Warning: str_repeat(): Second argument has to be greater than or equal to 0 in /srv/www/caravan24.cz/www/maincore.php on line 169 Utahovací moment náboje: TECHNIKA - Caravan24.cz
Výkup karavanu! Vykoupíme Váš obytný vůz, nebo karavan za hotové,volejte 606118358 www.vykupkaravanu.cz
Partneři webu:
hykro.cz odak.cz
https://www.cwn.cz/
Prohledávání webu:

Utahovací moment náboje

Poslední aktualizace před 6 let
starletstarletČlen
Přidáno před 6 let
Zdravím všechny, chtěl bych se zeptat, kolik je utahovací moment na náboji karavanu (přívěsu) nápravy AL-KO do 1000kg?
Myslím matice, která drží buben s ložiskem.
Bylo mi doporučeno, přiměřeně.
Děkuji
Luboš.
Karel ProkopKarel ProkopČlen
Přidáno před 6 let
Na rady typu "přiměřeně" vůbec nereaguj.
To je naprosto pregnantní kreténismus.
Kuželíky mají předepsáno 300 Nm !!!! V návodu od výrobce !!!! I na internetu se to dočteš !!!!
To je na metrovou tyč !!!
Chytil bych toho zdebilnělýho kravaťáka (co to napsal) za držku a fláknul s ním o zem.
Vytečou ti ložiska a utaviš plastový krytky kol.
¨
My utahujeme dvouřadý kuličky na 170Nm. Kuželíky na pevno a pak 1/8 otáčky povolit. Ložisko musí jít volně !!!
Soráč, muselo to ze mě ven,....
starletstarletČlen
Přidáno před 6 let

Citovat

Karel Prokop napsal:

Na rady typu "přiměřeně" vůbec nereaguj.
To je naprosto pregnantní kreténismus.
Kuželíky mají předepsáno 300 Nm !!!! V návodu od výrobce !!!! I na internetu se to dočteš !!!!
To je na metrovou tyč !!!
Chytil bych toho zdebilnělýho kravaťáka (co to napsal) za držku a fláknul s ním o zem.
Vytečou ti ložiska a utaviš plastový krytky kol.
¨
My utahujeme dvouřadý kuličky na 170Nm. Kuželíky na pevno a pak 1/8 otáčky povolit. Ložisko musí jít volně !!!
Soráč, muselo to ze mě ven,....


Děkuji moc Karle, mám dvouřadé kuličky.
Díky
Luboš
Karel ProkopKarel ProkopČlen
Přidáno před 6 let
průměr čepu 30mm ?
Pokud by 170Nm bylo až moc (malej čep u slabejch náprav), jdi klidně na 150-160Nm, a matici pojisti Loctitem (modrý, střední pevnost ) hlavně pokud není jištění tvarovou podložkou

OMG, já se tý poradny do smrti nezbavím :v

Luboši, mám u tebe malý bezvýznamný plus,....
L
LakyČlen
Přidáno před 6 let

Citovat

Karel Prokop napsal:

průměr čepu 30mm ?
Pokud by 170Nm bylo až moc (malej čep u slabejch náprav), jdi klidně na 150-160Nm, a matici pojisti Loctitem (modrý, střední pevnost ) hlavně pokud není jištění tvarovou podložkou

OMG, já se tý poradny do smrti nezbavím :v

Luboši, mám u tebe malý bezvýznamný plus,....



Pokud nemá momentový klíč tak je to jen o citu v rukách a divím se že se amatér do toho pouští bez nářadí .U kuličkových je to horší odhadnout.
Žijeme jen jednou.
starletstarletČlen
Přidáno před 6 let

Citovat

Karel Prokop napsal:

průměr čepu 30mm ?
Pokud by 170Nm bylo až moc (malej čep u slabejch náprav), jdi klidně na 150-160Nm, a matici pojisti Loctitem (modrý, střední pevnost ) hlavně pokud není jištění tvarovou podložkou

OMG, já se tý poradny do smrti nezbavím :v

Luboši, mám u tebe malý bezvýznamný plus,....


Ahoj Karle, asi se mě ještě nezbavíš.
Přesný průměr čepu nevím, ale ložisko je AL-KO 581736 (karavan mám 100 km od sebe, takže hned to nezjistím)
Žádná podložka tam není, matice s větší dosedací plochou tlačí přímo na vnitřní šálek, bez jakéhokoliv zajištění.

Ještě jeden dotaz: když jsem seřizoval vůli na brzdách, zjistil jsem, že jeden buben je šišatý. Ptal jsem se u prodejce vozíků a ND, jestli se to dá stočit. Odpověděl mi, že ALKO to má tak vychytané, že když to stočím, tak mi to nebude brzdit. To je asi kravina, že?
Musím prý koupit oba bubny nové a ještě se neprodávají samostatně, ale i s ložisky a sada stojí 7 500kč.
Co ted??
Děkuji za odpověď a Tvůj drahocený čas.
Luboš.
pachtapachtaČlen
Přidáno před 6 let
Za dávných dob kdy jsme se nedostali k nářadí jako je momentový klíč jsme používali golu,metrovou tyč a obyčejný micíř nasadíli golu na ní tyč nakonec tyče mincíř a přes něj utahovali šrouby mincíř nám ukázal utahovací moment v kg. Nic přesnýho,ale funkční na utažení náboje na kolo dostačující.Dotahovali jsme tak šrouby na klikovce,ojnicích a hlavy na motoru.
Hanka a Pavel
E
edahermanČlen
Přidáno před 6 let

Citovat

Herman napsal:

Citovat

Karel Prokop napsal:

průměr čepu 30mm ?
Pokud by 170Nm bylo až moc (malej čep u slabejch náprav), jdi klidně na 150-160Nm, a matici pojisti Loctitem (modrý, střední pevnost ) hlavně pokud není jištění tvarovou podložkou

OMG, já se tý poradny do smrti nezbavím :v

Luboši, mám u tebe malý bezvýznamný plus,....



Pokud nemá momentový klíč tak je to jen o citu v rukách a divím se že se amatér do toho pouští bez nářadí .U kuličkových je to horší odhadnout.


Vždyť chtěl znát jen utahovací moment,třeba momenťák má a nebo má možnost si ho půjčit.
Karel ProkopKarel ProkopČlen
Přidáno před 6 let
Luboši obávám se že bubny (s brekem) koupíš.
Točí to automat "na jedno upnutí" a ty skutečně nikdy tu ovalitu přesně nestočíš. Vždycky to bude házet.
Jsou to brzdy, takže zaplať a jezdi. Bezpečně. Bohužel naše prdel má větší cenu než pár tisíc (tedy aspoň mojí si cením na víc).
Ty ložiska utáhni na 170Nm a zalep matice. Nezapomeň před lepením pečlivě odmastit závit. Výbornej je starej zubní kartáček.
Prostě pro životy a zdraví naše a našich posádek nemůžeme dělat kompromisy. A na brzdách bych do toho nešel určitě.

Pachta: :_ Pavle, my jsme si taky pomáhali všelijak, ale proč to řešit takhle svízelně, když momenťáka má každá dílna? My taky máme momenťáky a od doby co je máme - už nikdo "na cit" neutahuje. Dokonce nám nedávno jeden odešel, tak jsem promptně objednal novej (:o 5000) a bylo.
Navíc: Luboš nikdy momenťákem nedělal. Proč by se to měl učit teď a tady:? Pro jednou? Já osobně bych zapůjčil momenťáka a v klidu utáhnul.

Pro ty "spořivý": Jistěže ta cena je hrozná. Ale je to profi momenťák. Ne jebka čínská, laciná.
BeranBeranČlen
Přidáno před 6 let
Jedno ze základních pravidel,které mi pan mistr někdy v roce 1960 vtloukl do hlavy--Pamatuj si chlapče,že auto jet může,ale brzdit MUSÍ!!!:_
Samotář
pachtapachtaČlen
Přidáno před 6 let
Pro Karla. Když se mi objeví človíček u dveří dílny s prosbou jestli bych mu nepůjčil momenťák a s dotazem nakolik se ta matka utahuje tak odpovím přivezte to já vám to udělám to je jedna z možností, nebo je mi líto.Myslím,že v této situlaci je zrovna Luboš.Proto ta svízelná rada.Buben jde stočit bez ovality ale nové obložení nebude sedět ve stočeném bubnu po celé ploše a to je ten problém proč se nedoporučuje stáčet bubny obložení dosedá asi 1/3 účinné plochy a než se obložení sjede tak aby sedělo tak jsou to stovky a stovky kilometrů.
Hanka a Pavel
L
LakyČlen
Přidáno před 6 let
Měli jsme na dílně přípravek i na stáčení paken s novým obložením a sedělo to jako nočník na prdel . Po privatizaci jsem to dělal už ručně
pilovými plátky a smirkem dle otisku je to časově náročné a pracné než si to sedlo na větší plochu bubnu.

Momenták se nepůjčuje málo kdy se vrátí zpět k majiteli a v pořádku.
Žijeme jen jednou.
jarous350jarous350Člen
Přidáno před 6 let
Na domácí práce stačí momenťák do tisícovky, klidně i ten z Lidlu za půlku. Furt je to lepší než nic. Já mám dva - dle rozsahu pro malé a větší momenty. A sami vidíte, že superpřesnost není až tak potřeba. I když bude chyba 20%, tak je to furt lepší než odhad "na cit". To je až neuvěřitelný, jak některý odborníci dokážou dotáhnout svíčky nebo kola.
CHATEAU LA CAR 380
r.v. 1988 :^
BeranBeranČlen
Přidáno před 6 let
Ahoj,jen jenom ještě jednu poznámku.Na většině brzdových bubnů a kotoučů je vyražena hodnota minimální tloušťky u kotoučů a maximálního vnitřního průměru u bubnů.Jestliže tam není,je uvedena v katalogu.Pokud se z jakéhokoliv důvodu musí stáčet,dojde v devadesáti procentech případů k tomu,že se dostanete nad povolenou hranici.:_
Samotář
starletstarletČlen
Přidáno před 6 let

Citovat

Karel Prokop napsal:

průměr čepu 30mm ?
Pokud by 170Nm bylo až moc (malej čep u slabejch náprav), jdi klidně na 150-160Nm, a matici pojisti Loctitem (modrý, střední pevnost ) hlavně pokud není jištění tvarovou podložkou

OMG, já se tý poradny do smrti nezbavím :v

Luboši, mám u tebe malý bezvýznamný plus,....


Ahoj Karle, tak jsem to udělal na 170 Nm + Loctite.
Zjistil jsem, že je tam ložisko 30/60mm a přesně: kompaktní dvouřadé kuličkové ložisko s kosoúhlým stykem DAC. Vnitřní šálek je na 2 půlky. Doufám, že mu nebude vadit ten utahovací moment.
https://www.autom.cz/Lozisko-kola-AL-...-d3157.htm
O víkendu bude testovat.
Jinak mockrát děkuji
Luboš.
Karel ProkopKarel ProkopČlen
Přidáno před 6 let
Luboš: mám u tebe malý, naprosto bezvýznamný ;) plus.

Pánové, :) nedá mi to:

Luboš se ptal na utahovací moment.
Ne, že nemá momenťák, nebo že chce stáčet bubny.
Možná měl napsat, že momenťák má, a že s ním umí zacházet.
To pravda, nenapsal.
Přišlo mu to logický.
Na druhou stranu - ve světle většiny jinejch (více či méně diletantskejch dotazů) jsou Vaše reakce celkem logický.
Všichni puzeni touhou pomoci - psali příspěvky.
Ale pánové: kolik z Vás skutečně odpovědělo na technický dotaz technickou odpovědí ?

Toto prosím neberte jako rýpání = jen jako zamyšlení nad diskuzí: plodnou i se snahou pomoci.

Výsledek skončil tak, že mi Luboš volal a vysvětlil svoje pohnutky.
Po x dnech úsilí dal do kupy ložiska.
My na to máme cca 20 minut, ale to je O.K. Kdybych nechtěl, neodpovím.
To jen pro informaci.
Prostě se pořád učíme. I komunikaci navzájem.
Třeba nám to pomůže se posunout dál v technických diskuzích.
Aby ta diskuze byla věcná, plná faktů a čísel.

Všem hezkej den vinšuje Karel
GardaGardaČlen
Přidáno před 6 let
Skusim jednu technickou a opravdu nechci do nikoho rejpat. Ze vzorce pro treni vzdy vypadne plocha.
Tedy neni rozhodne jakou plochu celist ma. To ma vliv na opotrebeni a podobne. Cimz nerikam stacejte bubny.
Kdo neveri mrknete do Wikipedie heslo Tření
Nedari se mi vlozit odkaz protoze je v nem diakritika.
Miloš
Upravil Garda dne 02.05.2018 18:36, před 6 let
sipadansipadanČlen
Přidáno před 6 let

Citovat

Garda napsal:
Nedari se mi vlozit odkaz protoze je v nem diakritika.

https://cs.wikipedia.org/wiki/T%C5%99...99en%C3%AD
4.114683,118.628756
GardaGardaČlen
Přidáno před 6 let
:^
Miloš
Vy můžete zobrazit všechny příspěvky v tomto fóru.
Vy nemůžete začít nový diskusní příspěvek v tomto fóru.
Vy nemůžete odpovědět v této diskusi.
Vy nemůžete začít v anketu v tomto fóru.
Vy nemůžete na tomto fóru nahrát přílohy.
Vy můžete stáhnout přílohy v tomto fóru.
Uživatelé, kteří se účastnili diskuse: starlet, Karel Prokop, Laky, pachta, edaherman, Beran, jarous350, Garda, sipadan

Copyright © 2023

Powered by PHPFusion. Copyright © 2024 PHP Fusion Inc.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Theme by PHP Fusion Inc
43,681,079 unikátních návštěv | Vygenerované za: 0.49702 sekund | Průměrně za: 0.49702 (0) sekund | Dotazy: 135 | Použitá paměť: 2.24MB/4MB