Warning: str_repeat(): Second argument has to be greater than or equal to 0 in /srv/www/caravan24.cz/www/maincore.php on line 169 Aby chladnička chladila, i když pálí slunce: TECHNIKA - Caravan24.cz
Výkup karavanu! Vykoupíme Váš obytný vůz, nebo karavan za hotové,volejte 606118358 www.vykupkaravanu.cz
Partneři webu:
hykro.cz odak.cz
https://www.cwn.cz/
Prohledávání webu:

Aby chladnička chladila, i když pálí slunce

Poslední aktualizace před 1 rok
DoskocilDoskocilČlen
Přidáno před 14 let
V kempu vždy stavím karavan tak, aby vchod a stříška byly na severní stranu a byl chládek. Naproti tomu na chladničku pere slunce. Večer před odjezdem do Sládkovičova jsem udělal stínítko proti nechtěným slunečním paprskům. Tentokrát to zlaté ručičky nebyly, neboť jsem zdr*al povrchovou úpravu. Někteří si poklepou na hlavu a obrátí oči v sloup, pro některé to bude inspirace. Není nad to, když absorbční chladnička dobře chladí, přestože je velmi háklivá na přehřátí jakýmkoliv způsobem.
Upravil Doskocil dne 27.06.2010 13:24, před 14 let
Doskocil Připojili následující obrazek:
Obrázek nebyl nalezen Obrázek nebyl nalezen Obrázek nebyl nalezen Obrázek nebyl nalezen
B
BIKOČlen
Přidáno před 14 let
treba tam domontovať malý ventilátor trebars z počítača a chladnička šlape ako hodinky aj pri teplote okolo 40 st. C
McJOHNMcJOHNČlen
Přidáno před 14 let

Citovat

BIKO napsal:
treba tam domontovať malý ventilátor trebars z počítača a chladnička šlape ako hodinky aj pri teplote okolo 40 st. C

Zrovna aktuální :-) dnes jsem vyndal chladničku, povezu ji do servisu, protože nejde na 12V/230V (jde jen na pyn)
A když už ji mám venku, zajímalo by mě kam ten ventiláror umístnit. Až ji tam budu dávat zpět, hned bych to poladil.
Předpokládám,že ten ventilátor by měl zlepšit cirkulaci vzduchu (komínový efekt) - nepletu-li se
Michal, Romana
VasuVasuČlen
Přidáno před 14 let
Již několik let mám nucené větrání chladničky, zapínám to nad teploty 30 stupňů Celsia.
Nejprve, co k tomu potřebuješ. 2ks počitačových ventilátorů 12 V 0,14 A , termostat spínací při 75. stupňích Celsia 0,2 A a vypínač 12 V 0,5 A. Nutno demontovat venkovní horní krycí mřížku ledničky, kde vidíš žebrový ochlazovací výměník tepla.
Dva ventilátory jsem uchytil vedle sebe na hliníkový plech a zapojil motorky do serie. Uchytil tak, aby oba dva po zapojení napětí foukaly nahoru. Plech s ventilátorky jsem uchytil asi 20 cm pod výměník. Na výměník jsem uchytil teflonovou páskou termostat. A teď zapojení. Přicházím vodičem + červeným přes vypínač umístěný uvnitř bydlíku u ledničky, přes vypínač pokračuji na termostat a z termostatu na + od ventilátorů. Odvod z ventilátorů ukončím na - v krabici jištěného rozvodu 12 Voltů.
Podle měření teploměrem jsem zjistil, že je teplota žebrového ochlazovacího výměníku cca 70 - 75 stupňů Celsia při venkovní teplotě do 25 stupňů Celsia.
Při 30 stupních venkovní teploty jsem naměřil teplotu výměníku 85 stupňů Celsia. Takže, jestli mám zapnutý vypínač, tak při zvýšené teplotě se automaticky zapnou ventilátory a chladí a chladí. Ventilátory se do série na 12 Voltů bezpečně rozběhnou a výsledný proud je jen 40 mA
Když ledničku vypnu, automaticky vypne termostat, a jsou vypnuté i ventilátory. Pokusím se i vložit foto.
Vasu
Upravil Vasu dne 27.06.2010 23:28, před 14 let
Vasu Připojili následující obrazek:
img_1660.jpg img_1658.jpg img_1657.jpg
K
kikisak36Člen
Přidáno před 14 let
Měl jsem kdysi podobný problém, v horku prostě stařičká lednice nechtěla pořádně chladit. Ty ventilátory nakonec pomohly. Já je přichytil do těch otvorů tavnou pistolí - vešly tam přesně - termostat ze starého bojleru byl pod mřížkou tak, aby se dal případně regulovat šroubovákem. Nakonec lednice jela jako vyměněná.
DoskocilDoskocilČlen
Přidáno před 14 let
Zrdavím. Vážení, ventilátory tam mám, ale asi značná chyba je, že jsem si tam jako profík (chlaďař) namontoval digitální teploměr, vyvedený na rampu. To, že na výparníku je námraza ještě neznamená, že v chladničce je (ukrutná) zima. A já tam zimu chci. Proto ta úprava. Co oči nevidí, to srdce nepálí.:r
Upravil Doskocil dne 28.06.2010 12:17, před 14 let
JirkacJirkacČlen
Přidáno před 14 let
Taky jsem tam dal ventilátor.max.spokojenost.
V sobotu hurá někam k vodě.!f
J
McJOHNMcJOHNČlen
Přidáno před 14 let

Citovat


Zrovna aktuální :-) dnes jsem vyndal chladničku, povezu ji do servisu, protože nejde na 12V/230V (jde jen na pyn)
A když už ji mám venku, zajímalo by mě kam ten ventiláror umístnit. Až ji tam budu dávat zpět, hned bych to poladil.
Předpokládám,že ten ventilátor by měl zlepšit cirkulaci vzduchu (komínový efekt) - nepletu-li se


Tak krásné rady, leč momentálně řeším jestli bude vůbec kam co dávat. V servise mi řekli,že je pravděpodobně ucpaný systém, tzn. na výměnu. Cena před dovolenou fakt kouzelná :-(
Michal, Romana
DoskocilDoskocilČlen
Přidáno před 14 let

Citovat

McJOHN napsal:

Citovat

BIKO napsal:
treba tam domontovať malý ventilátor trebars z počítača a chladnička šlape ako hodinky aj pri teplote okolo 40 st. C

Zrovna aktuální :-) dnes jsem vyndal chladničku, povezu ji do servisu, protože nejde na 12V/230V (jde jen na pyn)
A když už ji mám venku, zajímalo by mě kam ten ventiláror umístnit. Až ji tam budu dávat zpět, hned bych to poladil.
Předpokládám,že ten ventilátor by měl zlepšit cirkulaci vzduchu (komínový efekt) - nepletu-li se


Každé chladicí zařízení, tzn. i absorbční chladnička v karavanu, je tepelné čerpadlo, které čerpá teplo (tepelnou energii) z chladničky pryč a proto je tam (daleko) nižší teplota, než v okolí. Každé chladicí zařízení chladí jen tolik, kolik dokážeme toho čerpaného tepla zmařit do okolí. Pomůže cokoliv, co tuto podmínku vylepší, ať už jsou to ventilátory, nebo něco jiného.
BrevlaBrevlaČlen
Přidáno před 14 let
Také jsem před odjezdem na prodloužený výkend dal ventilátor k ledničce a teď stojíme v kempu mezi stromy v chládku, ventilátor běží o stošest a v lednici je sotva studené žebrování. Tak ventilátor asi moc nepomohl. Zatím jse vyřešil tak, že jsem si pujčil malou ledničku na redbul a mám potraviny uchráněné. Co budu dělat dál s ledničkou nevím ale na léto mám problém.
.
Vlastik, Ivana, miničivavák Calvin
Auto Jeep Cherokee - grafit
Karavan Hobby 495 UL Excellent
standavanstandavanČlen
Přidáno před 14 let
Máš karavan ve vodováze ?B)
standa :x
karlosVWkarlosVWČlen
Přidáno před 14 let
ted jsme v kempu Šimuni na poloostrově PAG.Pod markýzou je 35 st a jako jedinou úpravu pro lepší chlazení jsem sundal spodní a horní venkovní mřížku ledničky. Jsme tu již týden a v mražáku masíčko je stále zmrzlé na kost a ve zbytku ledničky 10st po noci a přes den při občasném otvírání cca 12st.
Tak tedy spokojenost :)
1970 + 1977 + 2002
Fiat Ducato EuraMobil PRS695SB
nějaké ty fotky https://karlosvw.rajce.idnes.cz/
SOUNDSHOP.CZ vše pro car hifi & car multimedia
BrevlaBrevlaČlen
Přidáno před 14 let
Stando, podle vodováhy co je vepředu je bydlík v rovině. Vlasta B.
.
Vlastik, Ivana, miničivavák Calvin
Auto Jeep Cherokee - grafit
Karavan Hobby 495 UL Excellent
DoskocilDoskocilČlen
Přidáno před 14 let
Ahoj všem. Karavan je potřeba vyrovnat tak, aby především chladnička byla vyrovnaná. Měří se to nejlépe přímo na výparníku chladničky na vodorovné části (podle typu), nebo na stropu chladničky, aparatury bývají namontovány většinou správně, tzn. rovně. Sám jsem zkoušel, zda mírným náklonem pravou stranou nahoru nebo dolů se nezlepší chladicí účinek. Aparatura je u mne namontována skutečně rovně. V příčném směru je dovolen velmi mírný sklon dopředu, podporuje to rozlévání vypařujícího se chladiva (kapalného čpavku) ve výparníku. Až potom se podíváme na zabudovanou vodováhu na oji, nebo uvnitř a povolením šroubků a podložením třeba papírem vodováhu vyrovnáme a další vyrovnávání již bude podle ní a daleko snažšší.
Stínítko jsem si udělal proto, že v chladničce chci mít +2 a jakákoliv vyšší teplota se mi zas tak moc nelíbí. :r
JurajTTJurajTTČlen
Přidáno před 14 let
Ja po 5 dňoch pri vode môžem konštatovať u 6 ročnej chladničky nasledovné:
- vonkajšia teplota cca 30°C cez deň, 20°C v noci
- teplota na výparníku (čidlo priamo na výparníku) cez deň +2, v noci -4 (priestor v mrazáku som nemeral)
- pokles napätia na baterke za jeden deň 0,01 V - 1 kus ventilátor (trakčná Varta 75 Ah), t.j. spotreba minimálna, v noci bol ventilátor vypnutý (cca od 23:00 do 7:00)
- karavan na priamom slnku od rána až do cca 16:00, strana kde je umiestnená chladnička je na opačnej strane (v tieni)
- pod prístreškom 35°C... :o
Upravil JurajTT dne 06.07.2010 06:52, před 14 let
A
alexandrČlen
Přidáno před 14 let
Ešte by som k tým ventilátorom čosi dodal : axiálny ventilátor je dobrý vo veľkosti objemu ktorý je schopný odsať do voľného priestoru . Je nevhodný ako tlačný v uzavretom priestore ! Tam sa len vytvoria turbolencie a je po efekte chladenia - jednoducho nevytvorí dostatočný pretlak . Na to je dobrý radiálny vent. Takže podľa umiestnenia ventilátora uvažujte nad jeho typom -voľbou .
Ďalšou kapitolou voľby je vyhotovenie : s uhlíkmi alebo bez . Pokial ide o menšie energije je to riešiteľné bez uhlíkov - nieje potrebná kotva motoru . Má to výhodu napr. že nerušia príjem - iskrenie uhlíkov ...a pod ...
zdenek a Irena Lbczdenek a Irena LbcČlen
Přidáno před 14 let

Citovat

Doskocil napsal:
Ahoj všem. Karavan je potřeba vyrovnat tak, aby především chladnička byla vyrovnaná. Měří se to nejlépe přímo na výparníku chladničky na vodorovné části (podle typu), nebo na stropu chladničky, aparatury bývají namontovány většinou správně, tzn. rovně. Sám jsem zkoušel, zda mírným náklonem pravou stranou nahoru nebo dolů se nezlepší chladicí účinek. Aparatura je u mne namontována skutečně rovně. V příčném směru je dovolen velmi mírný sklon dopředu, podporuje to rozlévání vypařujícího se chladiva (kapalného čpavku) ve výparníku. Až potom se podíváme na zabudovanou vodováhu na oji, nebo uvnitř a povolením šroubků a podložením třeba papírem vodováhu vyrovnáme a další vyrovnávání již bude podle ní a daleko snažšší.
Stínítko jsem si udělal proto, že v chladničce chci mít +2 a jakákoliv vyšší teplota se mi zas tak moc nelíbí. :r


Na právě zkončené dovolené nám přestala fungovat lednice. S tím vyrovnáním do roviny to vidím celkem neřešitelně. Cestou na dovolenou fungovala i za jízdy na 12V a v rovině rozhodně nebyla snad ani 5 vteřin. V Chorvatsku běžela na 220V také v pohodě, zpět jízda přez alpské průsmyky běží stále, v rakouském kempu po cca 2 dnech nešla na žádný systém pohonu.
Dnes jsem ji vymontoval a otočil vzhůru "nohama". Zítra ji postavím na "nohy", tak uvidím. Snad se rozeběhne?:x
Všude dobře tak co doma, cestujeme s autobytem RAPIDO...
DoskocilDoskocilČlen
Přidáno před 14 let
Ahoj všem. Je pravda, že absorbční aparatura musí být pro správný provoz vyrovnaná. Je to proto, aby fungoval oběh čpavkové vody z varníku (vypuzovače) do absorberu a tím byl umožněn oběh čpavku, který je chladivem (chladicím mediem). Čpavek je pak vypuzován z varníku, pokračuje do srážníku, kde zkapalní, jako kapalina natéká do výparníku - je to to, co vidíme, že namrzá, a jako plyn se vstřebává do chudé čpavkové vody v absorberu.
Při převozu je také pravda, že chladicí aparatura není vodorovně ani vteřinu, ale neustálé "hrkání" při jízdě umožní, že mezi varníkem (jinak vypuzovačem) a absorberem je oběh čpavkové vody naprosto funkční.
Stává se (1 % případů), kdy se aparatururu podaří ve výrobním závodě namontovat trošičku nakřivo,(předešlý den dělníci relaxovali v hospodě), pak rovina chladničky (a přívěsu) není totožná s rovinou aparatury a je potřeba zkusit, jestli aparatura nezačne chladit při vychýlení vpravo, nebo vlevo, ale to se nepozná za 15 minut, jako u kompresorového systemu - ten ale nemusí být vyvážený - ale za 3 - 4 hodiny.
Co se týká převracení aparatury, potažmo celé chladničky, tak je potřeba chladničku obracet po 1,5 minutových intervalech alespoň 30x na hlavu a zpět, aby se vymyl termosifon od usazenin, prosté obrácení nemusí být zcela účinné. Doporučuji si přečíst můj článek "Absorbční aparatura".
Na doplnění - je to ale odborné názvosloví, nic to neovlivní - absorbce je vstřebávání plynu do kapaliny,
absorpce je vstřebávání plynu do pevné látky. Takové aparatury také byly, ale pro značné nevýhody se neujaly pro praktické použití.
Napsal Doskočil, chlaďař ve výslužbě.:r
Upravil Doskocil dne 14.07.2010 20:38, před 14 let
haskyhaskyČlen
Přidáno před 12 let
Ahoj.Tak že i já jsem po "milionu" vjezdů a sundavání větracích mřížek lednici osadil ventilátorkem z PC.No že já vůl to už neudělal dávno.Před čtrnácti dny na přímém sluníčku a včera také - lednice běžela jako nikdy před tím.Investice kolem tří stovek a trocha práce.Ale ta hlavní zatěžkávací zkouška přijde až u moře - už snad mřížky sundavat nebudu muset.
Hasky
Franta REZACFranta REZACČlen
Přidáno před 12 let
Nechci zakládat jiné vlákno. Ale proč je vývod do komínku " T " a né koleno. Já jsem vzal to téčko a odbrousil jsem to tak, že z toho zůstalo jen rovný vývod. Udělal jsem blbost nebo je to v pohodě ?
Franta a Daniela - CITROEN JUMPER
" Život je takovej a jinej nebude....".
Vy můžete zobrazit všechny příspěvky v tomto fóru.
Vy nemůžete začít nový diskusní příspěvek v tomto fóru.
Vy nemůžete odpovědět v této diskusi.
Vy nemůžete začít v anketu v tomto fóru.
Vy nemůžete na tomto fóru nahrát přílohy.
Vy můžete stáhnout přílohy v tomto fóru.

Copyright © 2023

Powered by PHPFusion. Copyright © 2024 PHP Fusion Inc.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Theme by PHP Fusion Inc
43,685,711 unikátních návštěv | Vygenerované za: 0.21742 sekund | Průměrně za: 0.21742 (0) sekund | Dotazy: 142 | Použitá paměť: 2.32MB/4MB