Warning: str_repeat(): Second argument has to be greater than or equal to 0 in /srv/www/caravan24.cz/www/maincore.php on line 169 Střešní okno s ventilátorem = zbytečnost?: OSTATNÍ - Caravan24.cz
Výkup karavanu! Vykoupíme Váš obytný vůz, nebo karavan za hotové,volejte 606118358 www.vykupkaravanu.cz
Partneři webu:
hykro.cz odak.cz
https://www.cwn.cz/
Prohledávání webu:

Střešní okno s ventilátorem = zbytečnost?

Poslední aktualizace před 6 let

Anketa: Střešní okno s ventilátorem

    Zbytečné [9/39]23 %
    Potřebné [30/39]77 %
R
RudyČlen
Přidáno před 12 let
Mám pocit, že Karel psal o Omniventu. Ten se instaluje do kastlíku střešního okna. To přitom zachovává svou funkci. Takže v létě jej otevřeš a ventilátor žene teplý vzduch ven přes okno, přičemž je na jeho místo nasáván chladnější od podlahy. V zimě okno zavřeš a zreverzuješ otáčky ventilátoru. Ten pak tlačí teplý vzduch k podlaze kde se promíchá se studeným a vyrovnává tak vertikální teplotní gradient.
BombiciBombiciČlen
Přidáno před 12 let

Citovat

Rudy napsal:

Mám pocit, že Karel psal o Omniventu. Ten se instaluje do kastlíku střešního okna. To přitom zachovává svou funkci. Takže v létě jej otevřeš a ventilátor žene teplý vzduch ven přes okno, přičemž je na jeho místo nasáván chladnější od podlahy. V zimě okno zavřeš a zreverzuješ otáčky ventilátoru. Ten pak tlačí teplý vzduch k podlaze kde se promíchá se studeným a vyrovnává tak vertikální teplotní gradient.


Aha, to jsem ještě neviděl. Stále je se co učit. Díky.
Bombíci
1jgs - Milan1jgs - MilanČlen
Přidáno před 12 let
V nedávno zakoupeném autě střešní ventilátor byl už z výroby. Nijak jsem po něm netoužil, nedoobjednával. Prostě se tam objevil. Po zkušebním provozu musím konstatovat, že jsem rád, že ho tam mám. Zatím je odzkoušen jen na letní provoz, ale umí celkem slušně přehřáté auto vyvětrat. Cestujeme většinou "na divoko" bez přípojky, tak o klimě neuvažuji.
Milan :_
__________________________________
Všude dobře, :x tak co doma :^ ???!!!
Karel ProkopKarel ProkopČlen
Přidáno před 12 let
Míro, Ruda Ti to vysvětlil mistrofsky. Podle mě to fachčí dobře jen nový typy mají jen reverzaci (ne spínání termostatem) to mi chybí. Tak dáváme v případě požadavku klienta externí termostat.
Zjednodušeně. když se hic nehejbe musí se mechanicky rozhodit. Řešíme to u lednic, řešil jsem rozfuk od krbu doma a všude to fachčí.
Takže za mě: ano je to dobrý.
Jak píše Milan 1jgs.
BombiciBombiciČlen
Přidáno před 12 let
Jj, Rudy se umí vyjadřovat.
Karle a jaký dáváte termostat? Mělo by to být asi něco co možná nejmenšího.
U krbu to máš klidně na 230VAC. Ale pak bych rád věděl, jak dlouho vydrží spínání 12VDC. Jak vydrží kontakt, než se zaoxiduje a přestane převádět? Nám v práci, když to projektant blbě vymyslí někam ven na 24VDC (např. plovák a je v neoprenu, vodotěsný atd.), tak to záruku nevydrží, tedy převádět ten kontakt. Nutíme ho alespoň do 24 VAC.
V autě mám někdy i dost vlhko. Zima sušíme věci z lyží, léto u moře je taky klidně 70% vlhkost. Když přijedu dom v době topné sezóny a odstavím auto, tak vychladne a je tam taky větší vlhkost. Dávám tam odvlčovač, aby něco spolikal a pravidelně vylévám vodu.
Tak jen bych rád věděl, co je prověřené. Nebo přístupné, abych tam případně protáhl lapovací papír a podobně.
Myslím, že je to dobré, i když auto stojí. Solár by to doflákal, ale nepřehřívá se uvnitř auto. Vymění se vzduch. Takto jsme to udělali kamarádovi na jachtě a když jsme ji v Řecku zazimovali na suchu v maríně, tak na jaře přijel a nebylo cítit ve vzduchu nic ze zatuchlosti a vlhkosti jako dřív.
Koupelnu mám na ventilátorek, ketrý se rozběhne hned, jak se rozední (se solárkem). Ani nemusí svítit slunce. Dost to pomáhá, není vlhko v koupelně.
Díky
Bombíci
Karel ProkopKarel ProkopČlen
Přidáno před 12 let
Ruda (ten náš je taky z Ostravy) je prostě mazák :_
Míro, Omnivent je střešní okno 40x40 s ventilátorem. Když to okno zavřeš, chová se to zjednodušeně jako kavárenskej stropní ventilátor.
termostat používáme klasiku např: http://www.pokojo...i.php?p=10
termostat má relátko 3 nebo 5A spínaný je ze dvou tužek (z toho žije celej termostat). 220 to vůbec nepotřebuje. To relé uspíná ten motor relativně v pohodě pokud by to bylo málo, vsadíš tam 30A automobilní spínací relátko. Zapojení je prostý. Programovat to můžeš na časy nebo teplotu.

Podle mě ventilace má vliv naprosto zásadní - jedno jestli v baráku, jachtě (lodě jsou nudný :P) nebo karavanu. Já ho považuju za věc veskrze praktickou hlavně pro lidi co jezdí na divoko.
R
RudyČlen
Přidáno před 12 let
Shodou okolností jsem včera našel v německém Promobilu vtipné řešení. Omnivent je samozřejmě daleko lepší. Vyžaduje však demontáž střešního okna a montáž nového, taky stojí pár kaček. Tohle vyjde na pár korun a taky bude fungovat. Vzhledem k hlučnosti to nebude na noční provoz ale k vyvětrání přehřátého auta postačí. Osobně bych volil dva a to co největší ventilátory, které bych přepínačem nejen reverzoval ale i zapojoval do série a paralelně. Asi to do doby, než se mi rozpadne HEKI nad postelí a budu muset měnit okno tak jako tak, zbastlím.
Obrázek je bez popisu takže pro snažší pochopení: V drážce HEKI je vsunut plát plexiskla s namontovaným ventilátorem, který je sevřen roletkou a sítem ze stran.
Upravil Rudy dne 25.07.2012 09:02, před 12 let
Rudy Připojili následující obrazek:
screenshot.jpg
Karel ProkopKarel ProkopČlen
Přidáno před 12 let
Nápad je to vynikající ale dal bych tam aspoň dva ty ventilátory. Pro objem který to má účinně odsát si myslím že by to chtělo 2x 120 nebo 4x80mm ventilátory. Přeci jen omnivent je třístovka.
Upravil Karel Prokop dne 26.07.2012 14:20, před 12 let
MTSMTSČlen
Přidáno před 12 let
zase tohle může foukat trvale a baterka to nepozná
Jirka + Alena + Renault Master - MTS-2
https://www.carav...i_id=41587
Deda LebedaDeda LebedaČlen
Přidáno před 12 let

Citovat

MTS napsal:

zase tohle může foukat trvale a baterka to nepozná


A k čemu je to dobré, že se to točí trvale a baterie to "nepozná", když to nevětrá ? :x
R
RudyČlen
Přidáno před 12 let
Jen nech na hlavě. Něco teplého vzduch zpod stropu to ven vyžene. Popravdě řečeno, podobný ventilátor jsem postrádal doopravdy asi dvakrát za dobu co jezdím obytkou. Klima není pro mne řešení ( motorovou samozřejmě mám) a to nejen z důvodu nutnosti zajistit energii ale taky bych jí ucpal jedno ze dvou střešních oken, které v našem malém autě máme. Ventilátor, který bych vozil v garáži a v případě potřeby bych jej šoupnul do okna by řešením byl.
Navíc tohle bude stát pár kaček a chvilku práce takže to asi vyzkouším.
MTSMTSČlen
Přidáno před 12 let

Citovat

Deda Lebeda napsal:

Citovat

MTS napsal:

zase tohle může foukat trvale a baterka to nepozná


A k čemu je to dobré, že se to točí trvale a baterie to "nepozná", když to nevětrá ? :x


třeba tenhle má výkon 180 m3/h, tak když vezmu obsah auta 2x6x2=24 m2, vymení mi to za hodinu vzduch v autě 7x
http://www.gme.cz...-p625-285/
Jirka + Alena + Renault Master - MTS-2
https://www.carav...i_id=41587
Mirek a IvaMirek a IvaČlen
Přidáno před 12 let

Citovat

Karel Prokop napsal:

ventilátor v létě: odsává horký vzduch ze stropu ven a táhne chladný vzduch od podlahy
ventilátor v zimě: tlačí horký vzduch od stropu k zemi a pomáhá promíchat vzduch se studeným u země
za mě: výborná věc pro stání na divoko hlavně ten Omnivent. Doděláváme k němu ještě termostat. Dřív se dělal s ním, dnes jen reverzace.

Kdo má klimošku: může s ní topit i chladit (reverzace) ten ovšem potřebuje 220V a to hodně.
Stropní ventilátor jede na 1-5A/12V. Umí i ovládat otáčky.


Ahoj u Prokopů.
Fakra Karle, má tupá hlava vůbec není schopna pochopit o jakém ventilátoru se tu bavíte. Můžu ho někde vidět?
Děkuji, děkuji a zdravím trpělivou paní Prokopovou.
Mirek
MTSMTSČlen
Přidáno před 12 let
Jirka + Alena + Renault Master - MTS-2
https://www.carav...i_id=41587
R
RudyČlen
Přidáno před 12 let
Případně o celém okně s ventilátorem : http://www.karava...em-12v.htm nebo amatérské náhradě, kterou jsem vložil o pár příspěvků výše. :_
Mirek a IvaMirek a IvaČlen
Přidáno před 12 let
Děkujíí všem. Už jsem to pochopil. Nějak jsem si seděl na vedení. Ale v tomhle horku....
Mirek
Karel ProkopKarel ProkopČlen
Přidáno před 12 let
Ahoj Míro :_
je tu několik věcí: aerodynamika např řeší rozdíl v počtu a tvaru lupenů. Ventilátor má VÝKON je tichý a funguje.
Odvětrat 20-25m3 což je cca 20000 litrů vzduchu za hodinu aspoň 5x (aby to mělo smysl) vyžaduje určitý výkon (např.40W). Berme v potaz ještě odpor okna který je v cestě (uzobne si min 15% výkonu).
Počítačový ventilátor s výkonem 1,2W (30x menší) který má odvětrat 30 litrovou krabici od kompu má taky mj. cca 666x míň práce. Ten ventilátor z kompu znamenitě fachčí za lednicí kde má 50l vzduchu. Bereme v potaz odpor síťky a mříží.
Cifra kterou vyjadřuje údaj PC výrobce je typu: papír snese všechno.
To znamená že ventilátorem o výkonu 2,4W (2 kousky nebo 4,8W (4 kousky) budu mít pořád 10x menší větrací výkon. A to v ideálním případě. Navíc pokud ten přehřátej vzduch chci z auta dostat RYCHLE tak to asi nepůjde se čtyřmi Watty.
FYZIKA PLATÍ PRO VŠECHNY STEJNĚ :)
buď budu honit vzduch 40W nebo 4W. Pomíjím účinnost ventilátoru jako soustrojí. Tam mi utíká 15-20% ne 1000. Proto si myslím že to s PC ventilátorem nebude nic moc. Thule má věci vymakaný. Fiamma to dělá taky, ale ten motorek a zpracování jsou typicky italský (nemyslím Maserati nebo Ferrari).
Nicméně každý si musí říct co mu vyhovuje.
BrevlaBrevlaČlen
Přidáno před 12 let
Nedávno jsem koupil tento ventilátor a když jsme byli na výjezdu tak se osvědčil při vyfukování tepla z karavanu a i při večerním ochlazování.
.
Vlastik, Ivana, miničivavák Calvin
Auto Jeep Cherokee - grafit
Karavan Hobby 495 UL Excellent
Brevla Připojili následující obrazek:
Obrázek nebyl nalezen
Mirek a IvaMirek a IvaČlen
Přidáno před 12 let

Citovat

Karel Prokop napsal:

Ahoj Míro :_
je tu několik věcí: aerodynamika např řeší rozdíl v počtu a tvaru lupenů. Ventilátor má VÝKON je tichý a funguje.
Odvětrat 20-25m3 což je cca 20000 litrů vzduchu za hodinu aspoň 5x (aby to mělo smysl) vyžaduje určitý výkon (např.40W). Berme v potaz ještě odpor okna který je v cestě (uzobne si min 15% výkonu).
Počítačový ventilátor s výkonem 1,2W (30x menší)


Karle i Tobě moc moc díky. Já žádný počítačový ventilátor nechci, peru se s počítačem a teď ještě abych pochopil počítačový ventilátor /to je vtípek staříka/, já chci to nejlepší aby to vyfókalo do někam a stejně se u Vaší maličkosti jednoho dne pokorně objednám a budeš to muset vyřešit za mě. Tohle už zas takový ftípek není. Zatím ahoj.
M + I
R
RudyČlen
Přidáno před 12 let
Tak jsem se nad tím PC ventilátorem ještě jednou zamyslel a musím přiznat, že Karel má pravdu. Do okna 40x40 vejdou maximálně 4 ventilátory 180x180 mm. Ty mají objemový výkon cca 60 CFM ( cubic foot per minute). 4x60=240 CFM což odpovídá necelému m3 za minutu. Turbovent od Fiammy umí 5m3 a Omnivent 25m3 na nejvyší výkon.
Na druhé straně někdo musel prozkoumat tuto slepou uličku a říci lidstvu " Tudy ne, přátelé" :D
Vy můžete zobrazit všechny příspěvky v tomto fóru.
Vy nemůžete začít nový diskusní příspěvek v tomto fóru.
Vy nemůžete odpovědět v této diskusi.
Vy nemůžete upravit anketu v tomto vlákně.
Vy nemůžete hlasovat v anketě v tomto vlákně
Vy nemůžete na tomto fóru nahrát přílohy.
Vy můžete stáhnout přílohy v tomto fóru.

Copyright © 2023

Powered by PHPFusion. Copyright © 2024 PHP Fusion Inc.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Theme by PHP Fusion Inc
43,029,439 unikátních návštěv | Vygenerované za: 0.22596 sekund | Průměrně za: 0.22596 (0) sekund | Dotazy: 136 | Použitá paměť: 2.24MB/2MB