Warning: str_repeat(): Second argument has to be greater than or equal to 0 in /srv/www/caravan24.cz/www/maincore.php on line 169 Přívodní kabel/prodlužovák: TECHNIKA - Caravan24.cz
Výkup karavanu! Vykoupíme Váš obytný vůz, nebo karavan za hotové,volejte 606118358 www.vykupkaravanu.cz
Partneři webu:
hykro.cz odak.cz
https://www.cwn.cz/
Prohledávání webu:

Přívodní kabel/prodlužovák

Poslední aktualizace před 7 let
P
pajoviČlen
Přidáno před 7 let
Zdravím.

Pěkně prosím, musím si koupit nový kabel. Jakou "tloušťku" používáte? Myslím průřez vodičů. A jakou délku.

Díky. Víťa
DoskocilDoskocilČlen
Přidáno před 7 let
Ahoj všem. Na svém karavanu TEC Weltbummler 500 mám zabudovanou přípojku elektrickou šňůrou (nesprávně kabel, to je zcela něco jiného) s průřezem 3 x 2,5 mm2 v délce 75 m (slovy pětasedmdesát metrů). Přípojka zabudována jak? Uznal jsem neustálé pobíhání s připojovací šňůrou oklo karavanu za naprosto zbytečné - v rámci toho, aby zabydlení s karavanem dalo co nejmenší práci. Proto jsem připojovací zásuvku na boku karavanu odpojil, ale nechal tam. A hlavní přívod 230 V jsem protáhl skrytě vnitřkem karavanu do přední skříňky a s tou dlouhou šňůrou spojil kulatou zástrčkou a spojkou 16 A, kdyby bylo potřeba připojovací šňůru zcela vyjmout z levé části (ve směru jízdy) přední skříňky kvůli kontrole způsobilosti, nebo opravě.. Tak to mám již několik roků. No a když přijedu do kempu, tak z přední skříňky vytáhnu jen potřebnou délku, někdy stačí jen 5 - 7 m, a připojím se. Tedy připojím karavan. A při odjezdu namotám šňůru mezi dlaň a loket a strčím do přední skříňky, žádné pobíhání se šňůrou okolo karavanu se (u mne) nekoná. A takových zlepšováků mám v karavanu desítky, znají to ti, kteří mé příspěvky čtou, ale toto píši poprvé jako reakci na dotaz. Mnoho mých zlepšováků ale zůstává utajeno, ale pro mne jsou užitečné. Čáo, Pepa
_P_H__P_H_Člen
Přidáno před 7 let
Používám gumový kabel H07RN-F, 3x2.5 mm², délka 30metrů. V kempech, kde je málo přípojek nemusí tato délka stačit.
Jeep Commander, Hobby De Luxe 540,
K
KoralovciČlen
Přidáno před 7 let
Ja mám délku 50m a zatím se mi nestalo, že bych použil více než polovinu, průřez 2,5
P
pajoviČlen
Přidáno před 7 let
Díky moc. Jen hloupá otázka.. Proč nestačí 3x1,5?
DoskocilDoskocilČlen
Přidáno před 7 let

Citovat

pajovi napsal:

Díky moc. Jen hloupá otázka.. Proč nestačí 3x1,5?

Ahoj. Pokud nemáš (elektrický) přímotop 3 kW a více, k tomu (kávovar 1000 W, mikrovlnka 1400 W atd.), máš to jen na svícení a chladničku 120 W, tak stačí. Ale při velkém odběru může úbytek napětí na přípojce s 3 x 1.5 mm2 činit i více, jak 20 - 25 V, tj. mínus dvacetpět voltů a to je dost. Tak proto větší průřez tzn. s menším odporem. Pozn:. Úbytek napětí není jen na "prodlužováku", ale na celé cestě "elektriky" od trafo 22 kV/ 3x400V až do karavanu. Samozřejmě karavan proti střednímu vodiči (nuláku) čerpá jen 237 V čistých (myšleno bez úbytků). Ale na prodlužováku
je úbytku napětí nejvíc. Čáo, Pepa
vsazavskyvsazavskyČlen
Přidáno před 7 let
Protože tenčím kabelem proleze i méně Ampér. Čím víc Ampér a čím delší délka kabelu tím je zapotřebí větší průřez kabelu (mm2). Přesné údaje Ti dá elektrikář.
Vladimír + Ivana, Dethleffs + Boom
DoskocilDoskocilČlen
Přidáno před 7 let

Citovat

vsazavsky napsal:

Protože tenčím kabelem proleze i méně Ampér. Čím víc Ampér a čím delší délka kabelu tím je zapotřebí větší průřez kabelu (mm2). Přesné údaje Ti dá elektrikář.

Ahoj. Těch víc ampér proleze i těmi slabšími vodiči, ale šňůra bude teplá (u některých umělců až horká), a to je ta ztráta, ten úbytek napětí, tzn. úbytek přiváděného výkonu, protože už topí ta šňůra. Šňůru (podle vás kábl) kupuju jen jednou, ale se špatnou elektrikou v karavanu v důsledku nedostatečného průřezu se budu potýkat pokaždé, když v tom karavanu budu. A hotovo. Čáo, Pepa
Zdenek a AlenaZdenek a AlenaČlen
Přidáno před 7 let

Citovat

pajovi napsal:

Díky moc. Jen hloupá otázka.. Proč nestačí 3x1,5?


Protože, netopím elektrikou, máme solár a připojený jsme jen při stání na delší dobu a to hlavně pro dobíjení baterky a provoz boileru 400W tak
používám taky jen 3x 1,5 mm ale vozím kabel jen 20m délky , v nouzi přidávám ještě 10m a 3m. Delší jsem zatím nepotřeboval.
Pokud budeš mít el. jen pro dobíjení světla atd. tak 3x1,5 mm v klidu použij. /ale ne moc dlouhý/ viz ostatní příspěvky.
Zdeněk 69 Alena 61, vnuk Péťa 19 občas i Matěj 12
G
gutČlen
Přidáno před 7 let
Elektrikář si udělá prodlužku z 3 x 2.5 protože zásuvky mohou být jištěny 16 A jističem. A sežene si vše za hubičku.

Většina z nás asi používá oranžovou prodlužku a ta bude 3 X 1.5. tedy by neměla být jištěna více než 13 A.

Hlavně nikdo nenavinujte kabel na železnou cívku od drátu na CO 2 může se nadměrně zahřívat něco jako cívka nebo trafo.

Ber to jako názor spíše informativní nebudu se z nikým přít mám jen přelet nad elektrikou.

Tady máš jednu diskusi.

http://www.carava...pid=186027

Gut
Denke daran: Amateure bauten die Arche, Profis die Titanic!!
L
lusyČlen
Přidáno před 7 let
Cestuji dost po kempech a STLP v zahranici a vsude jsou jistice 10A. Takze tim padem 3x1,5 v podstate staci.... mam ji v delce 30m a pokud mam vetsi odber, tak spise vyrazim jistice, nez abych zahral nestoceny kabel....
BeranBeranČlen
Přidáno před 7 let
Ahoj,jenom dotaz k věci.Kdysi v osmdesátých letech minulého století nás učili,že prodlužovací šňůra by měla být každých- a už si nepamatuji 20 nebo 25 metrů- přizemněná.Taky se už nepamatuji jak.To už neplatí?:|
Samotář
R
RadovanČlen
Přidáno před 7 let
Pokud vím od revizáků v práci,tak prodlužovák by neměl být delší než 50mPotom už má být přizeměn.
Radovan,Zuzana,Peugeot Partner,Coachman Pastiche
bleriot11bleriot11Člen
Přidáno před 7 let

Citovat

Beran napsal:

Ahoj,jenom dotaz k věci.Kdysi v osmdesátých letech minulého století nás učili,že prodlužovací šňůra by měla být každých- a už si nepamatuji 20 nebo 25 metrů- přizemněná.Taky se už nepamatuji jak.To už neplatí?:|

Max 50m,když se po 50ti nepřizemní a nastane zkrat v karavanu(před pojistkami v karavanu),tak ta smyčka má 100metrů a má odpor jak spotřebič.Čili nestane se nic,jen se bude hřát kabel a jistič v kempu nemusí vypadnout.Ale asi v žádném kempu není jistič 16A,tak bych to tak horký s tím přizemnováním neviděl.Ty 8A co tam mají spadnou,když se na něj špatně podívám...
KotaKotaČlen
Přidáno před 7 let
V Polsku v kempu byla osazena nová rozvodná skříň a každý odběr jsme měli k dispoizici 16A/1f.
Mondeo 2,2tdci + Hobby 460 ufe 2003
DoskocilDoskocilČlen
Přidáno před 7 let

Citovat

bleriot11 napsal:

Citovat

Beran napsal:

Ahoj,jenom dotaz k věci.Kdysi v osmdesátých letech minulého století nás učili,že prodlužovací šňůra by měla být každých- a už si nepamatuji 20 nebo 25 metrů- přizemněná.Taky se už nepamatuji jak.To už neplatí?Frown

Max 50m,když se po 50ti nepřizemní a nastane zkrat v karavanu(před pojistkami v karavanu),tak ta smyčka má 100metrů a má odpor jak spotřebič.Čili nestane se nic,jen se bude hřát kabel a jistič v kempu nemusí vypadnout.Ale asi v žádném kempu není jistič 16A,tak bych to tak horký s tím přizemnováním neviděl.Ty 8A co tam mají spadnou,když se na něj špatně podívám...

Ahoj všem. Právě proto teď jsou montovány proudové chrániče do připojovacích antoníčků v kempech. Chránič vystačí i s velkým odporem smyčky, protože nevypíná na základě uměle vyvolaného zkratu přes ochranný vodič, když dojde k proražení izolace na kostru v nějakém spotřebiči, nebo přímo u vnitřního vedení rozvodu 230 V (může se prodřít izolace), tak jako jistič. Je pravda, že při dlouhém přívodu je odpor smyčky tak tak velký, že potřebný zkratový proud nedosáhne na vypínací charakteristiku jističe, ten drží, tzn. povrch spotřebiče je pod napětím a tím pádem i celý karavan, spíš obytné auto. Pak ale jistič přece jen vypne na přetížení, ale mezitím to může zabít pět lidí. Proto jsou předepsány ty chrániče, a ty neustále sledují, jestli el. proud je stejný v obou vodičích. Dalo by se říct, že proud, tekoucí do karavanu se taky druhým vodičem všechen vrací. Jestliže rozdíl dosáhne 30 mA (0,03 A), tak chránič obvod odstaví, tzn. že vypne. Už v r. 2010 jsem na toto téma napsal naučný odborný článek sem na tyto stránky, jenomže to nikdo nečte a pak jsou tady takové dohady. Takže už více, jak 50 let jsou předepsány chrániče u všech obytných zařízeních, které se připojují na 230 V pohyblivým přívodem, tzn. elektrickou šňůrou, jak vy říkáte, káblem. To už dávno platilo, když jsem dělal po vojně elektroprůmku, tam jsme se to učili, takže je to v platnosti dost dlouho. V ČR jsou zákony, které nikdo nevyžaduje, aby se dodržovaly, a to ve všech odvětvích.. Připomínám: http://www.carava...cle_id=298
Čáo, Pepa
P
pajoviČlen
Přidáno před 7 let
Díky všem.
Právě proto, že šňůru (tedy jak já říkám kabel !)) nekupuji na rok, a že jsem v elektrologii díky vám zase kousek dál, pořídil jsem 25 metrů průřez 2,5 a ve variantě H07rn-f. Snad tedy dobrá volba.
Ještě jednou díky! Jdu balit, zítra vyrážíme.. :)
DoskocilDoskocilČlen
Přidáno před 7 let
Ahoj. Tak to jste koupili skutečně kabel. Kabel znamená, že může jít do země. V Tvém případě klidně i v potoku, nebo po dně rybníka. Taky cena tomu odpovídá. Tak ať slouží dlouhá léta. Čáo, Pepa
bleriot11bleriot11Člen
Přidáno před 7 let
S tím chráničem máš Pepo pochopitelně pravdu.Chránič hlídá unikající proud.Já odpovídal "Beranovi" proč přizemnovat.
Hypoteticky,když bude závada taková,že se mi na kostru karavanu dostane fáze třeba přímo v zásuvce připojení na karavanu...Mám prodlužovák 70metrů a karavan špatně uzeměn,tak chránič neudělá nic.Jen se hřeje prodlužovák a na kostře karavanu mám fázi!Teprve až se někdo dotkne karavanu,tak unikající proud přez toho naštastníka ten chránič schodí.když teda funguje tak jak má a je pravidelně procvakáván.
No bylo to o prodlužce...
K
kremilekČlen
Přidáno před 7 let

Citovat

bleriot11 napsal:
Hypoteticky,když bude závada taková,že se mi na kostru karavanu dostane fáze třeba přímo v zásuvce připojení na karavanu...Mám prodlužovák 70metrů a karavan špatně uzeměn,tak chránič neudělá nic.Jen se hřeje prodlužovák a na kostře karavanu mám fázi!Teprve až se někdo dotkne karavanu,tak unikající proud přez toho naštastníka ten chránič schodí.když teda funguje tak jak má a je pravidelně procvakáván.

Mýlíš se…

Jestli vznikne proudová diference řádově několik desítek mA mezi L a N (a je lhostejno, jestli přes uzemnění nebo přes PE u neuzemněného spotřebiče), tak proudový chránič vypne.

Jestli nemám na „kostře“ PE ani uzemněný karavan, tak prodlužovák nehřeje, protože není uzavřený obvod. Jestli mám uzemněný karavan, nebo správně připojen PE vodič, nebo obě, tak prodlužovák nehřeje, protože proudový chránič už je vypnutý.

Nepamatuju si (a nechce se mi hledat) maximální vypínací časy proudových chráničů typu „S“ (selective) a typu „G“ (general), ale obecně smysl těchto zařízení je i při doteku živých částí vypnout dřív, než dojde k úrazu elektrickým proudem (s určitou pravděpodobností).

S tím souvisí i to, že nelze z rozvodné soustavy TN-S (separované vodiče N a PE) udělat rozvodní soustavu TN-C (L a PE kombinované do jednoho PEN vodiče), kdy by se vyřadili z činnosti všechny předřazené proudové chrániče, ale obráceně ano.
Upravil kremilek dne 09.09.2017 22:59, před 7 let
Vy můžete zobrazit všechny příspěvky v tomto fóru.
Vy nemůžete začít nový diskusní příspěvek v tomto fóru.
Vy nemůžete odpovědět v této diskusi.
Vy nemůžete začít v anketu v tomto fóru.
Vy nemůžete na tomto fóru nahrát přílohy.
Vy můžete stáhnout přílohy v tomto fóru.
Uživatelé, kteří se účastnili diskuse: pajovi, Doskocil, _P_H_, Koralovci, vsazavsky, Zdenek a Alena, gut, lusy, Beran, Radovan, bleriot11, Kota, kremilek, Vasu

Copyright © 2023

Powered by PHPFusion. Copyright © 2024 PHP Fusion Inc.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Theme by PHP Fusion Inc
44,368,809 unikátních návštěv | Vygenerované za: 0.26387 sekund | Průměrně za: 0.26387 (0) sekund | Dotazy: 147 | Použitá paměť: 2.35MB/4MB