Warning: str_repeat(): Second argument has to be greater than or equal to 0 in /srv/www/caravan24.cz/www/maincore.php on line 169 Tykání, vykání: OSTATNÍ - Caravan24.cz
Výkup karavanu! Vykoupíme Váš obytný vůz, nebo karavan za hotové,volejte 606118358 www.vykupkaravanu.cz
Partneři webu:
hykro.cz odak.cz
https://www.cwn.cz/
Prohledávání webu:

Tykání, vykání

Poslední aktualizace před 6 let

Anketa: Trváme na tykání?

    Tykat. [54/73]74 %
    Nechat svobodné vůli jednotlivce. [19/73]26 %
Joe KingJoe KingČlen
Přidáno před 6 let
A když už si s někým tykám online, tak tykám i offline - pokud ho tedy poznám :)
Joe KingJoe KingČlen
Přidáno před 6 let
Bambula: Tak pozdravení je snad automatické. V souvislosti s tykáním/vykáním bych právě řešil jestli "Ahoj" nebo "Dobrý den". Začít "Ahoj" a pokračovat vykáním mi přijde divné.
bambulabambulaČlen
Přidáno před 6 let
Mýlíš se, pozdravení není automatické, v letošním roce jsme při cestování po Evropě zjistili, že se to zhoršilo skoro všude. O českých kempech radši nemluvím, protože v serzóně se jim raději vyhýbáme. Jesli tykat nebo vykat je vlastně zcela marginální. Zásadní je chovat se k sobě a svému okolí slušně. A pak už je úplně jedno, jestli někomu řeknu "vy vole" mebo "ty vole". I když to první zní dost divně...
Katka a Vlasta
V
Vajglon HnusonČlen
Přidáno před 6 let

Citovat

sipadan napsal:

Citovat

Vajglon Hnuson napsal:

Nektere kulturni jazyky uz rozdil mezi tykanim a vykanim davno odstranily a slusnost je tam vsudypritomna. Naopak nektere jazyky pouzivaji dokonce tri stupne honorifikace ( vykani ) a presto uplne k takovym zemim nevzhlizime. Takze slusnost versus tykani ani nejsou uplne spojite nadoby. V zemich kde se k vykani pouziva 3.osoba ( mnozna ci jednotna on/ ona / oni ) se pouziva vykani jen pri velkem rozdilu ve spolecenskem postaveni, v praxi si lide bezne tykaji. Toliko muj nazor i kdyz profesne zdeformovany ....

Ja osobne bych se radsi pridal k tem slusnejsim, nez k tem umele zdvorilym.


VH, to máš samozřejmě pravdu, jenže jak se říká "jiný kraj, jiný mrav" a u nás a v okolí tomu tak prozatím není.



No prave, u nas tomu tak neni... u nas je vubec dost veci, ktere nejsou.

Jsem na karavan-forech po cele Evrope a o takove tema jsem tam jeste nezavadil, to je taky k zamysleni ... ( opet to resime jen my )

I profesne jsem cely zivot komunikoval s kde kym a z pocatku komunikace jsem po cesku vykal. Dopadlo to vzdy stejne, rekli me at toho necham, mnohdy me to bylo az trapne ( jak v Italii, v Nemecku, spanelsky mluvicich zemich ... ). Dnes uz to davno nedelam.

Pri cestach obytkou je to stejne, na stpl si tykam s Nemci, Italy ( jedinou vyjimkou jsou Frantici, tem je jedno co reknou, hlavne kdyz to dobre zni a “vy” zni lepe ... ).. ale potkas Cecha a uz se vyka. Jo, jenze rano me pozdravi Talos, Frantik, Nemec a Cech ani nebekne ...

Jak pises, jiny kraj - jiny mrav. Me uz jsou ale blizsi ty cizi mravy a neni to tim, ze bych v cizine na pitomce nenarazil ...
Die Krähen fliegen in Schwärmen, der Adler fliegt allein.
JiPe HighlandersJiPe HighlandersČlen
Přidáno před 6 let
Tak tady na foru je myslim tykani automaticke.
Pri realnem setkani karavanystu uz to tak samozrejme neni. Zalezi na okolnestech .
Pokud chci zacit vzajemne tykani staci treba rici muzete mi tykat ja jsem Pepa. A vetsinou na to padne i stejna nabidka a predstaveni. Prime okamzite tykani v realu v nasi komunite mi prijde trochu neomalene a pridrzle.
Treba ale u motorkaru je tykani na prvni dobrou uplne normalni.
No a zdraveni pocestnych v Cechach to je uz zase jina kapitola. Ale nutno dodat, ze se to uz hodne zlepsilo.
I mezi houbari :-)
Jitka a Pepa, vestavba MaLiBu 640 Charming
( Ducato L4H2 Maxi, 2.3 180 k, aut.)
Upravil JiPe Highlanders dne 23.08.2018 18:17, před 6 let
FunFunHlavní administrátor
Přidáno před 6 let
Vlasto díky za ten mezinárodní vhled. Myslím si, že nám to trochu chybí. Utvrdil jsi mě, že jsme na správné cestě.;)
Fun
Smile
radek argosradek argosČlen
Přidáno před 6 let
Tak za 1, i když mi bude 50 let, viditelně starším, nebo i cizím prvně většinou Vykám. Připadá mi to slušné,
a ke straším tímto dávám najevo respekt a úctu.
Za 2, vedli mně k tomu rodiče a připadá mi to slušné.
Za 3, v jedné práci si část lidí Vyká a část Tyká tak že já automaticky Vykám jakož to nově příchozí
a v druhé práci hned od začátku Tykačka i s nadřízeným tak potom jsi z toho zmatený.
Za 4, asi se moc nehodí, když přijdeš k doktoru do ordinace, abys mu Tykal, no a on ten doktor má obytku a jezdí s ní,
jenže přijdeš a začneš hned Tykat no a už se na tebe kouká skrze prsty.
Tak že já raději starším Vykám už ze zdvořilosti, to samé ženám. No a floutkům nebo mladým tykám.
Ale i těm mladým hned říkám ať mi taky Tykají, jak mi někdo Vyká už stárnu.
No my starší a slušní máme zažito Vykaní, proto nás nekažte.
mbmbČlen
Přidáno před 6 let

Citovat

radek argos napsal:

Tak za 1, i když mi bude 50 let, viditelně starším, nebo i cizím prvně většinou Vykám. Připadá mi to slušné,
a ke straším tímto dávám najevo respekt a úctu.
Za 2, vedli mně k tomu rodiče a připadá mi to slušné.
Za 3, v jedné práci si část lidí Vyká a část Tyká tak že já automaticky Vykám jakož to nově příchozí
a v druhé práci hned od začátku Tykačka i s nadřízeným tak potom jsi z toho zmatený.
Za 4, asi se moc nehodí, když přijdeš k doktoru do ordinace, abys mu Tykal, no a on ten doktor má obytku a jezdí s ní,
jenže přijdeš a začneš hned Tykat no a už se na tebe kouká skrze prsty.
Tak že já raději starším Vykám už ze zdvořilosti, to samé ženám. No a floutkům nebo mladým tykám.
Ale i těm mladým hned říkám ať mi taky Tykají, jak mi někdo Vyká už stárnu.
No my starší a slušní máme zažito Vykaní, proto nás nekažte.


Dotaz byl mezi karavanisty...A doktoru FUNovi to imponuje:D
Miloš a Zuzka
hlavně v teple...Autorizovaný servis WEBASTO +EBERSPACHER+ BRANO/ATESO
bambulabambulaČlen
Přidáno před 6 let
Mam pocit že každý mluvíme o něčem jiném.
Mimochodem: mně je 58 a mimo karavanisty vykám všem od 15 let. Ale znovu říkám: o tom to přece není...
Katka a Vlasta
V
Vajglon HnusonČlen
Přidáno před 6 let
Uz jsem nechtel, ale kdyz to ctu, tak musim. Historicky neni vykani formou slusnosti, ale formou protokolu - tj. komunikaci lidi s rozdilnym spolecenskym postavenim. Spolecensky stejne postaveni lide si vzdy tykali, proto je take spanelske “ usted “ - vasnosta ci italske Lei - ona panovnice ( a to i pri vykani muzum !!! ) . A jeste dal, narody ktere maji 3. stupnove vykani i dnes voli uroven vykani podle spolecenskeho postaveni, neni to vyjadreni osobniho pocitu k ucty k dane osobe - je to historicky protokol.

Nastesti jsou si vsichni “ vestavbari “ rovni a tak to nemusim resit, alkovnistum budu klidne vykat a integralistum onikat - toliko na odlehcenou ;-)
Die Krähen fliegen in Schwärmen, der Adler fliegt allein.
dcpajadcpajaČlen
Přidáno před 6 let

Citovat

Vajglon Hnuson napsal:

Nastesti jsou si vsichni “ vestavbari “ rovni a tak to nemusim resit, alkovnistum budu klidne vykat a integralistum onikat - toliko na odlehcenou ;-)


Až se uvidíme (třeba Beroun v září???) prosím, aby jste mi pane u toho onikání ještě říkal velký vezíre :-) :-) :-)

Sorry za OT, ale regovat na Vlastu jsem musel :-)
H
hoboČlen
Přidáno před 6 let

Citovat

bambula napsal:

Za mě jednoznačně tykat. Ohánět se věkem a diferencovat podle toho, že někdo je starší a mladší v případě karavaninku považuji za bezpředmětné. Věk není žádná zásluha. Kouzlo výjezdů je v tom, že na place jsme si všichni rovni a je úplně jedno, jestli jsem architekt, lékař, podnikatel nebo zaměstnanec. Každý svoji práci hodí za hlavu a perfektně si vyčistí hlavu. A vykání zase vytváří bariéry, které tu být nemají.
Jinou otázkou jsou základy slušného chování v kempu. Týká se to hlavně těch nových, bohužel hlavně se stany. Letos to byla katastrofa i v cizině. Ale to už je úplně jiné téma.


Myslím si, že tykání je upřímnější a přátelštější. Jezdíme si přece od všeho odpočinout
D
DDTČlen
Přidáno před 6 let
Anglictina nema vykani tak jak ho zname v cestine nebo nemcine. A zijou. Slusnost se vyjadruje trebas tak, ze reknu "mohl bys mi podat" namisto "podej mi". A staci to. Pri pozdravu se rovnou zeptaji "jak se mas" a druha strana ze slusnosti odpovi "mam se dobre". A i kdyz je to trochu pokrytecke, vic si poklabosi, nez my, co spime z knihou pana Spacka pod polstarem. Jsem pro tykec.
Knaus Van i650MEG, 2017
V
Vajglon HnusonČlen
Přidáno před 6 let

Citovat

DDT napsal:

Anglictina nema vykani tak jak ho zname v cestine nebo nemcine. A zijou. Slusnost se vyjadruje trebas tak, ze reknu "mohl bys mi podat" namisto "podej mi". A staci to. Pri pozdravu se rovnou zeptaji "jak se mas" a druha strana ze slusnosti odpovi "mam se dobre". A i kdyz je to trochu pokrytecke, vic si poklabosi, nez my, co spime z knihou pana Spacka pod polstarem. Jsem pro tykec.


Angličtina nemá tykání, jen si vykají - tykání samozřejmě existuje ( 2.osoba jednotného čísla - thou ) , ale je archaické a v běžném životě se nepoužívá.

Nezlob se a prosím neber to osobně , ale dát jako příklad pro tykání zrovna anglány ..... to je fakt mimo mísu :o :o :o


Tak " See you soon ! " naposledy jsem se tak loučil se svým anglickým kamarádem a i přes to, že si pravidelně telefonujeme, od své poslední návštěvy Anglie před třemi lety jsme se neviděli :D


Omluvám se, že stále vstupuju do diskuze, profesní deformace :(
Die Krähen fliegen in Schwärmen, der Adler fliegt allein.
Upravil Vajglon Hnuson dne 26.08.2018 11:06, před 6 let
JiPe HighlandersJiPe HighlandersČlen
Přidáno před 6 let

Citovat

Vajglon Hnuson napsal:

Citovat

DDT napsal:

Anglictina nema vykani tak jak ho zname v cestine nebo nemcine. A zijou. Slusnost se vyjadruje trebas tak, ze reknu "mohl bys mi podat" namisto "podej mi". A staci to. Pri pozdravu se rovnou zeptaji "jak se mas" a druha strana ze slusnosti odpovi "mam se dobre". A i kdyz je to trochu pokrytecke, vic si poklabosi, nez my, co spime z knihou pana Spacka pod polstarem. Jsem pro tykec.


Angličtina nemá tykání, jen si vykají - tykání samozřejmě existuje ( 2.osoba jednotného čísla - thou ) , ale je archaické a v běžném životě se nepoužívá.

Nezlob se a prosím neber to osobně , ale dát jako příklad pro tykání zrovna anglány ..... to je fakt mimo mísu :o :o :o


Tak " See you soon ! " naposledy jsem se tak loučil se svým anglickým kamarádem a i přes to, že si pravidelně telefonujeme, od své poslední návštěvy Anglie před třemi lety jsme se neviděli :D


Omluvám se, že stále vstupuju do diskuze, profesní deformace :(


You are lubricated like a fox :D

.
Jitka a Pepa, vestavba MaLiBu 640 Charming
( Ducato L4H2 Maxi, 2.3 180 k, aut.)
D
DDTČlen
Přidáno před 6 let
Ja nevim. Mam anglickych pratel desitky a vzdycky si tykame. Pokud vim preklad "you" je "ty" a ne "vy". Pokud chci mluvit uctive, zacnu "would" a "could". Ale mozna jsi akademik a ti zijou v jinem svete. Jinak anglani a amici jsou oproti nam opravdu spravni chlapici, nemluvim o vyjimkach, a nikdy jsem nemel pocit, ze si vykame. To u cechu a nemcu mam nekdy ten pocit i kdyz si tykame. Treba s tebou.
Knaus Van i650MEG, 2017
V
Vajglon HnusonČlen
Přidáno před 6 let

Citovat

DDT napsal:

Ja nevim. Mam anglickych pratel desitky a vzdycky si tykame. Pokud vim preklad "you" je "ty" a ne "vy".


Ty je thou a pouziva se dost v hrabstvi Yorkshire a castecne i ve Skotsku . Anglicky preklad you je vy nebo ty dle kontextu, vymezeni ze you neni vy neni spravne - uz jen podle tvaru pluralu nasledujiciho slovesa to be. Logicky, ani nemecke Sie se nepreklada jako oni, ale nybrz jako vy. Totez plati pro italske Lei, ktere znamena ona a preklada se jako vy, totez plati pro spanelske usted / ustedes a tak bych mohl pokracovat. Would . could jsou kondicionaly ( tudiz jsou logicky zdvorile samy o sobe), imperativ neni zdvorilostni formou snad v zadnem jazyce ( pokud vim ) - michas hrusky s jabkama. Sorry, ale venuji se jazykum uz leta ... a tak o tom neco vim.

To ze si nemel pocit, ze si vykate je mozne - nicmene jazykove rozbory, definice , gramatika a preklady nejsou tvych o pocitech.

Ostatnim se omlovam za rozbor.
Die Krähen fliegen in Schwärmen, der Adler fliegt allein.
T
Tom a LuckaČlen
Přidáno před 6 let

Citovat

dcpaja napsal:

Citovat

Vajglon Hnuson napsal:

Nastesti jsou si vsichni “ vestavbari “ rovni a tak to nemusim resit, alkovnistum budu klidne vykat a integralistum onikat - toliko na odlehcenou ;-)


Až se uvidíme (třeba Beroun v září???) prosím, aby jste mi pane u toho onikání ještě říkal velký vezíre :-) :-) :-)

Sorry za OT, ale regovat na Vlastu jsem musel :-)




Ahoj, Vlasto. A jak to máš s přívěsáři?
T+L , pejsek Arny II, polointegrál LMC
VasuVasuČlen
Přidáno před 6 let
No já bych už té Anglické, či jiné teorie vykání, či tykaní, nechal být a vrátil bych se nohama na českou zem !
Z mé dlouholeté zkušenosti se mně líbí tykání a u něj zůstanu. Samozřejmě, že o tykání požádám. Opravdu, jen výjimečně to není některým lidem po chuti, a akceptuji to. To tady, ale řešit nebudeme.
Fiat Knaus 2,8 + dva senioři
zemanekpetrzemanekpetrČlen
Přidáno před 6 let
Tak jak mě přibývají roky tak přibývají mladší lidi s kterýma se stýkám.Protože už si nepamatuju s kým jsem si potykal a s kým ne tak automaticky jsem začal všem tykat.Ale pohybuji se mezi lidmi kteří nejsou fouňi takže nou problém.Cizím a nesympatyckým lidem vykám. Nesympatickým lidem vykám i když mě nabídli tykání. Tykání karavanistů mě potěšilo i tady.
Vy můžete zobrazit všechny příspěvky v tomto fóru.
Vy nemůžete začít nový diskusní příspěvek v tomto fóru.
Vy nemůžete odpovědět v této diskusi.
Vy nemůžete upravit anketu v tomto vlákně.
Vy nemůžete hlasovat v anketě v tomto vlákně
Vy nemůžete na tomto fóru nahrát přílohy.
Vy můžete stáhnout přílohy v tomto fóru.

Copyright © 2023

Powered by PHPFusion. Copyright © 2024 PHP Fusion Inc.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Theme by PHP Fusion Inc
43,676,389 unikátních návštěv | Vygenerované za: 0.19154 sekund | Průměrně za: 0.19154 (0) sekund | Dotazy: 147 | Použitá paměť: 2.37MB/4MB