Warning: str_repeat(): Second argument has to be greater than or equal to 0 in /srv/www/caravan24.cz/www/maincore.php on line 169 Světla v lidlu: TECHNIKA - Caravan24.cz
Výkup karavanu! Vykoupíme Váš obytný vůz, nebo karavan za hotové,volejte 606118358 www.vykupkaravanu.cz
Partneři webu:
hykro.cz odak.cz
https://www.cwn.cz/
Prohledávání webu:

Světla v lidlu

Poslední aktualizace před 15 let
PLAFPLAFČlen
Přidáno před 15 let
Ahoj všem.
Právě jsem byl v Lidlu a koupil jsem tam diodové světla ,tři za 145,-Kč . Jsou na tři mikrotužkové baterie . Záměr jsem měl je použít na 12 V , rozdělal a hle , diody zapojeny za sebou , ideál , stačí vyměnit odpor za jiný , aby vydržel 12 V R rovná se sto ohmů .Už mi to na stole běží přez trafo asi tři hodiny a nic . Potom to zapojím do stávajících světel pomocí tavné pistole , akorát to do lampiček pasuje .
Toď jen proinspiraci .
Upravil PLAF dne 06.02.2009 15:09, před 15 let
PLAF Připojili následující obrazek:
Obrázek nebyl nalezen
jozinjozinČlen
Přidáno před 15 let
Dobrá inspirace, dík za dobrý tip.:g:g:g
T
tomtomČlen
Přidáno před 15 let
taky dík za TIP, rozhodím je do alkovny a k palandám
takže stačí jen vyměnit stávající odpor za 100 ohmů ?
PLAFPLAFČlen
Přidáno před 15 let
Nejsem žádný elektrikář , takže jestli tomu rozumí někdo lépe , tak ať mě opraví .
Podle toho co vím , dioda je na tři volty krát čtyři je dvanáct .To je napětí v síti a odpor se tam dává kvůli ochraně .Ano dal jsem tam 100 ohmový odpor ,na stole to stále svítí . Více by asi poradil Lukáš , alias rapiďák.
L
Lukas a PetraČlen
Přidáno před 15 let
Ahoj

Lukáš alias Rapiďák sice nejsem, ale Lukáš jsem, tak zkusím poradit ;)

Moc nerozumím tomu, že jsou LEDky zapojeny za sebou (seriově) a svítí na 3 AAA baterie, které dohromady (opět seriově zapojeny) mohou ze sebe vydat max. 4,5V, když napětí potřebné na rozsvícení 4 seriově zapojených LED je, jak již správně napsal PLAF, cca. 12V - cca. 3V na jednu LED (platí pro bílé, modré - ostatním stačí 2V). No ale možná je v tom nějaká čínská finta, už jsem viděl spoustu různých čínských elektronických udělátek, které teoreticky mohli fungovat jen stěží a prakticky fungovali skvěle :x

Trocha teorie:
U bílých hodně-svítívých LED je tedy napájecí napětí cca. 3.3V a doporučený proud okolo 20-25mA. 4 seriově zapojené LEDky tedy dohromady potřebují napětí okolo 13,2V (tj. běžné napětí 12V akumulátorů nebo obyčejných 12V zdrojů) a požadovaný proud protékající obvodem bude stále 25mA (při seriovém zapojení se napětí sčítá, proud zůstává). Použití odporu (opět seriově zapojeného) je nezbytné právě pro omezení proudu protékajícího obvodem. Pokud by nebyl použit, proud bude kolísat v závislosti na napětí, zahřátí LED atp. a často bude vyšší než oněch 25mA což ve výsledku povede až ke zničení LED. V praxi je vyzkoušeno, že 4 modré LED na 12V bez odporu vydrží až několik desítek,možná stovek hodin, což je pořád zlomek z jejich konstrukční životnosti :|

Vzorec pro výpočet odporu k LED je: R=[Unap-Ud]/Id - kde R je hodnota odporu, Unap hodnota palubního napětí (cca 14V), Ud předepsané napětí LED diody (případn2 součet napětí více LEDek) a Id předepsaný proud LED.

V našem případě tedy R=[14-13,2]/0,025 = 32 Ohmů

V praxi tedy lze použít použít odpor okolo 30 ohmů (tolerance je dost velká - prostě něco mezi 0-100:D ), větší odpor a tedy nižší proud se projeví na nižší svítivosti LED, důležité hlavně je, aby tam nějaký odpor byl B)
Lukáš (36) + Petra (6) + Kubík (4)
E
EXPEDICE APALUCHAČlen
Přidáno před 15 let
Řešil jsem podobný problém. Mám světla v kar na 12V a halogenová. Světla jsou kovová, desgn super, tak jsem je nechtěl měnit. Vadilo mě jak halog žárovky hřejí a samo spotřeba. Našel jsem náhradu místo halogenových žárovek ledkové na adrese:
http://www.karavan.cz/ LED BA 15D WW - viyz foto, bohužel odradila mě cena 500 Kč. Nakonec jsem koupil obyčejné led žárovky za 80Kč a po malé úpravě pasujou do světel.
http://www.levnealarmy.eu/autodoplnky...-6494.html
Upravil EXPEDICE APALUCHA dne 06.02.2009 22:00, před 15 let
EXPEDICE APALUCHA Připojili následující obrazek:
led_1.jpg
PLAFPLAFČlen
Přidáno před 15 let
Lukáši . Když jsem zkusil zapojit světla na 12V s původním odporem , tak odpor vyhořel . Dal jsem tam tento , a svítí to v pohodě . Bohužel se v čárkách na odporech neviznám , věřím tomu co mi kdo poradí .Myslíš ,že by byl lepší jiný odpor?
Díky , rád se poučím .
Upravil PLAF dne 06.02.2009 22:07, před 15 let
L
Lukas a PetraČlen
Přidáno před 15 let

Citovat

PLAF napsal:
Lukáši . Když jsem zkusil zapojit světla na 12V s původním odporem , tak odpor vyhořel . Dal jsem tam tento , a svítí to v pohodě . Bohužel se v čárkách na odporech neviznám , věřím tomu co mi kdo poradí .Myslíš ,že by byl lepší jiný odpor?
Díky , rád se poučím .


Jak jsem psal, nevím, jaké je to originální zapojení, pokud to pracuje na 3 AAA baterie, skoro bych se domníval, že LEDky nebudou v serii, ale to opravdu jen hádám.

Pokud byly paralelně, tedy vedle sebe a původní napětí 4,5V a odpor, pak by to asi fungovalo (napětí skupiny LED 3,3V a proud 100mA) a původní odpor by byl okolo 15 Ohmů. Pokud bys k tomuto připojil 12V, úbytek napětí na odporu by byl cca. 10V, což by znamelalo protékající proud okolo 650mA a to bych se nedivil kdyby odpor shořel (možná i s LEDkama ;r ).

V případě paralelního zapojení LEDek by podle výše uvedeného výpočtu, tedy R=10/0,1=100 Ohmů, takže to jsi se celkem trefil :g

Ale opravdu jen spekuluju, asi zítra vyrazím do Lidlu :x

Tady je barevné značení rezistorů http://www.zskom.zatec.cz/odpor/odpor...odpor.html
Lukáš (36) + Petra (6) + Kubík (4)
Upravil Lukas a Petra dne 06.02.2009 22:35, před 15 let
PLAFPLAFČlen
Přidáno před 15 let
Máš pravdu , vzal jsem měřák a proměřil jsem odpor , je 15 ohmů a je to zapojeno paralelně .Odpojil jsem odpor a místo něj dal drát .Pomalu jsem přidával proud a zastavil se na 3,5 voltech . Diody zářily jak na vánočním stromečku , tak jsem to raději dále nezkoušel. Je to na tom špatně vidět .Je holt vidět , že se mám stále co učit.
Nedalo mi to a ještě večer jsem to předělal a zapojil sériově na původní odpor . Nedal mi totiž spát tvůj první článek a stále mi to vrtalo v hlavě.Je to lepší . Položil jsem vedle sebe na porovnání s baterkama a nově udělané , výsledek stojí za to . Svítí to více a oproti originálu je to světlo bělejší než na baterky.

Díky za radu.
Jo holt není špatné se svěřit , než něco provést na bydlíku .Jo a ještě jsem vyčetl v návodu , výkon 0,4W.
Upravil PLAF dne 07.02.2009 00:28, před 15 let
PepiPepiČlen
Přidáno před 15 let
ahoj,tyhle světýlka mám v autě,všude ve skřínich,v uložných prostorách a td.bez problému na obyč.tužkovky a svítí už 2 roky,tak nevím proč si komplikovat život s nějakým zapojením,jsem lajk ,ale v jednoduchosti je krása.co se týká zabezpečení to je jiná,mezi madly mám řetěz, hašpu na dveřích,otočné zámky z venku,bankovní folie proti průrazu oken,nálepku prostor hlidám já,misku na vodu před dveřmi a je pohoda.tak abysme to moc nepřekonbinovali.velmi důležitý je mít trezor,a vždy oddělené prostředky.vím o čem mluvím jezdím 150 dní v roce už x.let.Ahoj a ať nás nic takového nepotká.:_dobré je že dnes je nás tolik,že už bychom si vzájemně pomohli,a otom to mimo jiné je:hečau pepa:o
K
KristofaciČlen
Přidáno před 15 let
Ahoj, já používám tyto. http://www.svetla-svitidla.cz/svitidl...dena-bila/
Přidělal jsem je přímo na původní svítidla.
Upravil Kristofaci dne 07.02.2009 16:47, před 15 let
LOBOLOBOČlen
Přidáno před 15 let

Citovat

PLAF napsal:
Ahoj všem.
Právě jsem byl v Lidlu a koupil jsem tam diodové světla ,tři za 145,-Kč . Jsou na tři mikrotužkové baterie . Záměr jsem měl je použít na 12 V , rozdělal a hle , diody zapojeny za sebou , ideál , stačí vyměnit odpor za jiný , aby vydržel 12 V R rovná se sto ohmů .Už mi to na stole běží přez trafo asi tři hodiny a nic . Potom to zapojím do stávajících světel pomocí tavné pistole , akorát to do lampiček pasuje .
Toď jen proinspiraci .



Prave jsem si prinesl tyto svetla z Lidlu, rozdelal je a hle, diody jsou zapojeny paralelne :) Ten odpor bude asi odpovidat ale preletovavat tistak nebudu :@
Obytnak mam proto, abych nemusel spat v kempu.
1jgs - Milan1jgs - MilanČlen
Přidáno před 15 let
V sobotu jsem prolezl Lidl a světla nikde :@
Milan :_
__________________________________
Všude dobře, :x tak co doma :^ ???!!!
Vy můžete zobrazit všechny příspěvky v tomto fóru.
Vy nemůžete začít nový diskusní příspěvek v tomto fóru.
Vy nemůžete odpovědět v této diskusi.
Vy nemůžete začít v anketu v tomto fóru.
Vy nemůžete na tomto fóru nahrát přílohy.
Vy můžete stáhnout přílohy v tomto fóru.
Uživatelé, kteří se účastnili diskuse: PLAF, jozin, tomtom, Lukas a Petra, EXPEDICE APALUCHA, Pepi, Kristofaci, LOBO, 1jgs - Milan

Copyright © 2023

Powered by PHPFusion. Copyright © 2024 PHP Fusion Inc.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Theme by PHP Fusion Inc
43,598,670 unikátních návštěv | Vygenerované za: 0.16321 sekund | Průměrně za: 0.16321 (0) sekund | Dotazy: 106 | Použitá paměť: 2.04MB/2MB