Warning: str_repeat(): Second argument has to be greater than or equal to 0 in /srv/www/caravan24.cz/www/maincore.php on line 169 Nedostatečné dobijení?: TECHNIKA - Caravan24.cz
Výkup karavanu! Vykoupíme Váš obytný vůz, nebo karavan za hotové,volejte 606118358 www.vykupkaravanu.cz
Partneři webu:
hykro.cz odak.cz
https://www.cwn.cz/
Prohledávání webu:

Nedostatečné dobijení?

Poslední aktualizace před 7 let
PAT12PAT12Člen
Přidáno před 7 let
Ahoj,

prosím o radu, případně i tipy na další diagnostiku:
Vyrazil jsem s karavanem na víkend. Z pozemku musím moverem. Vše OK. Příjezd na místo - 3 dny jsem svítil a foukal rozfuk tepla. Večer na 20 min zapnutá TV.
Když jsem chtěl odjet, tak mover jen čtvrt otáčky, nikam jsem se nedostal. Tipnul jsem hodně vybitou baterii.
Proto jsem zapřáhl a jel 3 hodiny domů v domnění, že se nabije při jízdě. Bohužel doma, kde jsem potřeboval mover za každou cenu se to situace opakovala a mover nebyl schopný pohnout karavanem ani po rovné asfaltové cestě.
Volal jsem ráno do Burimexu a pan Hnízdil mi potvrdil, že karavan by měl být schopný po 3 hodinách jízdy dobít baterii tak, aby šlo opět popojíždět.

Zkusil jsem připojit na 220V a uvidím jak se bude chovat večer. Nějaké tipy a rady co zkontrolovat proč se nedobilo automaticky za jízdy? Je na to nějaká extra pojistka?

Děkuji
Zdenek a AlenaZdenek a AlenaČlen
Přidáno před 7 let
Je potřeba změřit nabíjení, stačí připojit voltmetr na tu baterii a po nastartování auta musí stoupnout napětí, taky může být velký úbytek napětí na cestě od alternátoru k baterii. Taky to může být špatně zapojené atd.
Musíš to proměřit a pak hledat dál.
Zdeněk 69 Alena 61, vnuk Péťa 19 občas i Matěj 12
Karel ProkopKarel ProkopČlen
Přidáno před 7 let
měl bych jednu lehce všetečnou otázku:
jakým způsobem funguje to "dobíjení" za jízdy ?
např booster, Cyrix nebo nějaká jiná oužasná aplikace ?

Bo to tady píšu už léta. Furt dokola. Dobíjení karavanu za jízdy nefunguje.
A když, tak to vyžaduje poměrně zásadní zásah do elektroinstalace tažnýho vozidla i do karavanu.
Ale jak říká klasik: je to marný, je to marný, je to marný,.....
L
LakyČlen
Přidáno před 7 let
Ale jak říká klasik: je to marný, je to marný, je to marný,..Karle to chce klid .

Pokud nebyl ty tři dny napojen na 220V což neuvádí že byl tak se není čemu divit a praxe vás naučí sama a radit ? !) =MAT
Žijeme jen jednou.
PAT12PAT12Člen
Přidáno před 7 let


Ahoj Karle,

to víš no, nemoc začátečníka. Zkoušel jsem hledat tady, ale hledání v tomto foru je slušně řečeno problematické.
Nemám zkušenost z žádnou spešl aplikací. Prostě ujsem připojil karavan na 13pin zásuvku a vyrazil na 3 hod cestu. I pan Hnízdil z Burimexu se podivoval nad tím, že by se za takovou cestu baterie měla nabít. Žiji v domnění že to tak funguje.

Automatické sloučení 02.05.2017 19:42:


To víš, Hermane. Dětma nezatopíš a starý nehořej.
Ano opravdu jsem 3 dny záměrně nebyl napojený na 220V. Vycházel jsem z informace, která se mi dostávala, že právě při jízdě lze dobít baterii. Ale pokud mě nasměrujete na nějaké článek, který o tom pojednává, tak slibuju že si ho přečtu 2x.

Jinak mi tedy prosím někdo vysvětlete, proč by mělo smysl pro kempery vozit plynovou láhev na topení, pokud se potřebuji pohybovat kolem zásuvek a mohu topit 220V? Jediné mě napadá právě divoké kempování a potřeba si přitopit, ale tam zase problém s dobitím baterie pro rozfuk, případně mover.
Upravil PAT12 dne 02.05.2017 19:42, před 7 let
Zdenek a AlenaZdenek a AlenaČlen
Přidáno před 7 let
Zatím jsi sem nenapsal jakou vlastně máš baterii (kapacita) já mám v karavanu jednu 180Ah na světla, rozfuk, sat, TV, čerpadlo a pod. a jednu
100Ah jen na pojezd, k tomu solární panel 100W a celou sezonu mimo zimy se nepotřebuju připojit a baterie stále OK,
Jo a nabíjení z auta nemám zapojené ani lednici na 12V ta jede stále na plyn..
Zdeněk 69 Alena 61, vnuk Péťa 19 občas i Matěj 12
PAT12PAT12Člen
Přidáno před 7 let

Myslím že tam je 120Ah baterie. Máme jen jednu, která táhne vše.
Reálně používáme hlavně rozfuk, světla. Čerpadlo zatím ne, SAT ne, TV chvilku.

Já s 220V počítám že budu využívat, ale myslel jsem na delší stání. Domníval jsem se, že na víkend to utáhne baterie, kterou při jízdě (12V) nebo doma (220V) dobiju ...
Zdenek a AlenaZdenek a AlenaČlen
Přidáno před 7 let

Citovat

PAT12 napsal:


Myslím že tam je 120Ah baterie. Máme jen jednu, která táhne vše.
Reálně používáme hlavně rozfuk, světla. Čerpadlo zatím ne, SAT ne, TV chvilku.

Já s 220V počítám že budu využívat, ale myslel jsem na delší stání. Domníval jsem se, že na víkend to utáhne baterie, kterou při jízdě (12V) nebo doma (220V) dobiju ...


120Ah ten víkend vydrží, ale zamysli se nad solárním panelem
dá se sehnat za relativně levné peníze a tvou potřebu stání na divoko to vyřeší, jinak na to aby auto dobíjelo baterii v karavanu se používá booster který zvedne napětí, aby do té baterie vůbec něco dorazilo
ale při dnešních cenách solárů bych tohle neřešil.

např: https://www.i4wif...UFREE.html

ten booster pro karavan třeba tady: https://www.karav...a-1208.htm
:_
Zdeněk 69 Alena 61, vnuk Péťa 19 občas i Matěj 12
Upravil Zdenek a Alena dne 02.05.2017 20:36, před 7 let
PAT12PAT12Člen
Přidáno před 7 let

Citovat

Zdenek a Alena napsal:


např: https://www.i4wif...UFREE.html

ten booster pro karavan třeba tady: https://www.karav...a-1208.htm
:_


Teda, myslel jsem že ceny solárů jsou řádově vyšší. Můj preferovaný Burimex je inzeruje 15000,- za panel.
OK a co navíc tedy člověk bude potřebovat? Za 2500 koupím ten panel, co tam uvádíš a co ještě budu potřebovat? Kdo to zvládne namontovat? Někde okolí Prahy? Sám se do toho pouštět určitě nebudu.
T
Tomik KraluČlen
Přidáno před 7 let
Budeš potřebovat ještě držáky panelu, lepidlo, regulátor, vodiče, průchodky, konektory a akumulátor. Nech si hlavně poradit co vše potřebuješ od prodejce. V podstatě ti každý solidní prodejce prodá skládačku a pak to zvládneš namontovat sám. Když jsem to zvkádnul já, tak už asi každý. :D
STMaxSTMaxČlen
Přidáno před 7 let
Jen samotný panel to ovšem nezachrání. Veškeré komponenty k tomu, případná instalace a seš rázem někde jinde.
PAT12PAT12Člen
Přidáno před 7 let

Citovat

Tomik Kralu napsal:

Budeš potřebovat ještě držáky panelu, lepidlo, regulátor, vodiče, průchodky, konektory a akumulátor. Nech si hlavně poradit co vše potřebuješ od prodejce. V podstatě ti každý solidní prodejce prodá skládačku a pak to zvládneš namontovat sám. Když jsem to zvkádnul já, tak už asi každý. :D


Akumulátor mám trakční a asi v pořádku. Takže asi to ostatní příslušenství ...

Dokážeš prosím odhadnout na kolik tě ta skládačka přišla, když sis to namontoval sám? A kolik času ti zabrala samotná instalace?

Pokud by to byla skládačka ala IKEA, tak bych do toho asi šel...
Ještě špekuluju jestli to stojí za tu investici. Pokud chtějí v kempu 60,- za den, tak návratnost je veliká. Mám malé děti, takže klasické dlouhé kempování na divoko moc nehrozí.
Zdenek a AlenaZdenek a AlenaČlen
Přidáno před 7 let
já panel kupoval na Aukru ulovil jsem ho za 2700, regulátor počítej mezi 600 - 1800 dle toho co má umět, kabely průchodka lepidlo
celkem cca. kolem 4000.00
/jsem elektrikář a zapojoval jsem to sám/.
Zdeněk 69 Alena 61, vnuk Péťa 19 občas i Matěj 12
T
Tomik KraluČlen
Přidáno před 7 let

Citovat

PAT12 napsal:

Citovat

Tomik Kralu napsal:

Budeš potřebovat ještě držáky panelu, lepidlo, regulátor, vodiče, průchodky, konektory a akumulátor. Nech si hlavně poradit co vše potřebuješ od prodejce. V podstatě ti každý solidní prodejce prodá skládačku a pak to zvládneš namontovat sám. Když jsem to zvkádnul já, tak už asi každý. :D


Akumulátor mám trakční a asi v pořádku. Takže asi to ostatní příslušenství ...

Dokážeš prosím odhadnout na kolik tě ta skládačka přišla, když sis to namontoval sám? A kolik času ti zabrala samotná instalace?

Pokud by to byla skládačka ala IKEA, tak bych do toho asi šel...


Ještě špekuluju jestli to stojí za tu investici. Pokud chtějí v kempu 60,- za den, tak návratnost je veliká. Mám malé děti, takže klasické dlouhé kempování na divoko moc nehrozí.


Já jsem si to dával na Transportéra když jsme jezdili ještě bez bydlíka. Mám 100 W flexi panel + regulátor + display. Celé komplet včetně vodičů a konektorů mě to vyšlo na cca 7000,- Kč + akumulátor. Montáž mi zabrala jedno odpoledne. V Tranďákovi máme kompresorovou lednici a tak se solárko na výlety a stání někde na pláži hodí, ale vlek bude v drtivé většině stát v kempech připojený na 230V a tak si nejsme jistí zda bude solárko potřeba. Návratnost dlouhá a hmotnost vzhledem k doložitelnosti vleku vysoká, navíc zatím nemáme pojezd. Rozhodneme se po návratu z Řecka.
Karel ProkopKarel ProkopČlen
Přidáno před 7 let
Pat12: v první řadě všechny světla do LED. Solar na 3 dny není třeba. Dobrá 120Ah baterka musí stačit. I na mover. Doporučuju prohlídku a proměření baterie zátěžákem. Pak kontrolu el. Instalace a spotřeby. Tím bych začal. Se solárem bych tak nepospíchal. Ale chce to vidět.
Nejprve řeš spotřebu a pak způsoby dobíjení.
Vy můžete zobrazit všechny příspěvky v tomto fóru.
Vy nemůžete začít nový diskusní příspěvek v tomto fóru.
Vy nemůžete odpovědět v této diskusi.
Vy nemůžete začít v anketu v tomto fóru.
Vy nemůžete na tomto fóru nahrát přílohy.
Vy můžete stáhnout přílohy v tomto fóru.
Uživatelé, kteří se účastnili diskuse: PAT12, Zdenek a Alena, Karel Prokop, Laky, Tomik Kralu, STMax

Copyright © 2023

Powered by PHPFusion. Copyright © 2024 PHP Fusion Inc.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Theme by PHP Fusion Inc
43,991,953 unikátních návštěv | Vygenerované za: 0.14942 sekund | Průměrně za: 0.14942 (0) sekund | Dotazy: 122 | Použitá paměť: 2.16MB/2MB