Warning: str_repeat(): Second argument has to be greater than or equal to 0 in /srv/www/caravan24.cz/www/maincore.php on line 169 Norma o instalaci v karavanech: TECHNIKA - Caravan24.cz
Výkup karavanu! Vykoupíme Váš obytný vůz, nebo karavan za hotové,volejte 606118358 www.vykupkaravanu.cz
Partneři webu:
hykro.cz odak.cz
https://www.cwn.cz/
Prohledávání webu:

Norma o instalaci v karavanech

Poslední aktualizace před 7 let
M
MarvinČlen
Přidáno před 17 let
Tak jsem se dočetl, když jsem pátral, že:

ČSN 33 2000-7-754 Elektrické instalace budov – Část 7: Zařízení jednoúčelová a ve zvláštních objektech – Oddíl 754: Elektrická instalace v karavanech a obytných automobilech (vydání – leden 2006)

Norma obsahuje identické znění harmonizačního dokumentu HD 384.7.754 S1:2005, který je převzetím IEC 60364-7-708:1988 a její změny A1:1993 s modifikacemi.
Uvedená norma s účinností od 2007-07-01 (spolu s ČSN 33 2000-7-708) nahrazuje ČSN 33 2000-7-708:1998 Elektrotechnické předpisy – Elektrická zařízení – Část 7: Zařízení jednoúčelová a ve zvláštních objektech – Oddíl 708: Elektrická zařízení v karavanech a jejich parkovacích místech v kempech (souběžná platnost).
Zvláštní požadavky této normy se užijí pro elektrickou instalaci v karavanech a obytných automobilech pro jmenovité napětí nepřesahující 440V.

Pozn. Z důvodů zamezení směšování dvou odlišných témat, jakými jsou požadavky na elektrickou instalaci kempů pro karavany a na elektrická zařízení uvnitř karavanů, byla původní ČSN 33 2000-7-708:1998 rozdělena do dvou částí:
ČSN 33 2000-7-708 ed. 2:2006, která se vztahuje pouze na kempy pro karavany a ČSN 33 2000-7-754:2006, která se vztahuje pouze na karavany.

Je Vám to jasné, stejně jako mě? :D
Čekal jsem, že se něco dozvím a už vím, kde to, abych věděl, mám najít :D:D:D

Shrnutí:
Jsem stejně hloupej, jako jsem byl.
Upravil Marvin dne 12.07.2007 15:00, před 17 let
SarkaSarkaAdministrátor
Přidáno před 17 let
Mně to jasné není, čtu to dvakrát :e a nic.
Zkratky a čísla jde mi z toho hlava kolem:b

Šárka
VitaVitaČlen
Přidáno před 17 let
google - našel jen toto: (ale možná by stálo za to normu někde sehnat a pro členy webu dát k nahlédnutí ?)

*) karavan: obyvatelný přívěs, který splňuje požadavky pro konstrukci a používání silničních vozidel

1 část
ČSN 33 2000-7-754 Elektrické instalace
budov – Část 7: Zařízení jednoúčelová a ve
zvláštních objektech – Oddíl 754: Elektrická
instalace v karavanech a obytných automobilech
(vydání – leden 2006)
Norma obsahuje identické znění harmonizačního
dokumentu HD 384.7.754 S1:
2005, který je převzetím IEC 60364-7-708:
1988 a její změny A1:1993 s modifikacemi.
Uvedená norma s účinností od 2007-07-
-01 (spolu s ČSN 33 2000-7-708) nahrazuje
ČSN 33 2000-7-708:1998 Elektrotechnické
předpisy – Elektrická zařízení – Část 7: Zařízení
jednoúčelová a ve zvláštních objektech
– Oddíl 708: Elektrická zařízení v karavanech
a jejich parkovacích místech v kempech (souběžná
platnost).
Zvláštní požadavky této normy se použijí
pro elektrickou instalaci v karavanech∗)
a obytných automobilech pro jmenovité napětí
nepřesahující 440 V.
Poznámka: Z důvodu zamezení směšování
dvou odlišných témat, jakými jsou požadavky
VitaVitaČlen
Přidáno před 17 let
2 část
na elektrickou instalaci kempů pro karavany
a na elektrická zařízení uvnitř karavanů, byla
původní ČSN 33 2000-7-708:1998 rozdělena
do dvou částí:
o ČSN 33 2000-7-708 ed. 2:2006, která se
vztahuje pouze na kempy pro karavany,
o ČSN 33 2000-7-754:2006, která se vztahuje
pouze na karavany.
Tato norma mimo jiné uvádí:
o systém elektrické instalace může být uzpůsoben
pro jeden či více nezávislých rozvodů;
každý z nezávislých rozvodů musí být
napájen pomocí samostatného připojovacího
zařízení;
o elektrické rozvody musí obsahovat ochranný
vodič napojený na ochranný kontakt připojovacího
zařízení karavanu. K tomuto vodiči
musí být připojeny všechny přístupné
vodivé části elektrických zařízení a všechny
ochranné kontakty zásuvek v karavanu;
o pokud je zásuvka umístěna tak, že je vystavena
působení vlhkosti, musí být tato zásuvka
či její kryt v provedení stupně ochrany
krytem alespoň IP55;
o k provedení elektrických rozvodů musí být
užito těchto typů vodičů:
– ohebných jednožilových vodičů (H07-
HV-K) uložených v instalačních trubkách,
lištách apod. z nekovových hmot;
– pevně slaněných vodičů s minimálním počtem
žil 7 (H07 V-R) uložených v instalačních
trubkách, lištách apod. z nekovových
hmot;
– ohebných vodičů s pláštěm z polychloroprenu
(H05 RN-F) nebo jim ekvivalentních;
o odbočování nebo spojování vodičů musí
být provedeno v odbočných krabicích
poskytujících dostatečnou mechanickou
ochranu. V odbočných krabicích, jejichž
víko je snímatelné bez použití nástroje,
musí být spoje vodičů izolovány;
o vodiče určené pro síť nízkého napětí (nn)
musí být vedeny odděleně od vodičů sítě
malého napětí (mn) a musí být zajištěny
tak, aby se zabránilo nebezpečí plynoucímu
z možnosti kontaktu vodičů obou sítí;
o v blízkosti niky pro přívodku (obsahující
přívodku pro připojení karavanu) musí být
štítek obsahující tyto údaje:
– jmenovité napětí,
– jmenovitý proud,
– jmenovitou frekvenci,
o na vnější straně karavanu (na snadno dosažitelném
místě) musí být umístěn hlavní
spínač pro jakoukoliv vnitřní elektroinstalaci
karavanu. Tento hlavní spínač musí odpojovat
všechny živé vodiče (včetně středního,
je-li užit);
o každý spotřebič pevně připojený k elektrickým
rozvodům musí být vybaven ke kontrole
a ovládání spínačem, který je součástí
spotřebiče. Pokud takovýto spínač není
součástí spotřebiče, předřadí se tento spínač
před spotřebič;
o svítidla mají být přednostně upevněna ke
konstrukci či obkladu karavanu.
Vlastní norma je rozdělena do těchto
kapitol:
o Rozsah platnosti.
o Normativní odkazy.
o Definice.
o Stanovení všeobecných charakteristik.
o Rozdělení instalace.
o Použití ochranných opatření pro zajištění
bezpečnosti.
o Opatření k zajištění ochrany před úrazem
elektrickým proudem.
o Výběr a stavba elektrického zařízení.
o Výběr soustavy vedení.
o Výběr a stavba vedení podle vnějších vlivů.
o Průřezy vodičů.
o Elektrické spoje.
o Spínací a řídicí zařízení.
o Odpojování a spínání.
o Svítidla a světelné rozvody.
o Elektrická instalace v příslušenství obsahujícím
vanu nebo sprchu.
Dále obsahuje:
o přílohu A (Výběr z požadavků pro základ
připojovacích souprav),
o přílohu ZA (Zvláštní národní podmínky
pro Belgii).
M
MarvinČlen
Přidáno před 17 let
Taky jsem googloval a z toho vznikl úvodní článek. Spíše jsem chtěl pobavit tím, jak nádherné někdy mohou být suché informace čísel a zkratek. Zbytek, který jsi doplnil, jsem záměrně vynechal, čekajíce na reakci ostatních. Nu, předběhl jsi mě. :) Pokusím se poptat a uvidíme.

Možná Petko - technik, když je vlastníkem kempu, by něco mohl mít.Protože tato norma je z části společná pro kempy a zařízení a karavany s obytnými auty.
Upravil Marvin dne 12.07.2007 15:29, před 17 let
VitaVitaČlen
Přidáno před 17 let
já se jen děsím, kdy k technické budeme nosit doklad o elektro revizi od oprávněné osoby za neoprávněně vysoký poplatek.
P
prČlen
Přidáno před 17 let

Citovat

o na vnější straně karavanu (na snadno dosažitelném
místě) musí být umístěn hlavní
spínač pro jakoukoliv vnitřní elektroinstalaci
karavanu. Tento hlavní spínač musí odpojovat
všechny živé vodiče (včetně středního,
je-li užit);


tak to jsem ještě neviděl na žádném karavanu,je tam nějaká vyjímka pro stávající instalace ?
LukasLukasČlen
Přidáno před 17 let
No prostě odpojíš přívodní šňůru:e Hlavně tam mít chránič, a je to....:D
Rapiďáci, tel: 725 707 636
Upravil Lukas dne 13.07.2007 08:30, před 17 let
M
MarvinČlen
Přidáno před 17 let
Jestli tím není míněný "Antoníček" z kterého je tažena šťáva... ;)
K
kutiltimČlen
Přidáno před 8 let
Zkusím oživit téma. Chci udělat "štábní kulturu" elektro instalací v mém bydlíku. Respektive té části v šatní skříni, kde se sbíhají všechny elektro kabely. Ať už stejnosměrné 12V anebo střídavé 230V. Je tam různá změť různých vodičů a krabiček - vypadá to na postupné dodělávky. Rád bych to umístil do jednoho rozvaděče. Proto se ptám někoho od "fochu". Jestli mohu dát jištění 230V ss a 12V st do jedné krabice, pokud ji rozdělím přepážkou?
viz foto
Na levé straně chybí ještě dvoupólový jistič B10A a místo přepážky je nyní označeno zeleným trojúhelníkem.
Čtyři v tanku a pes (máma, táta, dvě holčičky a Tlapinka)
Upravil kutiltim dne 12.10.2016 10:04, před 8 let
kutiltim Připojili následující obrazek:
Obrázek nebyl nalezen Obrázek nebyl nalezen
VasuVasuČlen
Přidáno před 8 let
Z hlediska ČSN bych v tom neviděl problém, není to zakázané. Jen bych kladl důraz na certifikovanou izolační přepážku, popisy napětí na krytu a pod krytem.
Dále, aby kabely NN a malého napětí nebyly v jednom svazu, ale zvlášť.
Pak ještě dodržet barevné značení vodičů.
dracekvodracekvoČlen
Přidáno před 8 let
Podlě mě jo. A pokud možno, tak jinou barvu kabelů. Např +12V červená, -12V tmavě modrá, fáze 230V černá, nulák 230V světle modrá, zem 230V klasika zeleno žlutá.
rimidavlrimidavlČlen
Přidáno před 8 let
Citace : mohu dát jištění 230V ss a 12V st do jedné krabice, pokud ji rozdělím přepážkou?

Můžeš, pokud bude zajištěna výměna pojistek malého napětí (12V DC) bez demontáže krytu rozvodnice. Rozvodnice musí mít trvale zajištěno min. krytí IP20 (požadavek pro obsluhu osobami bez elektrotechnické kvalifikace). Dále je nutné aby vodiče pro síť nízkého napětí (230V AC) byly vedeny odděleně od vodičů sítě malého napětí (12V DC) a musí být zajištěny tak, aby se zabránilo nebezpečí plynoucímu z možnosti kontaktu vodičů obou sítí.
Ještě připomínka - rozvodnice musí být určena pro montáž na hořlavé podklady, pokud bude namontována tak, jak je fotce.
Jinak doporučuji řídit se při rekonstrukci podmínkami ČSN 33 2000-7-754 ed.2.
K
kutiltimČlen
Přidáno před 8 let
Tu přepážku budu vyrábět (myslím přepážku a rozdělení celé rozvodnice - ne jen din lišty), jelikož s tím při výrobě této rozvodnice výrobce nepočítal. Respektive jsem ji nikde neviděl. Takže nevím jak s tou certifikací. Na fotce je právě vidět, že ty pojistky 12Vdc lze měnit bez sejmutí krytu rozvodnice, tudíž bezpečné pro laika. A právě rozdělením přepážkou a následné průchody do rozvodnice té v které části zajistí oddělení kabelů jednotlivých napětí od sebe. Co se týče izolace pod rozvodnici - co mi doporučíte, i vzhledem k váze?

P.S. Ještě jedna věc mě napadla. Jak je to normou ošetřené u svítidel, které mají 230V zásuvku a 12V rozvod pro žárovky? V případě sejmutí krytu svítidla (při výměně žárovky) je laik v těsné blízkosti síťovému napětí. Navíc se tu ty dva kabely kolikrát i dotýkají (ve vstupu do svítidla)
Čtyři v tanku a pes (máma, táta, dvě holčičky a Tlapinka)
Upravil kutiltim dne 12.10.2016 12:41, před 8 let
VasuVasuČlen
Přidáno před 8 let
Je to řešeno krytím IP , aby se toho člověk nedotknul, musí tam být krytí alespoň IP 2 a výše a to bývá vždy dodrženo ! Jestli použiješ nástroje, je to na tvé riziko. Viz tabulka :

IP 0x - Nechráněno
IP 1x - Zařízení je chráněno před vniknutím pevných cizích těles o průměru 50mm a větších a před dotykem hřbetem ruky.
IP 2x - Zařízení je chráněno před vniknutím pevných cizích těles o průměru 12,5mm a větších a před dotykem prstem.
IP 3x - Zařízení je chráněno před vniknutím pevných cizích těles o průměru 2,5mm a větších a před dotykem nástrojem.
IP 4x - Zařízení je chráněno před vniknutím pevných cizích těles o průměru 1mm a větších a před dotykem drátem.
IP 5x - Zařízení je chráněno před prachem a před dotykem drátem.
IP 6x - Zařízení je prachotěsné a je chráněno před dotykem drátem
K
kutiltimČlen
Přidáno před 8 let
Jak to říci abych nebyl špatně pochopen. Viděl jsem spousty šatních skříní v karavanech různých majitelů, kteří se považovali za odborníky (jelikož viděli Rady ptáka Loskutáka). Kde různé křížení, souběh kabelů 230Vss a 12Vst bylo na denním pořádku. Různé měniče, nabíječky, zdroje a antenní zesilovače a jiné vychytávky se všelijak prolínaly. Prostě takové homo domo. A přesto to nějak funguje. Je jasné, že normy jsou normy a praxe bývá trošku jiná.
Proto se zeptám možná pro někoho naprosto diletantsky (pokud Vás to uráží, tak neodpovídejte), jaká je reálná hrozba požáru, úrazu el proudem, případně něco jiného, když v instalační lište či trubce bude vedle sebe souběžně veden kabel 230Vss a 12Vst? Podotýkám, že vedení obou napětí bude řádně odjištěno a na dimenzováno na velikost proudu. Je karavan zařazen do nějaké kategorie prostředí?
Podotýkám, že v domácnostech je naprosto běžné, že v různých kobercových lištách, přechodech mezi místnostmi, případně i jinde za nábytkovými stěnami dochází k souběhu těchto napětí. Tím neříkám, že je to správně. Jen si myslím, že elektroinstalace v karavanu je spíše o kvalitě, dimenzovaní, jištění, prostě o selském rozumu co kde chi připojit , než o tom, jestli to je anebo není podle normy. Uvědomme si, že jsme limitováni kudy vést instalaci.
Čtyři v tanku a pes (máma, táta, dvě holčičky a Tlapinka)
VasuVasuČlen
Přidáno před 7 let
Za mou 45 letou praxi v elektrotechnice jsem poruchu, či problém v promíchaných kabelech a špatně uložených nikdy nezažil ! Kabely, hlavně CYKY, HTS, mají dostatečnou izolaci, že se neproklepou na živé části ! Chyba byla vždy ve spoji v krabicích, jističích, zásuvkách, nedostatečné utažené, špatně vložen vodič. Máme poučku, každý spoj, poruchy zdroj ! Oddělení kabelů 230V a 12V je hlavně, aby laik je nezaměnil, aby nevznikl úraz elektrickým proudem a také ohledně rušení. I ten proudový chránič není bůh ví co! On vypne, když přes vás projde 30mA, a to jen v tom případě, když to odpor vašeho těla dovolí ! To funguje ve vlhkém prostředí. Když stojím na koberci v autě a dotknu se fáze, dostanete pecku a nic to nevypne. Jistič vypne jen při zkratu, nebo přetížení a ten proud většinou musí být alespoň 5x větší než je jmenovitý proud jističe !Takže na elektriku pozor. Norma to sice neřeší, jenomže není u nás závazná, a není u nás zákon, či vyhláška, kde fyzická osoba musí mít zařízení zkontrolováno revizním technikem ! Jen u první kolaudace, dále tě nikdo nedonutí.
Vy můžete zobrazit všechny příspěvky v tomto fóru.
Vy nemůžete začít nový diskusní příspěvek v tomto fóru.
Vy nemůžete odpovědět v této diskusi.
Vy nemůžete začít v anketu v tomto fóru.
Vy nemůžete na tomto fóru nahrát přílohy.
Vy můžete stáhnout přílohy v tomto fóru.
Uživatelé, kteří se účastnili diskuse: Marvin, Sarka, Vita, pr, Lukas, kutiltim, Vasu, dracekvo, rimidavl

Copyright © 2023

Powered by PHPFusion. Copyright © 2024 PHP Fusion Inc.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Theme by PHP Fusion Inc
43,677,127 unikátních návštěv | Vygenerované za: 0.18743 sekund | Průměrně za: 0.18743 (0) sekund | Dotazy: 120 | Použitá paměť: 2.15MB/2MB