Warning: str_repeat(): Second argument has to be greater than or equal to 0 in /srv/www/caravan24.cz/www/maincore.php on line 169 Solár a regulátor: TECHNIKA - Caravan24.cz
Výkup karavanu! Vykoupíme Váš obytný vůz, nebo karavan za hotové,volejte 606118358 www.vykupkaravanu.cz
Partneři webu:
hykro.cz odak.cz
https://www.cwn.cz/
Prohledávání webu:

Solár a regulátor

Poslední aktualizace před 5 let
badbadČlen
Přidáno před 6 let
zdravím,
regulátor bych doporučoval s mim. 50% navýšením. Zkušenost ze solární elektrárnou kdy za jasného počasí před bouřkou či jiných atmosférických jevů které se v létě vyskytují mi solární panely dávají cca 120% jmenovitého výkonu který je uvedený na štítku.
Důležité je taky čistota panelů a je vhodné je čistit.
Mám panely schot německé výroby.
tolik mé zkušenosti. Valda
Valda+Naďa Touareg+126n+Bad
Fiat Ducato 2,8 JTD Knaus
Peugeot ION full elektric
V
vasatkoNováček
Přidáno před 6 let
Zdárek,

potřebuji do dětské chaloupky přidat solár. Nechce se mi zakládat další vlákno. Snažil jsem se pročíst celé Elektro ale všichni řešíte obytňáky a bydlíky (chápu že jsem na caravan fóru). Na druhou stranu si myslím, že jen tady najdu někoho kdo mi rozumně odpoví.

Potřebuji na chaloupku přidat solár s baterií. Napájelo by to celkem asi cca 12V/20W (celkem za led pásky, které by byly spínány čidlem) + USB zásuvku 5V/20W na telefon apod. Chaloupka je na přímém slunci se sedlovou střechou, jedna strana na jih pod úhlem cca 25°. Chaloupka je využívána příležitostně (ale chci aby byla možnost si večer rozsvítit uvnitř nebo na venkovní atrakce + si nabít telefón, tablet).

Chci se zeptat jak silnou baterií a jak silný solár pro tak malý odběr?

Musím mít i neustálý odběr (např. větráček)? Nebo se vyrobená energie zahodí do černé díry (když je baterie nabitá)?
Zdenek a AlenaZdenek a AlenaČlen
Přidáno před 6 let
https://www.i4wif...T-18V.html

https://www.i4wif...1024E.html

https://www.batte...0--et-550/

Ta baterie by asi mohla být asi i slabší, solár není třeba odpojovat regulátor po nabití baterie nabíjení zastaví.
Zdeněk 69 Alena 61, vnuk Péťa 19 občas i Matěj 12
V
vasatkoNováček
Přidáno před 6 let
Super! Díky za tak rychlou odpověď! Měl jsem v plánu 20W, ale dám na rady a půjdu do 40W soláru. Rozdíl v ceně není tak velký.

Tak přeju hodně kilometrů bez problémů a ať narazíte na nějaká pěkná místa. Poslední dobou je už na všech pěkných divokých místech, kde jsem v minulosti stával, zákaz stání obytných vozů :-( (to po mě nikdy nezbyl ani toaleťák)
J
Jara11Nováček
Přidáno před 6 let
Nebudu odpovídat na předchozí články, ale mám dotaz. Mám na boudě u rybníka 2x panel a není problém 15-20A na 12V. Jenom nastal problém s baterkama. Sehnal jsem NiCd baterky NKT250Ah, sesadil 10čl. sadu a problém je na světě. Regl MPPT neumí víc jak 14,6V a to už musí být a tak večer když slunko zajde , tak napětí klesne, stav baterky klesne jako by nebyla nabitá. Dočetl jsem se a mám i potvrzeno od výrobce NiCd, že to chce na článek nějakých 15,8V aby byl zcela nabit. Nuž říkám si pořídím MPPT, který to umí. Našel jsem a nastal další problém. HQ měnič a v podstatě většina měničů má vstupní napětí do 15V. Prodejci mě varují, že ten 1V na vstupu bude problém a může dojít ke zničení. Těch 14,6V Nicd zkrátka na plné nabití nestačí. Řešil jste to někdo?
bleriot11bleriot11Člen
Přidáno před 6 let
Jardo,já na karavanu začínal taky s články Nicd(12Ah),ale nastačila mi kapacita.Ale s čínským levným regulátorem nebyl problém.Co v tvém případě jeden článek vyhodit.Jestli ti jde regl nastavit na minimální napětí kdy vypne a sepne při vybití baterií by to možná fungovalo.PS:pocházím též z JH. :)
J
Jara11Nováček
Přidáno před 6 let
No já byl spíše donucen jeden článek přidat, protože při zapnutí kompresoru lednice to zase pískne, jak se propadne chvilkově napětí. Teď nepískne, ale mám výčitky, že už ty baterky dostávají ještě míň. Kdybych jel na 10čl. a bylo možno nabíjet na 16V, tak myslím, že to bude OK. Jde o vstup do měniče. Ono těch 16 V tam stejně bude jen krátkodobě. Navíc používáno pouze soboty a neděle a jen v letě.Jinak odkud pocházíš JH.
V
vendelin23Nováček
Přidáno před 5 let
Dobry den.
Po dvoudenim procitani fora se chystam objednat 2x100w solar od victron energy k tomu 20 A mppt regulator a displey vse od victron energy. K tomu trakcni baterku varta agm profesional 210Ah.
Poslape na to kompresorova lednice waeco crx 85 ( udavaji 1.3A/h)plus obcas cerpadlo na umyti popr.sprchu. a ledky.
Dotazy
-idealne by se mi na strechu vesel jeden panel 100w a druhy 140w ale nekdo tady nedoporucoval prilis rozdilnou wataz panelu. Ano/ne?
-vas nazor na victron energy panely?popr. Doporuceni jine znacky
-regulator mppt 20A bude stacit nebo radejc silnejsi?. Neni pak tricitka zbytecne moc. Ma to nejaky vliv?
-jak zapojit panely ? Z jednoho propoj ke druhemu a z druheho do regulatoru?nebo kazdy zvlast rovnou do regulatoru?
-da se nekde nastavit ten regulator pro agm baterii (aby nedochazelo k prebijeni? Nebo radejc koupit vartu obyc trakce deepcycle profesional 230Ah?
Predem moc dekujem
Tomas BrabecTomas BrabecČlen
Přidáno před 5 let
Určitě spojit dva stejné panely.
Victron je špička, delší životnost, vyšší výkon, nic jiného neinstalujeme.
20A regulátor na 2x 100Wp je akorát a nastavit samozřejmě jde.
Funkční rozdíl baterie AGM vs kyselina je minimální, rozhodně ne takový, jako cena, dal bych kyselinu, VARTA LFD230.
Paralelní zapojení vs. sériové, každé má svou výhodu. Paralel lepší, když svítí, série když je zataženo. Když nejde použít jeden panel, zapojuji do série. Když svítí, stačí na celé auto 80Wp, my ale potřebujeme získat maximum i když nesvítí...
V
vendelin23Nováček
Přidáno před 5 let

Citovat

Tomas Brabec napsal:

Určitě spojit dva stejné panely.
Victron je špička, delší životnost, vyšší výkon, nic jiného neinstalujeme.
20A regulátor na 2x 100Wp je akorát a nastavit samozřejmě jde.
Funkční rozdíl baterie AGM vs kyselina je minimální, rozhodně ne takový, jako cena, dal bych kyselinu, VARTA LFD230.
Paralelní zapojení vs. sériové, každé má svou výhodu. Paralel lepší, když svítí, série když je zataženo. Když nejde použít jeden panel, zapojuji do série. Když svítí, stačí na celé auto 80Wp, my ale potřebujeme získat maximum i když nesvítí...



A jeste jeden dotaz. Kdyz je to v serii proud zustava stejny tudiz se baterka nabiji stejne jako by tam byl jen jeden solar? Nebo je to dvojnasobne rychleji
Dekuji
Tomas BrabecTomas BrabecČlen
Přidáno před 5 let
Díky MPPT regulátoru je to rychleji.
B
bob7373Člen
Přidáno před 5 let
Paralelně při menším svitu se vypne regulátor dřív, tzn kdo chce maximum, zapojit do série. Rozdíl není velký, ale je, zvlášť za horších světelných podmínek.
Vy můžete zobrazit všechny příspěvky v tomto fóru.
Vy nemůžete začít nový diskusní příspěvek v tomto fóru.
Vy nemůžete odpovědět v této diskusi.
Vy nemůžete začít v anketu v tomto fóru.
Vy nemůžete na tomto fóru nahrát přílohy.
Vy můžete stáhnout přílohy v tomto fóru.

Copyright © 2023

Powered by PHPFusion. Copyright © 2024 PHP Fusion Inc.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Theme by PHP Fusion Inc
43,030,041 unikátních návštěv | Vygenerované za: 0.16995 sekund | Průměrně za: 0.16995 (0) sekund | Dotazy: 96 | Použitá paměť: 1.97MB/4MB