Warning: str_repeat(): Second argument has to be greater than or equal to 0 in /srv/www/caravan24.cz/www/maincore.php on line 169 Solár a regulátor: TECHNIKA - Caravan24.cz
Výkup karavanu! Vykoupíme Váš obytný vůz, nebo karavan za hotové,volejte 606118358 www.vykupkaravanu.cz
Partneři webu:
hykro.cz odak.cz
https://www.cwn.cz/
Prohledávání webu:

Solár a regulátor

Poslední aktualizace před 5 let
Petr a HanaPetr a HanaČlen
Přidáno před 6 let
Dobrý den,je na cestě nová bouda a chci dát solár. Vybal jsem z I4wifi panel GWL-sunny poly 270Wp a regulátor 12/24V tracer 10A,jsem v tomto amatér,je to dobrá volba? Díky za rady.
Pavka01Pavka01Člen
Přidáno před 6 let
Ten regulátor 10A bude málo.
VasuVasuČlen
Přidáno před 6 let
Ten panel má 30 V a 8,5 A Aby jsi z toho panelu dostal jeho maximální výkon, musíš koupit regulátor MPPT 30A za regulátorem poteče na 12 V maximální proud cca 20 A
Fiat Knaus 2,8 + dva senioři
J
Jakub SatekČlen
Přidáno před 6 let
Jak velkou máš baterii?
---Specializujeme se na obytné vestavby KNAUS a elektroinstalace obytných vozidel ---
G
gromČlen
Přidáno před 6 let
mám stejnou sestavu,víc než 4,5 A nabijecí proud jsem to dávat neviděl. Aby to jelo na plny výkon musela by být
1. úplně prázdná baterka
2. panel ideálně nastavený ke slunci (nastane až v poledne)
3.být bez mráčku
Než bude poledne, baterka už nebude prázdná,takže souběh bodu 1&2 nenastane. Jedině že bys měl velký odběr během a okolo poledne.
Teoreticky by měl byt nutný 270/12=22,5A regulátor ,prakticky 10A stačí, pokud neplánuješ npř. nabíjet elektrokolo ze soláru

otázka pro ostatní:Jak vysoké nabíjecí proudy ze soláru vídáte v praxi vy a po jakou dobu?
Karel ProkopKarel ProkopČlen
Přidáno před 6 let
Petr a Hana: přečti si článek o dimenzování solárních regulátorů v akademii.
Grom: tvoje úvaha je sice logická, nicméně bohužel mylná; v únoru jsem z 240Wp dostal do poloprázdný 180Ah baterky (běžnej provoz) 12A trvale (přes poledne).
Nezapomeň, že to je hodnota Efektivní. Ne aritmetická !!. Aritmetická hodnota při displejem zobrazených 10A, může klidně dosahovat 13A i víc !!!
A tady je úplně jedno že jde o špičky. Podstatný je že ty proudy tam tečou. A to že je obyčejnej voltík nevidí - neznamená že tam nejsou.
Gromův příspěvek je z tohoto titulu velice užitečnej a rozpitváme si ho v nejbližší době v akademii.
Pavka 01 to píše velice správně. 20A pro 255Wp panel je dosti hraniční.
Upravil Karel Prokop dne 17.11.2017 08:04, před 6 let
P
paragČlen
Přidáno před 6 let
Mám 200Wp bat.180Ah a v létě max.10A.možná,že to dá chvilkově víc.Začátek listopadu ve Sp.max.6A.
Karel ProkopKarel ProkopČlen
Přidáno před 6 let
Paraq: no, a 10A efektivních, je cca 13A aritmeticky. Takže 20A régl je správně. Pokud tam máš MPPT régl 15-20A je to v pořádku. Desítka by byla určitě málo.

All:
nechtěl jsem tady pitvat průběhy napětí a proudů;
ale se zvyšujícím se odborným vzděláváním u karavanový veřejnosti začneme pitvat takovýdle vysoce odborný jevy, a já budu za chvíli v koncích a nemám Vás co učit ,...:g
Začněte hledat nový učitele, páč já už skoro nic nevím a ti opravdoví Guruové sem nepíšou, nebo mlčí,....
P
paragČlen
Přidáno před 6 let

Citovat

Karel Prokop napsal:

Paraq: no, a 10A efektivních, je cca 13A aritmeticky. Takže 20A régl je správně. Pokud tam máš MPPT régl 15-20A je to v pořádku. Desítka by byla určitě málo.

All:
nechtěl jsem tady pitvat průběhy napětí a proudů;
ale se zvyšujícím se odborným vzděláváním u karavanový veřejnosti začneme pitvat takovýdle vysoce odborný jevy, a já budu za chvíli v koncích a nemám Vás co učit ,...:g
Začněte hledat nový učitele, páč já už skoro nic nevím a ti opravdoví Guruové sem nepíšou, nebo mlčí,....


Mám MPPT 20A-mám raději větší dimenze(ve všem)
G
gromČlen
Přidáno před 6 let
Netvrdím že situace kdy solár podá plný výkon a baterka je zároveň schopná ho pobrat nemůže nastat. Jen to nebude na dlouho (minuty, maximálně desítky minut za den) a jen občas. Tohle se do výpočtu zahrne těžko. Proto ten dotaz pod příspěvkem.
Petr a HanaPetr a HanaČlen
Přidáno před 6 let
Tak jsem to pročetl,baterie je 100Ah je to anglán,takže vetší baterii do kastlu nedám,což je asi málo.Bouda bude převážně na divoko někdy i měsíc,pojede televize a běžný provoz karavanu.Na starém byl panel 150Wp a baterie 100Ah ale chtěl jsem silnější.Tak co tam dát?
jarous350jarous350Člen
Přidáno před 6 let
Klidně tam dej panel 270Wp, ale kup k tomu odpovídající MPPT, tzn. těch 30A. Sice by možná jen tak tak 20A stačil, ale 10A určitě ne!! Já mám panel jen 150Wp a občas se k těm 10A dokážu přiblížit.
CHATEAU LA CAR 380
r.v. 1988 :^
G
gromČlen
Přidáno před 6 let
Jednoducha odpoved , panel co nejvetsi co se tam rozmerove vejde a regulator 20A pro dobry pocit, dival jsem se na i4wifi , rozdil je necelych 700kc , tak to neni co resit.
sipadansipadanČlen
Přidáno před 6 let
Ahoj,
Není na to univerzální odpověď ....
Na i4wifi panely asi stačí (nejsou nejefektivnější), ale pokud tam dá lepší panely, tak na 270 W 20 A stačit nemusí.
Já mám 200 W mono s Votronicem mppt 240 a mám to s odřenýma ušima. Leze mi ze systému při vybitém akumulátoru okolo 245 W a pojistka za těch 5 let už několikrát řachka.
4.114683,118.628756
jarous350jarous350Člen
Přidáno před 6 let
Leze ti z 200W panelu výkon 245W? To je nějaká blbost, ne?
CHATEAU LA CAR 380
r.v. 1988 :^
TomTPTomTPČlen
Přidáno před 6 let

Citovat

jarous350 napsal:

Leze ti z 200W panelu výkon 245W? To je nějaká blbost, ne?


Ne z panelu, ale z regulátoru. To je to pravé kouzlo měničů MPPT :)
Tom & Pavla
Škoda Octavia II 1.9 TDI + Elddis Crown Crest
jarous350jarous350Člen
Přidáno před 6 let
No tak teď už to vůbec nechápu. Regulátor dává víc než panel, kterej je do něj zapojenej? A z čeho by se to vzalo?
CHATEAU LA CAR 380
r.v. 1988 :^
TomTPTomTPČlen
Přidáno před 6 let
Z přebytku napětí. Pouze pro představu (selsky) řečeno: obyčejný PWM spínaný nabíječ (regulátor) ti všechno napětí, co je nad nastavenou úroveň konečného nabíjení "ořízne" a zahodí. MPPT měnič to nezahodí, naopak si to ponechá a využije k převodu na proud, který přičte k proudu z panelů. Nevím jestli zrovna tolik co je výše psáno, ale na tento princip je MPPT regulátor (měnič) stavěnej.
Tom & Pavla
Škoda Octavia II 1.9 TDI + Elddis Crown Crest
PetrDubiPetrDubiČlen
Přidáno před 6 let
Hlavní důvod proč to tak je ten, že kvalitnější výrobci u panelů udávají standardní výkon za normálních podmínek zatímco nejlevnější výrobci udávají maximální výkon za nejpříznivějších podmínek. Takže kvalitní panel dokáže dát za ideálních podmínek víc, než má deklarováno (výrobce ho většinou vyrábí s určitou rezervou, aby deklarované parametry splnil i po několika letech provozu), zatímco levný panel je kvůli ceně zmenšený tak, aby splnil dané parametry jen za ideálních podmínek (které v reálu málokdy nastanou) a to ještě s odřenýma ušima..
Podobné je to například u NiMH akumulátorů. U velikosti AAA například Panasonic (dříve Sanyo) v řadě Eneloop deklaruje minimální kapacitu 1950 mAh, zatímco ostatní výrobci například max 2500 mAh. Ve skutečném použití Panasonic dokáže vydat víc, než ostatní výrobci a téměř vždy víc než 1950 mAh (ty dokáže dodat i při vybíjení vysokými proudy, což snižuje využitelnou kapacitu).
jarous350jarous350Člen
Přidáno před 6 let
Ok. Maximální výkon chápu, to je jasný. Ale co je normální výkon... :|
Vzhledem k tomu, že v průběhu roku a denní doby se výkon plynule mění od nuly do maxima, tak normální je střední hodnota?
CHATEAU LA CAR 380
r.v. 1988 :^
Vy můžete zobrazit všechny příspěvky v tomto fóru.
Vy nemůžete začít nový diskusní příspěvek v tomto fóru.
Vy nemůžete odpovědět v této diskusi.
Vy nemůžete začít v anketu v tomto fóru.
Vy nemůžete na tomto fóru nahrát přílohy.
Vy můžete stáhnout přílohy v tomto fóru.

Copyright © 2023

Powered by PHPFusion. Copyright © 2024 PHP Fusion Inc.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Theme by PHP Fusion Inc
43,017,201 unikátních návštěv | Vygenerované za: 0.23139 sekund | Průměrně za: 0.23139 (0) sekund | Dotazy: 132 | Použitá paměť: 2.2MB/4MB