Warning: str_repeat(): Second argument has to be greater than or equal to 0 in /srv/www/caravan24.cz/www/maincore.php on line 169 Tykání, vykání: OSTATNÍ - Caravan24.cz
Výkup karavanu! Vykoupíme Váš obytný vůz, nebo karavan za hotové,volejte 606118358 www.vykupkaravanu.cz
Partneři webu:
hykro.cz odak.cz
https://www.cwn.cz/
Prohledávání webu:

Tykání, vykání

Poslední aktualizace před 6 let

Anketa: Trváme na tykání?

    Tykat. [54/73]74 %
    Nechat svobodné vůli jednotlivce. [19/73]26 %
FunFunHlavní administrátor
Přidáno před 6 let
Na začátku, když nás bylo pár set a hodně jsme se navzájem znali, bylo samozřejmé, že si tykáme. Zde v diskuzích i na výjezdech bylo jednoznačné bezproblémové tykání.
Protože čas pokročil, je nás víc a přidávají se mladší ročníky musím občas na to upozornit, není to už jasné, možná to mnozí nevědí, že si tykáme.
Mně osobně se tento zvyk líbí ale nevím, jestli je to třeba někomu nepříjemné, možná jenom proto že to neví. Proto se ptám, pokračovat v tykání, nebo to nechat přirozené vlbě každého karavanisty?
Fun
Smile
Michal LeviceMichal LeviceČlen
Přidáno před 6 let
Hm je to taká zvláštna téma . Neviem či sa správne k téme vyjadrím no asi by som mal začať poporiadku . Ja som ročník 68 a bol som vždy vychovavany po starom nasi /rodičia/ z nás nechceli úspešných ludi ale slušných a tak som sa naučil vážiť si starších . Rad som s nimi sedel počúval ich príhody bol som hrdý keď ma pozvali k stolu . Vždy mi tykali a ja som im vykal. No cas utekal a po určitom čase keď som bol starší tak mi sami navrhli aby som im tykal . To som bol na to strašne hrdý . Dnes mam 50 a robim to iste mladším tykam a pri starších čakám či mi budú vykať alebo tykat. Ak tykajú tak tykam aj ja . Myslím si že je to vždy na zúčastnených ako si sadnú navzájom a ako začnú komunikovať spolu. No jedno viem že tykanie nezaručuje úctu v dnešnej dobe ako to bolo za našich čias . No jedno viem že mam len pozitívne skusenosti z tejto komunity som pyšný že som jeden z Vás . A nech mi mladší kľudne tyka len nech je slušný a nech zvažuje slova keď vie že tyka staršiemu . Buďme k sebe slušní pomáhajme si veď nie sme tu vecne.
M a M Mercedes Le Voyageur integrál
mbmbČlen
Přidáno před 6 let
Mirku neboj, tykáme si dál...:D;), stejně mě doháníš!(věkem), ale snad nepředběhneš:o
A jak tě toto téma napadlo? Snad nestárneš, myslím, že ty ,,mlaďochy"zvládneme a tím omládneme...:)
Miloš a Zuzka
hlavně v teple...Autorizovaný servis WEBASTO +EBERSPACHER+ BRANO/ATESO
FunFunHlavní administrátor
Přidáno před 6 let
Napadlo mě tak, že mi ti mladší vykají. To dřív nebývalo. A také se mění doba a nevím, jestli tykání není přežitek.:D
Fun
Smile
nozkanozkaČlen
Přidáno před 6 let
Já jsem jednoznačně pro tykání. Mám pocit, že nás to tak nějak přibližuje a spojuje. Při osobním setkání se starších většinou zeptám, jestli jim tykání nevadí.
Petr 51!y + Jana 51
Dethleffs Eighty 515 DB + MB E-Klasse 350
sipadansipadanČlen
Přidáno před 6 let

Citovat

nozka napsal:

Při osobním setkání se starších většinou zeptám, jestli jim tykání nevadí.


Obecně by to mělo být přesně obráceně, starší nabízí tykání mladšímu, žena muži, nadřízený podžízenému ..... odjakživa co se to vykání / tykání vymyslelo :D
4.114683,118.628756
FunFunHlavní administrátor
Přidáno před 6 let
Ale to přece všichni víme. Bavíme se o pravidlu které funguje již dvanáctým rokem mezičleny caravan24
Fun
Smile
Vlasta1Vlasta1Člen
Přidáno před 6 let
Je mi jedno, pokud mi někdo tyká nebo vyká a nevadí mi to. Já začínám vykáním, asi jsem tak vychovaný, které třeba dle okolností přejde do tykání. Jinak nedělám rozdíl mezi tykáním a vykáním a nevadí mi někomu vykat.
A poslat někoho někam vykáním mi také nedělá problém
bambulabambulaČlen
Přidáno před 6 let
Za mě jednoznačně tykat. Ohánět se věkem a diferencovat podle toho, že někdo je starší a mladší v případě karavaninku považuji za bezpředmětné. Věk není žádná zásluha. Kouzlo výjezdů je v tom, že na place jsme si všichni rovni a je úplně jedno, jestli jsem architekt, lékař, podnikatel nebo zaměstnanec. Každý svoji práci hodí za hlavu a perfektně si vyčistí hlavu. A vykání zase vytváří bariéry, které tu být nemají.
Jinou otázkou jsou základy slušného chování v kempu. Týká se to hlavně těch nových, bohužel hlavně se stany. Letos to byla katastrofa i v cizině. Ale to už je úplně jiné téma.
Katka a Vlasta
nozkanozkaČlen
Přidáno před 6 let

Citovat

sipadan napsal:

Citovat

nozka napsal:

Při osobním setkání se starších většinou zeptám, jestli jim tykání nevadí.


Obecně by to mělo být přesně obráceně, starší nabízí tykání mladšímu, žena muži, nadřízený podžízenému ..... odjakživa co se to vykání / tykání vymyslelo :D


Ale to je přece samozřejmé - v "běžném životě". Ve svém zaměstnání se pohybuji stále mezi lidmi a myslím, že společenská pravidla znám a ctím až starosvětsky. Tady se ale bavíme o skupině lidí se stejným zájmem a možná i postižením. Pokud se vidíme na výjezdu, jedeme si užít pohodu a odtrhnout se od "běžných dní". A právě to tykání mi navozuje atmosféru přátelství a sounáležitosti k jisté komunitě. Jasně, že netykám každému, koho v kempu potkám. Ale pokud je "od nás", mám v tom jasno.
Petr 51!y + Jana 51
Dethleffs Eighty 515 DB + MB E-Klasse 350
sipadansipadanČlen
Přidáno před 6 let

Citovat

nozka napsal:

Citovat

sipadan napsal:

Citovat

nozka napsal:

Při osobním setkání se starších většinou zeptám, jestli jim tykání nevadí.


Obecně by to mělo být přesně obráceně, starší nabízí tykání mladšímu, žena muži, nadřízený podžízenému ..... odjakživa co se to vykání / tykání vymyslelo :D


Ale to je přece samozřejmé - v "běžném životě". Ve svém zaměstnání se pohybuji stále mezi lidmi a myslím, že společenská pravidla znám a ctím až starosvětsky. Tady se ale bavíme o skupině lidí se stejným zájmem a možná i postižením. Pokud se vidíme na výjezdu, jedeme si užít pohodu a odtrhnout se od "běžných dní". A právě to tykání mi navozuje atmosféru přátelství a sounáležitosti k jisté komunitě. Jasně, že netykám každému, koho v kempu potkám. Ale pokud je "od nás", mám v tom jasno.


Já jsem jednoznačně pro tykání, jen se domnívám, že se má postupovat podle zažitých pravidel a s tykáním mají problémy spíše starší ročníky ... takže pokud si chtějí v obci karavanistické všichni tak tykat, měla by iniciativa vycházet od toho staršího ... přeci třeba v 25 letech není úplně ideální nabízet tykání 65-ti leté karavanistce ... v opačném případě je to zcela v pořádku - mohu se ale mýlit, nejsem, silný v etiketě, ovšem stavět obecná pravidla naruby se mi nezdá nutné.

Jinak věk žádná zásluha není samozřejmě (i když dosáhnout vysokého věku je svým způsobem i umění), ale už to tak na světě prostě chodí .....
4.114683,118.628756
V
Vajglon HnusonČlen
Přidáno před 6 let
Nektere kulturni jazyky uz rozdil mezi tykanim a vykanim davno odstranily a slusnost je tam vsudypritomna. Naopak nektere jazyky pouzivaji dokonce tri stupne honorifikace ( vykani ) a presto uplne k takovym zemim nevzhlizime. Takze slusnost versus tykani ani nejsou uplne spojite nadoby. V zemich kde se k vykani pouziva 3.osoba ( mnozna ci jednotna on/ ona / oni ) se pouziva vykani jen pri velkem rozdilu ve spolecenskem postaveni, v praxi si lide bezne tykaji. Toliko muj nazor i kdyz profesne zdeformovany ....

Ja osobne bych se radsi pridal k tem slusnejsim, nez k tem umele zdvorilym.
Die Krähen fliegen in Schwärmen, der Adler fliegt allein.
FunFunHlavní administrátor
Přidáno před 6 let
Tahle diskuze je možná důležitější v tom, aby nezaniklo ono povědomí o tykání.
ps: Až mi bude 25 let budu s radostí vykat i batolatům.
Fun
Smile
H
hlubucek ivanČlen
Přidáno před 6 let
Za me tykani i když me to nekdy nejde přes h padon přes usta
MTSMTSČlen
Přidáno před 6 let
Já jsem hned na prvním výjezdu s c24 dostal pojeb za vykání, "my si tady všichni tykáme" a od té doby všem tykám. Začínám univerzálním Ahoj, to nikoho neurazí.
PS: vlastně dneska už "Ahoj a ty jsi kterej ?" :D
Jirka + Alena + Renault Master - MTS-2
https://www.carav...i_id=41587
sipadansipadanČlen
Přidáno před 6 let

Citovat

Vajglon Hnuson napsal:

Nektere kulturni jazyky uz rozdil mezi tykanim a vykanim davno odstranily a slusnost je tam vsudypritomna. Naopak nektere jazyky pouzivaji dokonce tri stupne honorifikace ( vykani ) a presto uplne k takovym zemim nevzhlizime. Takze slusnost versus tykani ani nejsou uplne spojite nadoby. V zemich kde se k vykani pouziva 3.osoba ( mnozna ci jednotna on/ ona / oni ) se pouziva vykani jen pri velkem rozdilu ve spolecenskem postaveni, v praxi si lide bezne tykaji. Toliko muj nazor i kdyz profesne zdeformovany ....

Ja osobne bych se radsi pridal k tem slusnejsim, nez k tem umele zdvorilym.


VH, to máš samozřejmě pravdu, jenže jak se říká "jiný kraj, jiný mrav" a u nás a v okolí tomu tak prozatím není.

Za toto léto jsem hovořil se dvěma páry starších cestovatelů (zhruba tak odhadem nad 60 let) dál od domova a nezdálo se mi, že by je vůbec napadlo si tykat ani za předpokladu, že jsme teda ti karavanisté a to ani po několikahodinovém poměrně detailním povídání o cestování.

Proto jsem napsal, že se domnívám, že by měl být iniciátorem návrhu být ten starší a pokud není, tak není.

Faktem je, že pokud potkám někde cestovatele podobného věku nebo mladší, zdravíme se "ahoj" a v podstatě si tykáme automaticky, aniž by to někdo řešil ve smyslu co jsi napsal výše ....

Zde na fóru není co řešit, zde se vyká jen velice zřídka a je to v pravidlech ...
4.114683,118.628756
PetrNPetrNČlen
Přidáno před 6 let
Já mám takovou zkušenost, že tady na fóru si všichni tykáme, protože je to anonymní - jen na papíře! Ale až se potkáme doopravdy - např. při předávání věcí z inzerátů, tak už si vykáme, protože nám vrozená slušnost prostě nedovolí .... :D
Petr a Iva, BMW X5 + Bürstner Trecento 530 TS
simchasimchaČlen
Přidáno před 6 let
Mám přesně takovou zkušenost i názor jako PetrN a proto si myslím, že se to tu řeší celkem zbytečně.
I v této záležitosti by měla být uplatňována maximální svoboda. Trochu by mě z principu vadilo "musíš tykat, nebo musíš vykat". Vždyť je to tak jednoduché.
Joe KingJoe KingČlen
Přidáno před 6 let
Podobný problém sem řešil, když jsem se před lety stal náplavou v novém bydlišti a začal občas chodit do hospody. Spousta starších (třeba o jednu i dvě generace) mi začalo rovnou tykat. Řekl jsem si, že už nejsem úplný "cucák" (bylo mi cca. 30) a když mi někdo začal tykat, tak jsem tykání automaticky opětoval a nikdo (ani z těch 70+) s tím neměl problém. Kamarádovi který se přistěhoval zhruba ve stejné době a který pokračoval ve vykání spousta z nich tykání explicitně nikdy nenabídla (takzě mu dál tykají a on jim vyká). U těhle hobby skupin to většinou řeším podobně - když jsem já ten starší, začnu tykat a očekávám tykání, když jsem mladší, tak se snažím začít neutrálně a nechat to na tom starším a paradoxně největší problém občas bývá, když jsou dva přibližně rovnocení (nebo třeba starší muž, mladší žena). Pak se určitě hodí, takto explicitně zdůrazněné obecné pravidlo.
bambulabambulaČlen
Přidáno před 6 let
Ale tady nejde jenom o to tykání. Ještě důležitejší je, že když někam přijdu, tak pozdravím, ráno otevřu auto, řeknu ahoj, vejdu do umývárny nádobí, pozdravím a usměju se na ostatní, při odchodu zase pozdravím (když jsem před tím po sobě umyl dřez a odkapávač...), zase se usměju a svět je hned takový nejaký hezčí a lepší...
Katka a Vlasta
Vy můžete zobrazit všechny příspěvky v tomto fóru.
Vy nemůžete začít nový diskusní příspěvek v tomto fóru.
Vy nemůžete odpovědět v této diskusi.
Vy nemůžete upravit anketu v tomto vlákně.
Vy nemůžete hlasovat v anketě v tomto vlákně
Vy nemůžete na tomto fóru nahrát přílohy.
Vy můžete stáhnout přílohy v tomto fóru.

Copyright © 2023

Powered by PHPFusion. Copyright © 2024 PHP Fusion Inc.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Theme by PHP Fusion Inc
43,022,914 unikátních návštěv | Vygenerované za: 0.28861 sekund | Průměrně za: 0.28861 (0) sekund | Dotazy: 141 | Použitá paměť: 2.3MB/2MB