Warning: str_repeat(): Second argument has to be greater than or equal to 0 in /srv/www/caravan24.cz/www/maincore.php on line 169 Solární panely a regulátor: TECHNIKA - Caravan24.cz
Výkup karavanu! Vykoupíme Váš obytný vůz, nebo karavan za hotové,volejte 606118358 www.vykupkaravanu.cz
Partneři webu:
hykro.cz odak.cz
https://www.cwn.cz/
Prohledávání webu:

Solární panely a regulátor

Poslední aktualizace před 7 let
BeranBeranČlen
Přidáno před 7 let
Ahoj,jsem solární elektrikou zcela nedotčený.Mám starší obytné auto které jsem koupil s již namontovanými panely.Jeden panel je Siemens,na štítku má 55 W a další údaje:short ckt 3,45A,rated 3,15A,open ckt voltage 600V,open ckt 21,7V,rated 17,4V,series fuse 10A.
Druhý má zhora nápis Solara a nikde žádný další údaj.V zásadě je ale stejného rozměru.Regulátor je PWM Schaudt LR 1214 A s touto charakteristikou:
Jmenovité napětí 12 V
Nabíjecí napětí 14,2 V obytné baterie (s prioritou)
13,8 V spouštěcí baterie
Vhodné baterie 6 článkové olověné a olověné gelové baterie začínající na 55 Ah
Vhodné solární moduly typicky obsahují 36 článkových modulů s následujícími charakteristikami
Maximální zatížení max. 25 V
Jmenovitý celkový proud max. 14 A
Zkratový proud max. 15A

Omlouvám se za strojový překlad,německy umím pět slov a z toho slušná jsou jen dvě.
To celé je doplněné displejem na kterém je jeden řádek volty a druhý ampéry.Zatím jsem nedokázal porozumět tomu co displej ukazuje.

A teď tedy otázka.Jak změřím skutečné napětí které dávají panely,jak změřím proud který dávají a má smysl vyměnit stávající regulátor za mppt regulátor,v případě že ano kolik ampér by měl mít?
Pokoušel jsem se přidat fotku štítku panelu,ale ačkoliv jsem ji zmenšil až na 55 kB nejde to.

Předem děkuji za jakoukoliv odpověď a nekamenujte mě,fakt tomu nerozumím a musím to řešit doma sám,protože mám nemocnou manželku a nemohu se na delší dobu z domova vzdálit.
Samotář
Karel ProkopKarel ProkopČlen
Přidáno před 7 let
Pokud je každý panel od jiného výrobce (typu, výkonu) je zásadně nevhodné je řadit paralelně. Řadíme vždy do série.
Na to ovšem není vhodný regulátor Schaudt (protože je to PWM modulace) ale musí tam být MPPT regulátor.
Pokud je jeden panel 55W a druhý rozměrově podobný, lze z toho dovodit, že je to v součtu 110Wp a to je zkratový proud cca 5,5-6A. Tudíž zcela vyhoví regulátor 10A/50V ale většinou jsou na trhu MPPT régly s jmenovitým napětím 100V takže vyhoví v podstatě jakýkoli MPPT regulátor.
Samozřejmě je vhodné si změřit výstupní napětí a zkratové proudy, ale zručný technik to nepotřebuje.
Stačí se ujistit, že oba panely mají stejný počet článků a při vědomí, že článek dává cca 0,6V. Což při standartních 36 článcích (osazení 4x9 článků na panel) je cca 21,6V naprázdno 19V při zatížení. Velmi orientačně.
No, tak snad to takhle stačí.
BeranBeranČlen
Přidáno před 7 let
Ahoj,určitě to takhle stačí.Mockrát děkuji.:_
Samotář
Vy můžete zobrazit všechny příspěvky v tomto fóru.
Vy nemůžete začít nový diskusní příspěvek v tomto fóru.
Vy nemůžete odpovědět v této diskusi.
Vy nemůžete začít v anketu v tomto fóru.
Vy nemůžete na tomto fóru nahrát přílohy.
Vy můžete stáhnout přílohy v tomto fóru.
Uživatelé, kteří se účastnili diskuse: Beran, Karel Prokop

Copyright © 2023

Powered by PHPFusion. Copyright © 2024 PHP Fusion Inc.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Theme by PHP Fusion Inc
43,035,102 unikátních návštěv | Vygenerované za: 0.10212 sekund | Průměrně za: 0.10212 (0) sekund | Dotazy: 53 | Použitá paměť: 1.66MB/2MB