Warning: str_repeat(): Second argument has to be greater than or equal to 0 in /srv/www/caravan24.cz/www/maincore.php on line 169 Přestavba kávovaru na 12V: TECHNIKA - Caravan24.cz
Výkup karavanu! Vykoupíme Váš obytný vůz, nebo karavan za hotové,volejte 606118358 www.vykupkaravanu.cz
Partneři webu:
hykro.cz odak.cz
https://www.cwn.cz/
Prohledávání webu:

Přestavba kávovaru na 12V

Poslední aktualizace před 7 let
tomasjavorskytomasjavorskyČlen
Přidáno před 7 let
Ahoj všem, ‎

měl bych takovou trochu specialitku a rád bych se zeptal zkušenějších, hlavně v oblasti elektriky, na názor.
Doma máme "kávovar" na kapsle Dolce Gusto a chtěli bychom ho používat i v obytce. Přemýšlel jsem, jak to vyřešit, a v zásadě jsou tři možnosti:

1) připojení přímo na 220V netřeba nijak zvlášť komentovat. Kávovar lze tak ale používat jen v kempu s přípojkou; během stání na divoko nebo za jízdy je káva passé.
2) měnič 12/220V. Kávovar má dost velký odběr (1600W), takže by byl zapotřebí kvalitní měnič s trvalým příkonem alespoň 2000W. Dávat x tisíc za měnič nechci, zvlášť když bychom ho využívali opravdu jen na to vaření kávy a kakaa. Navíc v jiné diskuzi tady někdo měřil nebo počítal odběr podobně silného měniče, a vycházelo docela hrůzostrašné číslo, snad 150A.
3) přestavba kávovaru na 12V.‎ Protože jsem hračička, a radši než kupovat hotové věci si je za zlomek ceny vyrobím sám, jsem se rozhodl si kávovar přestavět na 12V.
Koupil jsem si tedy za tři stovky použitý kávovar na pokusy a teď zatím plánuji a přemýšlím.‎

Ve stručnosti, kávovar Dolce Gusto funguje tak, že se v kotlíku ohřeje voda, a po dosažení potřebné teploty se spustí čerpadlo. To nasává studenou vodu z nádržky a pumpuje jí pod tlakem do kotlíku, čímž se horká voda z kotlíku vytlačí až do trysky v kapsli.
Jde tedy o to vyřešit ohřev vody (v originál nerozebiratelném kotlíku je topná spirála na 220V) a čerpadlo. Řídící elektroniku bych klidně vynechal, ohřev vody i čerpadlo můžu pouštět ručně.
Na ohřev vody mě napadlo svařit z plechu malou nádobku a umístit do ní jeden nebo dva ponorné vařiče na 12V (kus asi za 5€). Tady bude záležet na těsnosti, aby voda pod tlakem z nádobky neprosakovala.‎
A pak čerpadlo. V původním kávovaru je to vlastně jenom cívka a v ní magnet s membránou, která díky střídavému proudu kmitá a tím pumpuje vodu. Sice se dá sehnat úplně stejné čerpadlo, jako je v kávovaru, a to na napětí 12V. Jenže v autě je stejnosměrné, a já nevím, jak ho převést na střídavé. No a nebo mě napadlo použít běžné podávací čerpadlo na benzín (samozřejmě ne použité :) 
Rozměry jednotlivých komponentů pro mě nijak důležité nejsou, stejně z původního kávovaru chci využít jenom držák kapsle s tryskou a na vše ostatní vyrobím novou skříňku, popřípadě celý stroj můžu vestavět do některé skříňky v kuchyňské lince.

Co si o tom kdo myslíte? Jak vyřešit ten ohřev a pumpování vody (čerpadlo na střídavé nebo stejnosměrné napětí)?
Děkuji za názory a připomínky :)‎
mekiemekieČlen
Přidáno před 7 let
mirek a hana, VW t5, samodomo vestavba druhá v pořadí
Jarda_1Jarda_1Člen
Přidáno před 7 let

Citovat

tomasjavorsky napsal:

Jde tedy o to vyřešit ohřev vody (v originál nerozebiratelném kotlíku je topná spirála na 220V) a čerpadlo.


jseš si jistej že je tam pouze obyčejná topná spirála? Zkoušel jsem připojit právě kávovar Dolce Gusto s měničem s modifikovanou sinusovkou nešel právě ten ohřev, (měnič měl dostatečný výkon). Jestli tam není nějaký jiný, třeba indukční ohřev vody.

Skončil jsem u měniče s čistou sinusovkou 1500W a vše funguje třetím rokem bez problémů
odběry, DOLCE GUSTO KP1006 Piccolo měnič MEAN WELL TS1500:
při nastevení výstupu měniče na 230V ... 140A
při nastevení výstupu měniče na 220V ... 128A
tomasjavorskytomasjavorskyČlen
Přidáno před 7 let

Citovat

Jarda_1 napsal:

Citovat

tomasjavorsky napsal:

Jde tedy o to vyřešit ohřev vody (v originál nerozebiratelném kotlíku je topná spirála na 220V) a čerpadlo.


jseš si jistej že je tam pouze obyčejná topná spirála? Zkoušel jsem připojit právě kávovar Dolce Gusto s měničem s modifikovanou sinusovkou nešel právě ten ohřev, (měnič měl dostatečný výkon). Jestli tam není nějaký jiný, třeba indukční ohřev vody.

Skončil jsem u měniče s čistou sinusovkou 1500W a vše funguje třetím rokem bez problémů
odběry, DOLCE GUSTO KP1006 Piccolo měnič MEAN WELL TS1500:
při nastevení výstupu měniče na 230V ... 140A
při nastevení výstupu měniče na 220V ... 128A


To nevím, jestli je tam spirála, topná deska nebo indukce... Nerozebíral jsem to.
Právě že vhodný měnič - jako máš třeba Ty - stojí přes 10tis. a to se mi dávat nechce. To by byly drahý kafe. :) Jinak 140A je fakt mazec. Na přívod do toho měniče jsi musel použít kabely tlustý jak palec u nohy, ne? :D
Chtěl bych to vymyslet nějak jinak. Říkám si, že za pár korun postavit 12V ohřev vody s čerpadlem přece musí nějak jít... :)
Upravil tomasjavorsky dne 18.07.2017 06:48, před 7 let
DoskocilDoskocilČlen
Přidáno před 7 let
Ahoj. Problém je právě to čerpadlo, když pominu tu skutečnost, že nahrazováním ohřevu dvěma ponornými vařiči na 12 V v novém kotlíku, tak výsledný kávovar bude mít rozměr 50 x 50 x 70 cm. Na pohon toho čerpadla bys musel vybastlit zase nějaký střídač, stačil by výstup obdélník, ne sinusovka, i když už s menším příkonem. Ty čerpadla v kávovarech jsou plunžrová, ne membránová. Já, který si vyrábím skoro všechno, jen tlakový spínač na spouštění čerpadla v karavanu jsem si koupil (Berwig, polovinu věcí jsem z něj stejně "vyházel"Wink, protože jsem neměl už čas si jej vyrobit sám, tak toto (kávovar) by mne tedy nenapadlo. Čáo, Pepa
Upravil Doskocil dne 18.07.2017 07:21, před 7 let
Zdenek a AlenaZdenek a AlenaČlen
Přidáno před 7 let
Laboroval jsem z různými kávovary a měniči, nakonec teď máme tenhle měnič:

https://www.exaso...54114.html

a kávovar: https://www.eva.c...iEQAvD_BwE

a s obojím spokojenost doma pijeme Espresso z automatu, ale na výjezdech se to překapávané kafe dá vydržet.

:_
Zdeněk 69 Alena 61, vnuk Péťa 19 občas i Matěj 12
DiscoverfunDiscoverfunČlen
Přidáno před 7 let
Ja jsem prestavel kavovar na plyn : pouzil jsem nerezovy dekl na prikryti plotynek el. sporaku (ten nejmensi) potom jsem se slabostene
nerezove trubky (vnejsi prumer 6cm) stocil 1 zavit a konce trubky vyvedl stranou s puklicky, asi tak 10 cm, aby vyvody byli mimo plamen.
Dekl se zavitem uvnitr jsem zalil ridkym cementem ( od firmy co stavi krby a kachlova kamna, ten cement je odolny pro vysoke teplo a nepraska),
na dno toho deklu jsem vystrihl z nerezu kulate dno a uprostred oba dily sesrouboval zapustenym sroubem od spodu. U kavovaru jsem odpojil
topne teleso a odstranil spojovaci hadicky, ktere jsem nahradil delsimi silikonovymi hadicemi,ktere jsem vyvedl s kavovaru,smerem k topnemu
elementu na plyn, ta hadicka ze silikonu se koupi ve zdravotnim prislusenstvi, vydrzi az 400' C a jde dobre natahnout na na vyvody topneho
telesa a dobre isoluje horkou vodu,event. kdyz je delka ke kavovaru vetsi, da se jeste isolovat alufolii.Takto upraveny kavovar nam v predchozim
VW-pikapu slouzil 8 let, protoze dnes mam v obytnem voze Wechselrichter 4000 W. ja si myslim ze ta elektronika a ventily v te kapslmasiny
chodi na zredukovane napeti 12/24V DC, takze by se realne dala i tato maschina predelat, protoze vsechna cidla, kompresor, reaguji na
varici vodu, tak si myslim ze ta elektronika by stejne chodila, jako u originalu na 220 W !

s pozdravem, Honza,/Discoverfun
R
RudyČlen
Přidáno před 7 let
Po dlouhých pokusech s různými kávovary a měniči jsme nalezli optimální řešení. Konvičku Bialetti Brikka (narozdíl od základního modelu vyrobí i pěnu) a ruční šlehač mléka taktéž od Bialetti. V konvičce uvaříme dvě porce poctivé Crema (předpoklad je použít kvalitní kávu) a v případě chuti na Latte nebo Capuccino našleháme mléko v ručním šlehači. Cena kolem 1000 Kč (koupeno v Itálii), hmotnost pár deka, nezabírá místo a nepotřebuje měnič. V jednoduchosti je krása....
Rudy Připojili následující obrazek:
Obrázek nebyl nalezen Obrázek nebyl nalezen
ShebaShebaČlen
Přidáno před 7 let
To jsu docela rád,že nám toto odpadá,protože s maminou máme nejradši obyčejného turka.:k:k:g
Vozidlo : Ludwik XV (Citroen Jumper L2H1, r.v.2010)
Posádka: Já a moja
Vy můžete zobrazit všechny příspěvky v tomto fóru.
Vy nemůžete začít nový diskusní příspěvek v tomto fóru.
Vy nemůžete odpovědět v této diskusi.
Vy nemůžete začít v anketu v tomto fóru.
Vy nemůžete na tomto fóru nahrát přílohy.
Vy můžete stáhnout přílohy v tomto fóru.
Uživatelé, kteří se účastnili diskuse: tomasjavorsky, mekie, Jarda_1, Zdenek a Alena, Doskocil, Discoverfun, Rudy, Sheba

Copyright © 2023

Powered by PHPFusion. Copyright © 2024 PHP Fusion Inc.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Theme by PHP Fusion Inc
43,026,487 unikátních návštěv | Vygenerované za: 0.12263 sekund | Průměrně za: 0.12263 (0) sekund | Dotazy: 87 | Použitá paměť: 1.92MB/4MB