nemá nic, protože jinak by mu (teoreticky) neměla kolabovat baterka.
Ale že by přes takovejdle rozvod do baterky teklo 5A i po 15 a více minutách (vzestup napětí nabíjený baterky) se mi nechce věřit.
Moc bych se přimlouval - můžeš-li, oměř to klešťákem.

p.s.
nešťastným majitelem jsem myslel toho, co má to "zařízení" a musí si s ním dobíjet karavan.
Pořád mi přijde, že kvalitní propojovací kabely v kombinaci s Tvýma 320Wp budou mít výrazně větší účinnost než tahle krabička. V případě, že Ty budeš fungovat jako "nabíjecí stanice".
I v nouzovým módu z těch kvalitních (ne čínský poměděný železo) nabíjecích kabelů budou menší ztráty než z tý 5ti metrový dvoulinky a cigaretovejch konektorů.
Upravil Karel Prokop dne 18.01.2019 09:20, před 5 let
Vlasta49Vlasta49Člen
Přidáno před 5 let

Citovat

Karel Prokop napsal:

Jestliže máš na střeše 320W panelů, tak se Tvoje fotovoltaika chová jako tvrdej zdroj (nahrazuje točící se altík).
Ten kolega na střeše asi nemá nic, protože jinak by mu (teoreticky) neměla kolabovat baterka.
Ale že by přes takovejdle rozvod do baterky teklo 5A i po 15 a více minutách (vzestup napětí nabíjený baterky) se mi nechce věřit.
Moc bych se přimlouval - můžeš-li, oměř to klešťákem.

p.s.
nešťastným majitelem jsem myslel toho, co má to "zařízení" a musí si s ním dobíjet karavan.
Pořád mi přijde, že kvalitní propojovací kabely v kombinaci s Tvýma 320Wp budou mít výrazně větší účinnost než tahle krabička. V případě, že Ty budeš fungovat jako "nabíjecí stanice".
I v nouzovým módu z těch kvalitních (ne čínský poměděný železo) nabíjecích kabelů budou menší ztráty než z tý 5ti metrový dvoulinky a cigaretovejch konektorů.


Pane Prokope, po přečtení těch vášnivých řádků se Vám musím omluvit, že jsem Vás nechtěně do toho zatáhnul.
Ale chtěl jsem jen kolegy karavanisty varovat, ať nenaletí jako já na další šmejd.
Navíc, fakt by bylo zajímavé proměřit jaký proud tedy teče z auta A do auta B.
A hned by bylo vše jasné - jak říkáte, fyziku noeblafneš!
Vlasta
Karel ProkopKarel ProkopČlen
Přidáno před 5 let
Vlasta49
To je v pohodě, jsem člověk starej, ojetej a lechce nedůvěřivej a tyhle věci mám x krát oměřený. Divný je, že ty výsledky byly vždycky stejný (+/- podle výpočtů)
Proto se mi nepozdávaly data co uvádí výrobce (byly nemístně optimistický).
Samozřejmě se můžu mýlit, proto jsem poprosil Haskyho, jestli by to neoměřil.
Protože exaktní čísla mají pro nás vypovídací hodnotu (případně jednoduchý výpočty).

Hláška "funguje to" je trošku jako věštění z křišťálový koule - vidím to :)
Hasky, nic proti tobě,..:)
haskyhaskyČlen
Přidáno před 5 let
Tak teď to oměřovat opravdu nebudu.Ale při zakoupení bylo měřeno multimetrem připojeným přes USB.Záznam proudu a napětí byl po deseti minutách na PC.Proto jsem psal že rozmezí bylo 4,5 - 5 A.Už nevím přesně,ale měření bylo myslím přes noc.Toto samé,možná i líp umí modelářská nabíječka,ale to co zde uvádím se mi líbilo svou kompaktností.Když jedeme mimo ČR,vozím v dodávce kompresorovou lednici na 12V a napájím ji externí baterií uloženou v tomto boxu - https://www.kapra...er-center/
A mnou uváděnou nabíječku používám k nabíjení externí baterie 90 Ah.Používám externí z toho důvodu,protože při zastavení a vypnutí motoru se mi vypne napájení i autozásuvek.Mnou uváděná nabíječka bez sebemenších problémů zvládá externí baterii dobíjet i 12 hodin - pokud mi někdo chce tvrdit že to tak není,tak pak sorry .............Nejsem spisovatel a možná se vyjadřuji nepřesně.
"funguje to" - to není věštění z křišťálové koule,ale konstatování holé skutečnosti.
Hasky
Upravil hasky dne 18.01.2019 12:07, před 5 let
HatitiHatitiČlen
Přidáno před 5 let
... je to marný, je to marný, je to marný!

Že Karle? :( :o :|
!y+!u+!i+:i+:i
"Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká aby byl a je, tak má bejt to co je a nemá bejt to co není, jak tomu v mnoha případech je!" :^
(Pan Jan Werich)
haskyhaskyČlen
Přidáno před 5 let
Ano,Ano,je to hodně marné.
Hasky
Karel ProkopKarel ProkopČlen
Přidáno před 5 let
Moment, tímto se ale dostáváme do úplně jiný roviny.

Jestliže v prvním zadání byla diskuze, že to zařizení dobije prázdnou baterku do 10 minut tak že se dá nastartovat - tak mě to přimělo vzít do ruky kalkulačku a počítat
jestliže zařízení používáš jako "propojku" mezi dvěma baterkama pro napájení lednice se spotřebou 3,5-5A po dobu řadu hodin s napájením primární baterie výkonným solárem - tak to situaci dosti zásadně mění (a tos bohužel neuvedl):
1) napěťovej spád mezi oběma baterkama díky (odběru kompresoru) bude mezi 1,2-1,8V (což už dokáže přepustit 2-2,5A).
2) pokud na střeše bydlí 320W solár tak napěťovej spád už bude klidně z 14,4V i 2,5-2,7V a to už dá na 5A "přetoku".

ale to je úplně jinej případ než primární řešení, že dvojlinka a dva ubohý cigaretový konektory dobijou startovačku na spolehlivej start za 10-15 minut,....(na kterej jsem původně reagoval,...)
Vy můžete zobrazit všechny příspěvky v tomto fóru.
Vy nemůžete začít nový diskusní příspěvek v tomto fóru.
Vy nemůžete odpovědět v této diskusi.
Vy nemůžete začít v anketu v tomto fóru.
Vy nemůžete na tomto fóru nahrát přílohy.
Vy můžete stáhnout přílohy v tomto fóru.
Uživatelé, kteří se účastnili diskuse: Roman Marsala, walibuk, Laky, Karel Prokop, Garda, hasky, Vlasta49, Hatiti, zdenecekpraha, Bery, PetrDubi, alf3003

Copyright © 2023

Powered by PHPFusion. Copyright © 2024 PHP Fusion Inc.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Theme by PHP Fusion Inc
43,026,861 unikátních návštěv | Vygenerované za: 0.26738 sekund | Průměrně za: 0.26738 (0) sekund | Dotazy: 133 | Použitá paměť: 2.23MB/2MB