Warning: str_repeat(): Second argument has to be greater than or equal to 0 in /srv/www/caravan24.cz/www/maincore.php on line 169 Lednice přestala chladit: TECHNIKA - Caravan24.cz
Výkup karavanu! Vykoupíme Váš obytný vůz, nebo karavan za hotové,volejte 606118358 www.vykupkaravanu.cz
Partneři webu:
hykro.cz odak.cz
https://www.cwn.cz/
Prohledávání webu:

Lednice přestala chladit

Poslední aktualizace před 14 let
J
jackyn024Nováček
Přidáno před 14 let
Zdravím,
právě jsem se vrátil s přívěsem z dovolený a přestala nám po čtyřech dnech chladit lednice. Je to elektrolux na plyn a 220V. Měl jsem ji zaplou na plyn a přestala mrazit a plamínek hoří. Tak jsem ji zapojil po návratu z dovolený na 220V a výsledek stejný-Nechladí.
Chtěl bych prosím poradit, třeba na co se mám podívat, udělat, vyčistit...apod.
Předem děkuji za Váš čas i radu.
DoskocilDoskocilČlen
Přidáno před 14 let
Ahoj. Výparník (to je to chladicí těleso v chladničce) je zcela teplý tak, že má teplotu okolí ?
Jestliže se alespoň trochu potí, může se jednat o přehřátí absorbční aparatury, která je schopna udělat max. rozdíl teplot 36°C mezi kondenzační teplotou a teplotou vypařovací. Jestliže výparník nejeví vůbec žádné známky změny teploty oproti okolní teplotě, je možné, že se jedná o poruchu aparatury, a ta může být ta, že se přiucpal tzv. termosifon. Je možné se jej pokusit vymýt (od usazenin) vymontováním chladničky, převrátit ji na "hlavu", počkat cca 1 minutu, převrátit ji zase zpět, po minutě opět na hlavu. přitom trubičky poklepávat jemně topůrkem od kladívka a toto opakovat alespoň 30x (fakt, nedělám si srandu). Pak vyzkoušet. Upozornění: Pokaždé se nepodaří termosifon vymýt (odblokovat). Doskočil, chlaďař ve výslužbě:r
Jinak výměna aparatury
J
jackyn024Nováček
Přidáno před 14 let
Výparník nejeví vůbec žádné známky změny teploty oproti okolní teplotě, takže zkusím udělat Váš postup a dám určitě sem vědět! Děkuji
J
jackyn024Nováček
Přidáno před 14 let
Je to neuvěřitelné, ale váš postup pane Doskočil funguje :g
Snad to vydrží a nemusím ji obracet každý měsíc :)
Ještě jednou Vám moc děkuji!
DoskocilDoskocilČlen
Přidáno před 14 let

Citovat

jackyn024 napsal:
Je to neuvěřitelné, ale váš postup pane Doskočil funguje :g
Snad to vydrží a nemusím ji obracet každý měsíc :)
Ještě jednou Vám moc děkuji!


Zdravím. Jsem rád, že se Vám to podařilo, jak jsem uvedl, výsledek není vždy zaručen, zvláště, když to někdo zkouší 14 dní, jestli se to neopraví samo (tak jako nikdy nic se neopraví samo), naopak se nečistoty v termosifonu pořádně zapečou. Teď budete zkoušet, kdy se nečistoty v termosifonu zase sejdou v dostatečném množství, ale může to trvat i roky. :r
Upravil Doskocil dne 26.07.2010 20:32, před 14 let
McJOHNMcJOHNČlen
Přidáno před 14 let
Zdravím,
taky se trošku optám. Před dovolenou jsem zjistil, že lednice chladí jen na plyn. Na 230V nebo na 12V nic.
Dal jsem ji do opravy. Vyměnili mi topné tělísko (230V)
Vrátili mi lednici s tím,že aparát je zanesený (asi něco obdobného jako jsem tu četl)
Dovolenou jsme přestáli, ale jen s tím,že jsem jel celou dobu na plyn.
O víkendu (po návratu domů) jsem ji znovu otestoval na el.proud.
Výsledek? Tělísko topí, celá lednice se hřeje včetně vnitřku.
Jaká je rada? Vyjma toho, že to povedu zpět do servisu?
Laicky si myslím,že chyba je někde kolem vytápění chladícího systému....ale mohu se mýlit
Michal, Romana
DoskocilDoskocilČlen
Přidáno před 14 let

Citovat

McJOHN napsal:
Zdravím,
taky se trošku optám. Před dovolenou jsem zjistil, že lednice chladí jen na plyn. Na 230V nebo na 12V nic.
Dal jsem ji do opravy. Vyměnili mi topné tělísko (230V)
Vrátili mi lednici s tím,že aparát je zanesený (asi něco obdobného jako jsem tu četl)
Dovolenou jsme přestáli, ale jen s tím,že jsem jel celou dobu na plyn.
O víkendu (po návratu domů) jsem ji znovu otestoval na el.proud.
Výsledek? Tělísko topí, celá lednice se hřeje včetně vnitřku.
Jaká je rada? Vyjma toho, že to povedu zpět do servisu?
Laicky si myslím,že chyba je někde kolem vytápění chladícího systému....ale mohu se mýlit


Zdravím. Příznaky, které uvádíš, by mohly ukazovat na přehřátou aparaturu, ale ne z důvodu nedostatečného odvodu tepla "poháněcího", tepla absorbce čpavku v absorberu, ale přehřátí větším topným výkonem, než aparatura snese. Jednoznačně pro tuto poruchu hovoří, že na vytápění plynem chladí normálně.
Je nepochybné, že při výměně topného tělíska - až na vzácné výjimky - tam bylo namontováno takové, které tam patří.
Úskalí je ale jinde. při regulaci intenzity chlazení se topné tělísko termostatem nevypíná, jen se přepíná na nižší výkon tak, aby varník (vypuzovač) při rozpojení termostatu úplně nevychládl. Jeden způsob snížení výkonu je zařazením diody do okruhu tělíska, která sníží výkon na polovinu (odřeže polovinu vln střídavého proudu). Když termostat zapne, tak vyzkratuje diodu a tělísko jede naplno. Tady není co zkazit.
Druhý způsob je ten, že tělísko je navinuto tak, že někde uprostřed, nebo ve dvou třetinách (vývoj ve fabrice na to má dost času) je ještě jeden vývod. když má hřát tělisko nižším výkonem, tak je zapojeno celé, tj. větší odpor, a napětí 230 V protlačuje tělískem nižší proud, který odpovídá tomu nižšímu výkonu. Sepne-li termostat pro zvýšený výkon, tak zkratuje tu menší část tělíska, tím se zmenší odpor a tělískem teče větší proud a tím i více hřeje.
Tady ale stačí prohodit drátky (samozřejmě omylem mechanika) tak. že termostat bude zkratovat tu větší část vinutí tělíska a tou menší částí pak teče daleko větší proud, než je potřeba, a tělísko aparaturu přehřívá. Navíc tato část vinutí není konstruováno na tento větší proud a dlouho nevydrží. Vývody lze zjistit proměřením ohmmetrem, a sice největší odpor - začátek a konec tělíska, zde jsou přívody (1 -3).Větší odpor (1 - 2) - hlavní vinutí a mezi zbytek (nižší odpor 2 - 3) se zapojí termostat Může se ještě zkusit , jestli po vypnutí napájení, jak aparatura bude chládnout, jestli by výparník trošičku
nezastudil, pak je to určitě přehřátí. (je potřeba u toho sedět, aby se to nepropáslo)
Pro kontrolu teploty na různých částech aparatury:
Na vývodu varníku 80°C, Začátek kondenzátoru (nejvyšší žebrované těleso vzadu na aparatuře) 40-50 °C, konec kondenzátoru o 10°C teplejší, než okolí.
Absorber - plochý trubkový had jako serpentýny - dole 40 - 45 °C, nahoře o 10 °C teplejší než okolí, Sběrač čpavkové vody (ta bakula) o 10 - 15 °C teplejší, jak okolí. Výparník -10 až -15 °C.
To je tak všechno, co mohu napsat, i když jsem si chladničku a aparaturu sám neprohlédl a neosahal.:r
Upravil Doskocil dne 27.07.2010 22:41, před 14 let
McJOHNMcJOHNČlen
Přidáno před 14 let
Děkuju za výklad. Je fajn se dozvědět zase něco nového.
Mám lednici RM 4230.
viz. manuál: http://mhonc-foto..._navod.pdf

-U tělíska na 12V není co regulovat, to se asi shodneme
-U tělíska na 230V jsou sice tři dráty, ale podle mého tam nejsou dvě vinutí... i podle schématu zapojení je tam znázorněno jen fáze, nulák a ztemnění, nahoře na lednici je regulace (0-7) která by měla regulovat teplotu.
Jiná věc je ta, jestli se aparatura přehřívá či nikoliv. Předpokládám,že v tom servisu dali topení tělísko určené pro daný model. Mimochodem to staré mám doma,ale nebyl čas ho proměřit, což ještě někdy večer můžu zkusit.
Bude-li nějaký další nápad, budu jen rád.
Michal, Romana
Upravil McJOHN dne 28.07.2010 11:08, před 14 let
R
RudyČlen
Přidáno před 14 let
Michale nevím,
ale pokud Ti tu lednici opravovali v servisu, měli by na svou práci poskytnout záruku. Takže moje rada je, navštívit znovu servis a a reklamovat. Domnívám se, že pokud lednice, která nechladila, po opravě hřeje místo chladí, je reklamace relevantní. :x
Upravil Rudy dne 28.07.2010 10:57, před 14 let
DoskocilDoskocilČlen
Přidáno před 14 let

Citovat

McJOHN napsal:
Děkuju za výklad. Je fajn se dozvědět zase něco nového.
Mám lednici RM 4230.
viz. manuál: http://mhonc-foto..._navod.pdf

-U tělíska na 12V není co regulovat, to se asi shodneme
-U tělíska na 230V jsou sice tři dráty, ale podle mého tam nejsou dvě vinutí... i podle schématu zapojení je tam znázorněno jen fáze, nulák a ztemnění, nahoře na lednici je regulace (0-7) která by měla regulovat teplotu.
Jiná věc je ta, jestli se aparatura přehřívá či nikoliv. Předpokládám,že v tom servisu dali topení tělísko určené pro daný model. Mimochodem to staré mám doma,ale nebyl čas ho proměřit, což ještě někdy večer můžu zkusit.
Bude-li nějaký další nápad, budu jen rád.



Zdravím. Samozřejmě by se na to měli podívat v tom servisu. Pokud to není chladírenský servis, ale i mistr tesař se někdy utne, tak ostatní, kteří se zabývají chlazením (autoklimatizace nevyjímaje) nemají ty nejniternější dílčí základní znalosti, které jsou nutné pro globální přehled v oboru.
Ještě jednou vysvětlím zapojení s tělískem s dvěmi sekcemi: Vývody jsou označeny 1, 2, 3, sekce vinutí pomlčkami - nechce se mi malovat obrázek, stejně bych jej k příspěvku neumístil, takže to musí stačit takto.

(1)-----(2)---(3)

Počet pomlček znázorňuje navinutý odporový drát.
Je řeč o tělísku na 230 V, ne na 12 V, tam tělísko hřeje ani málo, a ani moc.

Na 1 a 3 je přívod 230 V, je jedno, jestli fáze na 1, nebo na 3, důležité ale je, kde je zapojen termostat - to je ta regulace (1 až 7), a ten je buď sepnutý (max ohřev), nebo rozepnutý (vychlazeno).
Správně májí být vývody termostatu ( to je to kolečko 1 - 7) zapojený na 2,3, zase jedno, který drát, tzn., že na svorku 3 přijdou zapojit dva dráty, od přívodu a od termostatu. Termostat má ještě ochranný vodič, žlutozelený, ten s funkcí chlazení nesouvisí, je to ochrana proti usmrcení el. proudem, když se to v něm "prošlahne" na kostru.
Toto propojení ale může být jinde, než přímo na tělísku, pak ale k tělísku jdou tři dráty, a ne čtyři (vodiče).
Jestliže se ale někdo splete a zapojí vývody od termostatu na 1-2, tak se pak aparatura přehřívá.
Měření ohmetrem: 1-2 větší odpor - 400 až 450 Ohmů,
2-3 320 Ohmů, 1-3 740 až 760 Ohmů.
Lépe polopaticky už to asi být nemůže. Ahoj.:r
Upravil Doskocil dne 29.07.2010 07:23, před 14 let
McJOHNMcJOHNČlen
Přidáno před 14 let
Skvělé, děkuji za popis, o víkendu to proměřím a budu vědět víc. Odvézt na reklamaci to můžu kdykoliv.
Pak poreferuju
Michal, Romana
McJOHNMcJOHNČlen
Přidáno před 14 let
Tak mám další informace jak se stav věci vyvíjí.
V první řadě po vymontování lednice jsem kontroloval co se dalo. Tento typ lednice má topné tělísko s pouze dvěma vývody + jeden ochranný.
To znamená, že teplota je regulována bimetalovým regulátorem. - budiž.
Místo nového topného tělísta (125W) tam však dali tělísko 80W, ale na 110V !!! To znamená, že při proudu cca 1,4A dávalo asi 300W (divím se,že to vydrželo) :o
Nu což,stalo se.
Dnes jsem lednici přivezl do servisu. Moji "reklamaci" přijali bez problémů. Chtěli mi vyjít vstříc a opravu udělat na počkání.
Jaké bylo překvapení, když tam namontovali tělísko opět 80ti watové, i když na 230V.
Lednici jsem tam po domluvě nechal a doufám, že to tří neděl bude hotova.
Zase nová zkušenost. Musím však kvitovat vstřícnost firmy, snaží se i když mě to stojí cesty navíc...
Tak asi tak....
Michal, Romana
Vy můžete zobrazit všechny příspěvky v tomto fóru.
Vy nemůžete začít nový diskusní příspěvek v tomto fóru.
Vy nemůžete odpovědět v této diskusi.
Vy nemůžete začít v anketu v tomto fóru.
Vy nemůžete na tomto fóru nahrát přílohy.
Vy můžete stáhnout přílohy v tomto fóru.
Uživatelé, kteří se účastnili diskuse: jackyn024, Doskocil, McJOHN, Rudy

Copyright © 2023

Powered by PHPFusion. Copyright © 2024 PHP Fusion Inc.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Theme by PHP Fusion Inc
44,023,683 unikátních návštěv | Vygenerované za: 0.22752 sekund | Průměrně za: 0.22752 (0) sekund | Dotazy: 102 | Použitá paměť: 2.01MB/2MB