Warning: str_repeat(): Second argument has to be greater than or equal to 0 in /srv/www/caravan24.cz/www/maincore.php on line 169 JAKÉ POJISTKY????: TECHNIKA - Caravan24.cz
Výkup karavanu! Vykoupíme Váš obytný vůz, nebo karavan za hotové,volejte 606118358 www.vykupkaravanu.cz
Partneři webu:
hykro.cz odak.cz
https://www.cwn.cz/
Prohledávání webu:

JAKÉ POJISTKY????

Poslední aktualizace před 3 roky
C
ciztondaNováček
Přidáno před 13 let
Zdravím pánové,jak vypočtu pojistky k jednotlivým žroutům elektra na 12V???Mám tam bufika,světla...zapalovačové zásuvky atd,jen nevím jak to spočtu.Díky za info..(vzorec).Tonda
mr_antikmr_antikČlen
Přidáno před 13 let

Citovat

ciztonda napsal:
Zdravím pánové,jak vypočtu pojistky k jednotlivým žroutům elektra na 12V???Mám tam bufika,světla...zapalovačové zásuvky atd,jen nevím jak to spočtu.Díky za info..(vzorec).Tonda


Mrkni na to topení, k bufíku by pojistka měla být už standardně z výroby, takže se dá napojit přímo na baterku.
C
ciztondaNováček
Přidáno před 13 let

Citovat

mr_antik napsal:

Citovat

ciztonda napsal:
Zdravím pánové,jak vypočtu pojistky k jednotlivým žroutům elektra na 12V???Mám tam bufika,světla...zapalovačové zásuvky atd,jen nevím jak to spočtu.Díky za info..(vzorec).Tonda


Mrkni na to topení, k bufíku by pojistka měla být už standardně z výroby, takže se dá napojit přímo na baterku.


Joo,tam je pojistka...máš pravdu,ale co ten zbytek...
G
Nováček
Přidáno před 13 let
proud v ampérech rovná se watty lomeno napětí !)
VasuVasuČlen
Přidáno před 13 let
Tak jednoduché to není. Můžeš znát ohmův zákon dokonale a karavan ti vyhoří.
Pro stanovení velikosti pojistky jsou dva aspekty.
1/ Do obvodu kde dávám pojistku, se vypočte, nebo změří jaký tam může vzniknout zkratový proud, který bezpečně propálí předřazenou pojistku. Tento proud musí být minimálně o 25% vyšší, než vypínací proud pojistky.
2/ Určení pojistky, tady je pravidlo u automobilových pojistek, že vypínací proud je dvonásobný jmenovitému proudu pojistky. Toto je nutné dodržet, jestli nechci vyhořet.
A teď srozumitelně. Mám 12 V a dráty průřez 2,5 , motor 150 W = 12,5 A Měřením jsem zjistil, že zkratový proud v obvodu je 50 A
Měl bych tam dát pojistku 15 A , vypínací proud pojistky je 30 A - podmínka je splněna. Kdybych tam dal pojistku 25 A, vypínací proud je 50 A, pojistka se nepřepálí a karavan shoří.
C
ciztondaNováček
Přidáno před 13 let
Děkuju moc !!!!!!
petr a jarkapetr a jarkaČlen
Přidáno před 13 let
Já jsem začal někde místo pojistek používat jističe...v případě zkratu je rychlej a dá se znovu nahodit,tudíž odpadá hledání pojistek....zaroven se s nimi i pěkně odpojuje jako s vypínačem.
petr + jarka + vnučka Eliška + vnouček Kryštůfek
TomTPTomTPČlen
Přidáno před 13 let

Citovat

petr a jarka napsal:
Já jsem začal někde místo pojistek používat jističe...v případě zkratu je rychlej a dá se znovu nahodit,tudíž odpadá hledání pojistek....zaroven se s nimi i pěkně odpojuje jako s vypínačem.


Jo na tohle jsem koukal a moc se mi to líbilo (jestli to jsou tvarově klasické nožovky s jističem). Ale neuložil odkaz s tím, že to je běžná věc. No NENÍ ! Nikde to už nemůžu najít...nemáš prosím tě nějaký link ?
Tom & Pavla
Škoda Octavia II 1.9 TDI + Elddis Crown Crest
T
tomasmladekNováček
Přidáno před 3 roky
Zdravím pánové,
mám prosbu. V karavanu mi odešlo trafo a proto jsem se rozhodl ho definitivně odpojit a místo něj krmit 12V rozvod z trakční baterie, kterou dodatečně namontuji. Zamýšlený postup je následující (viz. příloha):

Z vývodu jističe 13A odmontuji trafo a na jeho místě zřídím 230V zásuvku. Do té připojím nabíječku, která povede přímo k trakční baterii. Z baterie povedu 10mm2 kabel k hlavní pojistce (zvažuji jistič místo pojistky). Za hlavní pojistkou bude pokračovat 10mm2 kabel k pojistkové skříni. Z té bude napojen původní 12V okruh, tedy 2x světlo, 2x čerpadlo + nově připojím USB panel, abych mohl dobíjet mobil, když budeme někde na divoko. Vše jištěno dle výpočtu: celkový odběr spotřebičů na dané větvi * 1,3= výsledná pojistka (resp. nejbližší vyšší možná pojistka).

Potud mám celkem jasno. Nicméně nerad bych vyhořel, proto otázka zní:

1) Je výpočet hodnoty pojistky správný nebo je třeba počítat zkratový proud? Pokud ano, jak ho vypočítám?
2) Jak naložit s tou hlavní pojistkou, která bude jistit de facto jen vedení mezi akumulátorem a pojistkovou skříní. Sečtu celkový odběr všech zařízení za pojistkovou skříní a dle něj + nějaká rezerva předřadím velikost hlavní pojistky?

Co jsem tak koukal, často bývá hlavní pojistka 50A, jenže na ní neexistuje (nebo jsem nenašel) pořádné pojistkové pouzdro - všechny v prodeji mají obvykle 2,5mm přívodní kabel, což je dle mého málo. Proto zvažuji elektronický jistič - ty se dají sehnat 40A či 60A v ceně kolem 300,-

Díky všem za radu! Joo a klidně si kopněte, pokud je to celé blbý nápad :-)

Zdraví,
Dědek.
tomasmladek Připojili následující obrazek:
img_20210428_184715.jpg
Zdenek a AlenaZdenek a AlenaČlen
Přidáno před 3 roky
Když jsem potřeboval 50A poj. dal jsem dvě 25 paralelně myslím, že by to zafungovalo OK.
Upravil Zdenek a Alena dne 28.04.2021 19:08, před 3 roky
B
BeryČlen
Přidáno před 3 roky

Zdenek a Alena napsal:

@Zdenek a Alena - Když jsem potřeboval 50A poj. dal jsem dvě 25 paralelně myslím, že by to zafungovalo OK.


Připojuji se taky k příznivcům tohohle řešení.
Podle mě asi cokoli nad 20A trvale nejde nožovkama jistit, dřív nebo pozdějc se pojistka nebo patice vyhřeje a rozteče skoro bez ohledu na to, jestli je pojistka 25ka nebo 40ka :-(
Takže kde předpokládám delší dobu vyšší proud, dávám víc slabších pojistek paralelně. A žádný kupovaný pofiderní pouzdra, ale vždycky jsem to odřezával z vyvrakovaných pojistkovek z favorita nebo felicie :-) Sice žádná svorka pro připojení kablíků, ale 10mm2 se k tomu dá taky přiletovat.
allfaallfaČlen
Přidáno před 3 roky
existují pojistky Maxi, jsou i na 50A a dají se na ně sehnat solidní pouzdra na velké průřezy. Hledej na autohifi.
Třeba tohle https://www.autohifi-jean.cz/pojistko...-6228.html
Existijí i jističe https://www.hadex.cz/l209b-proudovy-j...m-pouzdre/
Upravil allfa dne 29.04.2021 07:24, před 3 roky
sipadansipadanČlen
Přidáno před 3 roky

Bery napsal:

@Bery -

Zdenek a Alena napsal:

@Zdenek a Alena - Když jsem potřeboval 50A poj. dal jsem dvě 25 paralelně myslím, že by to zafungovalo OK.


Připojuji se taky k příznivcům tohohle řešení.
Podle mě asi cokoli nad 20A trvale nejde nožovkama jistit, dřív nebo pozdějc se pojistka nebo patice vyhřeje a rozteče skoro bez ohledu na to, jestli je pojistka 25ka nebo 40ka :-(
Takže kde předpokládám delší dobu vyšší proud, dávám víc slabších pojistek paralelně. A žádný kupovaný pofiderní pouzdra, ale vždycky jsem to odřezával z vyvrakovaných pojistkovek z favorita nebo felicie :-) Sice žádná svorka pro připojení kablíků, ale 10mm2 se k tomu dá taky přiletovat.


Bery,

proč to dělat jednoduše, když to jde složitě, ale mám z akce zážitek na celé odpoledne GrinGrinGrin.
Chápu, že párkrát ťuknout do klávesnice z pohodlí domava je nudné, to se s výetem na vrakoviště nedá srovnávat.

Taková normální midi pojistka od 30 A do 150 A stojí 33,- Kč s DPH a pouzdro asi 300,-.
Nožová, určená pro vetší proudy od 25 A do 100 A, tzv. nožová maxi je za 27,- Kč plus pouzdro za 100,- a určitě se nevyhřeje ....

https://www.elancar.cz/elektroinstala.../pojistky/
T
tomasmladekNováček
Přidáno před 3 roky
Diky za tip na eshop - vypada to, ze tam si bez problemu vyberu. Nicmene, jak zvolit spravnou velikost teto hlavni pojistky. Je muj predpoklad s vypoctem celkoveho odberu - viz.vyse spravny?
B
BeryČlen
Přidáno před 3 roky

sipadan napsal:

@sipadan -

Bery napsal:

@Bery -

Zdenek a Alena napsal:

@Zdenek a Alena - Když jsem potřeboval 50A poj. dal jsem dvě 25 paralelně myslím, že by to zafungovalo OK.


Připojuji se taky k příznivcům tohohle řešení.
Podle mě asi cokoli nad 20A trvale nejde nožovkama jistit, dřív nebo pozdějc se pojistka nebo patice vyhřeje a rozteče skoro bez ohledu na to, jestli je pojistka 25ka nebo 40ka :-(
Takže kde předpokládám delší dobu vyšší proud, dávám víc slabších pojistek paralelně. A žádný kupovaný pofiderní pouzdra, ale vždycky jsem to odřezával z vyvrakovaných pojistkovek z favorita nebo felicie :-) Sice žádná svorka pro připojení kablíků, ale 10mm2 se k tomu dá taky přiletovat.


Bery,

proč to dělat jednoduše, když to jde složitě, ale mám z akce zážitek na celé odpoledne GrinGrinGrin.
Chápu, že párkrát ťuknout do klávesnice z pohodlí domava je nudné, to se s výetem na vrakoviště nedá srovnávat.

Taková normální midi pojistka od 30 A do 150 A stojí 33,- Kč s DPH a pouzdro asi 300,-.
Nožová, určená pro vetší proudy od 25 A do 100 A, tzv. nožová maxi je za 27,- Kč plus pouzdro za 100,- a určitě se nevyhřeje ....

https://www.elancar.cz/elektroinstala.../pojistky/


O těchhle možnostech samozřejmě vím.
Běžných náhradních autopojistek bych ve svým autě i přívěsu našel desítky skoro v každý přihrádce, takže už kvůli kompatibilitě u nich chci zůstat, přecijen občas dojde na potřebu výměny a pak opravdu nechci na cestě hledat kdesi tu jednu konkrétní náhradní jinýho formátu, než mám všude jinde.
Výlet na vrakoviště jsem nezmiňoval, tam bych kvůli tomu samozřejmě nejel, zrovna Elan mám kousek od domu.
Naopak pojistkovky byly mezi dílama, co jsem si nechal při likvidaci přechozích aut pro budoucí využití :-)
Dalším hlediskem je, že když něco kutím, tak obvykle v době, kdy není možnost cokoli koupit, takže mi nezbývá, než vymyslet řešení "ze šuplíku", musí to přece být hotový teď hned :-) A tak to mám se vším, když mě něco večer napadne, tak to do rána prostě bude fungovat :-) Na druhou stranu, pro takový případy mám i (zatím) průběžně doplňovanou bednu všemožnýho elektronickýho harampádí z Aliexpresu, abych na něco v případě potřeby nemusel čekat týdny.

A v neposlední řadě jsem škudlil a jsem za to rád :-) Každá ušetřená kačka dobrá a třeba se příště hodí na něco potřebnějšího.
Přece nemůžeme bejt všichni stejní :-)
Vy můžete zobrazit všechny příspěvky v tomto fóru.
Vy nemůžete začít nový diskusní příspěvek v tomto fóru.
Vy nemůžete odpovědět v této diskusi.
Vy nemůžete začít v anketu v tomto fóru.
Vy nemůžete na tomto fóru nahrát přílohy.
Vy můžete stáhnout přílohy v tomto fóru.
Uživatelé, kteří se účastnili diskuse: ciztonda, mr_antik, Vasu, petr a jarka, TomTP, tomasmladek, Zdenek a Alena, Bery, allfa, sipadan

Copyright © 2023

Powered by PHPFusion. Copyright © 2024 PHP Fusion Inc.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Theme by PHP Fusion Inc
43,681,763 unikátních návštěv | Vygenerované za: 0.35927 sekund | Průměrně za: 0.35927 (0) sekund | Dotazy: 133 | Použitá paměť: 2.26MB/2MB