Warning: str_repeat(): Second argument has to be greater than or equal to 0 in /srv/www/caravan24.cz/www/maincore.php on line 169 Jak zapojit do jedné nástavbové baterky dva různé FV panely (60 a 130W): TECHNIKA - Caravan24.cz
Výkup karavanu! Vykoupíme Váš obytný vůz, nebo karavan za hotové,volejte 606118358 www.vykupkaravanu.cz
Partneři webu:
hykro.cz odak.cz
https://www.cwn.cz/
Prohledávání webu:

Jak zapojit do jedné nástavbové baterky dva různé FV panely (60 a 130W)

Poslední aktualizace před 1 měsíc
Karel ProkopKarel ProkopČlen
Přidáno před 6 let
TÉMA, DOTAZ:
mám dva různé FV panely (60 a 130W) na jednom autě (karavanu) a potřebuju je zapojit do jedné nástavbové baterky. Je toto zapojení možné?
odpověd jednoduše:
ano, jde to, (:) ale má to několik zásad):

ŘAZENÍ PANELŮ
verze 1)
dva až čtyři naprosto stejné panely
můžeme řadit paralelně, sériově nebo sério-paralelně (2+2) je to jedno (samozřejmě za podmínky napěťově a proudově správně dimenzovaného MPPT regulátoru)
verze 2)
dva podobné panely (např 100+110W poly i mono - to je jedno)
řadíme vždy do série (za sebe) napětí se sčítá 20+20=40V proud je stejný 5+5,5A= Imax 5,5A (násobíme napětí, ne proud - ten jen teče z panelů dvojnásobnou rychlostí (napětí)
verze 3)
dva výkonově zcela rozdílné panely (60 a 130W)
použijeme dva samostatné systémy (jeden panel, jeden régl)
důvodem je, že 60W panel má cesty na 2,5A a 130W panel má cesty na 8A. Pokud těch 8A pustím v sérii přes 60W chcípáka tak jeho cesty (potažmo články) to už nemusí vydržet,.... Panel se během jedné sezóny "upeče" (nejhůře chlazený střed panelu zfialoví, zmodrá a vyboulí se)

DIMENZOVÁNÍ REGULÁTORŮ
ad verze 3)
pokud mám dva výkonově zcela neslučitelné panely (např.60+130W):
můžu použít jak PWM tak MPPT regulátory, každý panel dostane svůj régl který zapojím PŘÍMO NA SVORKY BATERIE
pokud má panel 36článků (standartně 9x4) tak lze použít obyčejný PWM regulátor (nemám je rád, ale jejich láce pořád udržuje určitou část lidí ve střehu a chuti to koupit) pokud je to vícečlánkový panel (54,72 článků) používám vždy MPPT regulátor
otázka:
mám jeden 60W panel s PWM regulátorem (stávající) a jeden 130W s MPPT regulátorem (nový). Můžu oba systémy pověsit na společnou nástavbovou baterku?
odpověď :
ano můžu

otázka: mám jeden 260W panel s MPPT a jeden 120W panel s MPPT.
jak dimenzovat régly?
odpověď:
1) osadíme MPPT régly od stejného výrobce pro 260W 20A verzi a pro 120W 10A verzi
stejné régly proto, že mají stejnou modulaci výstupu a nebudou se "překřikovat"
2) oba regulátory osadíme co nejblíže k baterii (referenční napětí vedené po silových vodičích není zbytečně zkreslené dlouhým vedením)

závěr:
pokud budu osazovat MALÉ VÝKONY do 0,1C (10A u 100Ah baterky) baterka se chová jako stabilizator a vyhlazovací člen.
Tudíž můžu kombinovat různé konstrukce (MPPT i PWM) i výkony (10+30A) regulátorů dohromady.
např. 60+130W = 2,5+7A=9,5A při 100Ah baterce zcela v pohodě, baterka potencionální harmonické nebo parazitní kmity v pohodě "ubrzdí"

pokud budu osazovat VELKÉ VÝKONY - např 150+260W (oboje MPPT 20A) je velmi žádoucí osadit MPPT regulátory stejného výrobce protože proudy už jsou 7,5+14A a to už je docela dost i na 180Ah baterku

správné dimenzování průřezů vodičů je samozřejmostí

Pokud si nejsem jistý správností svého zapojení: zeptám se, nebo to svěřím odborné firmě k montáži, nebo přijedu ke kontrole správnosti osazení a zapojení.

Pokud máte dotazy - ptejte se: je na na nás, jestli vlákno zas zapadne, nebo bude sloužit novým karavanistům ku pomoci (a starejm harcovníkům k osvěžení paměti).

Tož tak. všem hezkej den.

Karel, Váš servisák v aktivní službě.
Upravil Fun dne 13.11.2017 16:27, před 6 let
STMaxSTMaxČlen
Přidáno před 6 let
Ahoj, děkuji Karle za rozšíření mých technických znalostí.

Mám dotaz na kombinaci panelů, které budou dobíjet LiFePO Victron 90Ah.

Stávající 1x panel 295Wp mono + regulátor MPPT 20A potřebuji doplnit o flexi panely poly 150Wp + 150Wp. Zapojit je (série nebo paralelně?) na další stejný regulátor 20A.

Oba regulátory budou hned vedle baterie.

Je možné i takto výkonnou sestavu rozdílných panelů jak výkonem, zapojením, konstrukcí tak provedením vzájemně také spárovat?

Chceme tím vyřešit zlepšení nezávislosti na 220V a prodloužení kapacity při použití měniče pro klimatizaci a také to, že v mizerném počasí budou poly panely lépe využívat slabé slunce.

Děkuji P
Karel ProkopKarel ProkopČlen
Přidáno před 6 let
Ahoj :_ Petře,
1) 150W flexáče (protože jsou identický) lze zapojit paralelně i sériově, je to v podstatě jedno.
Obě řešení mají výhody i nevýhody ale pro nás to nemá až tak zásadní význam, proto se tím nebudeme zabývat (zastínění,napěťový spád)

2)otázka: lze takto rozdílné sestavy spárovat na jedné baterii?
odpověď: ano, lze za dodržení několika parametrů (viz níže)
-obě sestavy osadíme samostatným MPPT regulátorem 30! A.
-nezapomeň dát regulátory co nejblíž k baterce

pozor na jednu věc:
malý LFP baterky - pokud jsou hodně, nebo úplně prázdný; a pustíš do nich hned zrána prasečí proud, tak to nedají a nafouknou se !!!!
Takže nabíjení prázdnejch (nebo hluboce vybitejch) LFP baterek proudem třeba 0,5-1C je velmi nebezpečný proces !!!
600Wp umí dát hodně přes 30A zkratovýho proudu, což je 0,3C a tudíž ještě O.K., ale víc už bych na tu baterku nevěšel.
Jinak hrozí, že jí razantně zkrátíš životnost.
Opět platí: nelze věřit všemu co píše prodejce a testům lidí co to nabili pětkrát.
A hlavně: "kdo nic neví, musí všemu věřit"
Palča (můj učitel a na rozdíl vode mě - skutečnej elektroguru) takhle v Saudský Arábii nafouknul velikou sadu baterek po ránu a taky ji celou v rámci kulance zaplatil,....

Pro všechny majitele LFP baterií (i budoucí):
Informace tohoto typu jsou - PERLY a RODINNÝ STŘÍBRO.
Tak si jich považujte.
Nikde na netu se takto zásadní informace nedozvíte.
A sem to píšu jen proto, že Petra si velice vážím a mám zrovna "slabou chvíli".

To All:
REGULÁTORY VŽDY DIMENZUJEME koeficientem cca x 0,7.
příklad: maximální provozní proud 10A regulátoru je 7A.

To znamená, že na obě Petrovy aplikace je třeba dát 30A régly !!!
V podstatě platí:
10A regulátor max 120-130Wp
20A regulátor max 250-260Wp
30A regulátor max 340-360Wp
Upravil Karel Prokop dne 14.11.2017 08:57, před 6 let
LeorekLeorekČlen
Přidáno před 5 let
Dobrý den, měl bych dotaz..... když zapojím dva rodílné panely 80W a 160W paralelně na jeden měnič MPPT tak, že každý panel osadím schottkyho diodou na 15A do serie, aby se vzájemně neovlivňovaly, je v tom nějaký problém? Je jasné, že budu mít úbytek napětí 0,5v na každém panelu....

Děkuji
Leoš
PetrDubiPetrDubiČlen
Přidáno před 5 let
Ahoj Leoši,
odpověď na tvojí otázku je hned v prvním příspěvku ;)

dva výkonově zcela rozdílné panely (60 a 130W)
použijeme dva samostatné systémy (jeden panel, jeden régl)

Tak nešpekuluj. Dva hodně rozdílné panely se na jeden měnič nedávají. Kdyby jsi se v elektrice vyznal, tak by jsi věděl proč (a bylo to tu už i x krát napsané), takže to prostě ber jako fakt a nezsnaž se vy..bat s fyzikou - pokud nevíš co děláš, tak to v drtivé většině nedopadne dobře (y)
Karel ProkopKarel ProkopČlen
Přidáno před 5 let
Leoš: :D Petr už tě :D zjebal (soráč, musel jsem se dosyta vysmát)
- já jen doplním, že určitě nebudeš mít stejný napětí obou panelů (ani naprázdno ani při zátěži) - takže ten s větším napětím ten menší "přeřve",....
Tady lze opravdu pouze do série, ale šance že ten menší upečeš, je značná,...
Radek SladkyRadek SladkyČlen
Přidáno před 5 let
Ahoj Karle,
su z toho volaaký zmetěný.
Tedy ta aplikace výkonově rozdílných panelů.
Mám 100 + 2x50. MPPT regler na 20A. Panely jsem dal po testovacích měřeních paralelně (můj starý příspěvek s grafem - https://www.carav...ost_130992 ). Panely v plném výkonu dávají cca 11A. Napětí je na všech třech srovnatelné (měřeno na každém při odpojení těch druhých). Proudy z nich odpovídají poměru výkonů (mám je pod vypínači a můžu je indivindy odpojit či připnout - i kvůli bezpečí regleru při případném servisu). Navíc to vidím tak, že 100ka je sice 2x víc než pade, ale furt jsou to konstrukčně dvě 50ky paralelně (dle počtu modulů). Nenašel jsem tedy žádný naléhavý důvod, proč mít další cajk - regler kvůli skladbě 2x50 + 100. Nebo jinak řečeno - spojím li dvě 50ky paralelně, mám stovku identickou s tou druhou stovkou a dám je do kupy. Kde je tedy důvod to neudělat? Nechci ti rozkmitat pumpu, ale nejradš se na to ptám tebe ;-).
Radek
Upravil Radek Sladky dne 22.11.2018 19:35, před 5 let
Karel ProkopKarel ProkopČlen
Přidáno před 5 let
čau Radku,
pokud použiješ identický články a panely stejnýho výrobce tak se to napěťově "nepohádá" a bude to fungovat sérioparalelně. To je ale vyšší dífčí a zadàní tazatele bylo 1+1, ne 1+2.
Mě šlo o to, to maximálně zjednodušit, stravitelně pro širokou veřejnost.
Možnosti a varianty jsou nepřeberný já nepředpokládám, že tazatel má možnost řazení jako ty, proto jsem odpovídal takhle. Regulátor není cenově ruinující a řešení jednoduchý a funkční.
Z toho mě vychází, že oba systémy jsou v tomto bodě odlišný.

(y) hustilka je zcela fff klidu, páč diskusi tohoto typu považuju za vysoce přínosnou pro fšechny čtenáře.

all: Radek je člověk, co tomu opravdu rozumí, a samozřejmě (logicky) nemoh' vydržet si do mě přátelsky "nedloubnout"

fšem hezkej večír !!! (y)

p.s.s Leoš pokud bys použil 2*80 a 1*160 sério-palalelně samozřejmě za podmínky, že všechny články jsou stejnýho druhu,výrobce a napětí tak to je Radkův systém. Úbytek cca 0,35V ze Schottky by nevadil, ale vadí nám rozdílný napětí článků (panelů)
Upravil Karel Prokop dne 22.11.2018 21:59, před 5 let
Radek SladkyRadek SladkyČlen
Přidáno před 5 let
Čau Karle, dík a přiznám se - přestože do tebe si rád dloubnu kdykoliv půjdu okolo tebe, tak teď jsem se ptal takřka vážně, neb jsem pod vahou seriózně důsledného rozebrání situace z tvé strany krapet znejistěl ;-). Snažím se moc nezapomínat, ale jsem přeci jen spíš příležitostný praktik, teoretik dokonce bych řekl "retro" vzhledem k datu mých učňovských zkoušek.....
Tak zdar, ať Ampéry sviští - tedy nejdřív dovnitř, potom ven!
Radek
Karel ProkopKarel ProkopČlen
Přidáno před 5 let
Radku, kdyby fšichni uměli elektriku jako ty = tak jsme vo hladu (a já se svejma 130kg, tenkej jako (y) tyčka).
zn. na fšem musíš vidět něco pozitivního,.... :D
LeorekLeorekČlen
Přidáno před 5 let
Zdravím, vracím se ke starému příspěvku. Měl jsem na střeše přívěsu asi 5let 80w CIS Mobile Technology panel a chtěl jsem navýšit výkon, tak jsem vloni v létě koupil 160w polykrystal z eskutr.cz a připojil ho k stávajícímu panelu tak, jak jsem psal ve vláknu výše. Ke každému panelu jsem připojil seriovou schotky diodu, aby se panely vzájemně neovlivňovaly a oba panely propojil na střeše paralelně a původním svodem natáhl do regulátoru.
Po vašich odpovědích jsem trošinku znejistěl, jestli jsem neudělal nějakou botu a že to musím proměřit. V zimě se mi do toho nechtělo, v lednu jsme si pořídili obytku a měl jsem jiné starosti a najednou jsem zjistil, že na obytce je taky jen jeden panel a že budu muset řešit stejný problém jako u přívěsu....
A včera jsem šel měřit... bylo pod mrakem a občas vykouklo sluníčko, naprázdno jsem naměřil na 80w panelu 23,4V a na 100W 21,9V. Zdůvodnil jsem si to tak, že když je zataženo, tak CIS panel má mít větší účinnost.... ale měření prokázalo, že to tak není...
Měl jsem k dispozici obyčejný i MPPT regulátor (vše od Mobile Technology) a měřil jsem jak za zatažené oblohy, tak i když svítilo sluníčko (i když včera moc nesvítilo) a většinou 80w panel dával polovinu proudu než 160w panel a dohromady dávaly přibližně součet obou proudů...viz tabulka

Měl bych tedy dotaz, je tedy někde chyba, nebo to tak bude fungovat ?????

Leoš
Upravil Leorek dne 07.05.2019 08:51, před 5 let
Leorek Připojili následující soubory:
men_solrnch_panel_1.pdf [Nejsou k dispozici žádné informace / 97 stažení]
Leorek Připojili následující obrazek:
Obrázek nebyl nalezen Obrázek nebyl nalezen Obrázek nebyl nalezen
R
RomouchNováček
Přidáno před 5 let
Zdravím Karle, tématicky trochou obočím. Velmi oceňuji snahu o srozumitelnost výkladu takhle složitého tématu, takže i já, naprostý laik, mám občas pocit, že snad aspoň trochu kapiruju. Prosím, představ si, že by sis úplně od začátku navrhoval solární sestavu pro 12V baterii cca 80 - 100 Ah s ohledem na maximalizaci zisku za horších podmínek (i přes zimu ). Odběr el. civilní - světla, nabíječky, občas konvertor na 220.
Teda jaké panely (mono/poly, výkon), jaký régl (už chytám hantýrku), jakou baterii, apod. Jedná se o hausbót trvale mimo 220.
Děkuji Romouch
LeorekLeorekČlen
Přidáno před 4 roky
Tak se ozývám po pár dalších měsících. Koupil jsem obytku která měla na střeše pouze 100W CIS panel Mobile Technology a opět jsem potřeboval navýšit příkon. Tak jsem v červnu po zkušenostech s přívěsem přidal na střechu ještě jeden panel Einnova SolarLine 160W polykrystal a propojil ho paralelně k původnímu panelu pomocí schotkyho diod zapojených v serii s panelem, aby se vzájemně neovlivňovaly a vše opět funguje bez problémů.......

Leoš
Karel ProkopKarel ProkopČlen
Přidáno před 4 roky
Leoš: můžeš k tomu udělat doplňkový měření?
Změř prosím, kolik dává každý panel samostatně a pak celou sestavu. Např mono 4A + poly 6A = 10A.
Celá sestava dá 9,5A (což by bylo skvělý)
Jestli je ten součet proudů +/- stejný, tak je to super.
Mě se nepozdává, že každej panel má trošičku jiný napětí, podle mě tam k určitýmu ovlivnění dojít musí.
Ale to by nám mělo potvrdit (nebo vyvrátit) měření,...
LeorekLeorekČlen
Přidáno před 4 roky
Karle to měření jsem dělal už v květnu a bylo v příloze PDF u mého příspěvku z té doby. Ale teď už mi nejde původní příloha rozbalit, tak ji vkládám znovu ....
Případně to můžeš zkusit přeměřit na dílně, kdyby ti to vyšlo obdobně, znamenalo by to, že lidem stačí pouze jedna díra do střechy a jeden regulátor....
A naprázdno skutečně každý panel měl trošku jiný napětí (viz taky můj příspěvek z května) ale při zátěži jsem ho už neměřil, měřil jsem jen proudy. Možná nejsou panely moc tvrdý napájecí zdroj a napětí se jim ustálí při zátěži na nějaký nižší stejný hodnotě.....
Leorek Připojili následující obrazek:
Obrázek nebyl nalezen
Karel ProkopKarel ProkopČlen
Přidáno před 4 roky
To je zajímavý. Mě ta kombinace nikdy nenapadla. Víc hlav víc ví.
Otestuju. Mám tady poly i mono různých výkonu, régl taky ňákej najdu.
Teď ještě ten čas na pokusy,...Smile
T
Ton9aNováček
Přidáno před 4 roky
Hezký den . Mohl bych se zeptat mám jeden 80 w panel na PWM regulátor a doma se mi válí jedná solární nabíječka 2.4 w mužů ho napojit také rovnou do regulátoru z tím 80 w nestane se nic ? Moc děkuji za odpověď .
Karel ProkopKarel ProkopČlen
Přidáno před 4 roky

Ton9a napsal:

@Ton9a - Hezký den . Mohl bych se zeptat mám jeden 80 w panel na PWM regulátor a doma se mi válí jedná solární nabíječka 2.4 w mužů ho napojit také rovnou do regulátoru z tím 80 w nestane se nic ? Moc děkuji za odpověď .


čau Tondo, tvoje otázka je naprosto nesmyslná, až pitomá: co má "solární nabíječka" 2,4W společnýho se solárem 80W ? pokud chceš dostat odpověď musíš:
a) umět to zařízení správně pojmenovat
b) formulovat otázku srozumitelně

příklad: mám solár 80W s PWM regulátorem a a mini solárek 2,4W s nějakým regulátorem.
Můžu je spojit do jedný baterky ?
Odpověd by zněla ano, můžeš.
T
Ton9aNováček
Přidáno před 4 roky
Omlouvám se sem začátečník skusim znovu .mám solár 80W s PWM regulátorem a mini solárek 2,4W bez regulátoru .
Můžu je spojit do jedný baterky ? Přes jeden regulátor ? 🤯
Karel ProkopKarel ProkopČlen
Přidáno před 4 roky
Smile no vidíš že to jde,....
tak začneme.
- jestliže spojíš tyto dva panely do série (za sebe) upečeš tomu maličkýmu cesty - takže ne
- jestliže spojíš ty panely paralelně tak ano, ale energie bude různě cestovat (přetoky) zpravidla přes panel s nižším vnitřním odporem)
abys ty panely donutil pracovat tak jak chceš, musíš ten proud energie "donutit" aby tekl tam kam má. K tomu slouží Schottkyho diody. takže tady by to teoreticky šlo, ale zisk z 2,4W panelu je tak ubohej, že se to na konečným výkonu sestavy téměř neprojeví

Takže pokud to chceš jako laboraci pro elektrotechnický cvičení, ano odzkoušej si to.
V reálný praxi je to naprostej nesmysl. Na reálnej výkon, kterej je schopen aspoň nabít mobil potřebuješ aspoň 20W.
2,4W je opravdu jen pro praktický zkoušení na stole. Můžeš si na tom empiricky (zkoušením) ověřovat- skládání článků, napěťovej spád, zkratovej a provozní proud výpočty dle Ohmova zákona (například si zkus spočítat odpor baterky, různých délek vodičů a podobně = Kirchhofovy zákony (hlavně druhej). Na takovouhle laboraci se to hodí.
Navíc zjistíš že výkon 2,4W je takl malej že ani neuživí ten regulátor. Provoz regulátoru bude tak náročnej, že bude žrát z baterky, místo aby dobíjel (opět - zkus si změřit).

No, tak to by ti pro začátek mělo Wink stačit.
Vy můžete zobrazit všechny příspěvky v tomto fóru.
Vy nemůžete začít nový diskusní příspěvek v tomto fóru.
Vy nemůžete odpovědět v této diskusi.
Vy nemůžete začít v anketu v tomto fóru.
Vy nemůžete na tomto fóru nahrát přílohy.
Vy můžete stáhnout přílohy v tomto fóru.

Copyright © 2023

Powered by PHPFusion. Copyright © 2024 PHP Fusion Inc.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Theme by PHP Fusion Inc
43,017,722 unikátních návštěv | Vygenerované za: 0.29048 sekund | Průměrně za: 0.29048 (0) sekund | Dotazy: 138 | Použitá paměť: 2.28MB/2MB