Warning: str_repeat(): Second argument has to be greater than or equal to 0 in /srv/www/caravan24.cz/www/maincore.php on line 169 Jak dlouho vydrzi PB lahev: TECHNIKA - Caravan24.cz
Výkup karavanu! Vykoupíme Váš obytný vůz, nebo karavan za hotové,volejte 606118358 www.vykupkaravanu.cz
Partneři webu:
hykro.cz odak.cz
https://www.cwn.cz/
Prohledávání webu:

Jak dlouho vydrzi PB lahev

Poslední aktualizace před 5 let
D
Dan a nikiNováček
Přidáno před 5 let
Dobry vecer. Prosim o radu ty kteri maji zkusenosti s kempovanim v zime.
Jsme u znamych ve starsim vekendu a topime plynem. Prey den pracujeme a jsme tu jen pres noc. Chtel bych znat nazor na toto: rekli nam ze v mrazech by mela PB 10kg lahev vydrzet 10 az 14 dni. Prijde mi to jako nesmysl protoze ve vekendu je silena zima. Topime cca 2 hodiny rano a 2 hodiny vecer a pak jdem spat. V noci se tu ale brutalne ochladi. Dnes rano jsme meli vevnitr - 6°C proto bych ctel znat nazor kdybych nechal pustene topeni celou noc az do rana jak dlouho by mi lahev vydrzela kdyz topim timhle stylem tak mi vse zamrza my mrznem a plyn mi vydrzi cca 12 az 13 dni ale potreboval bych nejaky rozumny nazor dekuji za odpoved. :)
H
hugo 007Člen
Přidáno před 5 let
V zimě se musí topit čistým propanem, a spotřeba podle velikosti prostoru a teploty cca3-6 dnů lahev.
Upravil hugo 007 dne 29.11.2018 22:55, před 5 let
D
Dan a nikiNováček
Přidáno před 5 let
Ja si to myslel ze je blbost aby to vydrzelo 14 dni ted mam propan protoze jsme koupili novou bombu ale jinak je prave nechavame plnit ono je to na nic protoze vytopim to na 20 stupnu a za pul hodky kdyz to vypnu mam 13 stupnu jde to moc rychle dolů.
FunFunHlavní administrátor
Přidáno před 5 let
Cca 2 dny. Určitě ne více než 3 dny.;)
Fun
Smile
H
hymer662Člen
Přidáno před 5 let

Citovat

Dan a niki napsal:

Ja si to myslel ze je blbost aby to vydrzelo 14 dni ted mam propan protoze jsme koupili novou bombu ale jinak je prave nechavame plnit ono je to na nic protoze vytopim to na 20 stupnu a za pul hodky kdyz to vypnu mam 13 stupnu jde to moc rychle dolů.


Můžeš si to spočítat (orientačně). V návodu (na internetu) najdeš parametr:
spotřeba plynu: 50 - 170 g/h , 170 g/h to bude pokud budeš topit na plný výkon

Máš plynovou láhev 10 kg potom při topení na plný výkon to činí: cca 58 hodin.
V zimě je vhodné obytko/karavan, i když v něm nikdo není temperovat a následně při obývání dotopit. Podstatný parametr je venkovní teplota a izolační vlastnosti OA. Pokud se ti podaří účinně utěsnit úniky a nebudeš muset topit na maximální výkon,ve výsledku se ti prodlouží doba použitelnosti plynové láhve.
Takto musíš do denní spotřeby započítat i ostatní plynové spotřebiče. (sporák, lednici, ohřev teplé vody) pokud to budeš používat. U všech spotřebičů hodnotu SPOTŘEBA najdeš v manuálu/internetu.
FunFunHlavní administrátor
Přidáno před 5 let

Citovat

Nemilany napsal:


Můžeš si to spočítat (orientačně). V návodu (na internetu) najdeš parametr:
spotřeba plynu: 50 - 170 g/h , 170 g/h to bude pokud budeš topit na plný výkon


Tato spotřeba odpovídá 2kW topení. Běžný karavan má topení s dvojnásobným výkonem. Tam je ta spotřeba až 320g za hodinu. V mrazech je nutné topit neustále bez přerušení, jinak hrozí zamrznutí vody nebo WC. Takže ušetřit se moc nedá a výdrž jedné lahve nemůže být více než 2 dny, při zachování minimálního komfortu.
Fun
Smile
R
RudyČlen
Přidáno před 5 let
Cokoli počítat nemá moc smysl. Štítkový výkon topení nemá na spotřebu plynu velký vliv. Tu určují především tepelné ztráty karavanu nebo auta (ty jsou dány použitou izolací, kvalitou provedení a konstrukcí) , velikost vytápěného prostoru, venkovní teplota a požadovaná teplota vnitřní.
Jinak souhlas s Funem, u běžné obytky vydrží 10kg láhev v zimním období (přes den kolem 0, v noci -5 až -10) cca 2 - 3 dny.
A drobná poznámka. S utěsňováním případných úniků bych byl velmi opatrný. Všechna auta i karavany jsou opatřeny větracími průduchy, které tam nejsou pro legraci.
Upravil Rudy dne 30.11.2018 11:54, před 5 let
H
hymer662Člen
Přidáno před 5 let

Citovat

fun napsal:

Citovat

Nemilany napsal:


Můžeš si to spočítat (orientačně). V návodu (na internetu) najdeš parametr:
spotřeba plynu: 50 - 170 g/h , 170 g/h to bude pokud budeš topit na plný výkon


Tato spotřeba odpovídá 2kW topení. Běžný karavan má topení s dvojnásobným výkonem. Tam je ta spotřeba až 320g za hodinu. V mrazech je nutné topit neustále bez přerušení, jinak hrozí zamrznutí vody nebo WC. Takže ušetřit se moc nedá a výdrž jedné lahve nemůže být více než 2 dny, při zachování minimálního komfortu.

Ano je to tak. Já to uváděl jako příklad.. a na konci jsem napsal : .. SPOTŘEBA najdeš v manuálu/internetu. Podle toho jsem předpokládal, že si každý dosadí své spotřeby a dojde k času, kdy bude s plynovou láhví na dně.
Ještě doplním, že je to teoretické číslo, ve skutečnosti ten čas ještě kratší.

Automatické sloučení 30.11.2018 11:04:
Ještě mohu doplnit pro počtáře, že lze empiricky použít:
1l kapalného plynu má hmotnost cca 1,9 kg

Za mě: pokud spotřeba zařízení je např. při nastavení na hodnotu knoflíku (v karavanu) 6 - maximum a v manuálu je uvedeno že horní hranice rozsahu (max) je např. 200g/hod. (typ topení), tak je jedno zda je venku +10 nebo -20°C. a zařízení (topení) stále jede na 6ku resp. spotřebovává 200g/hod.
Upravil hymer662 dne 30.11.2018 12:04, před 5 let
haskyhaskyČlen
Přidáno před 5 let

Citovat

Nemilany napsal:

Citovat

fun napsal:

Citovat

Nemilany napsal:


Můžeš si to spočítat (orientačně). V návodu (na internetu) najdeš parametr:
spotřeba plynu: 50 - 170 g/h , 170 g/h to bude pokud budeš topit na plný výkon


Tato spotřeba odpovídá 2kW topení. Běžný karavan má topení s dvojnásobným výkonem. Tam je ta spotřeba až 320g za hodinu. V mrazech je nutné topit neustále bez přerušení, jinak hrozí zamrznutí vody nebo WC. Takže ušetřit se moc nedá a výdrž jedné lahve nemůže být více než 2 dny, při zachování minimálního komfortu.

Ano je to tak. Já to uváděl jako příklad.. a na konci jsem napsal : .. SPOTŘEBA najdeš v manuálu/internetu. Podle toho jsem předpokládal, že si každý dosadí své spotřeby a dojde k času, kdy bude s plynovou láhví na dně.
Ještě doplním, že je to teoretické číslo, ve skutečnosti ten čas ještě kratší.

Automatické sloučení 30.11.2018 11:04:
Ještě mohu doplnit pro počtáře, že lze empiricky použít:
1l kapalného plynu má hmotnost cca 1,9 kg

Za mě: pokud spotřeba zařízení je např. při nastavení na hodnotu knoflíku (v karavanu) 6 - maximum a v manuálu je uvedeno že horní hranice rozsahu (max) je např. 200g/hod. (typ topení), tak je jedno zda je venku +10 nebo -20°C. a zařízení (topení) stále jede na 6ku resp. spotřebovává 200g/hod.


Ahoj.Že max spotřeba je daná je jasné,více si vzít nemůže.Ale nemáš pravdu v tom,že je jedno jaká je venkovní teplota.Čím více bude teplota venku větší,tím častěji se bude topení vypínat a úměrně k tomu bude mít menší hodinovou spotřebu.

A máme odzkoušeno že 7 metrů obytná bouda a zimní topení je na cca.dva dny 11 Kg propanu.
Hasky
Upravil hasky dne 30.11.2018 12:15, před 5 let
Ludek LiberecLudek LiberecČlen
Přidáno před 5 let
Jak píše Míra Fun. Při -14 stupních vydrží 2 noci a jede non stop.Je zde mnoho faktorů,zdali máš zataplenou kabinu,kde je největší ůnik tepla,jak často se otvírají dveře ,zateplení stř.oken atd.
R
RudyČlen
Přidáno před 5 let

Citovat

Nemilany napsal:



Za mě: pokud spotřeba zařízení je např. při nastavení na hodnotu knoflíku (v karavanu) 6 - maximum a v manuálu je uvedeno že horní hranice rozsahu (max) je např. 200g/hod. (typ topení), tak je jedno zda je venku +10 nebo -20°C. a zařízení (topení) stále jede na 6ku resp. spotřebovává 200g/hod.

Dovolím si nesouhlasit. Ovládací elektronika obsahuje vnitřní teploměr a po dosažení teploty odpovídající nastavení kolečka topení vypíná, respektive přepíná na nižší výkon. Moderní Trumy pa dovolují přímo nastavit požadovanou teplotu. V žádném z mých aut nikdy netopilo topení na plný výkon po celou dobu. Ani v mrazech pod -25°C.
H
hymer662Člen
Přidáno před 5 let

Citovat

hasky napsal:

Citovat

Nemilany napsal:

Citovat

fun napsal:

Citovat

Nemilany napsal:


Můžeš si to spočítat (orientačně). V návodu (na internetu) najdeš parametr:
spotřeba plynu: 50 - 170 g/h , 170 g/h to bude pokud budeš topit na plný výkon


Tato spotřeba odpovídá 2kW topení. Běžný karavan má topení s dvojnásobným výkonem. Tam je ta spotřeba až 320g za hodinu. V mrazech je nutné topit neustále bez přerušení, jinak hrozí zamrznutí vody nebo WC. Takže ušetřit se moc nedá a výdrž jedné lahve nemůže být více než 2 dny, při zachování minimálního komfortu.

Ano je to tak. Já to uváděl jako příklad.. a na konci jsem napsal : .. SPOTŘEBA najdeš v manuálu/internetu. Podle toho jsem předpokládal, že si každý dosadí své spotřeby a dojde k času, kdy bude s plynovou láhví na dně.
Ještě doplním, že je to teoretické číslo, ve skutečnosti ten čas ještě kratší.

Automatické sloučení 30.11.2018 11:04:
Ještě mohu doplnit pro počtáře, že lze empiricky použít:
1l kapalného plynu má hmotnost cca 1,9 kg

Za mě: pokud spotřeba zařízení je např. při nastavení na hodnotu knoflíku (v karavanu) 6 - maximum a v manuálu je uvedeno že horní hranice rozsahu (max) je např. 200g/hod. (typ topení), tak je jedno zda je venku +10 nebo -20°C. a zařízení (topení) stále jede na 6ku resp. spotřebovává 200g/hod.


Ahoj.Že max spotřeba je daná je jasné,více si vzít nemůže.Ale nemáš pravdu v tom,že je jedno jaká je venkovní teplota.Čím více bude teplota venku větší,tím častěji se bude topení vypínat a úměrně k tomu bude mít menší hodinovou spotřebu.

A máme odzkoušeno že 7 metrů obytná bouda a zimní topení je na cca.dva dny 11 Kg propanu.


Otázku ve vláknu jsem pochopil tak, že tazatele zajímá jak mu dlouho vydrží PB láhev.
První rovina:
-PB láhev vydrží maximálně tak dlouho, pokud nebude !prázdná) t.j. vyčerpá se obsah. Za jak dlouho se vyčerpá obsah ? O tom rozhoduje proces, kolik g/hod. se odebírá z láhve. Dosazením maximálně možného odběru z láhve se tazatel dostane k číslu, které nelze za trvalého provozu na maximum zvýšit.
Druhá rovina:
-jak šetřit, abych prodloužil dobu než dojde k vyčerpání obsahu (to podle mě je tvá odpověď) - pomáhá tomu termostatické čidlo, vypnutí topení, zateplení OA/karavanu, snížením teploty uvnitř např. z 22 na 19°C další opatření...
Výsledkem je, že se ušetří plyn v čase.
Asi, doufám, že si rozumíme.

Když vyhodnotím z pohledu mé Druhé roviny, kdy jsem si zateplil podlahu (nemám dvojitou), nasazuji na okna kryty apod., v autě temperuji automatem na cca 14-16°C a při pobytu uvnitř během dne mám automat na 21°C, v noci cca 16°C, tak při teplotě noční -16°C a denní -7°C, jsem vydržel s ALUGAS (11 kg) 4 dny. Ale i když uvedu tyto hodnoty, tak jiná posádka může vydržet i déle (provoz otápění má jinak nastaven a zase jiná posádka může mít láhev za 2 dny prázdnou....) Než jsem se to naučil a přišel na to = poznat možnosti svého auta, tak láhev plynu jsem vypotřeboval min o 1 den spíše.
Nikoho nechci přesvědčovat, natož polemizovat, jsou to moje tzv. tvrdá data a můj pohled na technické řešení a technické možnosti mých zařízení.
Přeji všem, vždy dostatečné teploučko...
haskyhaskyČlen
Přidáno před 5 let
Škoda že nejsem spisovatel,ale si vůbec nerozumíme.Ty jsi napsal že topení si bere stejně ať je venku tolik a nebo tolik - to ale není pravda.Je to pravda jen při spotřebě momentální,nikoli průměrné hodinové - a ta je podstatná proto,jak dlouho lahev vydrží.Tvá tvrdá data ti nikdo nebere.
Hasky
H
hymer662Člen
Přidáno před 5 let

Citovat

hasky napsal:

Škoda že nejsem spisovatel,ale si vůbec nerozumíme.Ty jsi napsal že topení si bere stejně ať je venku tolik a nebo tolik - to ale není pravda.Je to pravda jen při spotřebě momentální,nikoli průměrné hodinové - a ta je podstatná proto,jak dlouho lahev vydrží.Tvá tvrdá data ti nikdo nebere.

Nerozumíme si, ale to se stává...

napsal jsem:
Druhá rovina:
-jak šetřit, abych prodloužil dobu než dojde k vyčerpání obsahu (to podle mě je tvá odpověď) - pomáhá tomu termostatické čidlo, vypnutí topení, zateplení OA/karavanu, snížením teploty uvnitř např. z 22 na 19°C další opatření...


ty píšeš.
Ty jsi napsal že topení si bere stejně ať je venku tolik a nebo tolik - to ale není pravda.
Jak funguje topení v manuálním režimu ? - (bez termostatu). Já tento režim mám, předpokládám, že na jiných topení je také, ale třeba ne... potom to funguje u mého topení: topí topí podle číselka na knoflíku = stabilní odběr plynu nezávislý na teplotě okolí.
D
Dan a nikiNováček
Přidáno před 5 let
Diky moc vsem za odezvu aspon jsem o neco chytrejsi. Ja cidlo nemam takze mi to jede vkuse blbne mi knoflik takze mi to nejde ani stahnout na nizzsi obratky ale i tak diky mi staci jen vedet jak dlouho to cxa vydrzi bo mi bylo receno ze by to melo vydrzet 10 az 14 dni chtel sem jen vedet zda je to blbost nebo spatne topim i tak diky vsem :)
P
paragČlen
Přidáno před 5 let
Ahoj Nemilany,píšeš často a rád.Jak jsi přišel na to,že 1lpropanu váží 1.9kg?20lpropanu ve flašce neváží 38kg ale cca 11,5kg.
H
hymer662Člen
Přidáno před 5 let

Citovat

Dan a niki napsal:

Diky moc vsem za odezvu aspon jsem o neco chytrejsi. Ja cidlo nemam takze mi to jede vkuse blbne mi knoflik takze mi to nejde ani stahnout na nizzsi obratky ale i tak diky mi staci jen vedet jak dlouho to cxa vydrzi bo mi bylo receno ze by to melo vydrzet 10 az 14 dni chtel sem jen vedet zda je to blbost nebo spatne topim i tak diky vsem :)

Dane, pokud začínáš, je možné, že jsi přeslechl nebo nespojil informace správně. Ten kdo ti to prodával mohl říkat pravdu, ale platí to pro provoz např. v létě bez používání vytápění. V případě, že prodávající tvrdil, že i při topení vystačíš 10-14 dní, tak značně ujel.
Jinak situace, že ti nefunguje ani knoflik na regulaci při manuálním režimu, bych nebral na lehkou váhu a já osobně bych to nechal opravit. Nevím, zda strašit, ale může jít i o život v případě plynu, jakákoliv nefunkčnost by měla být pro majitele alarmujícím signálem.

Automatické sloučení 30.11.2018 13:29:

Citovat

parag napsal:

Ahoj Nemilany,píšeš často a rád.Jak jsi přišel na to,že 1lpropanu váží 1.9kg?20lpropanu ve flašce neváží 38kg ale cca 11,5kg.

Ah, omlouvám se, pohled do technických tabulek správný , ale přepis s chybou, 1.9 l propanu = cca 1 kg.
Upravil hymer662 dne 30.11.2018 14:29, před 5 let
R
RudyČlen
Přidáno před 5 let

Citovat

Nemilany napsal:

....
Jak funguje topení v manuálním režimu ? - (bez termostatu). Já tento režim mám, předpokládám, že na jiných topení je také, ale třeba ne... potom to funguje u mého topení: topí topí podle číselka na knoflíku = stabilní odběr plynu nezávislý na teplotě okolí.

Tady bude zřejmě jádro pudla, proč, ačkoli v zásadě máme všichni pravdu, si nerozumíme.
V obou dosavadních autech jsem měl Trumu, která měla tři stupně výkonu, ovládací panel a vnitřní prostorové čidlo. Konkrétně modely C4 a C6000. Obě tyto topení (kromě režimu ohřevu vody) umožňují nastavit kolečkem maximální povolený výkon a tomu i zhruba odpovídá vnitřní teplota. Truma pak topí nastaveným výkonem a po dosažení vnitřní teploty vypne nebo přepne na nižší výkon. S určitou hysterezí opakuje tento cyklus a udržuje zhruba stejnou teplotu uvnitř auta. Z toho logicky vyplývá, že pokud topím na nižší teplotu, venku je tepleji, mám lépe izolované nebo menší auto mám nižší spotřebu plynu za danou časovou jednotku. Moderní Trumy pak mají digitální ovladač, který umožňuje přesně nastavit vnitřní teplotu kterou pak Truma zcela automaticky udržuje.
Popravdě jsem byl dosud přesvědčen, že takto fungují všechna topení v obytkách. Pokud máš ale topení, které nemá žádné řízení výkonu ani prostorový termostat, platí to co jsi napsal - hodinová spotřeba x počet hodin = celková spotřeba.
H
hymer662Člen
Přidáno před 5 let

Citovat

Rudy napsal:

Citovat

Nemilany napsal:

....
Jak funguje topení v manuálním režimu ? - (bez termostatu). Já tento režim mám, předpokládám, že na jiných topení je také, ale třeba ne... potom to funguje u mého topení: topí topí podle číselka na knoflíku = stabilní odběr plynu nezávislý na teplotě okolí.

Tady bude zřejmě jádro pudla, proč, ačkoli v zásadě máme všichni pravdu, si nerozumíme.
V obou dosavadních autech jsem měl Trumu, která měla tři stupně výkonu, ovládací panel a vnitřní prostorové čidlo. Konkrétně modely C4 a C6000. Obě tyto topení (kromě režimu ohřevu vody) umožňují nastavit kolečkem maximální povolený výkon a tomu i zhruba odpovídá vnitřní teplota. Truma pak topí nastaveným výkonem a po dosažení vnitřní teploty vypne nebo přepne na nižší výkon. S určitou hysterezí opakuje tento cyklus a udržuje zhruba stejnou teplotu uvnitř auta. Z toho logicky vyplývá, že pokud topím na nižší teplotu, venku je tepleji, mám lépe izolované nebo menší auto mám nižší spotřebu plynu za danou časovou jednotku. Moderní Trumy pak mají digitální ovladač, který umožňuje přesně nastavit vnitřní teplotu kterou pak Truma zcela automaticky udržuje.
Popravdě jsem byl dosud přesvědčen, že takto fungují všechna topení v obytkách. Pokud máš ale topení, které nemá žádné řízení výkonu ani prostorový termostat, platí to co jsi napsal - hodinová spotřeba x počet hodin = celková spotřeba.


Je to tak, jak píšeš. Myslím si, že naše diskuze hlavně Danovi pomohla.
haskyhaskyČlen
Přidáno před 5 let

Citovat

Nemilany napsal:

Citovat

hasky napsal:

Škoda že nejsem spisovatel,ale si vůbec nerozumíme.Ty jsi napsal že topení si bere stejně ať je venku tolik a nebo tolik - to ale není pravda.Je to pravda jen při spotřebě momentální,nikoli průměrné hodinové - a ta je podstatná proto,jak dlouho lahev vydrží.Tvá tvrdá data ti nikdo nebere.

Nerozumíme si, ale to se stává...

napsal jsem:
Druhá rovina:
-jak šetřit, abych prodloužil dobu než dojde k vyčerpání obsahu (to podle mě je tvá odpověď) - pomáhá tomu termostatické čidlo, vypnutí topení, zateplení OA/karavanu, snížením teploty uvnitř např. z 22 na 19°C další opatření...


ty píšeš.
Ty jsi napsal že topení si bere stejně ať je venku tolik a nebo tolik - to ale není pravda.
Jak funguje topení v manuálním režimu ? - (bez termostatu). Já tento režim mám, předpokládám, že na jiných topení je také, ale třeba ne... potom to funguje u mého topení: topí topí podle číselka na knoflíku = stabilní odběr plynu nezávislý na teplotě okolí.


Tak v tom případě sorry - nepředpokládal jsem v roce 2018 manuální režim.Ten jsem neměl ani za třeskutého socializmu na topení,myslím si že východoněmecké výroby.
Hasky
Vy můžete zobrazit všechny příspěvky v tomto fóru.
Vy nemůžete začít nový diskusní příspěvek v tomto fóru.
Vy nemůžete odpovědět v této diskusi.
Vy nemůžete začít v anketu v tomto fóru.
Vy nemůžete na tomto fóru nahrát přílohy.
Vy můžete stáhnout přílohy v tomto fóru.
Uživatelé, kteří se účastnili diskuse: Dan a niki, hugo 007, Fun, hymer662, Rudy, hasky, Ludek Liberec, parag, Bery, Robert, Pilotek, ziky, rodinny_typ

Copyright © 2023

Powered by PHPFusion. Copyright © 2024 PHP Fusion Inc.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Theme by PHP Fusion Inc
44,057,921 unikátních návštěv | Vygenerované za: 0.20239 sekund | Průměrně za: 0.20239 (0) sekund | Dotazy: 155 | Použitá paměť: 2.48MB/2MB