Warning: str_repeat(): Second argument has to be greater than or equal to 0 in /srv/www/caravan24.cz/www/maincore.php on line 169 Solární panely - montáž: TECHNIKA - Caravan24.cz
Výkup karavanu! Vykoupíme Váš obytný vůz, nebo karavan za hotové,volejte 606118358 www.vykupkaravanu.cz
Partneři webu:
hykro.cz odak.cz
https://www.cwn.cz/
Prohledávání webu:

Solární panely - montáž

Poslední aktualizace před 3 roky
Tomas BrabecTomas BrabecČlen
Přidáno před 5 let

Citovat

Herman napsal:

Tome -přehlídl jsem to máš pravdu . Banner 100Ah jsem tam dostal pod sedadlo a stačí to , pokud dvě tak raději ty 90Ah je to dost na těsno .


Jsou stejně velké. Banner 100Ah a Varta LFD90. Ona ta Varta je taky 100Ah, jen to jinak značí.
bigmanbigmanNováček
Přidáno před 5 let
Díky moc, Tome, za radu. Ty Varty mám v hledáčku. (y) Rozměrově sedí, potřebuji je dostat do spací vestavby do Disco2.

i.postimg.cc/8fNhTfNR/004.jpg


i.postimg.cc/jCc8Ltmx/012.jpg
Upravil bigman dne 04.11.2018 21:14, před 5 let
Labus77Labus77Nováček
Přidáno před 5 let
je zde prosím někdo kdo má solár jen 50w ? Jak je s tím spokojen? Budu montovat 50W monokrystal, a trakční baterku 26Ah. Jde mi jen o svícení LED a vodní čerpadlo + občas dobití mobilů. Postačí to? Dobije to tu baterku?
Zdenek a AlenaZdenek a AlenaČlen
Přidáno před 5 let
Myslím, že ti to půjde OK, na jednom autě jsem měl solár jen 80 A a dvě 90 Ah baterky paralelně a celé léto jsem ani nemusel
k zásuvce 230V
Zdeněk 69 Alena 61, vnuk Péťa 19 občas i Matěj 12
L
LakyČlen
Přidáno před 5 let

Citovat

Labus77 napsal:

je zde prosím někdo kdo má solár jen 50w ? Jak je s tím spokojen? Budu montovat 50W monokrystal, a trakční baterku 26Ah. Jde mi jen o svícení LED a vodní čerpadlo + občas dobití mobilů. Postačí to? Dobije to tu baterku?


Myslím že by to mělo stačit na 26Ah aku. Proč tam nedáš 100WP solár a máš možnost dát tam časem silnější aku . Nespoléhal bych na kempy že tam vždy bude plných 220V , to se mi už stalo a lednice nenaskočí .
Žijeme jen jednou.
Labus77Labus77Nováček
Přidáno před 5 let
děkuji za odpovědi. Použil jsem panel 50W neboť se mi jej podařilo zakoupit v akci za cca 500,-Kč - zde : https://www.hadex.cz/g947-fotovoltaic...ystalicky/ - jéé, teď koukám, je to dokonce jen 40W, omlouvám se, psal jsem chybně 50w
Určitě souhlasím že 100W panel by byl lepší, ale nač bych ten přebytek energie použil? Já právě nespoléhám na kempy že tam bude 220V. Ty prostě nepotřebuji. Jak jsem psal, jde mi jen :

čerpadlo - 12V cca 25W
osvětlení - 12V LED cca 5W (při rozsvícení všeho cca 20W)
nabíjení mobilu - 12V cca 10W

TV - nemám a nechci
lednice - plyn
topení - plyn
vaření - plyn
ohřev vody - 220V nebo plyn (nebo sluníčko ;))
Upravil Labus77 dne 07.01.2019 10:33, před 5 let
C
chaddevilČlen
Přidáno před 5 let
Ahoj, mas to spocitane na doraz :) .Ne vzdy stojis na slunci (stromy atd) a ne vzdy je slunce k dispozici. Neber to spatne, proste jen zkusenosti.
B
bob7373Člen
Přidáno před 5 let
Labus77 - pokud budeš jezdit od konce června do konce srpna pouze pokud bude slunečno, je to OK. Mám navíc jen rozfuk v OA a pro celoroční provoz mám 240w kvalitních solárů 100AH LIFEPO4 a pro jistotu malinkou centrálu, záleží na tom jak máš namyšlený provoz - období, délky pobytu mezi zastávkami, nebo jen víkendy.
Labus77Labus77Nováček
Přidáno před 5 let
Děkuji za postřehy, dle počasí vlek využiji na víkendy cca od května (to na víkend na baterku v pohodě vydržím i bez solaru) a pak červenec srpen v kuse 14 dní. Uvidím tedy, na střeše místa dost, když tak solar posílím (y)
Karel ProkopKarel ProkopČlen
Přidáno před 5 let
Todle vlákno mě přimělo se lechce zamyslet nad vývojem elektrifikace (v karavaningu) a ohlídnout se jak vypadal elektrickej vývoj (rozežranost) karavanistický veřejnosti;

Před 30lety:
Stan, placatá 4,5V baterka, petrolejka, domodělný karavany - dvě 5W žárovičky, nabíječka s "regulací napěťovým spádem" (domácí výroba z udělej si "to" sám) baterka 40Ah ze škodofky (jako "trakce" by se daly označit všechny asfaltovky). Zimní kempink v podstatě neexistuje.

Před 20 lety:
Když byla karavanová fotovoltaika v plenkách, tak se 35-50W panel s PWM regulátorem považoval za normální, až výbornej výkon (tehdy hlavně kvůli ceně). Běžně se osazovaly do obytných aut !! baterky 50-70Ah, nabíječky měly tyristorovou chaku IW a výkon 5-7A. Zimní kempink je spíš vyjímka. Zřídka má posádka TV, NB, mobily mají jen rodiče

před 10 lety:
masivní rozmach fotovoltaiky, měničů, TV/Sat a PC techniky, běžný je mít 100-180Ah olova, nabíječky v EBL mají 15-18A, zimní kempink se stává běžnou věcí (posádky mají boostery a E-Foye), brutální rozmach vestaveb všech typů a velikostí

Dnes:
S 90Ah baterkou většina posádek vydrží s bídou den, dva. Běžně 180Ah olova v zimě nestačí a nabíječka 15-18A je běžný standart. Osvícení majitelé a vestavbáři osazují LFP 100-200Ah, fotovoltaika 100-300Wp je zcela běžná, pět posádek z deseti jezdí zimní kempink na prodloužené víkendy, i dýl.

Co bude zítra ?
Lithium 200-400Ah, hybridní sínusový měniče 1500-3000W a nabíječky 25-120A. Zimní pobyty 3-6 dní? Běžná praxe. 70% karavanistů jezdí i v zimě. Fotovoltaika v létě - pro elektrokolisty (každá druhá posádka) a provoz klimy za jízdy (trvale), případně nadivoko (několik hodin).

Momentálně z naší kuchyně (abyste si nemysleli, že si vymýšlím):
auto 1: LFP 320A, nabíječ 30A, měnič sínus 2000W (1500W kafostroj a 2000W fén, příprava na klimu) zimní pobyt na horách 5-6 dní
auto 2: LFP 400Ah, nabíječ 60A, měnič 3000VA (1800W kafostroj, 2000W rychovarka, 2000W fén, 2ks elektrokola, příprava na klimu) zimní pobyt na horách 7-8 dní

p.s. ještě loni jsem si myslel, že 200-250Ah LFP je dost a 300Ah je jen pro expedičáky a pojízdný kanceláře,...ale doba pokročila a,....ejhle.
člověk co si dá malou 26Ah baterku a solár 40W je za exota.
o generaci zpátky by taky byl za exota, ale obráceně.

omlouvám se za plevelení vlákna, ale nějak mi to nedalo :)
Upravil Karel Prokop dne 08.01.2019 10:25, před 5 let
Labus77Labus77Nováček
Přidáno před 5 let
Děkuji Karle za váš postřeh, který to asi vystihuje naprosto přesně. Dle vašeho příspěvku jsem se s radostí zařadil, jako exot z z minulé generace (y)a se svým "retro systémem" pro své potřeby v pohodě vystačím :D Třeba se u mne vývoj také časem projeví, ale doteď jsem jezdil do přírody pod stan (pak chaty penziony a hotely) a karavan vnímám jako luxusnější stan. Takže doteď jsem mobil a led svítilnu nabijel v autě. Vše v karavanu co je nad rámec tohoto je pro mě luxusem. Tekoucí voda atd... Jde mi pořád ale jen o to přespání, svícení, omytí.
jarous350jarous350Člen
Přidáno před 5 let
Je dobrý, že možnosti jsou. Obě strany spektra uživatelů si dneska najdou svoje a ani to není za astronomický peníze. Soběstačnost svého systému považuju za obrovskou výhodu, přestože z toho krmím pouze osvětlení, rádio, mobil a ventilátor na lednici. Na všechno tohle vystačí můj 150Wp panel dokonce i při zimním výjezdu, což se bohužel o izolaci karavanu říct nedá (kondenzace). O jiných spotřebičích netoužím, all-inclusive jsem na dovolené nevyhledávál nikdy, toho mám mimo dovolenou doma až po krk.
CHATEAU LA CAR 380
r.v. 1988 :^
Labus77Labus77Nováček
Přidáno před 5 let

Citovat

jarous350 napsal:

Je dobrý, že možnosti jsou. Obě strany spektra uživatelů si dneska najdou svoje a ani to není za astronomický peníze. Soběstačnost svého systému považuju za obrovskou výhodu, přestože z toho krmím pouze osvětlení, rádio, mobil a ventilátor na lednici. Na všechno tohle vystačí můj 150Wp panel dokonce i při zimním výjezdu, což se bohužel o izolaci karavanu říct nedá (kondenzace). O jiných spotřebičích netoužím, all-inclusive jsem na dovolené nevyhledávál nikdy, toho mám mimo dovolenou doma až po krk.


já toto zkusím (vyjma zimních výjezdů) se 40W tak uvidím ;)
bleriot11bleriot11Člen
Přidáno před 5 let
Skoro se hodí věta z Na samotě u lesa:A nevadí ti ,že tu není elektrika?Ne, vůbec,tu náš doma v Praze...
B
BeryČlen
Přidáno před 5 let
Já jsem taky retro, zapadám elektrovýbavou někam okolo přelomu tisíciletí. Sice mám cca 150wp solár, ale jenom PWM regl a baterku vytaženou ze záložního auta a hlavně většinu výkonu soláru utopím v ohřevu vody na mytí (aspoň pomocí peltieru, takže s nižším příkonem než odporově) a pokud bych zatoužil po nějaký současný "standardní" elektrovýbavě , musel bych doplnit další panel.
Ale zpět k původnímu dotazu, pokud i jen 26Ah baterka bez soláru dočasně stačila, v letním období bych "40w" solár považoval za dostačující. Používal jsem takovej na poláku a v létě mi při slunečným počasí kromě dobíjení baterky utáhnul i upravenou peltierovou autoledničku (pří snížení napětí do článku pwm regulátorem na asi 5V brala namísto 4A jen cca 1,2A) a místo o 20°C chladila jenom o 12°C a na noc jsem ji vypínal.
Pravda, panel nebyl nalepenej naplocho na střeše (díky tvaru si to ani nedokážu představit), ale prostě jsem ho přes několik metrů silnější dvojlinky píchnul do zásuvky zapalovače a položil/opřel na ideální místo a pokud jsme nejezdili po výletech, i několikrát denně ho někam přendal. Přes poledne byl ideál střecha auta nebo zem někde okolo, dopo/odpo vhodný místo na kulatý střeše poláku a ráno/kvečeru klidně skoro nastojato opřeno o auto/přívěs/strom/lavičku ...
Predom Prespol N126a (1976) a Beyerland Vitesse 4.00 CT (1987) za utahanou Octavkou 1,6 LPG ... samozřejmě ne současně :-)
Ondra, Kačula, Franísek, Mařenka a chlupatej hlídač Bobinka
yarricayarricaNováček
Přidáno před 5 let
Ahoj, je zde někdo, kdo by mi, prosím poradil? máme karavan s postarším a tudíž i méně výkonným solárem. Rok výroby karavanu je 1990 a dle manuálu má, tedy spíše měl :-), solární panel výkon 38W. Chtěl bych ho vyměnit za nový a zajímalo by mě, jestli stačí pouze vyměnit pouze panel, popř. zda silnější (cca okolo 100w) a napojit na stávající systém (který funguje) nebo je potřeba aktualizovat i ostatní příslušenství. Pro upřesnění mám karavan KIP se systémem Cers 12D a bez TV :-). Pročetl jsem si tuto část fóra, ale podobného tématu jsem si nevšiml, tak se omlouvám za případné plevelení...Díky moc za rady či inspiraci...
Jarda, Petra, Šárka a Víťa
Karel ProkopKarel ProkopČlen
Přidáno před 5 let
jen krátce:
výměna za 100W panel by neměla vadit, ale je třeba říct co je tam za regulátor.
Měl by mít alespoň 7A (lépe 10A). Když ne, osaď novej panel i regulátor.
Labus77Labus77Nováček
Přidáno před 5 let

Citovat

yarrica napsal:
a dle manuálu má, tedy spíše měl :-), solární panel výkon 38W...


Ahoj, mohu se prosím zeptat na funkčnost a spokojenost s 38W panelem? Co jste tím napájeli, jaká baterka a jak se to stíhalo v létě dobíjet. Děkuji. Jinak ti dám možný typ na rozumné panely, držáky, regulátory...

PANELY https://www.hadex.cz/_20solarpoly-sol...ystalicke/

REGULÁTORY https://www.hadex.cz/_40solarregul-so...p;zmcena=x

DRŽÁKY https://www.hadex.cz/_50montmat-solar...m-panelum/
yarricayarricaNováček
Přidáno před 5 let

Citovat

Karel Prokop napsal:

jen krátce:
výměna za 100W panel by neměla vadit, ale je třeba říct co je tam za regulátor.
Měl by mít alespoň 7A (lépe 10A). Když ne, osaď novej panel i regulátor.


Děkuji moc za odpověd, dle manuálu mám na jednotce vstup z panelu na 12V/3A max, z baterie nebo auta 12V/10A a potom třetí vstup na 220V. Jestli tomu rozumím dobře, tak právě ten vstup z panelu je určující a jestli to nebudu chtít měnit celé, tak si budu muset vybrat panel o menším výkonu (cca do 50 w)...
Díky za váš čas a mějte se

Automatické sloučení 07.02.2019 16:15:
Ahoj, mohu se prosím zeptat na funkčnost a spokojenost s 38W panelem? Co jste tím napájeli, jaká baterka a jak se to stíhalo v létě dobíjet. Děkuji. Jinak ti dám možný typ na rozumné panely, držáky, regulátory...

PANELY https://www.hadex.cz/_20solarpoly-sol...ystalicke/

REGULÁTORY https://www.hadex.cz/_40solarregul-so...p;zmcena=x

DRŽÁKY https://www.hadex.cz/_50montmat-solar...m-panelum/[/quote]

Ahoj, právě, že karavan má i s origo solárem už skoro 30 let :-) neměřil jsem účinnost, ale myslím si, že po té době to už bude celkem v .... V karavanu s potřebuji přesně jak ty - čerpadlo a svícení, zbytek mám na plyn.
Na starou autobaterii jsem minulé prázdniny jel asi tři dny při skoro neustálém dešti,kdy to asi moc nedobíjelo a svítil jsem hodně (děti :-), tak počítám, když s ohledem na staroujednotku vyměním jen solární panel za nový (cca 50w) a dám trakční baterii tak mi to nezávislost prodlouží...stejně kvůli dětem občas kemp navštívíme, tak eventuelně baterii nabiji ze sítě...
Jarda, Petra, Šárka a Víťa
Upravil yarrica dne 07.02.2019 17:15, před 5 let
JardaK2JardaK2Člen
Přidáno před 5 let
Na svícení ledkama na 12V a čerpadlo na vodu stačí pohodlně v karavanu cca 3Ah/den. Takže pro ty co jsme trochu "pozadu" a uděláme 2-3 prodloužené víkendy od jara do podzimu a jednu letní dovču 1-2 týdny mi vždy stačila 40Ah gelovka i bez soláru. Prodloužený víkend zvláde i s přitopením s rozfukem a na dovči stejně dřív nebo později zajedeš do kempu pro vodu, sprchu, vylít WC a ve spoustě kempů máš elektriku v ceně parcely tak ani nic neušetříš. Do TV a monitorů se nakoukáme za celý rok dost tak stát někde u lesa nebo rybníka nadivoko a koukat na TV je divné. Raději posedíme u ohně popovídáme nebo zazpíváme s kytarou - to jsem se nechal trochu unést a odbočil od tématu.
Jarda,Hanka,Anetka,Tomášek a Kačenka, VW CADDY CROSS 4motion - Burstner Belcanto 490TK
Vy můžete zobrazit všechny příspěvky v tomto fóru.
Vy nemůžete začít nový diskusní příspěvek v tomto fóru.
Vy nemůžete odpovědět v této diskusi.
Vy nemůžete začít v anketu v tomto fóru.
Vy nemůžete na tomto fóru nahrát přílohy.
Vy můžete stáhnout přílohy v tomto fóru.
Uživatelé, kteří se účastnili diskuse: mtruelle, Karel Prokop, Karlos_Brno, Lotr, Pavla a Vlastik, Me2d, pekarna, Jarda a Maru, Dudla, Tomas Brabec, magnum30, jarda77, Tomi166, Daniel Trochta, mengic333, Honza Palasek, Kapitank1400, ivano, sipadan, RIVA, Lubino, Rudy, JiPe Highlanders, milosduris, jardaso, Vasu, bleriot11, Radek Sladky, Pavka01, Roman235, Zdenek a Alena, Garda, Jardaklidek, matus, transit-obytka, parag, Roman ST1, Robert, koval, mekie, jesterka, floridan79, Peterb, mb, jirkaj, kutil1, Dzoska, hasic, Grabici, Hans, Franta REZAC, p0l0us, Michal, Dunn, Seberap, Jarek Dominika, operativec, kitemonkee, Pavel77, Praga, karelH, Robca, TomTP, Cibi, rexi, Sisatej, severaci, vaclav horky, maria, Pivna, Laky, cigi, simcha, allfa, supertom, Ivan a Hanka, Tomas17, MonikaT, bigman, CuCuN, Kulisak, Piff66, Pirat z Ruzyne, hamlet, groula, surfici, GSman, Tomycar, Jarda_1, standa a renata, Michalll, maregree, eblazek, bar, _P_H_, bob7373, Barys, madmax1200, IVRI, ViTaSeK, mafi8, Jimboo, merli, PetrDubi, Jirka W, Dejf, Jakub Satek, Standa1, MTS, upotreblenci, Doskocil, ZdendaZemda, tuareg, Nytrak, hyry2, karavanydovoziku, Miro_SV, ant, bruzkin, stova, index, peda, grom, andyw, Jarda Borek, mara1113, georgecotagge, Dyndas, jarous350, pe3ik, Honza-PH, chaddevil, ferdasan, kikisak36, camperboy, Yon, Mick, padlo, ivoi, Van, Labus77, Bery, yarrica, JardaK2, onak8, koford, fillip, Coralek, j0hn, Bobas, Tomik Kralu, edaherman, novotnakjiri, Chlapi_sobe, hasky, DadkaL, Pedro cestovatel, Capo56, HappyCamper, Bapet, Jenz83, beeman, Leorek, berka, Biimbo, Jagi, oltcitak, Lubos a Dasa, petak, HAF22, thomash1, Jirka a Hanka

Copyright © 2023

Powered by PHPFusion. Copyright © 2024 PHP Fusion Inc.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Theme by PHP Fusion Inc
44,125,867 unikátních návštěv | Vygenerované za: 0.23000 sekund | Průměrně za: 0.23 (0) sekund | Dotazy: 145 | Použitá paměť: 2.39MB/2MB