Warning: str_repeat(): Second argument has to be greater than or equal to 0 in /srv/www/caravan24.cz/www/maincore.php on line 169 fotovoltaika pro celoroční provoz na maringotce: TECHNIKA - Caravan24.cz
Výkup karavanu! Vykoupíme Váš obytný vůz, nebo karavan za hotové,volejte 606118358 www.vykupkaravanu.cz
Partneři webu:
hykro.cz odak.cz
https://www.cwn.cz/
Prohledávání webu:

fotovoltaika pro celoroční provoz na maringotce

Poslední aktualizace před 6 let
P
PpČlen
Přidáno před 6 let
Zdravím, vím, že to sem přímo nepatří, ale snad mi někdo pomůže.

Prosím najde se někdo kdo by plácnul od boku odhad na výkon solárních panelů a kapacitu akumulátorů pro celoroční provoz na maringotce v našich podmínkách? + jaký typ akumulátorů by na to byl vhodný-trakční, lifepo4, nebo nějaké speciální pro solární systemy apod.?

Vše co by šlo by jelo na plyn (topení, bojler, vaření) takže na solary by jelo zhruba:
- osvětlení na 12V
- čerpadlo na vodu 12V
- dobíjení telefonu, notebooku
- párkrát do týdne větší LCD TV na 230V přes měnič (cca 40" - např. 10h za týden)
- 1x týdně pračka na 230V přes měnič, cca 1h (spotřeba zhruba 2500W)
- 1x denně mikrovlnka na 230V přes měnič (doba 2-3min takže cca 100W)
- 1x denně rychlovarná konvice na 230V přes měnič (doba 2-3min takže cca 100W)
- kompresorová lednička na 12V - (spotřeba cca 55W)

- prakticky tedy až na pračku podobná sestava jako v karavanu. Prosím o odhad na výkon solárních panelů a kapacitu akumulátorů aby se na tom dalo fungovat i přes zimu bez elektrocentrály.

Děkuji
hombredavidhombredavidČlen
Přidáno před 6 let
Ahoj, chtel bych ti poradit jednu vec a tou je aby jsi si k tomu ostrovnimu systemu poridil na vykryti vysokoodberovych spotrebicu a jako rezervu benzinovou centralu. Okamzite nebudes muset platit za velkou kapacitu baterii s omezenou zivotnosti a s tim i k tomu vice solarnich panelu. Kdyz to spocitas v delsim horizontu tak je to vyrazne financne levnejsi varianta. A to nemluvim o zime kdy je nejmene svetla a nejvyssi spotreba. Pocitej to tak aby jsi uzivil svetla , cerpadlo , tv a na pracku a rychlovarku pustil centralu. To se ani nebudu bavit o cene menice... Je tomu trochu profi trochu laicky nazor. David
P
PpČlen
Přidáno před 6 let
tak praní by šlo vyřešit i jinde a místo konvice použiju plynový vařič, ale jde mi jen o nějaký nástřel od boku kolik by tedy ty panely měli mít výkona jakou kapacitu těch akumulátorů abych měl představu kolik by mě to stálo a jestli by se mi to vyplatilo to takhle řešit. Dávat desítky tisíc za elektrocentrálu se mi moc nechce.
Radek SladkyRadek SladkyČlen
Přidáno před 6 let
Například 200W panel ti dá při plném svitu nějakých 11A - těch 200W se totiž nepočítá na baterce, ale na vstupu regulátoru, kde je to napětí vyšší - a je to tím pádem hezčí, ten údaj. V zimě při bezoblačném počasí a ztopořených panelech v úhlu 45° budeš mít tohle nějakých 6 hodin. K tomu max 20% při nástupu a poklesu této optimální křivky. Takže max 80 Ah. Anebo taky jen 15, když slunko nesvíti víc nebude, nebo nic, když je budeš mít zasněžené.
To znamená - aspoň 300W panely, MPPT reg na 20A, nejmíň 230Ah aku, ale lépe těch 300Ah. Pokud seženeš takovou trakční, ok. Pokud ne, tak radši nějakou 250Ah, ale JEDNU, než dvě 150 Ah. To tak je. No a pak stejně přijdeš na to, že zrovna dneska, do prkýnka, by byla třeba centrála. A rozhodně radši za ty desítky tisíc, 0.9kW Honda - lehká, spolehlivá, málo žere, snadno sepřeveze, když je třeba a tichá. A můžeš jí v té maringotce udělat kastlík, aby ti ji za provozu nikdo nešlohl, neb nemusí být 30m daleko jako každá druhá, aby tě z ní nekleplo.
Moje odpověď nevychází pouze z tvého dotazu, ale hlavně z vlastních úvah, neb celoročně použivatelnou maringotku máme již 5 let.
Takže 300w panely, 20A MPPT, 230Ah - 300 Ah aku a máš v zimě 10 - 80Ah za den a k tomu centrála + nabíječka s dostatečným proudem (30A - taky není za málo).
Ale v létě - to pojedeš jak drak ;-).
Radek
Upravil Radek Sladky dne 12.08.2018 17:58, před 6 let
P
PpČlen
Přidáno před 6 let
jen 300W? to i některé obytňáky mají víc :) jsem čekal, že mi napíšeš např. 1000W a k tomu 4x 200Ah baterii :) Jinak použil bych amorfní panely takže v zimě by ty zisky byli o dost lepší.
Karel ProkopKarel ProkopČlen
Přidáno před 6 let
to pP
Dávat desítky tisíc za elektrocentrálu se mi moc nechce.
:D:D:D
fotovoltaika co utáhne bydlení, bude jistě levnější.

Soráč, musel jsem.

Kvalitní a dostatečně výkonná fotovoltaika pro tuto aplikaci bude v řádu desítek tisíc a baterie taky. Výkony se vždy musí spočítat na danou aplikaci. Nedohledáš to na netu - protože ti co to umí to spočítají za peníze a nebo zarytě mlčí.
Běžný baráky s rozumnou spotřebou se pohybují standartně ve stovkách tisíc.
Chaty (bez praček a podobnejch spotřebičů) startujou na 20-70 tisících. Ale to je vždy podle individuálního zadání.

Zjednodušeně; Obávám se, že na tebou popisovanou aplikaci nebude stačit 300Wp ani náhodou. Spočítat naklonění a osvit, výkony panelů, měniče, typ a druh baterek je práce na několik hodin. Univerzální rada bohužel neexistuje.
My se tím živíme taky, ale na net to jednoduše dát nejde. Tak aspoň zjednodušenej nástřel. Snad ti to pro orientaci trochu pomúže.
Radek SladkyRadek SladkyČlen
Přidáno před 6 let
Ahoj, myslím to podobně jako David, proto jsem ti napsal kolik tak max vyrazíš z cenově akceptovatelné sestavy pro věc, jako je maringotka (i když tvoje cenové pohledy neznám) . Panely na světla, TV, nabíječky, kompresorovou lednicí, nějaké to ohřátí s nevelkým příkonem (a čím topíš?).
Pračka apod. fakt centrálou, jinak je to neekonomické a neefektivní.
Karel má pravdu úplně.
Radek
sipadansipadanČlen
Přidáno před 6 let
Ahoj,
od 600 W + 600 Ah by to mělo jet i s pračkou při nakloněním 45 stupnů a občasným praním.
Dávám to dohromady do náklaďáku, takže budu mít praktické výsledky, ovšem půjdu na 800 W solaru a ekonomicky to zrovna moc pozitivně nevypadá .... uvidíme, případně bufu nádobit ještě ....

Automatické sloučení 13.08.2018 03:06:
... ještě bych doplnil, že jediné co bych nepoužil jsou panely amorfní ....
4.114683,118.628756
Upravil sipadan dne 13.08.2018 03:06, před 6 let
P
PpČlen
Přidáno před 6 let

Citovat

sipadan napsal:

Ahoj,
od 600 W + 600 Ah by to mělo jet i s pračkou při nakloněním 45 stupnů a občasným praním.
Dávám to dohromady do náklaďáku, takže budu mít praktické výsledky, ovšem půjdu na 800 W solaru a ekonomicky to zrovna moc pozitivně nevypadá .... uvidíme, případně bufu nádobit ještě ....

Automatické sloučení 13.08.2018 03:06:
... ještě bych doplnil, že jediné co bych nepoužil jsou panely amorfní ....


Proč ne amorfní panely? U maringotky nebude problém s místem a v zimě nebo za špatného počasí mají mnohem větší zisky
Radek SladkyRadek SladkyČlen
Přidáno před 6 let
Kolik je to "mnohem"?
Radek
P
PpČlen
Přidáno před 6 let
pls co si myslíte o těchto akumulátorech když by se dali 2 za sebe do serie aby dali 12V? Poměr kapacita, cykly / cena mi přijde hodně dobře.

https://eshop.neo...-4500-5000

nebo

https://eshop.neo...serie-4000
sipadansipadanČlen
Přidáno před 6 let

Citovat

Radek Sladky napsal:

Kolik je to "mnohem"?


@ PP

Ahoj,
zkus odpovědět na Radkovu otázku, také mě zajímá, co si o nich myslíš ....

Citovat

Pp napsal:

Citovat

sipadan napsal:

Ahoj,
od 600 W + 600 Ah by to mělo jet i s pračkou při nakloněním 45 stupnů a občasným praním.
Dávám to dohromady do náklaďáku, takže budu mít praktické výsledky, ovšem půjdu na 800 W solaru a ekonomicky to zrovna moc pozitivně nevypadá .... uvidíme, případně bufu nádobit ještě ....

Automatické sloučení 13.08.2018 03:06:
... ještě bych doplnil, že jediné co bych nepoužil jsou panely amorfní ....


Proč ne amorfní panely? U maringotky nebude problém s místem a v zimě nebo za špatného počasí mají mnohem větší zisky


No, tak na to je velice snadná odpověď v několika bodech (tedy je to má teorie založená na mých vlastních zkušenostech, soulasit nikdo nemusí):

1. Nemají téměř žádný zisk
2. V zimě, kdy je sluneční svit krátký, tedy nestihnou nic dobít
3. Jsem zastáncem názoru "když svítí, tak se snažím maximálně dobíjet co to jen jde" - proto využívám a nedám dopustit na monokrystalické
4. Neznám žádnou aplikaci kde by se amorfní panely využívaly. Kdyby byly tak efektivní, našel bys je například i na polích, kde mají špatné počasí také a jistě se snaží dobíjet, a oni hlavně vydělávat i v zimě

Mám asi 8 let na obytce monokrystal (pitvat to nebudu, pokud chceš najdeš si více v jiných vláknech i včetně typů), na plyn kromě sporáku jsem nikdy nic neměl, topím naftou.
6 týdnů v roce jsem v Alpách, 3 z toho v zimě.
Nikdy mi energie nedošla, nikdy jsem neměl centrálu a považuji ji za přežitek, za což to tu vždy schytám, ale prostě ji tak vnímám (co se ekonomie týče samozřejmě souhlasím, že je to nejvýhodnější cesta).
Domnívám se, že je to díky velice slušnému zisku po dobu pouhých cca. 5 hodin, co to sluníčko v zimě trošku dá.

Funguju na gelových akumulátorech a ta kombinace mi přináše pouze radost.
Jediné co trošku zamrzí je ekonomie, ta sestava je poměrně drahá, ale díky LiFePo4 se teď konejším, že to zase až tak drahé vlastně není.

Takže to je asi tak v kostce vše, držím se osvědčeného a vyzkoušeného.
Manželce jsem slíbil do náklaďáku jeden spotřebič navíc, jelikož je ta možnost.
Dostala na výber mezi pračkou a myčkou, protože se papírově ( a i váhově samozřejmě) snažím prozatím vejít do 7,5 T, i když technicky nemusím, rezervu mám značnou. Pokud se mi to nepodaří, dám tam oboje, pak už je to fuk ....

Ještě bych chtěl podotknout, že nepočítám s praním kdy se mi bude chtít, ale spíše kdy to počasí umožní. Prát za deště nebo sněžení nepovažuji za rozumné, budu se snažit o tuto činnost pouze za co nejlepších slunečných podmínek ....

Takže asi tak nějak to mám já ..
4.114683,118.628756
P
PpČlen
Přidáno před 6 let
neřekl jsem, že amorfní panel je výkonější, to určitě není. Na stejný výkon je zhruba 2x větší plocha nebo ještě více, ale na rozdíl od mono nebo poly funguje i když je zataženo, je na něm sníh apod. takže dodává (i když míň) mnohem delší dobu. Co jsem četl v nějakém testu z univerzity tak v ročním shrnutí amorfní, poly i mono o stejném výkonu vyrobili za ten rok +- stejně. Jde hlavně o to, že v zimě kdy je to nejvíce třeba prostě víc využiješ ten amorfní. V létě pak samozřejmě amorfní nemá proti poly nebo mono šanci když ti do něj bude 8h denně pražit slunce
sipadansipadanČlen
Přidáno před 6 let
PP,
doporučuji přečíst si obsáhlé vlákno "Montáž solárních panelů" kde je mnoho různorodých názorů, které jsou velmi užitečné.
Na svém názoru na amorfní panely trvám a v zimě je opravdu víc nevyužiju, ale polykrystalické jsou už zase jiná kapitola (ty už na polích najdeš).
Maringotka není auto, předpokládám že je stacionární a velice podstatné též je, kde bude stát - na jakou světovou stranu, zda v údolí, nebo na kopci atp..
Též je důležitý konkrétní typ panelu, regulátoru a koneckonců i vodičů.
V létě problém není při takových výkonech vůbec, takže o léto nejde.
Jedná se především o období okolo zimního slunovratu, proto je dobré ty panely pro podobné účely ztopořovat ....
Názorů a praxí je mnoho, takže máš z čeho čerpat abys porvedl správné finální rozhodnutí, což Ti samozřejmě i přeji ;)

Automatické sloučení 14.08.2018 12:02:
Mrkni na aktuální zisk, cvaknul jsem Ti to pro představu práce monokrystalu 200 W při zataženém počasí s drobným krápaním .... Passo Sella, právě teď ..
4.114683,118.628756
Upravil sipadan dne 14.08.2018 12:02, před 6 let
sipadan Připojili následující obrazek:
Obrázek nebyl nalezen Obrázek nebyl nalezen
A
ArchaNováček
Přidáno před 6 let

Citovat

Pp napsal:

pls co si myslíte o těchto akumulátorech když by se dali 2 za sebe do serie aby dali 12V? Poměr kapacita, cykly / cena mi přijde hodně dobře.

https://eshop.neo...-4500-5000

nebo

https://eshop.neo...serie-4000


Podíval jsem se na technický list a je tam dost nesrovnalostí. Počty cyklů jsou nadnesené, respektive neuvádí normu podle které se měřily, takže jim nelze věřit. Uvádět graf cyklické životnosti od cca 1200 cyklů při vybíjení baterie ze 100% je naprostá lež, baterie by byla zničena po pár cyklech, fyzikální a chemické procesy probíhající v olověné baterii se obelhat nedají. Baterie mohou být kvalitní, ale vadí mi lživý marketing.

A k solárnímu systému, panely dnes vůbec nejsou to nejdůležitější v cenové kalkulaci. Pokud chcete napájet spotřebič 2500W, podívejte se na cenu měniče. Vyjde vás kvalitní více než centrála.
Vy můžete zobrazit všechny příspěvky v tomto fóru.
Vy nemůžete začít nový diskusní příspěvek v tomto fóru.
Vy nemůžete odpovědět v této diskusi.
Vy nemůžete začít v anketu v tomto fóru.
Vy nemůžete na tomto fóru nahrát přílohy.
Vy můžete stáhnout přílohy v tomto fóru.
Uživatelé, kteří se účastnili diskuse: sipadan, Pp, hombredavid, Radek Sladky, Karel Prokop, Archa

Copyright © 2023

Powered by PHPFusion. Copyright © 2024 PHP Fusion Inc.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Theme by PHP Fusion Inc
43,635,435 unikátních návštěv | Vygenerované za: 0.18533 sekund | Průměrně za: 0.18533 (0) sekund | Dotazy: 113 | Použitá paměť: 2.1MB/2MB