Warning: str_repeat(): Second argument has to be greater than or equal to 0 in /srv/www/caravan24.cz/www/maincore.php on line 169 Jaký solárních panel na obytku: TECHNIKA - Caravan24.cz
Výkup karavanu! Vykoupíme Váš obytný vůz, nebo karavan za hotové,volejte 606118358 www.vykupkaravanu.cz
Partneři webu:
hykro.cz odak.cz
https://www.cwn.cz/
Prohledávání webu:

Jaký solárních panel na obytku

Poslední aktualizace před 5 let
MartasikMartasikČlen
Přidáno před 8 let
Ahoj, můžete mě někdo poradit jaky bych měl zvolit solárních na obytné auto - nikde jsem to nenašel. Jedna se o Ford s nastavbou XGO, nastav oba baterie 90 Ah. Spotřebiče světla všechny led, TV, sat., rozfuk, dobíjení telefonu, PC a ostatních spotřebičů. Nevím zda je baterie 90 Ah dostačující. Predem dekuji.
Vlada JanaVlada JanaČlen
Přidáno před 8 let
ahoj všem, otázka jednoduchá odpověd složitá, v zadání chybí moc údajů, kolik hodin budeš svítit, televize,a ostatní elektrika, tam spočítáš denní spotřebu, další zda budeš stát pod stromem a to v létě či zimě, přenosný SOLÁR má výhodu, že mužeš stát pod stromem ale je to složité, solár můžeš přenášet a natáčet tím dostaneš víc energie ale hrozi rozbití , Nezapomeň na ztráty a vybíjet baterii pod 40% je už honě. No a teď vem vzorec NAPĚTÍ X PROUD X ČAS A VÝSLEDEK JE KAPACITA V AMPÉRHODINÁCH NEZAPOMEN NA ZTRÁTY
platí vzorec jak při vybíjeni tak nabíjení, v nouzi je li bat. vybitá je to pro ní špatně, a lze použít generátor, nebo baterii vyndat a zapojit ji krátkými silnými kabely k motorové cca na 2hod. je vždy nutné měřít a pak vědět. Vlada
TomTPTomTPČlen
Přidáno před 8 let

Citovat

Vlada Jana napsal:
NAPĚTÍ X PROUD X ČAS A VÝSLEDEK JE KAPACITA V AMPÉRHODINÁCH


Nějaký nový vzoreček ? !)
Tom & Pavla
Škoda Octavia II 1.9 TDI + Elddis Crown Crest
PetrDubiPetrDubiČlen
Přidáno před 8 let
Vzoreček starej, akorát místo odebrané energie v Ah počítá energii ve Wh, což je pro určení kapacity akumulátoru k ničemu !)

Martasik:
Ten vzoreček má být správně PROUDxHODINY. Například když budeš denně koukat 2 hodiny na satelit a ten bude brát s TV 3A, tak za 2 hodiny spotřebuje z akumulátoru 6 Ah. Takhle musíš spočítat spotřebu pro všechny spotřebiče a výsledky sečíst. Přišti nějakou rezervu na ztráty a nečekanou spotřebu. Celkově by to mělo být maximálně do poloviny kapacity akumulátoru (u tebe 45 Ah). Potom se podíváš na vyhlédnutý solární panel a v údajích najdeš dodávaný proud (ne max - ten je jenom při zkratu) a spočítáš si kolik Ah ti nabije za dejme tomu 8 hodin (stejný vzoreček jako u spotřeby). A uvidíš, jestli ti je schopný dobít spotřebovanou energii. Jenom pokud bude panel ležet vodorovně na střeše (nebudeš ho naklápět), tak té vyrobené elektřiny za den bude ve skutečnosti tak 50-80% (oproti tomu co spočítáš) - záleží i na roční době a povětrnostních podmínkách. Nějaká energie se nechá nahnat i použitím solárního regulátoru MPPT, ale musí to být opravdové MPPT a ne jen napsané na krabičce - takový regulátor je ovšem znatelně dražší. Tenhle příklad se ale týká léta, v zimě je to zase jinak.
Buď si to takhle spočítáš nebo zajeď k někomu, kdo tuhle optimalizaci umí (třeba Karel Prokop nebo kdokoliv jiný) a on ti to za nějaký rozumný bakšiš určitě spočítá. Hlavně tě může upozornit na případné další zádrhele a ušetřit ti i peníze!

Ps: brácha zase razí heslo - hodinky nebo holinky, obojí se natahuje, tak třeba je to s tímhle podobné :_
Upravil PetrDubi dne 12.09.2016 06:59, před 8 let
DudlaDudlaČlen
Přidáno před 8 let
A ja jsem zastancem zase jednoduchosti, kouknout na strechu, zmerit co nejvetsi volnej flek, podle prostoru koupit panel a k nemu jiz patricnej regl a patricnou nastavbovou baterii a je hotovo. Nejake pocitani spotreby, kdyz kloudne nevim jake bude pocasi je stejne k nicemu, takze predimenzovana soustava nicemu nevadi, max penezce a trochu na vaze.
Dusan 76 + Radka 81 = Nikol 05 a Barca 09
Hyundai SantaFe 2,2 CRDi a Burstner Flipper 490 TK
vcatvcatČlen
Přidáno před 8 let
koupil jsem solár 145w na www.i4wifi.cz celkem levně k tomu obyč.regulátor namontoval a zapojil k 95 ah baterii a ve španělsku od února do června jezdil a stal i 10 dni na jednom mistě bez problému stačilo dobíjet,na plocho na střeše ,nic naklánění nebyl problém přes den dobýt tel.notbuk a večer od 20,00-24,00koukat na telku ci dvd.bez počítání a komplikací
Home Car CL641
MartasikMartasikČlen
Přidáno před 8 let
Dekuji za rady, spis se mi jedna o to jaky typ panelu zvolit, určitě nechci natáčecí z důvodu manipulace pevnou montaz na střechu. Zatim nemam nic jen nastav obou baterku, vy držím cca 3 dny jedna se mi o to to trochu dokladovat kdyz náhodou budu mimo možnost se připojit na sít. Dále mi jde o zkušenosti s velikosti FVP a velikosti nastavbove baterie. Žádné extra spotřebiče neplánují krom par svetylek a cca 3 hod TV se sat. Jsem z elektrotechnik tak odběry si spočítat umím, ale s FVP nemam žádné zkušenosti a s obytnym autem take ne.
Predem dekuji za připadne reakce Martin
Zdenek a AlenaZdenek a AlenaČlen
Přidáno před 8 let

Citovat

Martasik napsal:

Dekuji za rady, spis se mi jedna o to jaky typ panelu zvolit, určitě nechci natáčecí z důvodu manipulace pevnou montaz na střechu. Zatim nemam nic jen nastav obou baterku, vy držím cca 3 dny jedna se mi o to to trochu dokladovat kdyz náhodou budu mimo možnost se připojit na sít. Dále mi jde o zkušenosti s velikosti FVP a velikosti nastavbove baterie. Žádné extra spotřebiče neplánují krom par svetylek a cca 3 hod TV se sat. Jsem z elektrotechnik tak odběry si spočítat umím, ale s FVP nemam žádné zkušenosti a s obytnym autem take ne.
Predem dekuji za připadne reakce Martin


Kup panel kolem 100 W s ohledem na rozměry střechy a celé léto nebudeš mít potřebu se připojit na síť.
V zimně ti stejně moc nepomůže, na zimu to chce centrálu.
Zdeněk 69 Alena 61, vnuk Péťa 19 občas i Matěj 12
U
upotreblenciČlen
Přidáno před 8 let
Hledám také slušné informace. Podle mého názoru, resp. zkušeností je 100Wp málo. Máne takový a 180aku a kompresorovou ledničku, vše osvětlení led a jen radio bez TV.(ta to má zakázane) V parném létě na jednom místě max. pět dní. Potom externí připojení nebo popojet, či nastartovat. Booster vše jistí. Obdobná praxe je i v zimě.
DudlaDudlaČlen
Přidáno před 8 let

Citovat

upotreblenci napsal:

Hledám také slušné informace. Podle mého názoru, resp. zkušeností je 100Wp málo. Máne takový a 180aku a kompresorovou ledničku, vše osvětlení led a jen radio bez TV.(ta to má zakázane) V parném létě na jednom místě max. pět dní. Potom externí připojení nebo popojet, či nastartovat. Booster vše jistí. Obdobná praxe je i v zimě.


Malo to není, ale holt provozovat kompresorovku na FVP je celkem nesmysl, kolik ta lednice ma odběr ? Můj 130wp dává max 5,5A, tvůj 100wp tipuju na 4,5A, na primem slunci

Automatické sloučení 12.09.2016 23:14:

Citovat

Martasik napsal:

Dekuji za rady, spis se mi jedna o to jaky typ panelu zvolit, určitě nechci natáčecí z důvodu manipulace pevnou montaz na střechu. Zatim nemam nic jen nastav obou baterku, vy držím cca 3 dny jedna se mi o to to trochu dokladovat kdyz náhodou budu mimo možnost se připojit na sít. Dále mi jde o zkušenosti s velikosti FVP a velikosti nastavbove baterie. Žádné extra spotřebiče neplánují krom par svetylek a cca 3 hod TV se sat. Jsem z elektrotechnik tak odběry si spočítat umím, ale s FVP nemam žádné zkušenosti a s obytnym autem take ne.
Predem dekuji za připadne reakce Martin


Kup poly, ten snese montáž naplocho. Koukni jiz na zmiňovány http://www.i4wifi.cz/ mají tam 260wp panel v rozměru cca 1700x1000, pokud se ti vleze tak pak jiz jen regl (raději 20a) a baterku cca 180ah. Ten panel dává cca 9a
Dusan 76 + Radka 81 = Nikol 05 a Barca 09
Hyundai SantaFe 2,2 CRDi a Burstner Flipper 490 TK
Upravil Dudla dne 12.09.2016 22:14, před 8 let
U
upotreblenciČlen
Přidáno před 8 let
I když nevím co je to FVP, tak s kompresorovkou jsme spokojeni,
DudlaDudlaČlen
Přidáno před 8 let

Citovat

Martasik napsal:

Dekuji za rady, spis se mi jedna o to jaky typ panelu zvolit, určitě nechci natáčecí z důvodu manipulace pevnou montaz na střechu. Zatim nemam nic jen nastav obou baterku, vy držím cca 3 dny jedna se mi o to to trochu dokladovat kdyz náhodou budu mimo možnost se připojit na sít. Dále mi jde o zkušenosti s velikosti FVP a velikosti nastavbove baterie. Žádné extra spotřebiče neplánují krom par svetylek a cca 3 hod TV se sat. Jsem z elektrotechnik tak odběry si spočítat umím, ale s FVP nemam žádné zkušenosti a s obytnym autem take ne.
Predem dekuji za připadne reakce Martin


A ještě jedna drobnost, uzitecna drobnost, existuje regl na dve baterie, kde si můžeš navolit procentuální rozdíl nabíjení mezi startovací baterii a nástavbovou. Je to tedy jen PWM regl, můžeš ho provozovat samotnej, ci s dálkovým ovladačem s displayem

[url]http://s.click.aliexpress.com/deep_link.htm?dl_target_url=http%3A%2F%2Fwww.aliexpress.com%2Fitem%2F%2F32480251632.html&aff_short_key=uFmuvZBaM
[/url]

Automatické sloučení 13.09.2016 08:02:

Citovat

upotreblenci napsal:

I když nevím co je to FVP, tak s kompresorovkou jsme spokojeni,


FVP = FotoVoltaicky Panel

Jinak jsem koukal ze karavanova kompresorovka ma odber cca 36w, tedy 36w:12v=3A
Kdyz vezmu v potaz ze tvuj panel dela max cca 4A a jeste k tomu jen za primeho slunce, tedy cca 8h/24h tak ti tvuj panel za tech 8 hodin vyrobi do zasoby cca 8 Ah. Zbytek dne a noc jedes na baterku spotreba jen lednice cca 40Ah (neco malo dodava jeste panel pri vychodu a zapadu slunce)
Osobne kdybych provozoval kompresorovku jen na FVP, tak bych FVP dimenzoval na tri az ctyr nasobek odberu lednice, tedy panel co dava od 9A a to je jiz zminovany 260wp
https://www.i4wifi.cz/Solarni-panely-...60260.html

Nicmene i s timto panelem, spotrebou lednici a ostatni spotrebou to bude jeste na hrane, ko kdyz chytnes 3 dny zatazeno.

Zasvetsenejsi mozna poupravi moje vypocty ci udaje vykonu panelu, vychazim z hodnot meho 130wp poli instalovaneho naplocho.
Dusan 76 + Radka 81 = Nikol 05 a Barca 09
Hyundai SantaFe 2,2 CRDi a Burstner Flipper 490 TK
Upravil Dudla dne 13.09.2016 07:02, před 8 let
SadySadyČlen
Přidáno před 8 let

Citovat

Martasik napsal:

Dekuji za rady, spis se mi jedna o to jaky typ panelu zvolit, určitě nechci natáčecí z důvodu manipulace pevnou montaz na střechu. Zatim nemam nic jen nastav obou baterku, vy držím cca 3 dny jedna se mi o to to trochu dokladovat kdyz náhodou budu mimo možnost se připojit na sít. Dále mi jde o zkušenosti s velikosti FVP a velikosti nastavbove baterie. Žádné extra spotřebiče neplánují krom par svetylek a cca 3 hod TV se sat. Jsem z elektrotechnik tak odběry si spočítat umím, ale s FVP nemam žádné zkušenosti a s obytnym autem take ne.
Predem dekuji za připadne reakce Martin


Zkus se na to podívat trochu jinak. Já nad tím taky přemýšlel a po tomto létě vím, že soláry nepotřebuji a zatím podotýkám "zatím" by to byly vyhozené peníze.
Ty píšeš "Když náhodou budu mimo možnost se připojit na síť" a z toho usuzuji, že nebudeš trávit 90% času stáním na divoko.
Pokud budeš užívat převážně kempy a zimní sezónu možná letos zkusíš, tak s tím počkej až na příští rok.
V prvé řadě si kup pořádnou baterii, uvidíš kolik vydržíš a kolikrát vlastně budeš bez možnosti se připojit na síť.
Když vezmeš, že den připojení v kempu vyjde na 60,- až 80,- Kč, tak si spočti, kolik dní by jsi musel být připojený, aby se ti soláry alespoň nějak rentovaly. Podotýkám, že tohle hobby se nikdy nebude rentovat, protože to není o návratnosti, ale o úplně něčem jiné.
Takže se 140 - 180 baterkou, která vydrží cca 5-6 let, můžeš být klidně 5 dní v klidu (záleží na spotřebě), pak si na den zaplatíš el. zase budeš v klidu několik dní.

Pokud však budeš podnikat dlouhé výlety se stáním na divoko, pak solár ANO. Když budeš i zimovat, pak booster nebo centrála (ta je levnější).
Je potřeba si vyzkoušet jak budeš obytňák používat a pak investovat (větší baterkou ale nic nezkazíš). Myslím, že těch investic bude na začátku vícero ....
Nissan Pathfinder + Abbey Aventura 318
Gdysi Bohouš (Wartburg 353W) + Wenzel
VasuVasuČlen
Přidáno před 8 let
Při výpočtu FVP - fotovoltaického panelu se vychází 100Wp = 100Ah baterka, ale to je na hraně. Já mám raději 150Wp polykrystal = 100Ah baterka. Samozřejmě je výhodnější regulátor MPPT, dostane z panelu maximum výkonu a ještě displej, kde po nastavení ukazuje kapacitu baterky v %
Ten regulátor raději nadhodnotit proudově, nikdy nevíte, kdy přidáte další panel. Já dnes provozuji 250WP FVP a 140Ah baterka a nemám strach být kdekoliv na několik dnů na divoko.
B
bob7373Člen
Přidáno před 8 let
Má někdo zkušenost s LIFEPO4 - kapacita panelu na 100 nebo 160AH?
Karel ProkopKarel ProkopČlen
Přidáno před 8 let
Jo, co tě zajímá? Ale pls. Po telefonu.
V
vladkamarekČlen
Přidáno před 8 let
Ahoj máme solární panel 120W a baterii 95Ah osvětlení v LED. Přes léto s běžnou spotřebou energie (svícení, TV cca do půlnoci) je každý další den baterie na 100% dobití kolem deváté hodiny dopolední. V zimním období solár dobíjí a nebo aspoň udržuje kapacitu třeba i celý den, vše jen záleží na slunečním svitu. V zimně jsem se jen jednou dostal na samou hranu kapacity baterie a to v případě že bylo zataženo. Na hory obvykle přijíždíme kolem 19 až 20 hodiny v pátek a odjíždíme v neděli cca 17 hodin. Celou dobu jde rozfuk topení (Truma combi 4) občas TV a samozřejmě svítíme cca od 17-23 hod. Obytka o délce 7,12m polointegrál.
E
edahermanČlen
Přidáno před 8 let
Zdravím.Tak já jen za sebe.Jak tu už někdo napsal - vlezl jsem na střechu,změřil volné místo a podle toho zakoupil panel(250W).Cenový rozdíl ve výkonech už tak razantní není.K tomu MPPT a 2x90Ah trakci.Zabývat se optimalizací je sice krácná věc,ale při trochu menším svitu atd.je optimalizace k ničemu.V našich případech platí že čím víc,tím líp.A hlavně mě teď za tu optimalizaci nikdo nebijte.
P
paragČlen
Přidáno před 6 let
Ahoj,prosím zdejší odborníky na solární techniku o radu,zdali jde zapojit do MPPT reglu momokrystal 100Wp a polykrystal 100Wp.
Díky,Jarda
H
hymer662Člen
Přidáno před 6 let

Citovat

Sady napsal:

Citovat

Martasik napsal:

Dekuji za rady, spis se mi jedna o to jaky typ panelu zvolit, určitě nechci natáčecí z důvodu manipulace pevnou montaz na střechu. Zatim nemam nic jen nastav obou baterku, vy držím cca 3 dny jedna se mi o to to trochu dokladovat kdyz náhodou budu mimo možnost se připojit na sít. Dále mi jde o zkušenosti s velikosti FVP a velikosti nastavbove baterie. Žádné extra spotřebiče neplánují krom par svetylek a cca 3 hod TV se sat. Jsem z elektrotechnik tak odběry si spočítat umím, ale s FVP nemam žádné zkušenosti a s obytnym autem take ne.
Predem dekuji za připadne reakce Martin


Zkus se na to podívat trochu jinak. Já nad tím taky přemýšlel a po tomto létě vím, že soláry nepotřebuji a zatím podotýkám "zatím" by to byly vyhozené peníze.
Ty píšeš "Když náhodou budu mimo možnost se připojit na síť" a z toho usuzuji, že nebudeš trávit 90% času stáním na divoko.
Pokud budeš užívat převážně kempy a zimní sezónu možná letos zkusíš, tak s tím počkej až na příští rok.
V prvé řadě si kup pořádnou baterii, uvidíš kolik vydržíš a kolikrát vlastně budeš bez možnosti se připojit na síť.
Když vezmeš, že den připojení v kempu vyjde na 60,- až 80,- Kč, tak si spočti, kolik dní by jsi musel být připojený, aby se ti soláry alespoň nějak rentovaly. Podotýkám, že tohle hobby se nikdy nebude rentovat, protože to není o návratnosti, ale o úplně něčem jiné.
Takže se 140 - 180 baterkou, která vydrží cca 5-6 let, můžeš být klidně 5 dní v klidu (záleží na spotřebě), pak si na den zaplatíš el. zase budeš v klidu několik dní.

Pokud však budeš podnikat dlouhé výlety se stáním na divoko, pak solár ANO. Když budeš i zimovat, pak booster nebo centrála (ta je levnější).
Je potřeba si vyzkoušet jak budeš obytňák používat a pak investovat (větší baterkou ale nic nezkazíš). Myslím, že těch investic bude na začátku vícero ....


Souhlasím a také ke stejnému závěru jsem dospěl. Měl jsem panel 140 Wp (amorfní) na karavanu. Na obytko jsem ho už nepořídil. Na zimu vozím centrálu.
Vy můžete zobrazit všechny příspěvky v tomto fóru.
Vy nemůžete začít nový diskusní příspěvek v tomto fóru.
Vy nemůžete odpovědět v této diskusi.
Vy nemůžete začít v anketu v tomto fóru.
Vy nemůžete na tomto fóru nahrát přílohy.
Vy můžete stáhnout přílohy v tomto fóru.

Copyright © 2023

Powered by PHPFusion. Copyright © 2024 PHP Fusion Inc.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Theme by PHP Fusion Inc
43,047,622 unikátních návštěv | Vygenerované za: 0.28753 sekund | Průměrně za: 0.28753 (0) sekund | Dotazy: 144 | Použitá paměť: 2.36MB/2MB