Warning: str_repeat(): Second argument has to be greater than or equal to 0 in /srv/www/caravan24.cz/www/maincore.php on line 169 Led pásek a stabilizátor 12v: TECHNIKA - Caravan24.cz
Výkup karavanu! Vykoupíme Váš obytný vůz, nebo karavan za hotové,volejte 606118358 www.vykupkaravanu.cz
Partneři webu:
hykro.cz odak.cz
https://www.cwn.cz/
Prohledávání webu:

Led pásek a stabilizátor 12v

Poslední aktualizace před 8 let
seneseneČlen
Přidáno před 8 let
Mám dotaz,chtěl jsem koupit led pásek a prodejce mi řekl že si musí ještě namontovat stabilizátor 12v,jinak mi pásek brzy zhoří.Pásek je na 12v a v autě mám 13.8v .Co Vy na to????
Smile
mafi8mafi8Člen
Přidáno před 8 let
To by mne taky zajímalo, i když jsem někde slyšel, že prý do 14V to LEDky prý zvládají celkem vpoho..
Tomas BrabecTomas BrabecČlen
Přidáno před 8 let

Citovat

sene napsal:

Mám dotaz,chtěl jsem koupit led pásek a prodejce mi řekl že si musí ještě namontovat stabilizátor 12v,jinak mi pásek brzy zhoří.Pásek je na 12v a v autě mám 13.8v .Co Vy na to????


Máš-li to na své obytné auto, kde je vše napájeno z baterie, žádný stabilizátor nepotřebuješ. U kterého prodejce jsi byl a kolik měl pásek stát? Stabilizátor si dovedu představit možná u levných sra.ek, které vydrží ho.no a prodejce se tedy takto brání. Nebo o tom prodejce ví kulový...
mafi8mafi8Člen
Přidáno před 8 let
Ještě bych měl jeden dotaz - snese baterie, vodiče atd. zatížení páskem, kterébude při větší délce třeba kolem 3-5A? Abych třeba něco (na autě) neodvařil... :)
Franta REZACFranta REZACČlen
Přidáno před 8 let
Stabilizátor třeba není, a baterie zatížení bezproblémů snese.
Mám cca 10 metrů LED pásku a cajk.
Franta a Daniela - CITROEN JUMPER
" Život je takovej a jinej nebude....".
mafi8mafi8Člen
Přidáno před 8 let

Citovat

SignBoss napsal:

Stabilizátor třeba není, a baterie zatížení bezproblémů snese.
Mám cca 10 metrů LED pásku a cajk.


supr :)
P
ppeppeČlen
Přidáno před 8 let
Baterka to snese, vodič použít správný průřez. Neznamená to, že když je to na 12V, že tam může být 0,5. Musí se myslet i na délku přívodu a případný úbytek napětí. A taky bych si dál pozor na chlazení samotného pásku. Pokud to bude v interiéru a bude mít víc než 5W/m, dal bych tam pod pásek hliníkový profil co k tomu prodávají.
seneseneČlen
Přidáno před 8 let

Citovat

Tomas Brabec napsal:

Citovat

sene napsal:

Mám dotaz,chtěl jsem koupit led pásek a prodejce mi řekl že si musí ještě namontovat stabilizátor 12v,jinak mi pásek brzy zhoří.Pásek je na 12v a v autě mám 13.8v .Co Vy na to????


Máš-li to na své obytné auto, kde je vše napájeno z baterie, žádný stabilizátor nepotřebuješ. U kterého prodejce jsi byl a kolik měl pásek stát? Stabilizátor si dovedu představit možná u levných sra.ek, které vydrží ho.no a prodejce se tedy takto brání. Nebo o tom prodejce ví kulový...


Mám to na své obytné auto,vše je napájeno 12v,za 5m pásku chce 350kč.Zjistím co to je za výrobce a dám vědět.Dík
Smile
PetrDubiPetrDubiČlen
Přidáno před 8 let
Já bych ten stabilizátor zase jako takovouo blbost neviděl.
Běžné provedení LED pásku (a je jedno jestli stojí metr 50 nebo 250 Kč) je následující:

3 LEDky zapojené v séri a k nim do série ještě omezovací odpor (proto bývají pásky dělitelné po 3 LEDkách). Běžné LED mají provozní napětí do 3,4 V, na pásku bývá odpor, který nastaví napětí na cca. 10 V (takže 3,33 V na každé LED). Bývá to těsně pod horní hranicí, aby se dosáhlo požadované intenzity světla (čím vyšší napětí, tím větší víkon i světlo).

Pokud takový pásek připojíme na 13,8 V, tak bude na LEDkách cca. 3,93 V a to způsobí:
1) větší odběr (větší příkon ve watech)
2) větší svit
3) větší ohřívání LEDek na pásku
4) zkrácení životnosti LEDek

Každý ať si sám rozmyslí, jestli mu to stojí za pořízení nějakého stabilizátoru napětí nebo ne. Pokud bych ten pásek dal například jako osvětlení do skříněk, kderé svítí jenom kdy otevřu dvířka, tak bych to neřešil. Pokud to má být pás, který bude svítit třeba několik hodin v kuse, tak se ta zkrácená životnost může projevit brzy..
mafi8mafi8Člen
Přidáno před 8 let
V tom případě - jaký stabilizátor by byl vhodný?
Franta REZACFranta REZACČlen
Přidáno před 8 let
:c Já nevím, ale nejhorší smrt je z vyplašení.................
Franta a Daniela - CITROEN JUMPER
" Život je takovej a jinej nebude....".
PetrMPetrMČlen
Přidáno před 8 let
Já stabilizátor na pásky mám, a to z důvodu jak píše PetrDubi. Stabilizátor je dneska docela jednoduchá záležitost, je to zpravidla jeden šváb za pár kaček plus dva kondíky. Schema najdeš kdekoli na netu. Pozor jen, aby uměl alespoň 2A.
PetrDubiPetrDubiČlen
Přidáno před 8 let
Pokud někdo bude dávat klasický stabilizátor napětí, tak pro 5m dlouhý pásek s výkonem 5W/m by měl být spíš stabilizátor 3A (2A je na hraně, protože ty 2A bude brát LED pásek trvale) a hlavně provedení low drop (klasický stabilizátor potřebuje pro svoji funkci, aby rozdíl napětí mezi vstupem a výstupem byl minimálně 3V). Stačí k němu opravdu dva malé blokovací kondíky, ale hlavně chlazení! Při napětí aku 13,8V bude ztrátový výkon 3,6W, při zapnutém dobíjení ještě víc.

Druhá možnost je řešit to nějakým DC měničem (ale měl by být také low drop ).

A poslední (nejjednodušší) možnost je dát do série 3-4 křemíkové diody (obyčejné usměrňovací diody na proud tak 4A) a ty zapojit do série s LED páskem. Pouze pozor, diody se budou zahřívat, tak s tím počítat a správně je upevnit.
Nebo použít usměrňovací můstek na cca. 4A a připojit LED pásek přes něj. Můstek musí mít nějaký (alespoň minimální) chladič (kousek hliníkového plechu například). Vypadá takhle nějak: http://images.ges...kbj6_8.jpg
Na + a - se připojí pásek, na vlnovky napájení (je jedno jak).

Pokud někdo koupí pásek 5m za 350 Kč (nebo i levněji), tak se asi nevyplatí kupovat k tomu nějaký hotový stabilizátor, který bude stát v krámě pomalu to samé. Pak je tu možnost vykašlat se na to a modlit se, že to vydrží dostatečně dlouho nebo použít některou variantu co jsem nastínil (stabilizátor nebo diody/můstek), ale je vhodné si to nechat udělat od někoho, kdo o tom alespoň něco ví. Ta poslední varianta nemá žádnou stabilizaci, takže jenom sníží napětí o cca 1,5-2,5 V (podle parametrů konkrétních součástek). Při poklesu napětí akumulátoru se tím pádem sníží i napětí na pásku a bude svítit o něco míň.
T
TandyČlen
Přidáno před 8 let
Chce to měřit a počítat. Jak píše PetrDubi. Multimetr stojí pár korun a dá se koupit v každé Narpě. Pokud je v slušném stavu baterka a napětí nekolísá je to zbytečnost. Pokud se tam objevuje přepětí, pak raději ano. U ledek to není tak, že ,,chcípnou,, hned zítra a všechny najednou. To by se tam muselo odehrát něco co by poslalo do kopru i ten stabilizák. Takže to vyděšení.... jak píšou.
Tatifer
madmax1200madmax1200Člen
Přidáno před 8 let
Tak ja tedy nemuzu souhlasit....v me obyt ce to funguje tak,ze elektronika hlida baterii.....klesne napeti pri velkem odberu,nabijeck,spusti a razem tam mam 14.....takze elkem vykyv.Spodni a vrchni hranici si muzu sestelovat,ale pokud tam dam minimalni rozptyl,tak budu blikat jak vietnamskej vanocni stromecek.No a svete div se prvni ledka za 60 kc v haji.....takze nejaky stabilizator by mne usetril urcite spoustu penez ;-)
Fiat Hobby 600 2.5TD,Opel Arena 2.5D,Renault Trafic 2.1D,MB W 124 2.5D,Fiat Ducato 230 2.8D ..... neni nad stare dehtové astmatiky :-P
seneseneČlen
Přidáno před 8 let
[quote]mafi8 napsal:

V tom případě - jaký stabilizátor by byl vhodný?

Ja to vyřešil takhle a dal jsem to do lampičky a konektorem propojil led pasek,mam tam 11.5V
Foto tu neumím vložit takže odkazy
https://ulozto.cz...or-12v-jpg
https://ulozto.cz...vetlo1-jpg
Smile
madmax1200madmax1200Člen
Přidáno před 8 let

Citovat

sene napsal:

[quote]mafi8 napsal:

V tom případě - jaký stabilizátor by byl vhodný?

Ja to vyřešil takhle a dal jsem to do lampičky a konektorem propojil led pasek,mam tam 11.5V
Foto tu neumím vložit takže odkazy
https://ulozto.cz...or-12v-jpg
https://ulozto.cz...vetlo1-jpg

Takze,kdybych to predradil vsem svym 6ti ledkam.....melo by to fungovat?
Fiat Hobby 600 2.5TD,Opel Arena 2.5D,Renault Trafic 2.1D,MB W 124 2.5D,Fiat Ducato 230 2.8D ..... neni nad stare dehtové astmatiky :-P
Zdenek a AlenaZdenek a AlenaČlen
Přidáno před 8 let
Mám nabíječku, solár, led pásky a žárovky už ve třetím karavanu a ještě jsem nic předřazovat nemusel,
ale dělej jak myslíš . . .
Zdeněk 69 Alena 61, vnuk Péťa 19 občas i Matěj 12
P
PeterLČlen
Přidáno před 8 let
Pri zapojeni s baterkou 12v ziadne stabilizatory netreba, predpoklad je kvalita Lediek a led pasov... Linearne stabilizatory ako napr 7812 atd akurat menia ubytok napatia na vyziarene teplo ktore tiez nie je velmi ziaduce v karavane.... Nehovoriac o tom ze lin. Stabilizator by mal mat vacsi odstup medzi vstupom a vystupom - neskusal som v praxi ale stabilizovat z 13,5 na 12 cez 7812 adi ani nejde, na vystupe bude pravdepodobne menej a rozdiel bude teplo....
seneseneČlen
Přidáno před 8 let

Citovat

PeterL napsal:

Pri zapojeni s baterkou 12v ziadne stabilizatory netreba, predpoklad je kvalita Lediek a led pasov... Linearne stabilizatory ako napr 7812 atd akurat menia ubytok napatia na vyziarene teplo ktore tiez nie je velmi ziaduce v karavane.... Nehovoriac o tom ze lin. Stabilizator by mal mat vacsi odstup medzi vstupom a vystupom - neskusal som v praxi ale stabilizovat z 13,5 na 12 cez 7812 adi ani nejde, na vystupe bude pravdepodobne menej a rozdiel bude teplo....


Jak píšu 11.5v a vše funguje O.K.
Smile
Vy můžete zobrazit všechny příspěvky v tomto fóru.
Vy nemůžete začít nový diskusní příspěvek v tomto fóru.
Vy nemůžete odpovědět v této diskusi.
Vy nemůžete začít v anketu v tomto fóru.
Vy nemůžete na tomto fóru nahrát přílohy.
Vy můžete stáhnout přílohy v tomto fóru.
Uživatelé, kteří se účastnili diskuse: sene, mafi8, Tomas Brabec, Franta REZAC, ppeppe, PetrDubi, PetrM, Tandy, madmax1200, Zdenek a Alena, PeterL

Copyright © 2023

Powered by PHPFusion. Copyright © 2024 PHP Fusion Inc.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Theme by PHP Fusion Inc
43,018,477 unikátních návštěv | Vygenerované za: 0.24561 sekund | Průměrně za: 0.24561 (0) sekund | Dotazy: 138 | Použitá paměť: 2.26MB/2MB