Warning: str_repeat(): Second argument has to be greater than or equal to 0 in /srv/www/caravan24.cz/www/maincore.php on line 169 Nepříjemné rány na stabilizátoru: TECHNIKA - Caravan24.cz
Výkup karavanu! Vykoupíme Váš obytný vůz, nebo karavan za hotové,volejte 606118358 www.vykupkaravanu.cz
Partneři webu:
hykro.cz odak.cz
https://www.cwn.cz/
Prohledávání webu:

Nepříjemné rány na stabilizátoru

Poslední aktualizace před 8 let
ravykravykČlen
Přidáno před 8 let
Ahoj.
Možná tady položím jeden dotaz, nad kterým někteří z vás zakroutí hlavou, ale nepřišel jsem na příčinu a ani na odpověď nikde tady na fóru ani u strýčka Googla. Nikdy před tím jsem stabilizátor neměl a přívěsy, se kterými jsem kdy jezdil, byly menší a mnohem lehčí a nikdy jsem se s tím nesetkal a ani se nemám koho zeptat... Teď k tomu, co mě trápí.

Dal jsem na karavan nový spojovací kloub AKS 1300. Při jízdě po nerovnostech mám pocit, jakoby mi ten kloub (a teď se nesmějte) poskakoval na kouli tažného zařízení. Samozřejmě s každým natřásáním karavanu tak přichází menší nebo větší rány do tažného. Zkouším různé rozložení váhy, tzn. víc nebo míň zatížit oje, ale moc to nepomáhá. Subjektivně mám ale dojem, že čím víc tomu naložím dopředu, tím míň to "poskakuje", což ovšem přináší horší jízdní vlastnosti, nehledě na hranici maximálního zatížení.

A teď ten doaz: Je možné, že než se trochu obrousí třecí segmenty ve stabilizátoru (a sednou si), můžou se objevovat mnou popsané jevy? Nebo je příčina toho bouchání jinde?

Předem děkuji za toleranci mého dotazu. I když začínáme třetí sezónu karavaningu, je stále spousta věcí, které neznám a jsou pro mě nové.
Ford Rimor Bluecamp Sky 50
(47+43+11+7)
CharlieCharlieČlen
Přidáno před 8 let
Ahoj, už z princípu funkcie stabilizátora, ti nemôže na ťažnom búchať. Stabilizátor musí pri správnej funkcii guľu zovrieť veľkou silou. Tam vôľa nie je prípustná.
Doťahuješ správne stabilizátor, aby pôsobil silou na guľu?

Ešte ma napadlo aby si skontroloval uloženie odoberacej časti ťažného zariadenia. Neviem či máš bajonet alebo na šróby. Či nie je vôľa tam.
G
gutČlen
Přidáno před 8 let
Co třeba zapříhnout karavan někomu druhému. Vyloučí se možnost že je volné tažné na autě.
Zdenek a AlenaZdenek a AlenaČlen
Přidáno před 8 let
jednou jsem měl podobný případ, a dělalo mně to málo vysunuté kolečko, které na hrbolech naráželo do silnice.
tak mrkni i na to.

:_
Zdeněk 69 Alena 61, vnuk Péťa 19 občas i Matěj 12
Honza PalasekHonza PalasekČlen
Přidáno před 8 let
Ten stabilizátor jde z karavanu docela snadno odmontovat. Sundej ho a nazvakni na auto. Musí tam prostě držet a jen pomocí velké síly s ním někam pohneš. Dokud budeš mít stabilizátor na karavanu, těžko to takto nasimiluješ. A pokud v sevření bude vůle, zkus to ještě na jiné kouli. Sice jsou zpravidla na vině třecí segmenty, obroušená koule ale taky připadá v úvahu. Ještě mě napadá, zda-li nemáš odepínací tažné zařízení, zda není vůle v jeho uložení a stabilizátor jak je sevřený, tak s uložením tažného mlátí.
Až to vyřešíš, napiš čím to bylo, ať se přiučíme...
anglický karavan Abi Globetrotter Jubilee + Citroen C5X7 2,0 HDI
ravykravykČlen
Přidáno před 8 let
Díky zatím za reakce, za další budu taky vděčný.

- stabilizator po zacvaknutí spojovacího kloubu dotahuju cvrčkem a pak zavřu pákou a zamknu
- kolečko mám v nejvyšší poloze, co jde - si myslím, že by byl cítit i odpor od nárazu do silnice
- tažné mám na šrouby - rukama ani váhou svého těla s tím nepohnu - zkusím zajet tam, kde mi jej montovali

Doplňující dotazy:

Jak poznáš obroušenou kouli? Je to vůbec možné po 2 sezónách ježdění bez stabilizátoru?
Jestli to dobře chápu, tak se vám od tažného žádné zvuky neozývají..?
Ford Rimor Bluecamp Sky 50
(47+43+11+7)
R
RickČlen
Přidáno před 8 let
Mám na karavanu stabilizátor WS 3000 a ten mi hrozně vrzal a skřípal,při brždění i zatáčení.Tak jsem velmi jemným smirkem lehce lízl kouli,a odmastil jsem jak kouli tak třecí segmenty odmaštovacím přípravkem např,na brzdové kotouče. Před každým nasazením otřu kouli hadrem, od případného prachu. Vrzaní přestalo. Asi to není úplně to co to dělá tobě, ale jen můj postřeh,co také může dělat stabilizátor.
Koule se po dvou sezonách neobrousí,to spíš třecí segmenty.:)
Hobby + Ford
Upravil Rick dne 16.05.2016 20:05, před 8 let
Honza PalasekHonza PalasekČlen
Přidáno před 8 let

Citovat

ravyk napsal:

Díky zatím za reakce, za další budu taky vděčný.

- stabilizator po zacvaknutí spojovacího kloubu dotahuju cvrčkem a pak zavřu pákou a zamknu
- kolečko mám v nejvyšší poloze, co jde - si myslím, že by byl cítit i odpor od nárazu do silnice
- tažné mám na šrouby - rukama ani váhou svého těla s tím nepohnu - zkusím zajet tam, kde mi jej montovali

Doplňující dotazy:

Jak poznáš obroušenou kouli? Je to vůbec možné po 2 sezónách ježdění bez stabilizátoru?
Jestli to dobře chápu, tak se vám od tažného žádné zvuky neozývají..?



Pokud jsi měl fungl nové tažné zařízení, tak opotřebovanou koulí to za dva roky provozu na 99 procent nebude. Sundej stabilizátor, jak jsem prvně psal a budeš vědět víc. Pořád to může být půl na půl - volný stabilizátor a nebo něco jiného. A to něco, pokud ta záhada bude pokračovat, tak kromě již zmiňovaného, může být i něco na autě, co se projevuje až při specifické zátěži - kosti zadní nápravy, závada na tlumičích pérování, prasklé pružiny, uložení tažného a kdoví co ještě.
Mám taky AKS 1300 a jakýsi zvuk při zhoupnutí z toho leze. Kdyby mi to ale bouchalo a klepalo, tak bych taky určitě znejistěl...
anglický karavan Abi Globetrotter Jubilee + Citroen C5X7 2,0 HDI
C
caravanmanČlen
Přidáno před 8 let
mám dotaz - když jste tam měl obyčejnou čubu - žádné rány jste od čuby ( či oje) necítil?

Proč se ptám? Napadla mě myšlenka, že ty rány by mohly jít od nefunkčního ( či polomrtvého) tlumiče?

Pokud jste pociťoval rány i při obyčejné čubě pak by se to s nejv. pravděpodobností dalo přisuzovat právě tomu tlumiči.

Jestli jste si však jistý, že tlumičem to není, pak by to mohl být projev toho, že ve stabilizátoru chybí či je poničen jeden z třecích segmentů - tímpádem se čuba stabilizátoru nepřimkne pevně na kouli ( doporučuji proto zkontrolovat segmenty), případně tyto mohou být již hodně "jeté" a je na nich vůle.

Píšete ale, že stabilizátor jste koupil nový, takže pokud jste dobře namontoval segmenty by měly sedět dobře.

Těžko radit na dálku bez možnosti to vidět.
Lubos a DasaLubos a DasaČlen
Přidáno před 8 let
Ahoj. Na dřívějším karavanu jsem sice neměl stabilizátor, ale obdobným způsobem jako popisuješ se mi začal projevovat poškozený tlumič nájezdu. Nejvíc to bylo cítit na nerovné silnici, to jsem měl pocit, že mi to snad utrhne zadek auta. Taky se to trochu zlepšilo, když jsem karavan naložil "těžký" na předek.
Zdraví
Luboš a Dáša
ravykravykČlen
Přidáno před 8 let

Citovat

Lubos a Dasa napsal:

Ahoj. Na dřívějším karavanu jsem sice neměl stabilizátor, ale obdobným způsobem jako popisuješ se mi začal projevovat poškozený tlumič nájezdu. Nejvíc to bylo cítit na nerovné silnici, to jsem měl pocit, že mi to snad utrhne zadek auta. Taky se to trochu zlepšilo, když jsem karavan naložil "těžký" na předek.


To mi zní docela pravděpodobně.

Na minulém karavanu jsem měnil tlumič nájezdu, ale takový randál nedělal. Jen netlumil. Vždy jsem dostal kopanec do auta při brždění i při rozjezdu.
U současného dostávám kopanec jen při rozjezdu, ale ne tak velký, jako u toho minulého, a to byl mnohem lehčí.

Jen mě nenapadá, co přesně by mohlo ty rány dělat...
Ford Rimor Bluecamp Sky 50
(47+43+11+7)
Karel ProkopKarel ProkopČlen
Přidáno před 8 let
stabilizátor žádný rány nedělá. Ani technicky nemůže. je to nájezdovka. Špatně seřízená a patrně zavraždila tlumič. Seřídit brzdy a nájezdovku, zkontrolovat couvací
automatiku v kolech a pečlivě prověřit lanovody.
ravykravykČlen
Přidáno před 8 let

Citovat

Karel Prokop napsal:

stabilizátor žádný rány nedělá. Ani technicky nemůže. je to nájezdovka. Špatně seřízená a patrně zavraždila tlumič. Seřídit brzdy a nájezdovku, zkontrolovat couvací
automatiku v kolech a pečlivě prověřit lanovody.


Díky Karle za diagnostiku. Doufám, že díky tvé praxi se můžu na tvůj odhad spolehnout. Musím tedy tady v nějaké dojezdové vzdálenosti někoho najít, co to umí udělat. Pomohl by mi třeba i nějaký tip od vás Moraváků...
Jinak karavan brzdí i couvá bez problémů - tedy pokud jde o řidičský pocit.

Každopádně jsem stále nepochopil, co tam vytváří ty zvuky bouchání... Možná jsem natvrdlý, tak mi prosím někdo vysvětlete.
Ford Rimor Bluecamp Sky 50
(47+43+11+7)
Lubos a DasaLubos a DasaČlen
Přidáno před 8 let
Ahoj. Část "oje", na které je upevněna žehlička, je pohyblivá a má zadní a přední doraz. Když nefunguje nebo je málo účinný tlumič, tak při pohybu vpřed a vzad natvrdo naráží kov na kov (doraz) a to jsou ty zvuky. K nájezdové brzdě a jejím opravám, nebo spíš údržbě, tu dříve zpracoval článek i Doskočil.

http://www.carava...cle_id=373
Zdraví
Luboš a Dáša
ravykravykČlen
Přidáno před 8 let
No, ale mě to ty klepavé zvuky dělá na nerovnostech vždy a ne jen při bždění a rozjíždění...

Jinak díky za odkaz, vím o něm, ale nemám odvahu jít do toho sám. Nemám prostě zkušenosti. A zatím pátrám marně po tom, kdo by se mě na ty brzdy v okolí Zlína podíval.
Ford Rimor Bluecamp Sky 50
(47+43+11+7)
PetropPetropČlen
Přidáno před 8 let
Tak pak to můžou dělat pouzdra, ve kterých chodí tažná trubka. Zkus vzít za žehličku a zahýbat s ní nahoru a dolu. Jestli ucítíš vůli tak je to ono. Taky jsem pouzdra měnil a "rány" přestaly.

Petr
Lubos a DasaLubos a DasaČlen
Přidáno před 8 let

Citovat

ravyk napsal:

No, ale mě to ty klepavé zvuky dělá na nerovnostech vždy a ne jen při bždění a rozjíždění...

Jinak díky za odkaz, vím o něm, ale nemám odvahu jít do toho sám. Nemám prostě zkušenosti. A zatím pátrám marně po tom, kdo by se mě na ty brzdy v okolí Zlína podíval.


I když to tak vypadá, tak přívěs za tebou nejede plynule, ale stále setrvačností trochu "cuká". Na hladké rovné cestě to není tak výrazné, ale na nerovné to s přívěsem škube, zvlášť když je lehký na předek. No a to se přenáší na na "oj". Může to být právě ten tlumič, který ty kmity neutlumí, nebo i ta pouzdra, jak píše Perop. Nebo taky něco úplně jiného. Pokud si sám netroufáš to rozebírat, poohlídni se raději po nějakém servisu v okolí, kde se zabývají třeba i přívěsnými vozíky. I ty mívají nájezdové brzdy. Takhle na dálku se to dá jen odhadovat a to je pak těžké radit.
Zdraví
Luboš a Dáša
Upravil Lubos a Dasa dne 18.05.2016 17:39, před 8 let
midlummidlumČlen
Přidáno před 8 let
Řekl bych,že je to podobný problém,jako když je zarezlý axiál na tlumiči na přední nápravě.Nic nic a pak to skočí a ozve se rána.Proto praskají přední pružiny,ne proto,že jsou z bláta,ale vždy za tím stojí poškozený či zarezlý axiál.A u stabilizátoru,pokud budou přetažené segmenty velikou silou,nemůžou se po kouli odvalovat,ale budou přeskakovat a můžeš nakládat dopředu,dozadu nebo i na střechu-stejně to bude mlátit a navíc to bude velmi těžce zatěžovat závěsné zařízení a obrušovat kouli.
J
jurusČlen
Přidáno před 8 let
Podľa mňa by mohlo ísť o vadný tlmič /piest/ nájazdovej brzdy, mal som podobný problém.
ravykravykČlen
Přidáno před 8 let

Citovat

Petrop napsal:

Tak pak to můžou dělat pouzdra, ve kterých chodí tažná trubka. Zkus vzít za žehličku a zahýbat s ní nahoru a dolu. Jestli ucítíš vůli tak je to ono. Taky jsem pouzdra měnil a "rány" přestaly.

Petr


Tak jsem se konečně dostal k tomu, abych tvůj test provedl. Připadalo mi to jako nejpravděpodobnější příčina. A co myslíš, že jsem zjistil? Je to tak, jak jsi to popisoval. Když vezmu za spojovací kloub a zatahám za něj směrem nahoru, je tam vůle. Ne velká, ale naráží kov na kov a dokážu si představit, že ty zvuky za jízdy přicházejí z tohoto důvodu. Spíš mě překvapuje, že jsem si té vůle dřív nevšimnul.

Mohl bys mi poradit, jak jsi na tu opravu šel ty? Dělal sis to sám? Kde sehnat díly, na co si dát pozor atd. Díky předem.
Ford Rimor Bluecamp Sky 50
(47+43+11+7)
Vy můžete zobrazit všechny příspěvky v tomto fóru.
Vy nemůžete začít nový diskusní příspěvek v tomto fóru.
Vy nemůžete odpovědět v této diskusi.
Vy nemůžete začít v anketu v tomto fóru.
Vy nemůžete na tomto fóru nahrát přílohy.
Vy můžete stáhnout přílohy v tomto fóru.

Copyright © 2023

Powered by PHPFusion. Copyright © 2024 PHP Fusion Inc.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Theme by PHP Fusion Inc
43,017,550 unikátních návštěv | Vygenerované za: 0.26289 sekund | Průměrně za: 0.26289 (0) sekund | Dotazy: 136 | Použitá paměť: 2.26MB/4MB