Warning: str_repeat(): Second argument has to be greater than or equal to 0 in /srv/www/caravan24.cz/www/maincore.php on line 169 elektrika v karavanu - jak je zapojená u továrních karavanů r.v. 98 a mladší?: TECHNIKA - Caravan24.cz
Výkup karavanu! Vykoupíme Váš obytný vůz, nebo karavan za hotové,volejte 606118358 www.vykupkaravanu.cz
Partneři webu:
hykro.cz odak.cz
https://www.cwn.cz/
Prohledávání webu:

elektrika v karavanu - jak je zapojená u továrních karavanů r.v. 98 a mladší?

Poslední aktualizace před 14 let
yetyyetyČlen
Přidáno před 14 let
Měl bych jeden obecný dotaz k elektrice v karavanu - jak je vlastně zapojená u továrních karavanů r.v. 98 a mladší? Mám v současnosti samadomo, kde jsou všechny spotřebiče na 12V (kromě kombinované lednice) a při připojení na 220V je tam trafo, které může zároveň dobíjet i autobaterii v autě. Když potřebuju 220V a nejsem na síti, mám přenosný měnič. Chtěl bych teď koupit nějaký novější a hlavně větší tovární karavan, tak bych potřeboval vysvětlit, jaké tam jsou spotřebiče, na jaké napětí a jestli už se od cca 98 roku používá 13-pólová zásuvka atd. Snesu i odborné informace, neb se živý vývojem elektriky a elektroniky osobních vozidel. Předem díky za informace.
Jarda
J
jirkamdsČlen
Přidáno před 14 let
Měli jsme karavan r.v.96, tam byla 13pol. zástrčka, v karavanu lednice 12V/230V/plyn, světla téměř všechna na 12V čerpadlo a záchod splachování 12V - to je u všech, bojler 230V.
Teď máme 2003 a tam hlavní světlo, bodovky a světla u dětí na 230V, ventilátor topení 230V. Zbytek na 12V. Jinak zbytek stejný jako u starého.
Mamarád koupil 2007 a všechna světla na 12V a rozfuk topení taky na 12V, zbytek stejný jako u nás.
Řekl bych, že pokud koupíš tovární karavan, velký rozdíl tam nebude.
Když jsem nebyl připojen na elektriku, zkusil jsem do přívodní zásuvky napojit měnič z 12 na 230V/ 300W a utáhl bez problémů čerpadla a trafo v karavanu, ale s lednicí si už neporadil, myslím že 600W měnič by utáhl vše.
Jirka, Jana, Zuzka 18, Luky15
VOLVO XC90 + HOBBY Kmf 545 Silver Line Jablonec nad Nisou
www.servis-elektro.cz
www.motokary-liberec.cz
Upravil jirkamds dne 27.12.2009 22:30, před 14 let
yetyyetyČlen
Přidáno před 14 let
Díky za informaci, budu se snažit sehnat karavan, který bude mít vše na 12V, abych co nejvíce eliminoval ztráty na měničích. Ještě by mě zajímalo, zda bývají karavany standartně vybaveny vlastním akumulátorem, nebo je to spíše nadstandart? Četl jsem si diskuzi o velikosti akumulátorů a připadá mi, že lidi vozí sebou hrozné akumulátorovny. Často tam byla výbava 2×100Ah trakční baterie, které musejí dle mého odhadu vážit pomalu metrák, což u běžných karavanů je skoro 40% jejich doložnosti.
Jarda
J
jirkamdsČlen
Přidáno před 14 let
Baterie jsou příplatkové, tedy u těch za "normální pořizovací cenu" :)
Ta váha mě taky děsí, když člověk bojuje s každým kg. :)
Jirka, Jana, Zuzka 18, Luky15
VOLVO XC90 + HOBBY Kmf 545 Silver Line Jablonec nad Nisou
www.servis-elektro.cz
www.motokary-liberec.cz
FunFunHlavní administrátor
Přidáno před 14 let
Ahoj, u našeho Burstnera je vše na 12V. Kromě boileru. Původně neměl baterku. Po připojení k autu si bral elektriku z baterky auta. Tím nám ovšem zničil baterku v autě, když jsme omylem nechali běžet lednici na 12V. Tehdy jsem ještě nevěděl, že baterka v autě se nesmí vybít pod 50%. Dnes máme malou gelovou baterku v karavanu, se kterou vydržíme celý víkend. Postupně chci žárovky vyměnit za diodové, z důvodů úspory energie a elektrický boiler nahradit plynovým.
Fun
Smile
PLAFPLAFČlen
Přidáno před 14 let
Ahoj . Když jsme koupili nový karavan , tak v něm bylo vše na 230 V. Postupně jsem vše předělal na 12 V a doplnil 65 Ah trakční baterii a solární panel .Veškerá elektrika je vedená z krabiček , kde stačí přepojit 230V na 12 V a vyměnit žárovky. Používáme diodové žárovky , jak koupené , tak doma udělané. Ještě jedna možnost , kde to jde tak máme nalepený diodový pás. Na rozfuk k topení používáme 300W měnič napětí. Jediné co je na 230V je klimatizace a bojler, ale na něj používám elektro centrálu, tu jsem zatím ale nepotřeboval .
Ať se kolečka točí !!!!!!!!!

Petr + Lenka + Adélka + Filípek
Obytné auto ELNAGH 701
yetyyetyČlen
Přidáno před 14 let
Myslím, že menší gelovka je dobrej kompromis mezi kilama navíc a nebezpečím vybití aku v autě. Já osobně nepotřebuju v karavanu žádné extra přístroje, jako je TV, sat, mikrovlnka atd. Spíše počítám, že si tam dodělám solár a nějakou elektroniku na hlídání stavu všech aku, ale záleží, jaký karavan seženu. Scháním totiž pětimístný s palandami, nejlépe do 1300kg a 6,5m celkové délky, což velice zužuje nabídku, takže o nějakém výběru výbavy si můžu nechat jen zdát.
Jarda
Monty31Monty31Nováček
Přidáno před 14 let
Ahoj, prosím tě PLAF zaujala mě tvá věta (Používáme diodové žárovky , jak koupené , tak doma udělané).a to hlavně ta poslední část udělané doma což to se dá ? Docela by mě to zajímalo můžeš to hodit do placu Dík Monty
MontyMontyČlen
Přidáno před 14 let

Citovat

PLAF napsal:
Ahoj . Když jsme koupili nový karavan , tak v něm bylo vše na 230 V. Postupně jsem vše předělal na 12 V a doplnil 65 Ah trakční baterii a solární panel .Veškerá elektrika je vedená z krabiček , kde stačí přepojit 230V na 12 V a vyměnit žárovky. Používáme diodové žárovky , jak koupené , tak doma udělané. Ještě jedna možnost , kde to jde tak máme nalepený diodový pás. Na rozfuk k topení používáme 300W měnič napětí. Jediné co je na 230V je klimatizace a bojler, ale na něj používám elektro centrálu, tu jsem zatím ale nepotřeboval .


Prosím jak dlouho vydrží rozfuk topení na 65 Ah baterku, když nebudeš dobíjet a měnič tě nepustí pod cca 10 V ? Neznám spotřebu ventilátoru. Je to třeba 10 hodin?
karelHkarelHČlen
Přidáno před 14 let
Tady je odkaz na LED žárovky http://www.kanlux...tiid=18599 Mají 2,5W a velký vyzařovací úhel. Kanlux ale prodává jenom prostřednictvím velkoobchodů (stačí si zavolat, rádi prozradí kdo a kde). V Praze je to kupříkladu Elkas a to ještě na objednávku. Jinak se dají koupit vysokosvítivý Ledky v nějakým obchodu s elektrosoučástkama. jsou tuším na 5V, takže se musí předřadit odpor, to ti poradí jakej. A pak to do něčeho nabastlit, aby to trochu vypadalo.
Mám v auté 7W žářivku. Budu-li svítit od 17:00 do 23:00h, je to 7W x 6hod = 42W = 3,5A. Oproti LEDžárovce což je 2,5W x 6hod = 15W = 1,25A. Vyplatí se mi to předělávat????? :x Myslím, že ne!!!
GarfildGarfildČlen
Přidáno před 14 let
Taky jsem si větší část žárovek vyměmil za LED. Výroba není složítá viz předchozí příspěvek. Zářivku vyrobím např z elektrolišty kterou provrtám dle průměru diod . Délka lišty kolem 25 cm a do ní dám 12 - 15 ks diod. V karavanu mám 100Ah baterku.
David+ Růženka + Denisa - Citroen Brglingo + caravan GRUAU
Monty31Monty31Nováček
Přidáno před 14 let
karelH

Ahoj, potřebuji oživit matiku jak jsi došel na ty Am= 1,25A.
jojojojoČlen
Přidáno před 14 let
přesněji chtělo být zřejmě řečeno:
2,5W x 6 hod = 15Whodin : 12V (napětí v síťi) = 1,25 Ah tolik si vycucne z akumulátoru
karelHkarelHČlen
Přidáno před 14 let
Jo jo přesně tak jsem to myslel, ale trochu blbě napsal.
Monty31Monty31Nováček
Přidáno před 14 let
Takže si takhle můžu spočítat i spotřebu ampér s použitím měniče 300W 12V 22OV ?
300W : 22OV = 1.36 A ?

karelHkarelHČlen
Přidáno před 14 let

Citovat

Monty31 napsal:
Takže si takhle můžu spočítat i spotřebu ampér s použitím měniče 300W 12V 22OV ?
300W : 22OV = 1.36 A ?



Je to tak, ale takhle si se dopočítal proudu při 220V
Pokud chceš znát kolik ti teče z baterky, musíš to dělit 12V, plus připočítat ztrátu měniče. Měniče mají účinnost cca 85%.
Pak by to bylo takhle 300W : 12V = 25A x 1,15 (ztráta měniče) = 28,75A
Upravil karelH dne 29.12.2009 15:21, před 14 let
PLAFPLAFČlen
Přidáno před 14 let
Diodové žárovky jsem koupil , takové jak píše Karel . Ale musel jsem předělat i patky ve světlech. Tam kde nešly dát , tak jsem provrtal díry do původních parabol a prostrčil diody .Podle místa po trojcích .
Doidy jsou zapojeny sériově a přilepeny tavnou pistolí.Na každém mínusovém pólu je sto ohmový odpor jako ochrana .
Co se týče toho měniče napětí ,Nevím jak dlouho vydrží .Zatím jsem ho moc nepoužil . Ale myslím že vydrží celou noc a přes den mi baterii nabije solární panel , nebo centrála .
Ať se kolečka točí !!!!!!!!!

Petr + Lenka + Adélka + Filípek
Obytné auto ELNAGH 701
radekpajdlaradekpajdlaČlen
Přidáno před 14 let
.
Upravil radekpajdla dne 01.01.2010 18:05, před 14 let
yetyyetyČlen
Přidáno před 14 let
Tak se mi povedlo konečně koupit karavan dle mých představ (lehký 5-ti místný). Bohužel z elektrického hlediska není dle mého ideálně zapojený, na 12V jsou pouze čerpadla, světlo nad linkou a na záchodě (ani to nejsou zářivky). Všechny ostatní světla (7) a rozfuk je na 220V. Chci si to postupně předělat vše na 12V, začnu asi LED páskama, proto bych se rád zeptal na zkušenosti. Nejlevnější jsem našel na jednom E shopu v Hongkongu:

http://www.hobbyc...rentCat=58

Jsou za dobrou cenu (10USD/1m + 3USD doprava), zkoušel jsem je a za 400mA z 12V svítí docela dobře, akorát je to hrozně studené světlo. Proto se chci zeptat, jestli někdo nevíte o LED páscích za podobnou cenu, svítící teple bíle.
Jarda
MukyMukyČlen
Přidáno před 14 let
Vy můžete zobrazit všechny příspěvky v tomto fóru.
Vy nemůžete začít nový diskusní příspěvek v tomto fóru.
Vy nemůžete odpovědět v této diskusi.
Vy nemůžete začít v anketu v tomto fóru.
Vy nemůžete na tomto fóru nahrát přílohy.
Vy můžete stáhnout přílohy v tomto fóru.
Uživatelé, kteří se účastnili diskuse: yety, jirkamds, Fun, PLAF, Monty31, Monty, karelH, Garfild, jojo, radekpajdla, Muky, Jarka a Pavel_DC, Karel Prokop

Copyright © 2023

Powered by PHPFusion. Copyright © 2024 PHP Fusion Inc.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Theme by PHP Fusion Inc
43,017,530 unikátních návštěv | Vygenerované za: 0.21950 sekund | Průměrně za: 0.2195 (0) sekund | Dotazy: 132 | Použitá paměť: 2.21MB/2MB