Warning: str_repeat(): Second argument has to be greater than or equal to 0 in /srv/www/caravan24.cz/www/maincore.php on line 169 Oprava chladnicky svojpomocne.: TECHNIKA - Caravan24.cz
Výkup karavanu! Vykoupíme Váš obytný vůz, nebo karavan za hotové,volejte 606118358 www.vykupkaravanu.cz
Partneři webu:
hykro.cz odak.cz
https://www.cwn.cz/
Prohledávání webu:

Oprava chladnicky svojpomocne.

Poslední aktualizace před 6 let
A
AndrejusNováček
Přidáno před 6 let
Trefnejsi nazov temy by bola si Oprava chladnicky sedliackym rozumom alebo stylom pokus-omyl.
To je ale uz teraz jedno pretoze moja chladnicka uz konecne chladi tak ako ma.
Co sa s nou vlastne dialo...
Ked bolo vonku 30 stupnov nedokazala mi uchladit na menej ako 13 stupnov. V noci to bolo lepsie. Schladila sa na 3-4 stupne. Koliesko regulacie vykonu ma 8 polôh a mal som to stale naplno pustene. Takze som ani nechapal naco tam je az 8 polôh ked aj tak stale bezi naplno a aj tak nevladze. Hovorim o regulacii chladenia ked je chladnicka zapnuta na 230V. Chladi aj na plyn ale s rovnakym vysledkom.

Ako prve som sa docital ze je dobre primontovat za chladnicku maly ventilator napr z pocitaca aby pomahal lepsej cirkulacii vzduchu a teda chladeniu horneho rebrovania co je za chladnickou. To bola cela veda pre mna...
Mal som ho umiesteneny na troch miestach za chladnickou a ako najefektivnejsie miesto som nasiel v hornej mriezke kadial ma samovolne vychadzat ohriaty vzduch. Primontoval som ho na hornu mriezku obycajnymi plastovymi stahovacimi paskami. Jeho ulohou je pomahat cirkulacii vzduchu za chladnickou. Teda nasava teply vzduch z okolia horuceho horneho rebrovania a vyfukuje ho cez mriezku von. Pouzil som tichucky ventilatorcek od firmy Noctua. rozmery ma 120x120mm je samozrejme na 12V a zerie iba 1,2W co je krasna hodnota. Na zapojenie som pouzil tenku dvojlinku, poistku a obycajny koliskovy vypinac.

Takze po idealnom umiestneni ventilatorceka(volam ho vrtulnik) som s radostou zistil ze chladnicke to pomohlo ale radost netrvala dlho...
Po troch dnoch chodu chladnicky mi v nej kazdym dnom zacala teplota opat stupat k desiatim stupnom cez den v tridsiatkach.
Zistil som po otvoreni dvierok chladnicky ze rebrovanie v chladnicke je takmer cele obalene ladom a chladiaca doska v mraziaciku upne na totalku v lade. Nechaval som totiz bezat chladnicku bezat s otvorenzmi dvierkami mraziaciku kvoli lepsiemu chladeniu aj v priestore chladnicky. Skusil som dvierka aj zatvorit a v mraziaku sa uz lad netvoril ale na rebrovani v chladnicke stale. A telota v chladnicke tym padom stupala. Lebo lad na rebrovani sluzil ako izolacia a neprepustal chlad do priestoru chladnicky.

Zacal som teda patrat kadial sa mi do chladnicky dostava vzduch a z jeho vlhkosti sa mi tvori na rebrovani lad.
Najskor som objavil praskliny na vnutornom plašti chladnicky v hornych rohoch chladnicky. Zapchal som ich silikonom. Je to vlastne akesi lepidlo v tube. S velkou radostou som znova chladnicku zapol ale po troch dnoch sa lad znova objavil na rebrovani v chladnicke.
Dokladne som skontroloval tesnenie dveri ci po celom obvode dolieha k ramu chladnicky. Doliehalo.
Potom som obvinil za vstup vzduchu odtokovu dierku co je pod rebrovanim. Dierka sluzi na odvadzanie kondenzovanej vody z rebrovania. Dierku som z lahka zastuploval stuplikom zo starej spicky co mi ostala na kartusi zo silikonom.
Ale lad sa tvoril nadalej a ja som vedel ze to neni normalny jav a takto to fungovat nemoze.
Potom som prisiel na zasadnu vec...

Po otvoreni dvierok chladnicky sa mi naskytne pohlad na vnutorny biely plašť chladnicky. Ale ten ma doliehat k vonkajsiemu hnedemu plašťu chladnicky. Lenze nedoliehal. Na hornej strane bola medzi tymito plašťami medzera takmer 1cm!!! Po celej dlzke dvierok. Dvierka po zatvoreni doliehaju k tomu vonkajsiemu hnedemu plašťu cize cela tato škára sa po zatvoreni dvierok schova a ja som bol spokojny s tym ako dvierka krasne doliehaju a tesnia.
Proste zase prislo na rad to lepidlo a natlacil som ho do medzeri medzi vonkajsi a vnutorny plašť ale po celom obvode pre istotu.
Momentalne som v stadiu skumania teploty v chladnicke po tom to zasahu ale uz teraz vidim a to bezi uz takto druhy den ze v chladnicke je teplota omnoho nizsia. V noci mi teplota v chladnicke sklesala az na -4,5 stupna!!! a cez den ked bolo vonku 29 stupnov tak v chladnicke bolo maximalne 5,2 stupna. Dvierka na mraziaciku su uz stale zatvorene a ocakavam ze ked chladnicku po troch testovacich dnoch otvorim tak na rebrovani ani lad nebude. Vsetko tomu nasvedcuje...
Cize problemom bolo to ze mi do chladnicky vstupoval vzduch z vonku a ohrieval priestor vo vnutri a este sa aj namrazoval na rebrovani.

Este par informacii...
Na meranie teploty v chladnicke pouzivam bezdrotove cidlo od izboveho teplomeru z Lidlu. Pouzivam to aj na kazdom vyjazde s karavanom aby som mal prehlad o diani v chladnicke...
Moja chladnicka je ozaj starucka. Predpokladam ze je v karavane od jeho zrodu a to bolo v roku 1994. Kedysi mi moja chladnicka isla slabo aj na plyn. To som poriesil vybratim horaku a jeho vycistenim. Odvtedy ide na plyn krasne. Aj nastartovat ju na plyn bola veda sa to naucit ale aj na to som uz prisiel. Ale tento zakrok s utesnenim silikonom bol alfou a omegou v plnohodnom fungovani mojej struckej Elektroluxki;)

Dufam ze tymto mojim prispevkom pomozem niekomu s podobnym problemom a urobim radost ked si to niekto podla tohoto navodu dokaze odstranit.
Pokusim sa sem vlozit aj fotografie kt som si robil pocas mojho trapenia sa s chladnickou. Snad mi to pojde...
Vsetkym nadsencom karavaningu prajem vela krasnych chvil so svojimi domcekmi na kolieskach.

Automatické sloučení 22.08.2018 21:37:
Skusam pridat fotografie...

Automatické sloučení 22.08.2018 22:07:
Nanesenie silikonu do tychto miest. Po celom obvode...

Automatické sloučení 23.08.2018 18:30:
Doplnam informacie po troch dnoch testovania od zatmeleni medzier medzi vonkajsim a vnutornym plašťom.
Dnes sa nam teplota vonku vysplhala az na 32 stupnov a chladnicka dokazala uchladit na slusnych 6,5 stupna co bolo jej dnesne maximum. Teda teplota v nej uz viac nestupala. Takze ja som ozaj spokojny.
A ako som aj ocakaval tak po otvoreni dvierok chladnicky ma cakalo mile prekvapenie teda na rebrovani v chladnicke ani gram ladu.
Ja som s vysledkom naozaj spokojny...

Prilozim aj fotky ktore som urobil pred par chvilkami po otvoreni chladnicky.

Rozdiel je evidentny.

Automatické sloučení 23.08.2018 18:35:
Ospravedlnujem za fotky, ze su pretocene dolava alebo hore nohami. Ale to uz si snad kazdy dokaze v kompe otocit do spravnej polohy ked uz som to ja pri vkladani nedokazal :|
Upravil Andrejus dne 23.08.2018 18:35, před 6 let
Andrejus Připojili následující obrazek:
Obrázek nebyl nalezen Obrázek nebyl nalezen Obrázek nebyl nalezen Obrázek nebyl nalezen Obrázek nebyl nalezen Obrázek nebyl nalezen Obrázek nebyl nalezen Obrázek nebyl nalezen Obrázek nebyl nalezen Obrázek nebyl nalezen Obrázek nebyl nalezen Obrázek nebyl nalezen Obrázek nebyl nalezen Obrázek nebyl nalezen Obrázek nebyl nalezen Obrázek nebyl nalezen Obrázek nebyl nalezen Obrázek nebyl nalezen
P
paragČlen
Přidáno před 6 let
Chci se zeptat,proč máš zadeklovanou tu horní mřížku?
A
AndrejusNováček
Přidáno před 6 let
Aby bol ten vrtulnicek nuteny nasavat vzduch len z priestoru spoza chladnicky. Mal som podozrenie keby som tie boky mriezky nezakryl ze by tahalo aj vzduch z vonku cez tu hornu mriezku a cirkulacia by bola slabsia. Takto je vrtulnicek nuteny tahat vzduch len z vnutra a tym padom nasavat vyhradne cez dolnu mriezku. Tie krytky su z kartonu oblepeneho lepiacou paskou aby sa to nenamocilo od dazdu a su prilepene na tej mriezke len z lahka lepiacou paskou aby som ich mohol v pripade potreby dat dole keby som v noci chcel fungovat bez vrtulnicka. Aby tie krytky nebranili prirodzenej cirkulacii.
Casom krytky asi vyrobim z niecoho co bude viac esteticke. A pripadne bielej farby. Napadlo ma nejake biele plexisklo ale take zial nemam a takto mi to pride aj dobre lebo je to lahucke.
P
petakČlen
Přidáno před 6 let
Tak já jsem přesvědčený, že ten karton na tu vrchní mřížku určitě nepatří, radši dej ty ventilátory
dva vedle sebe. Myslím si, že ta námraza se tvoří i podle toho kolik a jakých potravin tam máš a taky
jak často se dvířka otvírají.
A
AndrejusNováček
Přidáno před 6 let
Ja som to teraz testoval stale iba bez potravin. Ano chapem ze ked budem na vyjazde a budu tam aj potraviny a aj sa bude chladnicka bezne otvarat tak tam asi nejaka namraza vznikat bude. Ale ja som teraz potreboval len zistit ci mi do nej stale prenika vzduch z vonku alebo nie. A neprenika.
A je pravda ze som to testoval stale s tymi krytkami na mriezke. Mozno su tam ozaj zbytocne. A dat tam dva vrtulnicky bude zase viac narocne na energiu z baterie. Ak by som bol niekde mimo kempu teda bez pripojky na 230v. A zatial mam pocit ze tam staci aj ten jeden aby chladnicka chladila...

Automatické sloučení 25.08.2018 13:21:
Mam otazku.
Naco je ten ventil na tej spodnej banke za chladnickou? Neni to nahodou na doplnanie chladiva? Napadlo ma dat to doplnit ak za tie roky odtial cosi uniklo... Tak ako na aute klimatizacia, ked slabo chladi da sa doplnit a zase chladi dobre.
A mozno potom zistim ze aj vrtulnik na mriezke mi je zbytocny ked to zacne chladit tak ako ma.

Automatické sloučení 25.08.2018 13:23:
Pripajam fotky tej banky...

Automatické sloučení 25.08.2018 13:26:
pise mi nepodporovany typ suboru...

Automatické sloučení 25.08.2018 13:51:
Snad to uz pojde...
Upravil Andrejus dne 25.08.2018 13:51, před 6 let
Andrejus Připojili následující obrazek:
Obrázek nebyl nalezen Obrázek nebyl nalezen Obrázek nebyl nalezen Obrázek nebyl nalezen
GardaGardaČlen
Přidáno před 6 let
Ano je to na doplnovani. Take se rika nesahej na to co funguje. Pokud se ti dela namraza tak to chladi.
U toho vetraku staci aby odsaval teply vzduch z prostoru. Neni nutne aby tam byl nejak vetsi pruvan.
Mysli na to ze to je absobcni lednice a ta ma chladici meze. Dovede udelat pokles teploty proti teplote okoli. Tusim ze cca o 20 nebo 25st. Vic z toho nedostanes.
Miloš
A
AndrejusNováček
Přidáno před 6 let
To vazne z toho viac nedostanem? Mal som zato ze ked je vonku +30 tak by mi mala dokazat schladit aj na +2stupne...
Ale ak je pravda co pises tak ked je vonku 30 a schladi o 20 stupnov tak zakonite bude vo vnutri az +10 stupnov? A to je ozaj vela...
Mne sa to teda podarilo dostat pri 32 stupnoch vonku na 6,5 vo vnutri. Takze rozdiel som dosiahol o 25,5 stupna. co by malo byt asi maximum absorbcnej chladnicky ako pises.
priklad dva: vonku +15 tak by som mal mat v chladnicke -5 alebo az -10 ???

To potom nerozumiem ako mozu chodit ludia do Italie, Chorvatska? Maroka atd ked maju v chladnicke +10 stupnov. Zase na chladenie piva a vina to staci ;)

Takze v tych letnych horucavach som nuteny mat ten 8 polohovy ovladac na chladnicke stale na osmicke? A ma vlastne opodstatnenie az ked je vonku napr len +20 alebo menej aby zase v chladnicke nemrzlo?

Automatické sloučení 25.08.2018 18:39:
A este otazocka. Kedy ma vlastne vyznam davat ju plnit cez ten ventil co som odfotil?
Upravil Andrejus dne 25.08.2018 18:39, před 6 let
Vy můžete zobrazit všechny příspěvky v tomto fóru.
Vy nemůžete začít nový diskusní příspěvek v tomto fóru.
Vy nemůžete odpovědět v této diskusi.
Vy nemůžete začít v anketu v tomto fóru.
Vy nemůžete na tomto fóru nahrát přílohy.
Vy můžete stáhnout přílohy v tomto fóru.
Uživatelé, kteří se účastnili diskuse: Andrejus, parag, petak, Garda

Copyright © 2023

Powered by PHPFusion. Copyright © 2024 PHP Fusion Inc.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Theme by PHP Fusion Inc
43,650,949 unikátních návštěv | Vygenerované za: 0.17784 sekund | Průměrně za: 0.17784 (0) sekund | Dotazy: 75 | Použitá paměť: 1.85MB/4MB