Warning: str_repeat(): Second argument has to be greater than or equal to 0 in /srv/www/caravan24.cz/www/maincore.php on line 169 Propan/Butan/Směsi: TECHNIKA - Caravan24.cz
Výkup karavanu! Vykoupíme Váš obytný vůz, nebo karavan za hotové,volejte 606118358 www.vykupkaravanu.cz
Partneři webu:
hykro.cz odak.cz
https://www.cwn.cz/
Prohledávání webu:

Propan/Butan/Směsi

Poslední aktualizace před 15 let
J
Jarda a IvetaČlen
Přidáno před 16 let
Protože jsme včera narazili na zajímavou debatu s přáteli o problematice plynů, výhřevnosti jednotlivých plynů, plnění lahví.....myslím, že zajímavě je vše popsáno tady:

http://www.karavan.cz/technika/plynov...rmaci.html

Jinak je jistě možné najít na internetu další množství odkazů, tabulek, oficiálních věcí. Tady je ale většina popsána srozumitelně a podle mého názoru velmi dobře. Také se tím třeba zbourá řada některých mýtů.
Iveta+Jarda
Upravil Fun dne 07.05.2008 06:53, před 16 let
FunFunHlavní administrátor
Přidáno před 16 let
O výhřevnosti tam není nic, jinak jsem rád, že p.Bartůněk čte pečlivě naše fórum a cituje ho ve svém článku. (aniž uvedl zdroj!)
Ale zajímalo by mě, který plyn (nebo směs) je vlastně výhřevnější. Propan, nebo propan/butan?
Fun
Smile
emjirkaemjirkaČlen
Přidáno před 16 let
Včera jsem si doplnil vzdělání a výhřevnější je butan;M
Tabulka 3
Energetický obsah, hustota a teoretická teplota plamene propanu,
i-butanu, n-butanu a methanu

www.caravan24.cz/images/vyhrevnost.jpg
Upravil Fun dne 07.05.2008 09:46, před 16 let
J
Jarda a IvetaČlen
Přidáno před 16 let
emjirka to napsal správně. Jinak by nemělo smysl přídávat do propanu butan - tedy většina lahví má propan-butan. Jirko ;t;t;t
My osobně bereme ale jen čistý propan - má sice menší výhřevnost, odpaří se ale vždy a " všechen ", máme jej o cca kg více v lahvi, a nešpiní trysky. Tak pokud neberu pohled peněz ( což je ale vždy nutné hledisko ), je to cca stejné. V zimě ale asi jediné dobré řešení je právě propan.
Výše uvedené platí po lahve, u nádrží je to trochu jiné.
Nechtěl jsem se ale pouštět do další debaty, proto ten odkaz na článek.
Iveta+Jarda
FunFunHlavní administrátor
Přidáno před 16 let
Vyrobil jsem tabulku. Viz výše. Můj subjektivní dojem byl právě takový, že při spalování propanu je mi přece jen menší teplo.
Fun
Smile
emjirkaemjirkaČlen
Přidáno před 16 let
Fune dík za úpravu, taky jsem žil v dojmu, že propan je výhřevnější, holt je stále co se učit.;s
FunFunHlavní administrátor
Přidáno před 16 let
Přišla mi reakce emailem:;o

ahoj,
nechce se mi kvůli tomu registrovat, ale vzhledem k tomu, že bereme plyn na kg a ne na m3 nebo litry - platí spíš řádek 3 tabulky, kde 1kg propanu je o málo výhřevnější než 1kg butanu, potažmo propan-butanu
zdraví rd
J
Jarda a IvetaČlen
Přidáno před 16 let
Vidíš, já myslel, že měrnou jednotkou plynů je m3 - aspoň nás to tak učili ve škole - a k tomu se vztahují další podmínky. :D:@ Tedy myslím, že se to musí vztahovat vždy na tuto měrnou jednotku. Pak tedy platí, že na m3 je výhřevnější butan.

A prodává se na kg jen proto, že nikdo nevymyslel nic lepšího, jak to udělat v tomto případě. A je pravda, že pokud bude měrnou jednotkou kg, pak platí výše napsané. Tedy, že je to díky jiné měrné hmotnosti ( což jsem napsal také výše trochu jinak ) opačně .

Původně jsem na to napsal dlouhé pojednání o plynech a zákonech s tím spojených - pak to ale smazal. Nemá smysl to komplikovat. A je to jen věc pohledu.
Iveta+Jarda
Upravil Jarda a Iveta dne 12.05.2008 05:31, před 16 let
VitaVitaČlen
Přidáno před 16 let
a stejně by mne zajímala výhřevnost na litry kapalného plynu. Do lahve mohu naplnit nějakých 20l kapalného plynu a kolik je to m3 nebo kg je mi šumafuk. A zajímá mne, čím budu déle topit a za kolik.
vladazvladazČlen
Přidáno před 15 let

Citovat

Vita napsal:
a stejně by mne zajímala výhřevnost na litry kapalného plynu...


počítej cca 0.5kg/ltr u PB a 0,55kg/ltr u propanu,
což dává 26MJ/ltr u PB a 28,5MJ/ltr u propanu

Pokud používáš plyn v lahvích, pak Tě zajímá stejně výhřevnost na kg, protože to je prodejní jednotka (10kg, 11kg lahve např.), pokud tankuješ LPG, pak asi výhřevnost na ltr.

V praxi to vychází tak, že s 10kg PB v lahvi, pořízených za cca 330Kč toho vyhřeješ stejně jako s 20ltr LPG, pořízených za cca 300Kč (dnešní ceny), a stejně jako s 10kg propanu pořízenými za 380Kč (počítána 11kg německá lahev za 420Kč) - hrubě řečeno
Vy můžete zobrazit všechny příspěvky v tomto fóru.
Vy nemůžete začít nový diskusní příspěvek v tomto fóru.
Vy nemůžete odpovědět v této diskusi.
Vy nemůžete začít v anketu v tomto fóru.
Vy nemůžete na tomto fóru nahrát přílohy.
Vy můžete stáhnout přílohy v tomto fóru.
Uživatelé, kteří se účastnili diskuse: Jarda a Iveta, Fun, emjirka, Vita, vladaz

Copyright © 2023

Powered by PHPFusion. Copyright © 2024 PHP Fusion Inc.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Theme by PHP Fusion Inc
43,027,466 unikátních návštěv | Vygenerované za: 0.25856 sekund | Průměrně za: 0.25856 (0) sekund | Dotazy: 85 | Použitá paměť: 1.87MB/4MB