Warning: str_repeat(): Second argument has to be greater than or equal to 0 in /srv/www/caravan24.cz/www/maincore.php on line 169 Elektro v obytce: TECHNIKA - Caravan24.cz
Výkup karavanu! Vykoupíme Váš obytný vůz, nebo karavan za hotové,volejte 606118358 www.vykupkaravanu.cz
Partneři webu:
hykro.cz odak.cz
https://www.cwn.cz/
Prohledávání webu:

Elektro v obytce

Poslední aktualizace před 6 let
VasuVasuČlen
Přidáno před 6 let
V celku je to v pořádku, jen ten jistič mezi MPPT regulátorem a baterkou není vhodný ! Při vypnutí a svíticím slunci je předpoklad zničení regulátoru. Já bych tam nedával nic, jestli chceš mermomocí tam dát, tak mezi solár a regulátor. Mezi solárem a baterkou se hlídá každá desetina voltů, tak aspoň průřez 2,5, nejlépe 4 mm2
Fiat Knaus 2,8 + dva senioři
H
HoudaNováček
Přidáno před 6 let
Zdravim, jsem nováček v obytnaku /ducato 2010, h2l3/, nemohl bych vas zkušenější campery požádat o posouzení mého návrhu na zaelektrizovani našeho vozu? Díky a přeju všem hezkou sezonu
Houda Připojili následující obrazek:
Obrázek nebyl nalezen
H
HoudaNováček
Přidáno před 6 let
Aha.. Diky, vychazel jsem z toho co jsem kdesi cetl ze je dulezity pojistny odpojovac aby nedošlo ke zkratu na baterce. A taky jsem tim chtěl vypnout solární okruh v případě ze budu nabírat 220v z kempu.... aby se to nějak netlouklo.
sipadansipadanČlen
Přidáno před 6 let

Citovat

Houda napsal:

A taky jsem tim chtěl vypnout solární okruh v případě ze budu nabírat 220v z kempu.... aby se to nějak netlouklo.


Ahoj, to není třeba, je to vymyšlené ...
4.114683,118.628756
P
PeterLČlen
Přidáno před 6 let
...a ta "lednice" je cisto 12V alebo je to trojkombinacia..? ak ano tak najvyhodnejsie bude nechat ju v kempe na 230V a inak na plyn...
Peter, Zuzka a deti
rimidavlrimidavlČlen
Přidáno před 6 let
Moc v pořádku to není.
1. Vedení od přívodky 230V musí být k zásuvkám 230V provedeno třívodičově, fázový (krajní - hnědý, černý) vodič přes jistič na levou dutinku zásuvek, střední (nulový - modrý) na pravou dutinku zásuvek a ochranný vodič (zeleno-žlutý) přímo na ochranný kolík zásuvek. Ochranný vodič musí být zároveň připojen na kostru (to máš správně).
Ještě bych doporučil (a ČSN 33 2000-7-721, která platí pro obytné přívěsy a karavany, to přikazuje) vřadit do přívodu o přívodky proudový chránič (RCD) s vybavovacím proudem 30mA (popř. s integrovaným jističem 10A).
2. To samé platí pro připojení zásuvek měničových, s tím rozdílem, že ochranný vodič se spojí s ochrannou svorkou (PE) měniče. Již to zde bylo diskutováno.
Ještě připomínka - montáž zařízení nízkého napětí (230V) by měla provádět osoba s elektrotechnickou kvalifikací, pokud jí nejsi sám, nech si to minimálně nějakým elektrikářem zkontrolovat.
JimbooJimbooČlen
Přidáno před 6 let
A hoj. Moc se v elektro nevyznám,ale podle toho zapojení máš veškeré zdroje dobíjející akumulátor přímo na něj. Myslím si,že vše by mělo jít do toho reglu a ten si už přebere co a kam poslat.jinak za mě dobrý .:^
VasuVasuČlen
Přidáno před 6 let
Tak nejprve na 230 V tam nemáš proudový chránič a celý rozvod máš dvouvodičově, nutno udělat třívodičově, PEN zelenožlutý na všechny kolíky a také pozemnit šasi. Vyhodit jistič mezi MPPT regulátorem a baterkou, tam musí být jen pevné spojení, když ten jistič chceš mermomocí dát, tak mezi solár a MPPT regulátor. Odvody zásadně z baterky, jestli náhodným větším proudem nechceš zničit regulátor ! Z vývodu regulátoru napojit maximálně osvětlení. Průřez ze soláru nejraději 4 mm2, ostatní dle zatížení.
Fiat Knaus 2,8 + dva senioři
R
RudyČlen
Přidáno před 6 let
Za mne dvě připomínky:
1. Obvod 230V jistit chráničem, kabeláž provést třemi vodiči
2. Jistič v okruhu soláru nepoužívat, hrozí poškození regulátoru (maximálně v přívodu mezi solárem a MPPT regulátorem)

P.S. Vasu mne předběhl, má pravdu
H
honza-netNováček
Přidáno před 6 let
Ahoj, pridam se k dotazu - vsude pouzivate vodice lanko nebo plny drat?
Honza
NytrakNytrakČlen
Přidáno před 6 let
Výhradně lankové vodiče a opravdu velký důraz na zakončení dutinkami nebo oky. Samozřejmě správné dimenzování průřezů, raději o třídu víc. A i když to mnohé překvapí, elektroinstalace OA a karavanů je také elektroinstalace, vztahují se na ni technické normy, musí ji dělat elektrikář, musí projít revizí, atd. atd.
rimidavlrimidavlČlen
Přidáno před 6 let
to Houda: proč zadáváš stejný dotaz do dvou sekcí, nejprve do Karlovy akademie a za 3 hodiny do Elektra??
dablikhasicdablikhasicČlen
Přidáno před 6 let

Citovat

Nytrak napsal:

Výhradně lankové vodiče a opravdu velký důraz na zakončení dutinkami nebo oky. Samozřejmě správné dimenzování průřezů, raději o třídu víc. A i když to mnohé překvapí, elektroinstalace OA a karavanů je také elektroinstalace, vztahují se na ni technické normy, musí ji dělat elektrikář, musí projít revizí, atd. atd.


přesně tak a v těch normách je přímo napsáno co tu psaly pánové přede mnou to jest:
- nutnost proudového chranici 30mA
- z toho vyplývající rozvod 3 žílou
- nutnost slaněného vodiče
- propojeni kostry vozidla s ochraným vodičem

a mnoho dalšího viz: ČSN 33 2000-7-754
dablikhasicdablikhasicČlen
Přidáno před 6 let

Citovat

rimidavl napsal:

Moc v pořádku to není.
1. Vedení od přívodky 230V musí být k zásuvkám 230V provedeno třívodičově, fázový (krajní - hnědý, černý) vodič přes jistič na levou dutinku zásuvek, střední (nulový - modrý) na pravou dutinku zásuvek a ochranný vodič (zeleno-žlutý) přímo na ochranný kolík zásuvek. Ochranný vodič musí být zároveň připojen na kostru (to máš správně).
Ještě bych doporučil (a ČSN 33 2000-7-721, která platí pro obytné přívěsy a karavany, to přikazuje) vřadit do přívodu o přívodky proudový chránič (RCD) s vybavovacím proudem 30mA (popř. s integrovaným jističem 10A).
2. To samé platí pro připojení zásuvek měničových, s tím rozdílem, že ochranný vodič se spojí s ochrannou svorkou (PE) měniče. Již to zde bylo diskutováno.
Ještě připomínka - montáž zařízení nízkého napětí (230V) by měla provádět osoba s elektrotechnickou kvalifikací, pokud jí nejsi sám, nech si to minimálně nějakým elektrikářem zkontrolovat.


jen doplním že jistit přívod je nutno dvoupolovym jisticem tzn jistena jak fáze tak nulák jelikoz jiny kraj jiny mrav a nevis kam tu fazi soupnou
rimidavlrimidavlČlen
Přidáno před 6 let
Dablikhasič napsal: jen doplním že jistit přívod je nutno dvoupolovym jisticem tzn jistena jak fáze tak nulák jelikoz jiny kraj jiny mrav a nevis kam tu fazi soupnou

Tuto funkci plní proudový chránič (RCD), který odepíná i střední pracovní (modrý) vodič a zároveň může plnit funkci hlavního vypínače. Výhodou je použití proudového chrániče s integrovaným jističem.
rimidavlrimidavlČlen
Přidáno před 6 let
To Dablikhasič napsal: a mnoho dalšího viz: ČSN 33 2000-7-754

Tato ČSN byla již 1.4.2012 zrušena a nahradila ji ČSN 33 2000-7-721.
dablikhasicdablikhasicČlen
Přidáno před 6 let

Citovat

rimidavl napsal:

To Dablikhasič napsal: a mnoho dalšího viz: ČSN 33 2000-7-754

Tato ČSN byla již 1.4.2012 zrušena a nahradila ji ČSN 33 2000-7-721.


jj vim jen jsme skopiroval blby cislo...
H
HoudaNováček
Přidáno před 6 let
Díky všem za příspěvky i čas který jste tomu věnovali.... opravdu musím vyhledat odborníka s razítkem.. tohle byla jen ma představa....
A pro rimidavl".. první příspěvek jsem do akademie poslal omylem a pak jsem ho okopíroval ještě do elektra kam tématicky spíše patří...
Vy můžete zobrazit všechny příspěvky v tomto fóru.
Vy nemůžete začít nový diskusní příspěvek v tomto fóru.
Vy nemůžete odpovědět v této diskusi.
Vy nemůžete začít v anketu v tomto fóru.
Vy nemůžete na tomto fóru nahrát přílohy.
Vy můžete stáhnout přílohy v tomto fóru.
Uživatelé, kteří se účastnili diskuse: Vasu, Houda, sipadan, PeterL, rimidavl, Jimboo, Rudy, honza-net, Nytrak, dablikhasic

Copyright © 2023

Powered by PHPFusion. Copyright © 2024 PHP Fusion Inc.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Theme by PHP Fusion Inc
43,635,537 unikátních návštěv | Vygenerované za: 0.17339 sekund | Průměrně za: 0.17339 (0) sekund | Dotazy: 128 | Použitá paměť: 2.18MB/4MB