!Zúčastněte se prázdninové soutěže!

Mediální partner

Přihlášení

Jméno

Heslo

Nejste členem?
Klikněte sem

Zapomněli jste heslo?
Klikněte sem.
hvcaravans.cz

Kdo je on-line

· Hosté on-line: 29

· Členové on-line: 2
md, hom

· Registrovaní členové: 11,661
· Nejnovější člen: Marosponti

Nástěnka

Abyste mohli napsat zprávu, musíte se nejprve přihlásit.

ZdendaAla
13.08.2018 22:19
Ahoj,jel teď někdo obytným autem do 3,5t po maďarské dálnici? Platí známka D1 nebo D2? díky za info

fun
05.08.2018 17:17
Pro petrka: volba napsat článek je na druhé straně v levém sloupci v hlavním menu. Nebo mi můžete článek poslat na email fun@caravan24.cz

petrka
03.08.2018 13:31
Může mě někdo říct, jak mohu přispět článkem z našeho cestování do Článků? Nikde jsem nenašel Vložit článek. Díky

Honza-VW
02.08.2018 10:36
Ne dálnice je jen u nás zdarma všude jinde se musí platit.V Chorvatsku jen parkoviště zdarma.

marfusa21
01.08.2018 21:53
Ahoj všem, chystáme se do Chorvatska a potřebovala bych poradit. U nás jezdíme na průkaz ZTP/P po dálnici zdarma, je to možné i v Rakousku, Slovinsku. Chorvatsku? Někde jsem slyšela, že snad ano, ale

campi-shop.cz

Číst diskuzi

Caravan24 » TECHNIKA » Dotazy
 Vytisknout diskuzi
Bezkontaktní mytí jako výlevka
Chtěl jsem se zeptat zkušených borců na názor ohledně vylévání odpadní vody.

Většinou se postavím nad kanál na málo frekventovaném místě, kde nikoho nedráždím...

Jednou jsem vykonal potřebu přímo v místě bezkontaktního mytí vozidel při mytí vozidla. Později jsem se bavil s obsluhou, kam voda jde a bylo mi řečeno, že si vodu sami čistí (ukázal mi i strojovnu) a potom vrací zpět do oběhu.

Nevím, na jakém principu funguje jejich čistička, ale mám za to, že jejich splašková voda je složením dosti podobná splaškové vodě z RV a že by příležitostné vypuštění nemuselo vadit. Co myslíte, borci? Víte někdo přesně, jak to je? Díky.
Benimar Mileo 224, 2017

Upravit
Vodu můžeme vylít na běžný kanál. Odejde do čističky a není žádný problém. V myčce ale ne, protože tam se voda používá znovu na mytí aut. Jak sám uvádíš.
Fun
Míra a Šárka, polointegrál Mobilvetta

Upravit
Ta voda se opravdu recykluje a nějaké čištění tam je, ale samozřejmě nevezme všechno. Každá čistička je ale nastavená podle toho, co má čistit, takže čistička třeba ve fabrice čistí úplně jiné látky než čistírna pro obec a když do některé z nich vyleješ to, co je určené pro tu druhou, tak to moc nevyčistí.. Hlavně nikdo nepočítá při mytí aut například se zbytkama jídla, které máš v nádrži po mytí nádobí a ty zbytky se tam potom můžou rozkládat.
Takže do myčky určitě špinavou vodu z obytky ne, ta místní čistička je připravená na šampon z myčky, mastnotu z auta, prach, sůl a podobně. Mají tam i určité množství vody a ty jim tam přileješ minimálně pár desítek litrů vody, což jim tam může způsobit problém (bude jim to někde přetékat), protože při normálním provozu jim ta voda jenom ubývá a oni jí musí dopouštět, ale najednou jí tam budou mít po umytí víc..

Jen ještě malá poznámka k tomu příležitostnému vypouštění: jak zajistíš, že to tam vypustíš jenom ty, ale nikdo jiný? Pokud to udělá víc lidí, tak už to nebude příležitostné Wink

Upravit
Tušil jsem to. Opravdu je to tak dramatické?

Chtěl jsem to využívat v zimě při cestě z hor. To jsou kanály těžko přístupné. Letos jsem to podcenil a vypustil vodu až doma, ale nevypustila se celá, takže mi zamrznul bojler. Oprava 40k. Prý se má vypouštět po cestě, aby se voda opravdu vyšplíchala. No a po cestě je jedna taková hezká myčka...
Benimar Mileo 224, 2017

Upravit
fun napsal:

Vodu můžeme vylít na běžný kanál. Odejde do čističky a není žádný problém. V myčce ale ne, protože tam se voda používá znovu na mytí aut. Jak sám uvádíš.

Jen malá poznámka. Běžný kanál by určitě neměl jít do čističky. "Běžný" kanál je součástí dešťové kanalizace a je odveden v lepším případě přes retenční zásobník, do blízkého potoka, řeky nebo příkopu.
Takže kdybys zastavil někde vedle pěkného potoka a vypustil tam svůj odpadní systém, tak je to v podstatě totéž. Nevím jestli je to zrovna to pravé.
Pokud se mýlím, tak prosím někoho fundovaného o bližší vysvětlení. Prosím bez emocí a zařazování mezi moralisty.

Upravit
Zdravím, no někdo o tom přemýšlí a někomu je to třeba úplně ukradený. Letos v jednom kempu v GR vedle nás na parcele zakotvila CZ posádka a ti měli odpad otevřený celý den. Je to super sedět u vína a koukat na to, jak jim to pěkně teče.....No a tak povídám, haló, teče vám odpad. Odpověď: to mluvíte se mnou? No tak to teda pán zavřel a vypouštěl jen když jsme byli pryč, bo pod autem bylo podezřele stále mokro. Byl jsem rád, že byli tak slušní, že ani nezdravili a já jim nemusel odpovídat.Sad
Sorry asi to sem nepatří.

Upravit 1
Ahoj, trochu se tím pracovně zabývám (myslím kanály).
Běžný kanál (uliční vpust nebo vtok - litinová mříž) je většinou, jak správně uvádíš, napojen na dešťovou kanalizaci, která teče do potoka, řeky, ... V některých městech existují i kanalizace ve kterých teče jak dešťová voda, tak splašky. Zjednodušeně řečeno to pak teče na čistírnu. V obcích, kde ještě nemají čistírnu (biologická) všechny vody dohromady tečou do potoka. Teda ne úplně všechny splašky, každý by měl mýt žumpu nebo septik. Do kanalizace jdou jenom "čisté" splašky. Většinou je to v teple i cítit někdy.

Odpad u myčky. Myčka by měla být vybavena chemickou čistírnou, která je dělaná na to, že vyčistí všechno od čeho je auto špinavé (zjednodušeně). Bahno, atd. nečistí, zůstává v nádrži na špinavou vodu. Vyčištěna voda jde do nádrže, odkud se bere na oplachování auta (měla by se v určitém poměru přimýchávat i pitná voda).

Konec přednášky Smile

simcha napsal:

fun napsal:

Jen malá poznámka. Běžný kanál by určitě neměl jít do čističky. "Běžný" kanál je součástí dešťové kanalizace a je odveden v lepším případě přes retenční zásobník, do blízkého potoka, řeky nebo příkopu.
Takže kdybys zastavil někde vedle pěkného potoka a vypustil tam svůj odpadní systém, tak je to v podstatě totéž. Nevím jestli je to zrovna to pravé.
Pokud se mýlím, tak prosím někoho fundovaného o bližší vysvětlení. Prosím bez emocí a zařazování mezi moralisty.

Upravit 1
Predstav si ze kdyz tohle udela u jedne cisticky vic aut tak se tam bude myt mocuvkou.
Je na zdravem rozumu kam co vylit. Pokud nechceme aby pri zastaveni obytky po nas domorodci nehazeli kameni a nevolali hned policii, tak se musime chovat slusne. Jsou mista kde se oficialne da stat s obytnym autem ale ne s obytnym privesem. Je to proto ze se predpoklada u obytnych aut nadrz a u privesu ne.
Jestli se budem chovat bezohledne tak za cas nebudeme smet nikde ani zastavit.
Miloš

Upravit 1
Ahoj. Pěkně prosím, co je to "splašková voda z RV"? Je mi 75 a tuto zkratku neznám, nevím, co znamená. Děkuji. Čáo, Pepa

Upravit
DDT napsal:

Tušil jsem to. Opravdu je to tak dramatické?

Chtěl jsem to využívat v zimě při cestě z hor. To jsou kanály těžko přístupné. Letos jsem to podcenil a vypustil vodu až doma, ale nevypustila se celá, takže mi zamrznul bojler. Oprava 40k. Prý se má vypouštět po cestě, aby se voda opravdu vyšplíchala. No a po cestě je jedna taková hezká myčka...

V bojleru ale není odpadní voda.Když se vracíme z výjezdu,otevřu všechny kohoutky a výpušťák u bojleru.Cestou se voda krásně vyšplouchá a nemůže ti potom při případném mrazu nic zamrznout.

Automatické sloučení 07.08.2018 18:36:
Tak mám otázku - když nestojíte v kempu kde se dá odpadní voda vypustit,kam ji vypouštíte když se nesmí do kanálu,vlastně úplně správně skoro nikam?
Upravil/a hasky dne 07.08.2018 18:36
Hasky

Upravit
Nemuzu mlcet nad tim,ze se porad najdou cunata, kteri vypousteji vodu z myti a vareni do kanalu na destovou vodu, ve svycarsku,rakousku a nemecku
je to pod pokutou zakazane, drive byli u obytnych vozu i privesu povine piktogramy nalepene zvenci, ktere ukazovali symboly odpadni nadrze, WC,
sprchy a nadrze na cerstvou vodu, Policie to na odpocivadlech a parkovistich kontrolovala, ve svycarsku muzete vylit vodu do kanalu za 150€,
a v nemecku za 50€, v rakousku nevim co to stoji, v USA, kde jsme byli 2x s vlastnim vozem stoji Pokuta za vypusteni vody, vyhozeni vajgla nebo
plachovky od coly 150 $, po 46 letech cestovani s celkem 3 obytnymi vozy jsme zjistili, ze nejvetsi cunata jsou italove,potom francouzi , zazili jsme
vicekrat, ze mamma italka varila spageti a kdyz potom umyla nadobi, tak se voda se zbytky spaget tahla pres cely parkplaz ke kanalu,nebo kdyz jsme
byli lyzovat ve svycarsku a v rakousku, napr. na velikonoce, kdyz snih zu pomalu v polednim slunci taje, tak se v uhrabanem snehu na kraji Parkoviste
zacali ukazovat nescislne smrdici louze vylitych chem. WC, ze se clovek zamysli nad tim jestli takhle opravdu vypada svoboda a krasa individualniho
cestovani a nekteri clenove fora se ani nestydi napsat, ze vypousteji vodu do kanalu na dest, nebo ze moci v mycce do odpadove vody, Fuj !
Honza/Discoverfun

Upravit 2
V sobotu jsem se vrátil po 14 dnech z Buku.Nevím jak moc na němce,rakušáky atd.zabírají jejich pokuty,ale - vedle nás stála čtyřčlená,německá rodina - vodu chodili vylívat ke stromu.Na proti holanďani důchodového věku - vodu vylívali k plotu - a já jak blbej čech tahal odpadní,40 litrovou nádrž tam kam se má.Loni Biograd - anglán měl lehce pootevřený ventil odpadní nádže a krásně mu ta voda odkapávala - a já opět tahal odpadní nádrž tam kam se má.Toto téma není o pokutách,ale o člověku.
Schválně se optám - když nestojíte v kempu kde se dá odpadní voda vypustit,kam ji vypouštíte když se nesmí do kanálu,vlastně úplně správně skoro nikam?
Hasky

Upravit 1
Prasata se najdou mezi příslušníky všech národností. Splašková voda z nádrže osobytného auta nebo karavanu patří výhradně do splaškové kanalizace a ne do dešťové nebo do myčky.
Jenže co dělat, když vpust do splaškové kanalizace není? Ono je jednoduché se zbavit odpadní vody v Německu, kde je servisní místo téměř v každé vesnici. Kam s ní ale v Česku? Příklad, onehdá jsem vezl 100l odpadní vody z kempu v Dunajské Stredě ( výlevka tam je pouze na WC kazety) domů na Ostravsko, kde jsem ji vypustil do splaškové kanalizace. Co bych však dělal, kdybych měl cestovat dále? Bezradný karavanista pak dělá šílené věci. Přiznám se, odpadní voda už v dešťovém kanálu skončila stejně jako v poli u krajnice. Je však na každém z nás, aby to bylo výjimkou a ne pravidlem.

Upravit 1
Rudy napsal:

Prasata se najdou mezi příslušníky všech národností. Splašková voda z nádrže osobytného auta nebo karavanu patří výhradně do splaškové kanalizace a ne do dešťové nebo do myčky.
Jenže co dělat, když vpust do splaškové kanalizace není? Ono je jednoduché se zbavit odpadní vody v Německu, kde je servisní místo téměř v každé vesnici. Kam s ní ale v Česku? Příklad, onehdá jsem vezl 100l odpadní vody z kempu v Dunajské Stredě ( výlevka tam je pouze na WC kazety) domů na Ostravsko, kde jsem ji vypustil do splaškové kanalizace. Co bych však dělal, kdybych měl cestovat dále? Bezradný karavanista pak dělá šílené věci. Přiznám se, odpadní voda už v dešťovém kanálu skončila stejně jako v poli u krajnice. Je však na každém z nás, aby to bylo výjimkou a ne pravidlem.
Rudy pokud je to jako v D.Stredě tak to vykazetuji,jinak jako se vším je potřeba rozumě vyhodnotit danou situaci,a podle toho věc řešit,nedovedu si dobře představit jak bych projel všechny ty země ,které jsem za 20let projel,kdybych se řídil radami zde prezentovanými.Nevím, kde bych hledal nějaké výpusně např. Rumunsko,Bulharsko,Turecko,Al. atd.prostě vidím to jako nesmysl,mockrát jsem to pustil za jistých okolnosí i do příkopy ,nikdy jsem neměl problém a nikdy, nikdo nepoznal ,že jsem tam byl..Tak asi,maslím ,že to děláme moc napínavé(asi zbytečně)stejně přijede chytrák a vypustí to u pokladny u vleku.. Tím pochopitelně nemyslím tebe RUDY..ahojGrin
http://www.becva.cz/

http://www.becva.cz/ Upravit 1
Doskocil napsal:

Ahoj. Pěkně prosím, co je to "splašková voda z RV"? Je mi 75 a tuto zkratku neznám, nevím, co znamená. Děkuji. Čáo, Pepa

Dobrý deň Pepo, RV je skratka z US/anglickej terminológie "Recreational Vehicle" (rekreačné vozidlo) - čiže obytný automobil (resp. v širšom ponímaní aj obytný príves alebo náves).
Peugeot J5 2.5D Knaus Traveller 570 1992 náš veterán :-)

Upravit 1
Stále mnoho lidí žije asi ve virtuální realitě:
Ale
v Česku téměř není kam vodu vylít. STPL nejsou a v kempech servisní místa také nejsou. Skoro si myslím, že někteří vůbec po Česku necestujete.

Druhou věc kterou asi mnozí netuší: odpadní voda není pro přírodu žádný problém. Jediný problém, je estetický. Také nemám rád, když někdo vypouští vodu v kempu pod sebe. Na rozdíl od některých to ale říkám rovnou na místě do očí.

Třetí věc, asi mnoho lidí, kteří žijí asi jinde než v Česku, překvapí: 99% karavanistů odpadní vodu vypouští v kempu pod sebe.

Ještě jeden poznatek. Není rozdíl mezi karavanisty z různých států. Je to o individualitě, ne o národnosti.

Jezdím s trvale zavřenou odpadní nádrží a jsem naprostá vyjímka.

A jeden můj poznatek na závěr. Ten kdo se nejvíc rozčiluje nad ostatními, ten vylévá do přírody nejen vodu, ale i záchod. A klidně do sněhu. Je to tak.Frown

Automatické sloučení 07.08.2018 21:51:
fun napsal:

Jak uvádím, voda odejde do myčky, proto není žádný problém. Doplním, že to platí jenom v případě, že je kanalizace jednotná, jak z mého textu inteligentnější jedinci pochopí.
Upravil/a fun dne 07.08.2018 21:51
Fun

Upravit
To jsem si zas početl. Ještěže se debatuje o špinavé vodě. Svého času jsem si při bivakování čistil zuby tak, že jsem vodu po vypláchnutí dutinu ústní vyplivl pod kosodřevinu, lógr vylil do trávy a vodu po těstovinách do ohniště. Tady to je na trest smrti. Fůj, by někdo napsal... fouknul dým nekuřákům do obličeje a odhodil nedopalek... omluvte mou ironii ... kdo nikdy nevylil špinavou vodu do dešťového kanálu, ať hodí kamenem.
Benimar Mileo 224, 2017

Upravit 5
zjednodušeně: kulatý víko = splaškový kanál, hranatý s mřížkou = dešťový. Ve městech která nemají oddělenou soustavu to jde dohromady. Nevýhodou je, že dešťová voda při dešti nárazově zatěžuje čističku, takže musí být nadimenzovaná na větší průtok.

Upravit 1
Taky se zapojím se svými zvyklostmi, když už jsou tu skoro všichni.
My jezdíme jen do kempů, nadivoko ne. Pokud to podmínky kempu umožňujou, na maximum využíváme tamní zázemí (wc vždycky, to máme jen přenosné a slouží jenom pro případ malé potřeby v noci nebo na parkovišti během cesty a spíš jen pro dítě), takže ho vylévám až po týdnu doma do splaškový kanalizace, pokud je vůbec co vylévat.
Co nejvíc využíváme i kempový sprchy a dřezy na nádobí, když už si za to platíme - a v podstatě tohle, když to tak vezmu, jsou důvody, proč do kempů jezdíme, přece nebudu platit denně 300 - 1000,- jenom za plácek pro malej přívěs a auto :-) Obešli bysme se bez těchhle služeb, v přívěsu "všechno" máme, ale v tak stěsnaný podobě, že by z dovolený bylo utrpení. S ohledem na tohle "pohodlí" odjakživa vybíráme místo co nejblíž u sociálek.
V přívěsu je jenom 16L kanystr, nádrž na odpad žádná. Kanystr s vodou (nepoužíváme jako pitnou) obvykle vydrží 2-3 dny, pokud se koupeme v kempu, případně jedno rychlý osprchnutí 2a 1/2 člověka, když sprchy v kempu stojí za prd (jako třeba teď v Anníně, kde teplá voda tekla cca jen mezi třetí a šestou ranní). S ohledem na "velikost" kanystru a nutnost s ním běhat pro vodu, její spotřebu minimalizujeme. Nádobí se v maličkým dřezíku i pomocí kohoutku s perlátorem a teplou vodou myje fakt blbě, takže slouží téměř jenom na opláchnutí hrnků a talířků od drobků, případně omytí ovoce a zeleniny, pokud je kde, mastné nádobí myju v umývárce. Takže to nejhorší, co ze dřezu vyteče, je trochu lógru. Špagety by odpad okamžitě ucpaly :-)
Sprcha - máme k dispozici 6 litrů vody v ohřívači, ideálně je to dávka pro jednu osobu, ale už jsme se v tom zvládli osprchnout i dva bez čekání na ohřátí další várky (sprcha má jen pár maličkých dírek a minimální tlak, takže to pár minut "teče"Wink. S ohledem na "množství" vody musí stačit i minimum mýdla, žádný kondicionéry atd. Takže opět v tom nevidím nic tragickýho, mýdlo ve stopovým množství snad přírodě neškodí a to, co smyju ze sebe, by se do přírody dostalo i při plavání v rybníku. Letos jsem pod výtok "odpadní" vody začal dávat kyblík a ten vynášet do umývárky do omyvadla a to jednou proto, že pod přívěsem byla hlína tak udusaná, že se tam nic nevsakovalo a podruhý proto, že jsem to pokládal za vhodný a slušný jakožto jedinej bydlík mezi stanama na vodáckým tábořišti.
Loni, než jsem udělal odpadní potrubí, vytékala voda z podlahy na 4 místech, takže nebylo kde ji chytat a všude se ztratila beze stopy :-)
A ještě jedna věc - pokud voda teče pod bydlík, rozlišoval bych taky, jak dlouho - my obvykle za 1-3 noci jedeme pryč, měsíc by to takhle samozřejmě nešlo, totéž při stání třeba v louži :-)

Takže za sebe bych všechny "prasata" neházel do jednoho pytle, trocha vody z nouzovýho osprchnutí a opláchnutí nádobí podle mě trávě jenom prospěje.
Mimochodem - co to je proti všem obcím bez splaškový kanalizace ? (z takový vesnice, kdyby nekdo vyrazil s bydlíkem a choval se jako já, přírodě ještě uleví :-))
Predom Prespol N126a (1976) a Beyerland Vitesse 4.00 CT (1987) za utahanou Octavkou 1,6 LPG ... samozřejmě ne současně :-)
Ondra, Kačula, Franísek, Mařenka a chlupatej hlídač Bobinka

Upravit 1
maria napsal:

zjednodušeně: kulatý víko = splaškový kanál, hranatý s mřížkou = dešťový. Ve městech která nemají oddělenou soustavu to jde dohromady. Nevýhodou je, že dešťová voda při dešti nárazově zatěžuje čističku, takže musí být nadimenzovaná na větší průtok.

Díky, přiznám se, že jsem to nevěděl.
Fun

Upravit
Přejít na fórum:
Vygenerované za: 0.61 sekund
172,441,338 návštěv