Warning: str_repeat(): Second argument has to be greater than or equal to 0 in /srv/www/caravan24.cz/www/maincore.php on line 169 1denní elaborát "solár sériově/paralelně": TECHNIKA - Caravan24.cz
Výkup karavanu! Vykoupíme Váš obytný vůz, nebo karavan za hotové,volejte 606118358 www.vykupkaravanu.cz
Partneři webu:
hykro.cz odak.cz
https://www.cwn.cz/
Prohledávání webu:

1denní elaborát "solár sériově/paralelně"

Poslední aktualizace před 11 let
Radek SladkyRadek SladkyČlen
Přidáno před 11 let
Nazdar, solaři a solarky, :_ .
Nevydržel jsem. V autě panel 100, 50, 50 Wp polykrystal, MPPT reg. Tracer 20A, 2 měřáky a dráty. Venku hezky, neděle, žena v práci a já tedy můžu "dlubat Mikeše".....

Začátek 10 hodin. Konec 18 hodin.
V 10 h polojasno, do 11ti skorojasno, pak už jen jasno - aby bylo jasno....:D

Vše v grafu.
Metodika měření - vždy v daném čase 2ks 50ti Wp panely
sériově - naležato
sériově - na 45 stupňů
paralelně - naležato
paralelně - na 45 stupňů

Výstup - krásný a pohodový den !) :D
ale k věci -
Jestli něco rozhoduje o významném navýšení Ampérů tekoucích do aku - tak je to POLOHA PANELU!!!!! viz graf
PAK až je to fakt, zda jsou panely sériově či paralelně! A tam už ten rozdíl spíše hledám, než nacházím.........
V poloze naležato byly panely SÉRIOVÉ lepší jen v PRVNÍ HODINĚ ! Pak se od sebe odchylovaly výsledky měření jen v rámci nutné fluktuace onoho měření a to na obě dvě strany. Nejlepší výsledky mezi 12tou a 14tou hodinou, před i po o dost méně.
V poloze na 45 st. šel proud fest nahoru už před 11tou - a až do 17.30ti.
AVŠAK v tomto režimu byl obzvláště na okraji spádu jednoznačně lepší ražim paralelního zapojení. V souvislosti s tím jsem si také ověřil, že lehké zastínění panelu panel zcela snadno vyřadí skoro celý, avšak u paralelního zapojení zbyde ještě pořád proud, který lze považovat za přínos - a to z druhého panelu..
U sérivého bohužel ani náhodou. Tedy hlídat před parkováním výskyt větví, které by mohly později odpoledne clonit a vůbec celkovou čistotu panelů.

Další fakt je ten, že u sériového zapojení je na vstupu regulátoru napětí 32 - 38V a na výstupu cca 13V. U paralelního 14,8 - 19 V a na výstupu zas těch cca 13V.
Z toho vyplývá, že sériové zapojení dává regulátoru nejspíše o dost více "pokouřit" a měl by tedy asi být více nadimenzován. Pravda je, že použitý TRACER 20A nebyl ani vlažný.

MPPT prokazatelně navyšoval hodnotu proudu z panelů - tedy na svém vstupu - o 15 - 32%, spíše o 25 - 30%, tedy MPPT rozhodně ano

Můj závěr - pořizovat panely 2, stejně se dají takto lépe poskládat, instalovat tak, aby je bylo možno hlavně "ztopořit" a zapojit vývody tak, abych si pomocí přepínače mohl vybrat, zda budou sériově či paralelně, neb to sériové mi vychází spíše pro počátek a konec dne, nebo snad pro horší počasí. To ale dnes vyloženě nebylo. A paralelní pro velkou část dne dobrého na slunko a pro případ nějakého poškození jednoho z nich, nedejbože....:v

Jinak - solár je solár proto, že solár - takže bez slunka evidentně asi nic moc.
A když nic moc, tak pak logicky bude jedno, zda leží, či stojí. Možná trošku to sériové, ale to jsou stejně pak úrovně proudu tak na prd, že budiž to asi jedno. Ono totiž z 0,5A udělat 1A je sice navýšení o 100%, ale z hlediska výsledku je mi to úplně fuk, neb je to prostě stejně málo.

TAK ZDAR POKUSŮM, DNESKA UŽ TOHO VÍC NEDÁM.
Radek
Radek Sladky Připojili následující obrazek:
Obrázek nebyl nalezen
DoskocilDoskocilČlen
Přidáno před 11 let
Ahoj, paráda, jsem z podobného těsta, tj. maximální zábava jsou pro mne výzkumy a experimenty, které pak vedou k rozsáhlým rekonstrukcím. A stále je co dělat, na hospodu pak nezbývá čas. Čáo, Pepa, r. a v.
R
RudyČlen
Přidáno před 11 let
Nejsou hodnotítka, takže slovně:
přínosné, díky, souhlasím ... a hlavně :g
:_
pbrpbrČlen
Přidáno před 11 let
Super info :^
Concorde Sport TS
HrochHrochČlen
Přidáno před 11 let
Tak já se také podělím o zkušenost. Panely jsme s Radkem kupovali téměř najednou a od stejného výrobce, regulátor taktéž naprosto totožný. Jelikož jsme oba jako malí kluci, tak jsme dělali pokusy. Vzhledem k tomu, že jsem panely ještě nikdy nemontoval, zneužil jsem zkušeností zdejšího odborníka přes soláry Mrazírnu. Když jsem s ním telefonicky konzultoval zapojení a připevnění na střechu, ochotně se nabídl, že přijede a rád pomůže. Takže v pátek večer (do sobotního téměř rána :) ) proběhla montáž. Po telefonátu s Radkem a zjištění, že právě provádí měření jsem naběhl do bydlíka a kontroloval. Mám 2 ks 130 Wp zapojené do série, přilepené vodorovně na střeše. Překvapilo mě, že už v 10h ráno do baterie tekl proud 8,8 A (slunečno, sluníčko za oparem, vzdálenost od Radka v řádu desítek kilometrů, tzn. minimální). K další kontrole jsem se dostal až v cca 17.20 a stále tekl proud přes 3A. Baterie byla zcela nabita i přes spuštěné topení, obě TV a satelit.
simchasimchaČlen
Přidáno před 11 let
Díky, opravdu není nad konkrétní měření.
S tím naklápěním panelů, naprostý souhlas. Velmi výrazně naroste výkon. Prováděl jsem podobná měření, sice na lodi, ale výsledek velmi podobný.
Upravil simcha dne 22.04.2013 11:13, před 11 let
upmanupmanČlen
Přidáno před 11 let
Teda elaborat jedna basen! Graf paradni a vserikajici :) :g
Sport freaks family, havlicekpetr.cz, Dethleffs Globebus i 11 2010, ročně +100 dní v průměru na cestách, free camping rulez
Caravan TipsCaravan TipsČlen
Přidáno před 11 let
k vyššie uvedenému nie je už čo dodať, pripojím moje skúsenosti aj z fungovania FVE

k dosiahnutiu optimálneho výkonu okrem už spomínaného naklonenia (najdôležitejší faktor) netreba zabúdať na čistotu povrchu (prach a jemný piesok zníži výkon aj o 10% - 20%) a teplotu, s rastúcou teplotou klesá výkon, v horúcich dňoch poobede môže byť strata aj 30%, naproti tomu jasné ráno v horách s teplotou okolo 10 C a výkon oproti udanému môže byť aj 120% !) ... takže to naklonenie pomáha aj chladeniu, vyvarovať sa tesnému prilepeniu na strechu obytky
Radek SladkyRadek SladkyČlen
Přidáno před 11 let
Ahoj,
k Hrochovým výsledkům - tam je podle mne jistota v těch panelech suma 260Wp, jinak jsem zvědav, jak na tom budeme za působení "rozptýleného" :bo světla, tedy až to bude se slunkem na houby. Tam pak budu znovu pečlivě zkoušet sériové proti paralelnímu zapojení, zvedání asi bude zbytečné.....:D .
Teď, bez praktických poznatků, mám obavu, že kde nic není, ani smrt nebere, tedy při nedostatku světla to nevychytračíme ani zapojením, ani velikostí a ani MPPT technologií.....B)
Tož do roka a do dna, zdar.

Automatické sloučení 23.04.2013 14:55:
Jo - a pro dopřesnění - pár erudovaných kolegů se mne v SZ tázalo, do jaké zátěže jsem během měření pouštěl panely - tak tedy

2 ks 50Wp panelů do 170 Ah soustavy gelových aku, na kterých "visely" v průběhu měření tyto spotřebiče -naftové topení Webasto na 30 st. termostat - celý den
kompresorová lednice celý den
všechny světla celý den
a 500W teplomet přes měnič 1000 W - a ten vždy po celou dobu měření.
Tedy by výstup regulátoru neměl být ovlivněn nevstřícně vysokým napětím na "spokojené" baterce - při kontrolách tohoto parametru jsem nešel přes 12,5 V.

Rozhodně nešlo o zjištění součtu přibyvších Ah na konci dne, ale o to, jak budou vůči sobě vypadat v daném co nejkratším časovém odstupu, tedy za takřka stejných podmínek zmíněné modely - vleže, zvednuto, sériově, paralelně a jejich kombinace.
a samozřejmě ve vztahu k denní době, potažmo poloze slunce.
Tak zdar,
Radek
Upravil Radek Sladky dne 23.04.2013 14:55, před 11 let
B
BarysČlen
Přidáno před 11 let
Pánové, paráda.
Taky mě to dost baví a musím se přiznat,že mám skoro rok solár na přívěsu a stále to zkouším dokola.Byli jsme na horách v zimě a počasí klasika jednou svítí ,ale většinou ne . Přesto jsme víkend přežili se sestavou - bat. 110A , panel. 100Wp a MPPT.Je pravda, že jsme jenom svítili , čerpadlo, rozfuk a děti malé LCD DVD.
Samozřejmě ironem odstranit led z panelu.
Me2dMe2dČlen
Přidáno před 11 let
Chlapi vy mě snad zvykláte:x!u panel 135Wp za 3206,- vč. dph je asi nej cena a regul. MPPT 30A za 3500,- vč. dph!M do 10000,- 2x 135 a regulátor
...jak říkám člověk něčím nemocen býti musí, neb by snad i zcvoknul, no ne?Me2d
Me2d+Me2dice+2 Medvíďata(12+9)+ český terier PARD + vw t4 california exclusive 5m 2.4d rychlík :-) Nezávislá pomoc při výběru osobního, dodávkového vozu. Richard Junger 777864931
V
VeganČlen
Přidáno před 11 let
No a jak to tedy resit, kdyz planuji soustavu 135Wp ( uz je ) + 80 Wp + 80 Wp to vse pres MPPT regulator 30A ( jestli ma nekdo dobreho typa sem snim), kterej ale jeste nemam vybranej.... seriove nebo paralelne a nebo serio paralelne tedy dva 80Wp v serii + 135Wp paralelne ?

BTW: MPPT by prave mel byt schopen z jakehokoli napeti prevadet na presne danou hodnotu a umerne tomu navysovat proud, ktery tece a nic pri tom nezahazovat coz by mel byt rozdil oproti klasickym regulatorum jestli to chapu spravne :)
Me2dMe2dČlen
Přidáno před 11 let
já koupil regulátor MPPT za 2000,- 30A od Royera.
...jak říkám člověk něčím nemocen býti musí, neb by snad i zcvoknul, no ne?Me2d
Me2d+Me2dice+2 Medvíďata(12+9)+ český terier PARD + vw t4 california exclusive 5m 2.4d rychlík :-) Nezávislá pomoc při výběru osobního, dodávkového vozu. Richard Junger 777864931
Vy můžete zobrazit všechny příspěvky v tomto fóru.
Vy nemůžete začít nový diskusní příspěvek v tomto fóru.
Vy nemůžete odpovědět v této diskusi.
Vy nemůžete začít v anketu v tomto fóru.
Vy nemůžete na tomto fóru nahrát přílohy.
Vy můžete stáhnout přílohy v tomto fóru.
Uživatelé, kteří se účastnili diskuse: Radek Sladky, Doskocil, Rudy, pbr, Hroch, simcha, upman, Caravan Tips, Barys, Me2d, Vegan

Copyright © 2023

Powered by PHPFusion. Copyright © 2024 PHP Fusion Inc.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Theme by PHP Fusion Inc
44,464,090 unikátních návštěv | Vygenerované za: 0.19948 sekund | Průměrně za: 0.19948 (0) sekund | Dotazy: 112 | Použitá paměť: 2.1MB/4MB