Warning: str_repeat(): Second argument has to be greater than or equal to 0 in /srv/www/caravan24.cz/www/maincore.php on line 169 Zbývající kapacita baterie: TECHNIKA - Caravan24.cz
Výkup karavanu! Vykoupíme Váš obytný vůz, nebo karavan za hotové,volejte 606118358 www.vykupkaravanu.cz
Partneři webu:
hykro.cz odak.cz
https://www.cwn.cz/
Prohledávání webu:

Zbývající kapacita baterie

Poslední aktualizace před 7 let
michalmandakmichalmandakČlen
Přidáno před 7 let
Ahoj, mám asi trochu hloupý dotaz ... Mám čerstvě namontované soláry a 110Ah baterii a 40W kompresorovou lednici. Regulátor mi bohužel neukazuje zbývající kapacitu baterie (ani v % ani v Ah) ale jen napětí. Můžete mi prosím poradit, jak poznám, kolik mi ještě v baterii zbývá šťávy? Moc díky.
Zdenek a AlenaZdenek a AlenaČlen
Přidáno před 7 let
To je dost těžké objektivně změřit jedině zkusit něco takového:
http://eshop.kara...ii-bmv-700

:_
Zdeněk 69 Alena 61, vnuk Péťa 19 občas i Matěj 12
michalmandakmichalmandakČlen
Přidáno před 7 let

Citovat

Zdenek a Alena napsal:

To je dost těžké objektivně změřit jedině zkusit něco takového:
http://eshop.kara...ii-bmv-700

:_


Tohle by to určitě splňovalo, ale 4tis je skoro dost :-(
TomTPTomTPČlen
Přidáno před 7 let
A i kdyby ukazoval, pak to bude odvozovat pouze z napětí a to je naprosto zavádějící hodnota. Možná bude mít někdo lepší nápad, ale já bych šel asi cestou podobného modulu:
http://www.ebay.c...SwYlJW35Rf kde by jsi viděl odebranou spotřebu poníženou o dodaný výkon solárním panelem (předpokládám, že při nabíjení - nabíječkou nebo solárem, by se díky opačnému toku proudu hodnota zmenšovala). Podmínkou by bylo výchozí (a následně pak občasně pravidelné) změření skutečné kapacity baterie s výslednou hodnotou převedenou na watty. Třeba něčím podobným: http://www.ebay.c...SwNRdYBIQL
Tom & Pavla
Škoda Octavia II 1.9 TDI + Elddis Crown Crest
Upravil TomTP dne 18.03.2017 00:23, před 7 let
DoskocilDoskocilČlen
Přidáno před 7 let
Ahoj. Problém zobrazit (nebo jakkoliv zjistit) zbytkový náboj olověného akumulátoru je dost problém, protože olověný (kyselý) akumulátor má velmi plochou křivku vybíjení. Co to znamená česky: s vybíjením akumulátoru se jen nepatrně mění napětí. Zprvu ze 100% na 85% rychle klesne z 2,14 V/čl., tj. 12,86 V na 12,3 V (2,05 V/čl) a k bodu 70% vybití napětí klesne 11,88V (1,98/čl), což je velmi malý rozdíl, jen 0,07 až 0,1 V. A navíc tato napětí se mohou pohybovat (lišit) u každého jednotlivého akumulátoru v rozmezí 0,2 V na akumulátor, (0,03V/čl) takže i hodně drahé jakési sledovače to mají těžké, pokud nemají možnost najustovat na ten konkretní akumulátor. Proto je spolehlivější obvod, který přeruší vybíjení při zbytkovém napětí - a tím i zbytkovém náboji. Údaj, že olověný akumulátor se může vybít až na napětí 10,5 V (1,75V/čl) - může se tak vybít, i méně, když to nikdo (ani ten chytrý obvod) nehlídá, ale i těch 10,5V je pro akumulátor takový zásek, že už se z toho zdravý nevzpamatuje. Takže vybíjet tak, aby to bylo co nejčastěji jen do 50% a neprodleně dobít vždy na 100%. Mám na mysli trakční akumulátor.
Čáo, Pepa
Upravil Doskocil dne 18.03.2017 01:37, před 7 let
Jarda_1Jarda_1Člen
Přidáno před 7 let

Citovat

Zdenek a Alena napsal:

To je dost těžké objektivně změřit jedině zkusit něco takového:
http://eshop.kara...ii-bmv-700


uvedený měřák ukazuje skutečnou zbývající kapacitu baterie, není odvozena z napětí ale z dodaného a odebraného proudu.
Pročtěte si manuál, je tam popsané jak BMV700 měří a co vše zohledňuje
[url]http://eshop.karavanypro.cz/upload/doc/Manual%20-%20BMV%20-%20700%20700H%20702%20-%20CZ%20-%20final.pdf
[/url]
Cena 4tis je dost, ale podobné měřáky budou v podobných cenách nebo spíš vyšší
Upravil Jarda_1 dne 18.03.2017 07:26, před 7 let
DoskocilDoskocilČlen
Přidáno před 7 let
Ahoj všem. Ještě bych dodal ke svému příspěvku #5 toto - lépe by se odčítal stav nabití akumulátoru při nabíjení, kdy je ve funkci spotřebiče. Při tomto procesu téměř rovnoměrně a pomalu se stavem nabití napětí stoupá z těch 12 V (11,95 V) až k těm 14,4 V. Kolik energie přiteklo a zase odteklo do a z akumulátoru je dobrá myšlenka, ale takové zařízení je potřeba velmi často resetovat, protože každé měření je s chybou, stále se střídá příjem energie s výdejem - hlavně u solárů, a u tohoto způsobu se chyba sčítá a vrší, až zobrazovaný údaj je naprosto zcestný. Za těch 4 - 5000 to nestojí za to. Ale to je názor můj, názor staré struktury. Čáo, Pepa
PalmosPalmosČlen
Přidáno před 7 let
Ja som si dal prave teraz namontovat v servise toto:

https://www.buett...00-iq.html

este pripajam popis zo servisu:

Je to luxusní doplňek k dokonalému monitoringu baterií. Umí zobrazit stávající kapacitu a protékající proud jak do baterek tak z baterek. Dokáže odhadnout čas výdrže baterie při stabilní spotřebě proudu. Jestli chcete mít dokonalý přehled co baterky ještě vydrží a jak jsou na tom tohle je dokonalé. Navíc disponuje řadou praktických funkcí jako teploměr, hodiny apod.
Palmos
ivanoivanoČlen
Přidáno před 7 let

Citovat

Doskocil napsal:

Kolik energie přiteklo a zase odteklo do a z akumulátoru je dobrá myšlenka, ale takové zařízení je potřeba velmi často resetovat, protože každé měření je s chybou, stále se střídá příjem energie s výdejem - hlavně u solárů, a u tohoto způsobu se chyba sčítá a vrší, až zobrazovaný údaj je naprosto zcestný. Za těch 4 - 5000 to nestojí za to. Ale to je názor můj, názor staré struktury. Čáo, Pepa


Môžem len potvrdiť, mám na paneli aj okamžité napätie, aj kapacitu v %, ktorá sa "vypočíta" z príjmu a výdaju energie. Po určitej dobe je tento údaj dosť scestný. Lepšie sa orientujem okamžitým napätím, kde keď pri nulovom, alebo teda min. odbere klesne napätie pod 12V, tak to riešim a zapínam Efoy. Nechcem batérie ničiť do úplného vybitia. A podľa mojich skúseností pod 12V to napätie klesá veľmi rýchlo.
sipadansipadanČlen
Přidáno před 7 let
Ahoj,
také přidám zkušenost.
Chtěl jsem mít vždy přehled, tak jsem nainvestoval do Votronicu (battery computer - pořád se mi ještě líbí).
Chvíli mě to bavilo, ale už na něj v podstatě vůbec nekoukám.
V době obnovitelných energií se mi stane jen jednou za hooodně dlouhou dobu, že se přiblížím kritické hranici pro akumulátor.

Pokud je dobře spočítáno, podle mého stačí voltmetr (i přes nepřesnosti) a investice 4-8 tisíc do sofistikovaných zařízení se nevyplatí.
Je to cena dalšího akumulátoru ...
:_
4.114683,118.628756
Jarda_1Jarda_1Člen
Přidáno před 7 let

Citovat

Doskocil napsal:

Ahoj všem. Ještě bych dodal ke svému příspěvku #5 toto - lépe by se odčítal stav nabití akumulátoru při nabíjení, kdy je ve funkci spotřebiče. Při tomto procesu téměř rovnoměrně a pomalu se stavem nabití napětí stoupá z těch 12 V (11,95 V) až k těm 14,4 V. Kolik energie přiteklo a zase odteklo do a z akumulátoru je dobrá myšlenka, ale takové zařízení je potřeba velmi často resetovat, protože každé měření je s chybou, stále se střídá příjem energie s výdejem - hlavně u solárů, a u tohoto způsobu se chyba sčítá a vrší, až zobrazovaný údaj je naprosto zcestný. Za těch 4 - 5000 to nestojí za to. Ale to je názor můj, názor staré struktury. Čáo, Pepa


... počítá kolik energie přiteklo, kolik odteklo, ale vždy se restartuje v okamžiku, kdy vyhodnotí že baterie je plně nabitá a to může být i několikrát za den
TomTPTomTPČlen
Přidáno před 7 let

Citovat

Doskocil napsal:

Ahoj všem. Ještě bych dodal ke svému příspěvku #5 toto - lépe by se odčítal stav nabití akumulátoru při nabíjení, kdy je ve funkci spotřebiče. Při tomto procesu téměř rovnoměrně a pomalu se stavem nabití napětí stoupá z těch 12 V (11,95 V) až k těm 14,4 V. Kolik energie přiteklo a zase odteklo do a z akumulátoru je dobrá myšlenka, ale takové zařízení je potřeba velmi často resetovat, protože každé měření je s chybou, stále se střídá příjem energie s výdejem - hlavně u solárů, a u tohoto způsobu se chyba sčítá a vrší, až zobrazovaný údaj je naprosto zcestný. Za těch 4 - 5000 to nestojí za to. Ale to je názor můj, názor staré struktury. Čáo, Pepa


Se zkreslením údajů nějakou jednoduchou a levnou cestou monitoringu souhlasím. Myslel jsem to takto: znát skutečnou kapacitu baterie, nabít před výjezdem, vyresetovat a na výjezdu nechat počítat. Je jasné, že pokud se nebude karavan užívat a bude bez odběru, delší doba konzervačního proudu ze soláru to následné počítání velice zkreslí.
Tom & Pavla
Škoda Octavia II 1.9 TDI + Elddis Crown Crest
Jarda_1Jarda_1Člen
Přidáno před 7 let
pro Doskočil a TomTP
vy chcete po tom měřáku právě to co dělá !)!)!)

příklad: mám baterii 180Ah, změřená má skutečnou kapacitu 140Ah, nechám nějakou rezervu a do měřáku zadám např: 100Ah, před každým výjezdem je baterka automaticky nabitá, protože je karavan připojen na 230V, nebo baterii dobijí soláry a tím je automaticky zresetován a ukazuje využitelnou kapacitu 100Ah. Před další sezónou opět u baterie změřím kapacitu a zadám nový údaj.

Opět odkazuji na manuál, např. strana 11,12 protože nepočítá jen „proud do baterie = proud z baterie“ ale zahrnuje do výpočtu další hodnoty ovlivňující využitelnou kapacitu baterie.

A věřte tomu že ukazuje dobře, kdykoliv je baterie dobitá např. solárem opět se zresetuje na nastavenou hodnotu zadané kapacity a mám stále přehled o přibližně využitelné kapacitě.

Nic není dokonalé, ale zatím jsem nenašel nic jiného, dostupného, co by umožňovalo lépe a přesněji zobrazovat zbývající využitelnou kapacitu baterie, ale samozřejmě se nechám rád poučit.

(tím samozřejmě nemám na mysli jen měřák BMV700 ale i podobné měřáky v podobné cenové relaci)
TomTPTomTPČlen
Přidáno před 7 let
Jardo, asi to vyznělo jinak než jsem myslel. Já jsem to psal v souvislosti s tím modulem z Ebay (jak jsem dával odkaz, proto bylo zdůrazněno jednoduchou a levnou cestou ), ne s tvým, již sofistikovaným, řešením, které je pro zakladatele vlákna drahé. Já osobně to neřeším vůbec, mám tříbarevnou LEDku a to je můj celý monitoring :D
Tom & Pavla
Škoda Octavia II 1.9 TDI + Elddis Crown Crest
Upravil TomTP dne 18.03.2017 22:53, před 7 let
michalmandakmichalmandakČlen
Přidáno před 7 let
Děkuji všem za názory. Nakonec jsem koupil toto

https://www.aliex...2748498834

A jsem zvědavěj, jak to bude makat. Při nejhorším jsem vyhodil stovku z okna !)
TomTPTomTPČlen
Přidáno před 7 let
Page not found...
Tom & Pavla
Škoda Octavia II 1.9 TDI + Elddis Crown Crest
Jarda_1Jarda_1Člen
Přidáno před 7 let

Citovat

TomTP napsal:

Jardo, asi to vyznělo jinak než jsem myslel. Já jsem to psal v souvislosti s tím modulem z Ebay (jak jsem dával odkaz, proto bylo zdůrazněno jednoduchou a levnou cestou ), ne s tvým, již sofistikovaným, řešením, které je pro zakladatele vlákna drahé. Já osobně to neřeším vůbec, mám tříbarevnou LEDku a to je můj celý monitoring :D


Jo, v tom určitě souhlasím, že je to téměř stejné jako levný voltmetr nebo LEDky
Samozřejmě i Doskočil má svojí pravdu, i když asi částečně deformovanou profesionálním přístupem a zkušenostmi, kdy ví že úplně přesné průběžné měření kapacity neexistuje. :^
A samozřejmě mají pravdu i další, kterým se stačí podívat na voltmetr, to je ale dáno zkušeností a praxí s tou svojí konkrétní baterkou a tím co mají nainstalováno.
Určitě nejlépe poradí někdo, kdo má servis karavanů, kdo namontoval různé typy měřáků a ví jaké výsledky dosahují a dokáže poradit co nejlépe namontovat v konkrétním případě.
Upravil Jarda_1 dne 18.03.2017 23:21, před 7 let
michalmandakmichalmandakČlen
Přidáno před 7 let
TomTPTomTPČlen
Přidáno před 7 let
To ti ukazuje zase jen napětí (to co tam už máš). Tímhle kapacitu nezměříš. Maximálně budeš vědět, kdy je baterie nabitá a kdy vybitá, pokud to bude ukazovat přesně.
Tom & Pavla
Škoda Octavia II 1.9 TDI + Elddis Crown Crest
michalmandakmichalmandakČlen
Přidáno před 7 let

Citovat

TomTP napsal:

To ti ukazuje zase jen napětí (to co tam už máš). Tímhle kapacitu nezměříš. Maximálně budeš vědět, kdy je baterie nabitá a kdy vybitá, pokud to bude ukazovat přesně.


Takze to neukáže v procentech zbyvajici kapacitu baterie? Přestože prepoctenou z napětí ...
Vy můžete zobrazit všechny příspěvky v tomto fóru.
Vy nemůžete začít nový diskusní příspěvek v tomto fóru.
Vy nemůžete odpovědět v této diskusi.
Vy nemůžete začít v anketu v tomto fóru.
Vy nemůžete na tomto fóru nahrát přílohy.
Vy můžete stáhnout přílohy v tomto fóru.
Uživatelé, kteří se účastnili diskuse: michalmandak, Zdenek a Alena, TomTP, Doskocil, Jarda_1, Palmos, ivano, sipadan, PetrDubi, kutil1, Vasu, Dudla, HH

Copyright © 2023

Powered by PHPFusion. Copyright © 2024 PHP Fusion Inc.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Theme by PHP Fusion Inc
43,727,421 unikátních návštěv | Vygenerované za: 0.31552 sekund | Průměrně za: 0.31552 (0) sekund | Dotazy: 142 | Použitá paměť: 2.31MB/2MB