Warning: str_repeat(): Second argument has to be greater than or equal to 0 in /srv/www/caravan24.cz/www/maincore.php on line 169 ohřev vody solárem: TECHNIKA - Caravan24.cz
Výkup karavanu! Vykoupíme Váš obytný vůz, nebo karavan za hotové,volejte 606118358 www.vykupkaravanu.cz
Partneři webu:
hykro.cz odak.cz
https://www.cwn.cz/
Prohledávání webu:

ohřev vody solárem

Poslední aktualizace před 1 rok
S
sarikČlen
Přidáno před 5 let
Zdravím, dávám do kupy obytné auto a mám problém s ohřevem vody je tam traumatik, prvně když jsem jej zkoušel tak nefungoval, pak po čtrnácti dnech mě to nedalo a zkusil jsem jej znovu- byl vymontovaný a na první pokus naskočil, zkoušel jsem jej několikrát a vždy bez problému šel, tak jsem jej namontoval utěsnil a měl radost, druhý den jsem jej zkusil a mrcha jedna nešel a pálila se pojistka, zkoušel jsem postupně odpojovat drátky a nakonec jsem zjistil že je vadná řídící jednotka.
To mě definitivně přesvědčilo že už toto tam montovat nebudu, a začínám uvažovat o solárním ohřevu.
mám takovou představu, že na zadní část auta bych přidělal asi metr x metr takovou (nevím jak se to jmenuje) černou desku z umělé hmoty- používá se to na ohřev vody na venkovní bazény a propojil bych to ještě z nádrži-(kanystr) který by byl nad tím a sloužil by jako zásobník. Ta deska by byla výklopná, po příjezdu by se zvedla do vodorovné polohy a slunce by pak to vyhřívalo zadarmo. A odtud by to bylo napojené na vodovodní baterie.
Podotýkám, nebudu obytnák používat v zimě.
Neřešil jste to už někdo?
dablikhasicdablikhasicČlen
Přidáno před 5 let
na jednom zahranicnim serveru jsem zahlidl toto mozna ti to pomuze

Automatické sloučení 05.11.2018 21:25:
na jednom zahranicnim serveru jsem zahlidl toto mozna ti to pomuze
Upravil dablikhasic dne 05.11.2018 21:25, před 5 let
dablikhasic Připojili následující obrazek:
Obrázek nebyl nalezen Obrázek nebyl nalezen
S
sarikČlen
Přidáno před 5 let
Jo to je dobrý, jenže já mám obytnák s rovnou střechou, kdyby to byl typ jak je alkovna vějš a pak směrem dozadu je střecha snížená tak bych to dal na střechu, ale takhle jednak nechci zvedat celkovou výšku, a pak bych měl obavu zdali by tuto zátěž střecha vydržela nebot není tam žádná výztuha jenom latě.
Ale ten vak by se mě líbil, nebo toto a nadto dát jěště nějaký zásobník na tuto uhřátou vodu a propojit to
http://www.sports...22977.html
Upravil sarik dne 06.11.2018 07:29, před 5 let
H
hymer662Člen
Přidáno před 5 let

Citovat

sarik napsal:

Zdravím, dávám do kupy obytné auto a mám problém s ohřevem vody je tam traumatik, prvně když jsem jej zkoušel tak nefungoval, pak po čtrnácti dnech mě to nedalo a zkusil jsem jej znovu- byl vymontovaný a na první pokus naskočil, zkoušel jsem jej několikrát a vždy bez problému šel, tak jsem jej namontoval utěsnil a měl radost, druhý den jsem jej zkusil a mrcha jedna nešel a pálila se pojistka, zkoušel jsem postupně odpojovat drátky a nakonec jsem zjistil že je vadná řídící jednotka.
To mě definitivně přesvědčilo že už toto tam montovat nebudu, a začínám uvažovat o solárním ohřevu.
mám takovou představu, že na zadní část auta bych přidělal asi metr x metr takovou (nevím jak se to jmenuje) černou desku z umělé hmoty- používá se to na ohřev vody na venkovní bazény a propojil bych to ještě z nádrži-(kanystr) který by byl nad tím a sloužil by jako zásobník. Ta deska by byla výklopná, po příjezdu by se zvedla do vodorovné polohy a slunce by pak to vyhřívalo zadarmo. A odtud by to bylo napojené na vodovodní baterie.
Podotýkám, nebudu obytnák používat v zimě.
Neřešil jste to už někdo?

Omlouvám se neřešil jsem to, ale tak jak to popisuješ, případná oprava je podle mě vhodnější než řešit vak.
Spíše v tom vidím více problému než užitku. Dokonce si myslím, že investice do nového ohřívače (ty to nepotřebuješ) je vhodnější řešení než vak. Další možnost je bazarový ohřívač nebo jen řídící jednotka.
Je zde dost šikovných rukou co jsou schopni to opravit.
To nejdůležitější je, že se budeš snažit nahradit něco, co je v OA již zabudované a komplexně vyřešené.

Ale abych nebyl negativní, co popisuješ bude také fungovat.
Šťastnou volbu v řešení....
PetrDubiPetrDubiČlen
Přidáno před 5 let
Ahoj,
jako inspirace to není špatnej nápad, ale mě osobně by to nevyhovovalo z praktických důvodů. Většinou stojíme někde na divoko nebo na STPL a často někde přes den jezdíme, auto bývá často postavené například někde na parkovišti nebo v normální ulici (tam tě s vyklopeným panelem brzo navštíví policajti) a hlavně se snažíme dávat ho do stínu (aby v něm nebylo takové vedro a dobře chladila lednice), takže panel toho přes den moc neohřeje. Když potom večer někam přijedeme a tam se chci osprchovat, tak nebudu mít teplou vodu (večer už mi toho panel moc neohřeje). Plynový bojler zapnu a za 20 minut se může sprchovat první člověk.
Takže já osobně bych to řešil spíš z praktickýho hlediska. Solární ohřev vody je dobrej, když někde parkuju stabilně (například budu stát celý výkend nebo týden někde v kempu a můžu si auto naštelovat tak, aby mi na panel svítilo ideálně sluníčko). Pokud například přes den jezdím a na místo, kde si můžu otevřít panel přijedu až večer, tak je to k ničemu.
Holt hodně záleží na tom, jakým způsobem chceš cestovat. Pokud přes den budeš přejíždět a nechceš zprovozňovat původní topení, tak je ještě možnost použít ohřev bojleru pomocí teplé vody od motoru. Natáhneš trubku od motoru, do bojleru dáš šneka a za jízdy ti to ohřeje teplé vody kolik budeš potřebovat.

Jo a k tomu původnímu topení. Nemusí být ani vadná elektronika. Pokud bojler venku funguje a uvnitř ne, tak můžou být někde skříplé dráty nebo se po zamontování někde něco zkratuje a to je celý problém. Jenom najít, kde to je.
S
sarikČlen
Přidáno před 5 let
Já to vidím tak že by ten ohřev té vody byl nejspíš na nádobí a umytí rukou, na osprchování bych šel nejspíš do sprch.
Ono i když se zaparkuje do stínu tak tam většinou ten stín není celý den občas tam zasvítí i sluníčko.
Petr Dubí, je to v tom tištáku, nebot jsem to znovu celé rozdělal a postupně jsem odpojoval jednotlivé drátky, až byly odpojené všechny a pojistku to vyhazovalo stále. Byl bych samozřejmě rád kdyby to fungovalo všechno, ale myslím si že ten tišták bude stát pěkný balík a už se musím ve výdajích krotit,už jsem do toho vrazil přes 50000Kč + 40000 za obytnák- byl uvnitř vyhořelý a 15 let to stálo, dělal jsem vše nové.
mafi8mafi8Člen
Přidáno před 5 let
Ohřev vody sluncem je zajívamý, ale při krátkém zapřemýšlení jsem narazil hned na dva problémy krom toho již zmíněného. Ohřev je třeba aplikovat buď přímo na nějaký zásobník vody nebo průtokově s cirkulací. V prvním případě mít třeba na střeše 70 nebo i víc litrů vody (těžkoukotvitelné hmoty) je z bezpečnostního hlediska celkem risk. Je to pořád nějaká hmota se setrvačností, takže v případě nehody nebo i rychlých manévrů by to mohlo jít poznat v souvislosti s těžištěm. V případě umístě ní nádrže někde v obytném prostoru s ohřevným panelem na střeše je třeba řešit trubky, stálou cirkulaci (dost energeticky náročné) a stejně je to další hmotnost do našich už mnohdy přetížených povozů.

Každopádně nějaké funkční a elegantní řešení by bylo naprosto úžasné!
PetrDubiPetrDubiČlen
Přidáno před 5 let
sarik:
Před nějakou dobou tady psal místní člen caravanman, že dodává náhradní díly na bojlery (i Truma) a kromě toho opravuje i řídící desky (nejspíš na toho někoho má), tak ho zkus kontaktovat. Třeba by ta oprava desky nebyla tam drahá a měl by jsi to vyřešené.
P
PeterSČlen
Přidáno před 5 let
Ahoj sarik,
moja skúsenosť s ohrevom vody v karaváne (9rokov príves + 11 rokov bydlík) pri letnej prevádzke:
- na ohrev vody nikdy nepoužívam plyn, stále len free Slnko
- na strechu položím večer alebo aj ráno niekoľko 2l PET fliaš s vodou - cca 8-10 podľa dennej potreby na:
- umývanie riadu, maželka umýva, ja len jej asistujem liatím vody cez dierkovaný vrchnáčik PET fľaše. Šetrim čerpadlo, bojler, plyn. Voda je čistejšia ako z udržiavaného zásobníka, pretože som ju tankoval z 30 l bandasky, ktorou zásobujem karaván pitnou vodou z okolitých zdrojov dopravou na elektrobicykli.
- sprchovanie podvečer od soli z mora, navzájom si asistujeme s manželkou pred karavánom, prípadne v blízkom okolí skrytom (samozrejme nie na Adama a nie kde je veľký pohyb ľudí). znova 2l PET fľaša s dierkovaným vrchnáčikom. Skúsenosť: Na prepláchnutie tela stačia 2-3 fľaše na osobu. Potrebná rezerva, aby si nezostal namydlený !...:)
- varenie cestovín a pod áno, no nie na kávu, polievku a pod.
- bežné pranie prádla v lavóre


Záver:
- Nikdy sa mi nestalo, aby mi táto technika skolabovala :)
- Slnko vodu zohreje v ľubovoľnom počte fliaš :) a to tak, že už na obed umývame taniere a riad horúcou vodou ! (hovorím o letnej prevádzke)
- Na streche fľaše nezavadzajú a sú okamžite prístupné cez strešné okienko. Používam to napr. aj na hlavnom parkovisku na Sarti, kde pár dni sme stále, pretože manželka musí chodiť po obchodoch :)
- pitím ďalšej vody získavam znovu nové/čisté PET fľaše, kde dolievam najčerstvejšie dovezenú vodu v bandaske . Zbytok (ak už nemám prázdne PETky, vylejem do zásobníka vody v karaváne. Takto mám v PET fľašiach najčerstvejšiu, a ak ich dám na strechu aj teplú vodu bez hociakých nákladov
- Počas jazdy na streche samozrejme nie je žiadna fľaša, žiadna váha naviac
- Je to jednoduché, samozrejme nie pre každého akceptovateľné, mne ale už 20 rokov osvedčené. NIKDY sme nemali žaludočné problémy ani nám táto techniika nikdy neskolabovala ! :)
Upravil PeterS dne 07.11.2018 10:34, před 5 let
S
sarikČlen
Přidáno před 5 let
mafi8-nedělal bych to nijak složitě, prostě nějaký panel ve kterém by se ohřívala voda a nad tím nějaký kanystřík z umělé hmoty- stačil by maximálně 20litrový a toto propojit hadicemi, prostě nic složitého a na jízdu to nemít napuštěné- zbytečně vysoko těžiště, ale napustit to při kempování. Ale to musím prvně vyzkoušet zdali čerpadlo by vodu tak vysoko vytlačilo.
Já osobně nemám rád moc složité věci, ale když vidím tu řídící jednotku jak je složitá, možná jsem velký skeptik ale je to přeci jen plyn co když nějaká součástka se pokazí a nemohlo by to pak něco udělat?
Petr Dubí, zkusím to mám rád když vše funguje i když se to skoro nepotřebuje.
trend-ano je to skoro to samé, akorát to máš jednoduší.

Již jsem to tady psal, ale nedostal jsem odpověd, co to udělat jednoduší- (ten bojler) uvažuji o místo řídící jednotky tam dát bud pizzo zapalovač nebo zapalovač elektrický, který by zapálil hořák (dole pod nerezovou nádobkou je normální hořák pak ten zapalovač a hlídač plamene (nevím jak se to jmenuje, prostě když zhasne hořák tak to vypne přívod plynu) a hlavně tam dát nějaké čidlo které by při nějaké teplotě vypnulo přívod plynu. Akorát by se to muselo vždy ručně nastartovat, myslím že by to takhle také mohlo fungovat. Ono těch 10 litrů teplé vody na běžné mytí by vydrželo na běžné mytí také nějaký čas obrazně řečeno bylo by to na způsobu jako plynový vařič, akorát tam dát navíc to čidlo
bleriot11bleriot11Člen
Přidáno před 5 let
Jako průtokový ohřívací panel jsem viděl video na Youtubu.Borec to měl udělaný z toho černýho chladiče co je vzadu na lednici.K tomu malý solární panel aby to honilo čerpadlo.Svítí slunko teplá voda cirkuluje...
S
sarikČlen
Přidáno před 5 let
Já to mám vymyšleno trochu jinak, studená voda do spodku panelu, nahoře v panelu odvod teplé ohřáté vody dolu do zásobníku a nahoře ze zásobníku odvod hadičkou teplou vodu do kohoutů. a aby mohla voda cirkulovat samospádem tak jěště ze zásobníku dole vespod hadičkou propojit ještě z panelem . Je to na principu teplá voda jde nahoru a studená se vrací dolů. Čili žádné další čerpadlo bych tam nedával.
Jo a ten panel bud jak je solár na ohřev bazénu- jestli by byl v patřičném rozměru, nebo třeba jak jsou takové slabé radiátory v topení (doma u ustředního topení) a zásobník také nějaký užší aby to nevyčnívalo moc dozadu a vypadalo to
Upravil sarik dne 08.11.2018 13:45, před 5 let
HribHribČlen
Přidáno před 5 let
Zdravím a dovoluji si svou malou trošku do mlýna:
1. Jestli někdo řeší ohřev vody na mytí a sám se pak půjde osprchovat do sprch, tak to považuji (s dovolením) za nesmysl v principu.
2. Solární ohřev musí mít cirkulaci (pokud nenahřívám nádoby na střeše) - autorem uvažovaný solární ohřev k bazému z černého komůrkového plastu (Mountfield) mám doma. Postačí 5 min na slunci a skoro to vaří. Jsme tedy u čerpadla a spotřeby elektřiny.
3. Nutná pak bude i nějaká regulace, přetlakový (bezpečnostní) ventil,..
4. Značné komplikace vidím" v průchpodkách přes stěny karavanu,..
5. Během jízdy, následné manipulace (sklápění soláru) a v případě netlakového systému hrozí zavzdušnění systému a s tím spojené patálie.
6. Ohřev plynem (mimo kempy) je vzhledem k ceně plynu, pohodlí, minimalizace komplikace velmi výhodný. Solární ohřev by měl smysl při dlouhodobém stání někde mimo kemp - tam to chápu. K tomu účelu používám buď plyn, nebo obyčejnou solární sprchu (obyč. PVC černý pytlík, naplněný vodou s jednoduchým ventilkem a sprchou za cca 200 - 500,- Kč - viz:
https://www.works...rcha-20-l/
https://armik.cz/...gLop_D_BwE

Tož tak.
Václav (Hřib), Jitka + svišťata: Šimon, Tobiáš a Anička
Jiri MajkiJiri MajkiČlen
Přidáno před 5 let
Tož to je také můj názor ale někteří chtějí vymýšlet vymyšlené.Na umytí nádobí a ruce si nahřeješ v čajníku a nemusíš přemyšlet.
!y !@ !r !d :z
Radek SladkyRadek SladkyČlen
Přidáno před 5 let
Hele - každý si tu můžeme dělat co chceme. Ale mám neodbytný pocit., že vymýšlíš hovadinu (promiň tento expresivní výraz - snažím se jeho zneužitím snáze protlačit myšlenku) jen proto, že není na tuto "originalitu" dost konstruktivních reakcí, neboť jednak - zdejší společenství je tvořeno především džentlmeny, jejichž útlocit jim nedovoluje se k této myšlence vyjádřit tak spontánně, jak si zaslouží a druhak a hlavně - na něco takového tady snad nikdo doopravdy neutrácel energii.
Jestli chceš mocí mermo něco vozit na střeše, dej tam 200 W soláry, dolů 10l bojler se spirálou na 200W/12V (ohřeješ 230Vstř stejně přes energoblok -17A-jako 12Vss ze solárů a trochu z baterek) a průtokem vody od motoru. Jednou zaskřípeš zuby při placení a pak už budeš je rád pokaždé, když otočíš kohoutkem. 10l ohřeješ rychle motorem nebo i elektrikou, když ti ji nebude žrát z těch solárů bojler, pustíš ji do aku - nejlépe 200 Ah a máš vystaráno. Topořit na střeše nějakou bandasku, spoléhat na nespolehlivou a záludnou samotíž, vrtat kvůli tomu auto a hlavně - pracovat v těchhle rovinách s kapalinou - jestli tohle uděláš, tak v podstatě o rady nestojíš ;-).
Vše v dobrém.
Nemusí tady jako občasný satan vypadat jen Karel :-))))
Radek
PetrDubiPetrDubiČlen
Přidáno před 5 let
Sarik:
Tady máš alespoň blokové schéma, co všechno ta řídící deska dělá (pokud by jsi jí chtěl nahrazovat):
https://www.karavan.cz/bojler-truma-d...d-od-07-93
Jinak to hlídání plamene není u bojleru pomocí teplotního čidla, ale pomocí elelktrody, která měří ionizaci vzduchu při hoření plamene.
Udělat si nějaké vlastní řízení pro bojler by samozřejmě šlo, ale už je to pro někoho, kdo se líp vyzná v elektronice a něco ví o tom, co všechno tam ta elektronika dělá. Pokud bych to nahrazoval já, tak už to dneska budu řešit pomocí nějakého mikroprocesoru, ale to je proto, že s tím mám zkušenosti a vím i co kde koupit a tak.
Pokud by jsi to chtěl nějak ošulit (podobně jako třeba u starého Truma topení), tak by jsi buď musel měnit díly bojleru (výměna solenoidu na plynu, doplnění hlídače plamene a zapalování) nebo sehnat moduly pro ovládání (například hlídač plamene s výstupem na relé, nejlépe kombinovaný se zapalováním) a to všechno pro napájení 12V (potom by mohl zůstat bojler bez úprav a změnila by se pouze ovládací elektronika). A samozřejmě nějakou kontrolu, že plamen hoří pro obsluhu.
Ale nezapomeň, že ta deska například po puštění plynu začne s určitých zpožděním zapalovat a když se nepodaří plyn zapálit, tak ho vypne a skočí do poruchy. Kdyby totiž ten plyn běžel bez zapálení dlouho, tak po případném zapálení pěkně bouchne a v tom lepším případě ti uletí na boku auta mřížka a bojler bude nepoužitelnej, v tom horším případě to skončí mnohem hůř.

Proto doporučuju buď vyměnit za automatiku, která bude tohle všechno hlídat nebo opravit desku a nebo teda bojler vyhodit a buď dát jinej funkční nebo řešit ohřev jinak.

Jak psal někdo výše, že při ceně plynu je to sprchování spíš o pohodlí, tak tenhle bojler spotřebuje za hodinu 120g plynu, což je kolem 5 Kč (když budu brát flašku 10 Kg za 400 Kč). A za tu cenu se osprchují všichni ( k tomu ten bojler nepojede celou hodinu, ale nahřeje a potom už jenom dohřívá). Když se chci například osprchovat sám, tak mi běží bojler 20 minut a potom ho vypnu. Na osprchování to bohatě stačí.
S
sarikČlen
Přidáno před 5 let
Díky zde od některých členů mě napadlo to udělat trochu jinak. První myšlenka byla jak jsem to popsal, to sklopný by bylo na zadní části a to kvůli tomu že kdybych stál předkem auta proti slunci, tak by se to zvedlo a aby to bylo na sluníčku, co se týče zavzdušnování tak podle fyzikálních zákonů studenou vodu dolů a teplá jde nahoru, čili po otočení kohoutku na baterii by se to odvzdušnilo samo.
Líbí se mě myšlenka na střechu ( toto by mohlo být na střeše, protože by to nezvětšilo výšku vozu) dát solární panel na nějaké W a dolu pod podlahu dát nějaký zásobník třeba 10-20litrů- toto by bylo nejlepší řešení. Ale jak silný panel (stačil by 200W jak píše Radek Sladký ?) a potom jakou spirálu-aby to ohřála a za jakou dobu- podotýkám že by to nebylo napojeno na 220 .Mimochodem ta spirála by asi musela být silnější, nebot jsem si koupil konvici na 12V na ohřátí vody na kafe ale tu jsem použil pouze 3x, byla to neskutečně dlouhá doba než to ohřálo.
Pak mě napadla ještě jiná myšlenka, za předpokladu že by ten solární ohřev elektrikou nešel a to, dát na střechu panel z černého komurkového plastu a dolu pod podlahu zásobník vody a toto propojit slabšíma trubkami a mezi to vložit
nějaké čerpadlo aby to mělo cirkulaci a nějaký slabší solár pro toto čerpadlo
Tím že by byla tato nádrž pod podlahou, tak by se nemuselo kvůli těžišti vypouštět voda před jízdou. Ještě musím podotknout , že v té nádrži neudělat horní odtok úplně nahoře, ale nechat tam aby byla nějaká vzduchová mezera, kvůli roztažnosti ohřáté vody- nemusel by se tam dávat bezpečnostní ventil
a nádrž by se mohla tepelně zaizolovat.

Petře Dubí, bohužel se nevyznám v elektronice, myslel jsem jak je tam ten elektomagnetický ventil na uzavření plynu, tak ten nahradit mechanickým- podobně jako je to na vařiči a samozřejmě hlídačem plamene to zapalování by se možná dalo použít to původní a nějak tam vyřešit nějaké okénko aby bylo vidět zdali to hoří- prostě by to fungovalo jako plynový sporák a na něm hrnec s vodou. Byl bych rád kdybych měl i toto funkční. Bohužel ta automatika-(tišták)
ten se asi nesežene, nebot jsem byl v pátek v Praze v prodejně kobras-(doplnky pro karavany) a prodavač, který byl velice ochotný tak se díval a nikde to není v nabídce a nevím o nikom kdo by si na ten tišták troufnul ( na caravanmana nemám kontakt-nebo možná Karel Prokop ale též nemám kontakt)
Musel by to být opravdu někdo kdo tomu rozumí na 100 procent jak jsem řekl nerozumím elektronice, a co kdyby se to neudělalo pořádně, tak například jak je ten elektroventil tak kdyby se stalo to že by plamínek zhasnul a tento ventil by zůstal otevřený-průser
M
Miroslav6Člen
Přidáno před 5 let
Ahoj,
caravanman : 608 933 495
Míra a Zuzka
MB W251 Adria Adora 482 LU
VWencaVWencaČlen
Přidáno před 5 let
Hele ja si myslim, ze objevujes Ameriku a delas to zbytecne slozity. Ja v soucasnosti pouzivam solarni ohrev. Vyrobni naklady cca 500,-, tlakova voda tece jako doma, objem 20l.
VW T4 Multivan prestavovany na campingovou upravu
VWenca Připojili následující obrazek:
Obrázek nebyl nalezen
S
sarikČlen
Přidáno před 5 let
Počkej to máš na střeše novodurovou trubku a do toho máš přivedenou hadicí studenou vodu? a to má obsah těch 20 litrů?
Za jakou dlouhou dobu se to ohřeje?

Podle fotky bych řekl že tam naleješ vodu tím uzávěrem a pak přímo na střeše vodu odpouštíš. Špatný nápad to také není akorát já bych to propojil hadicemi, ale u Tebe to je něco jiného nebot máš osobní auto. Ale přesto dík je to další nad čím se dá přemýšlet
Upravil sarik dne 12.11.2018 13:25, před 5 let
Vy můžete zobrazit všechny příspěvky v tomto fóru.
Vy nemůžete začít nový diskusní příspěvek v tomto fóru.
Vy nemůžete odpovědět v této diskusi.
Vy nemůžete začít v anketu v tomto fóru.
Vy nemůžete na tomto fóru nahrát přílohy.
Vy můžete stáhnout přílohy v tomto fóru.

Copyright © 2023

Powered by PHPFusion. Copyright © 2024 PHP Fusion Inc.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Theme by PHP Fusion Inc
43,019,730 unikátních návštěv | Vygenerované za: 0.21468 sekund | Průměrně za: 0.21468 (0) sekund | Dotazy: 134 | Použitá paměť: 2.27MB/4MB