Warning: str_repeat(): Second argument has to be greater than or equal to 0 in /srv/www/caravan24.cz/www/maincore.php on line 169 Nocování na divoko v ČR: INFORMACE PRO CESTOVÁNÍ - Caravan24.cz
Výkup karavanu! Vykoupíme Váš obytný vůz, nebo karavan za hotové,volejte 606118358 www.vykupkaravanu.cz
Partneři webu:
hykro.cz odak.cz
https://www.cwn.cz/
Prohledávání webu:

Nocování na divoko v ČR

Poslední aktualizace před 12 let
Martin75Martin75Člen
Přidáno před 12 let
Zdravím,

moc se omlouvám, jestli už se toto téma tady řešilo, ale znovu mne zaskočil článek v posledním čísle časopisu Camping, Cars & Caravans "Když vás kempy nelákají..."

U článku je uvedena tabulka, která popisuje možnosti nocování mimo kempy v jednotlivých zemích Evropy. U České republiky jsou všechny možnosti nocování zapovězeny ("zakázány") - stejné vyjádření jsem viděl i v některých průvodcích.

Nevíte někdo z čeho vychází tento údaj? Pokud je mi známo, tak lze činit to, co není zákonem zakázáno a žádný zákon přespání v autě či obytném autě nezakazuje. Proč se tedy všude uvádí, že u nás nelze přenocovat v autě?

Dovedu si představit, že na soukromém pozemku (např. parkoviště patřící supermarketu, parkoviště patříci firmě provozující benzinovou pumpu apod.) může vlastník tohoto parkoviště vykázat nežádoucí automobil, případně instalovat nějakou omezující značku, ale velmi rád bych věděl, která zákonná úprava zakazuje přespání v automobilu obecně a jakého přestupku se tedy dopustím, když si na svých cestách po vlastech českých někde schrupnu.
LadousLadousČlen
Přidáno před 12 let
Bohužel, existuje v naší zemi velmi mnoho medií, která referují o věcech, o kterých toho moc nevědí. Nemám teď na mysli konkrétně časopis Camping, Cars a Caravans, ale obecně. Vždycky, když čtu něco z oblasti, o kterou se opravdu zajímám a vypadne-li to z úst renomovaného media - TV Nova, MF dnes apod, zpravidla jde o obecné řeči, které podají nepodstatnou a často nepravdivou informaci laikovi, ale k tematu toho příliš neřeknou. Media prostě musí zaplnit své stránky, musí být zajímavá, musí mít čtenáře. Jen nemusí vždy mít pravdu. Stejně jako většinu obytných aut vyrábějí a vymýšlejí lidé, kteří toho moc nenakaravanili, stejně tak je to s časopisy o kempování a znovu, nechci napadat jeden konkrétní časopis, myslím, že je to obecná praxe.
A tak si myslím, že v Camping, Cars a Caravans někde našli nějakou "evropskou" tabulku a bez dalšího ji otiskli, aniž by
se zajímali například o to, zda pojem "přespání v autě" je totéž jako "kempování" nebo jak je to právě s těmi parkovišti u čerpacích stanic - kolik kamioňáků asi chodí spát do hotelu ???

Za všechno může mluvit příhoda z Val di Fiemme a že je v Itálii poněkud přísněji, než u nás. Na parkovištích tam před třemi lety neměli tabule zakazující parkování obytních aut. Pokud tam opravdu jen parkuješ (pozor, vytažený schůdek už je kempování s odměnou 50EUR pro místní "národní výbor"!!!), nikoho nezajímá, co se děje v autě.
Toto je praxe, tabulka je teorie.....

V autě spím asi 100 nocí ročně, většinou v ČR, za poslední čtyři roky jsem spal v kempu v ČR tři noci. Mnohokrát mě míjela hlídka městské nebo státní policie a nikdy nebyl problém. Spím ve vesnicích, u lesa, na parkovišti u čerpaček nebo i na náměstí ve městě. Pochopitelně se vždy chovám co nejméně nápadně, z auta nic nevytéká, pokud večer svítím, je zatemněno. Prostě parkuji. A vytahnu-li židličky a stolek, gril apod, musím si být ABSOLUTNĚ jistý, že nikomu nepřekážím a neškodím. A když "nocležiště" opouštím, nikdo nesmí poznat, kde jsem spal. Nevím, zda je tohle chování podle zákona nebo ne a pokud někdo na tuto otázku opravdu fundovaně odpoví, velmi mě bude odpověď zajímat. Ale ať bude jakákoliv, dokud mě někdo z nocležiště nevykáže, své zvyky nejspíš nezměním, ať si v novinách píší, co se jim zlíbí....
Vladi
Upravil Ladous dne 02.07.2012 19:44, před 12 let
Martin75Martin75Člen
Přidáno před 12 let
Laďouši, díky za příspěvek. Vidím stejně a při nocování dodržuji stejné zásady jako ty - zatím nikdy nikde problém nebyl. Přesto neustále narážím na informace, že u nás se prostě v autě spát nesmí, nesmí a nesmí. Kromě uvedeného časopisu je to např. v informacích v brožuře CCI.

Píšeš "dokud mě někdo z nocležiště nevykáže" - zajímalo by mne tedy jestli už někdo vykázán byl a na základě čeho (pominu-li nesouhlas vlastníka či porušení nějakého dopravního značení).

Dostal tedy někdo z karavanistů skutečně pokutu za přespání v autě? Jaký přestupek tím spáchal?
milan59milan59Člen
Přidáno před 12 let
Ahoj,
přiznám se, že mě to taky zarazilo. Myslím si, že podobné údaje se sbírají z různých zdrojů a po několika přepisech si podobné informace ( nejen o přenocování v karavanech ) začínají žít vlastním životem a autor článku v dobré víře převzal informace, které je velmi pracné ověřit.
Když se mrknu třeba na Itálii, tak jednorázově je možné na soukromém pozemku přenocovat se svolením místních úřadů, u vícenásobného přespání už svolení úřadů není třeba. Nebo taková maličkost, že č.9 a 10 není v legendě.
Tím nijak nechci shazovat snahu autora, který si v dobrém úmyslu dal práci se shromážděním a zveřejněním užitečných informací. Prostě se občas vloudí chybička.
Přeji všem hezké éto :_
Martin75Martin75Člen
Přidáno před 12 let

Citovat

milan59 napsal:

Tím nijak nechci shazovat snahu autora, který si v dobrém úmyslu dal práci se shromážděním a zveřejněním užitečných informací. Prostě se občas vloudí chybička.


Článek samotný jsem řešit nechtěl, ale snahu autora bych klidne shodil. Těch nesmyslů je tam víc - např. Německo a Španělsko má při jednorázovén přenocování poznámku "nutno dbát regionálních omezení", ale při vícenásobném přespání již není nutno dbát. Podobně Belgie, kde prý na veřejném pozemku můžete přespat jednorázově kdekoliv tam, kde to neomezuje provoz, ale na soukromém jednorázově jen mimo Flandry, podél pobřeží a "některé obce". Dtto Polsko. Podobně vtipné jsou i poznámky pro Velkou Británii a Nizozemí - přespat na veřejnosti můžete, ale prý "pouze na některých místech". V textu samotném okolo tabulky je jen samá vata, žádné konkrétní rady jak ta "některá místa", případně "regionální omezení" poznat, jestli existuje pro jednotivé země nějaký konkrétní seznam, nebo je to vyznačeno značkou apod.

Dále mi je nejasné co se vlastně myslí tím přenocováním na soukromém pozemku, které je údajně zakázané i u nás a v cca polovině Evropy. To si jako nesmím přespat v obytném autě ani na vlastní zahradě?

Časopis jsem si předplatil, abych se dozvěděl praktické a užitečné informace ze světa karavaningu, ne takovéhle nepřesné, bůhvíodkud převzaté a nepodepsané slátaniny.

Takže bohužel na rozdíl od milana59 si myslím, že si autor žádnou velkou práci nedal, výsledkem je zaplácnutá strana nepoužitenou tabulkou. :(
LadousLadousČlen
Přidáno před 12 let
[quote]Martin75 napsal:

Laďouši, díky za příspěvek. Vidím stejně a při nocování dodržuji stejné zásady jako ty - zatím nikdy nikde problém nebyl. Přesto neustále narážím na informace, že u nás se prostě v autě spát nesmí, nesmí a nesmí. Kromě uvedeného časopisu je to např. v informacích v brožuře CCI.

Finta je možná v tom, kdo tuto informační brožuru vydává a zda tato skupina lidí má zájem na tom, abys raději spal volně a venku a nebo abys raději měl strach a jel do kempu.

Neboj se, ani u CCI nedostaneš slevu zadarmo....

Článek v časopise jsem nečetl, protože ho nemám předplacený a ani si ho nekupuji. Důvod jsi právě v předchozím diskusním příspěvku odhalil :g, nějak mi hodnota informací, které v časopise můžu načerpat, neodpovídá jeho ceně. O tom jsem se přesvědčil v několika číslech, čímž jsem získal výhodu, že se například nebojím spát mimo kemp !M

Ale ještě mě napadlo jedno hledisko. Časopis musí být prodáván, aby mohl existovat. Tedy musí psát pro lidi, kteří jej kupují. A podle mého soudu 100% lidí užívajících obytné přívěsy a 80% lidí užívajících obytná auta raději spí v kempu než volně. Tedy to jsou "většinoví" čtenáři časopisu a těm infomrace typu zmiňované tabulky naprosto postačují.

A protože celou dobu, co tak trochu kritizujeme zmíněný časopis a práci jeho redaktora(ů), mrkám občas do pravého horního rohu, kde na mě svítí jistý banner, už své kritiky zanechám, protože nechci býti zabanován :x
Vladi
Upravil Ladous dne 03.07.2012 05:57, před 12 let
R
RudyČlen
Přidáno před 12 let
Taky přidám svůj pohled na věc.
myslím si, že v prvé řadě je třeba být nenápadný. Jedno, maximálně dvě auta zaparkované na noc v koutě parkoviště projíždějící hlídka policie "přehlédne". Zkuste však na stejném místě zaparkovat těch aut pět nebo šest a už je na problém zaděláno, i kdyby nakrásně bylo zateměno, ticho i schůdky zataženy. Takže chce li někdo nocovat na divoko, musí se smířit se samotářským způsobem cestování.
SmrzSmrzČlen
Přidáno před 12 let

Citovat

Rudy napsal:

Taky přidám svůj pohled na věc.
myslím si, že v prvé řadě je třeba být nenápadný. Jedno, maximálně dvě auta zaparkované na noc v koutě parkoviště projíždějící hlídka policie "přehlédne". Zkuste však na stejném místě zaparkovat těch aut pět nebo šest a už je na problém zaděláno, i kdyby nakrásně bylo zateměno, ticho i schůdky zataženy. Takže chce li někdo nocovat na divoko, musí se smířit se samotářským způsobem cestování.


Souhlas s Rudym:g přesně tak to je. Cestuji po Evropě obytným autem, docela dlouhým 7,5 m a myslím, že i hodně. V kempu jsem spal pouze třikrát. Zatím ani v Italli, Franci, Rakousku, Slovinsku, Belgii atd., jsem neměl problém najít místo pro parkování. Jestliže vím, že v Chorvatsku u moře nezaparkuji, tak tam prostě nejedu. Když je někde cedule se zákazem stání obytek, tak jsem toto respektoval a jel jsem jinám. Ale to samé v Čechách. Proto mám obytné auto, abych se mohl prostředí přizpůsobit. Za celé ty roky, jsem byl pouze 2x upozorněn policii na nevhodné místo pro přespání. Respektoval jsem to a odjel. A jestli že jsem toto místo chtěl navštívit ve dne, tak přece není problém se opět po přespání vrátit. Samozřejmě je problém, kdybych chtěl trávit na atraktivním místě (třeba na pláži) 14 dnů, to asi nejde. Proto máme kemp.
Ivo
T
tom74Člen
Přidáno před 12 let
měli jsme vestavbu transita,
teď momentálně jezdíme s fordem galaxy ( uvnitř postel ) a v plánu je další obytná vestavba, ta už neprovokuje prakticky vůbec a na první pohled prostě stojí na parkovišti dodávka........
Jan BordovskyJan BordovskyČlen
Přidáno před 12 let
Ahoj Martine, nesmíš si plést kempování s obytkou a nocování ve smyslu "já tady jen parkuju".
Kempování ve smyslu táboření (podle legislativy "...činnost umožňující pobyt v přírodě s možností přespání, přípravu jídla, hygienu apod....") u nás upravuje Zákon č. 114/1992 Sb. O Ochraně přírody a krajiny, Zákon č. 289/1995 Sb. O Lesích a dále místní městské a obecní vyhlášky. Tam jsou uvedena místa, kde je táboření zakázáno. Na soukromých pozemcích je vždy nutné mít svolení majitele - i pokud pozemek patří obci. Nemusí tam být zákazová značka.
Alespoň z tohoto se vychází. Jestli to je 100% správně, nevím. Žádné lepší ustanovení neexistuje a ministerstva na naše dotazy (ano, ptali jsme se nesčetněkrát, protože sám spím nadivoko desítky nocí ročně...) zatím nereagují, nebo nám píší totéž.
Proto se uvádí, že volné kempování/táboření v ČR obecně povoleno není, byť tato legislativa pamatuje historicky spíše na stany. Když si postavíš stan, je to jednoznačné, ale že se dá s obytným autem kempovat, nebo také jen "parkovat přes noc", je druhá věc.
Až se z toho i u nás stane masová záležitost a všude budou "parkovat" obytná auta, určitě se to bude řešit, stejně jako v jiných zemích.
Tabulka je především velmi zjednodušená, protože situace s volným tábořením v Evropě je neskutečně složitá a ve většině zemí dost nejednotná, proto má sloužit jen jako základní vodítko. Zdrojem informací jsou turistické úřady daných zemí, ADAC a UAMK.
Pokud nějaká podmínka platí pro jednu noc, tak platí samozřejmě i pro více nocí. Regionální omezení jsou nejčastěji značky pro karavany s vyznačenou dobou zákazu stání. A ano Martine, na vlastní zahradě spát můžeš.
Z tabulky nám bohužel vypadly popisky 9 a 10, omlouváme se a doplňujeme:
(9) - Tolerováno jen na některých dálničních odpočívadlech a v některých kantonech
(10) - Neplatí v zastavěných oblastech a v blízkosti kempů
DetlikDetlikNováček
Přidáno před 12 let
Podobná tabulka vyšla nedávno v německém časopise Reisemobil International, když jsem se šéfredaktora ptal, jak na údaje u ČR přišli (vše zakázáno), odpověděl, že se jedná o informace z autokulubu ADAC. Podle mě není přenocování v autě u nás řešeno žádným předpisem a není nijak omezeno, pokud auto parkuje na místě, kde se smí parkovat. :)
Martin75Martin75Člen
Přidáno před 12 let

Citovat

Jan Bordovsky napsal:

Ahoj Martine, nesmíš si plést kempování s obytkou a nocování ve smyslu "já tady jen parkuju".
...

Dobrý den,

Rozumím, že zpracování podobné tabulky pro celou Evropu je obtížné, ale věřím, že alespoň pro země blízké by měly být informace maximálně přesné. Váš časopis beru jakou autoritu v oboru a také od něj očekávám relevantní informace, na které se lze spolehnout. Pokud je tedy obtížné určité informace zjistit nebo ověřit, tak spíš raději nepublikovat nic.

K vašim argumentům a vysvětlení toliko (pro přehlednost opět do číslovaných sekcí):

1) Odkud pochozí vás "výklad z legislativy" slova táboření? Zákon žádnou definici neobsahuje a bylo by věcí soudů jak si jej vyloží - tj. zda je přespání v obytném voze na parkovišti tábořením. Bavíme se samozřejmě o přespání v autě, nikoliv o záboru komunikace dalším vybavením (markýza, kempový nábytek apod.)

Já jsem názoru, že přespání v nástavbě zaparkovaného vozidla žádné táboření není, neboť se zde žádný tábor nebuduje a samo auto je parkujícím vozidlem, nikoliv táborem. Policie také může jednat jen v rámci zákona, nikoliv zákon sama vykládat nad jeho rámec. Z tohoto pohledu by tedy bylo zajímavé zjistit, zda už někdo u nás pokutu za "táboření" dostal, když je všude šířen onen mýtus o tom, že se to nesmí.

2) I pokud bych přistoupil na výklad, že přenocování v obytnom voze může být za určitých okolností tábořením, tak vámi odkazovaný zákon 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny zakazuje táboření pouze v územích, kde platí zvláštní režim, konkrétně - § 16 národní parky, § 26 CHKO, § 28 Národní přírodní rezervace. To jsou jen velmi malá a vymezená území se zvláštním režimem ochrany přírody, nic jako "generální" zákaz táboření v ČR neexistuje.

3) Zákon č. 289/1995 Sb., o lesích, který rovněž uvádíte v odpovědi již zcela nepostihuje diskutovanou problematiku. V § 20 odst 1 (zákaz některých činností v lesích) je opravdu v písmenu k) uveden zákaz táboření, ale ve stejném odstavci, písmeno g) je také zakázáno "jezdit a stát s motorovými vozidly". Vzledem k tomu, že lesem vede bezpočet silnic určených pro motorová vozidla a existují v lese i parkoviště, lze tedy dovodit, že uvedené komunikace (vozovka, vyhrazené parkoviště) nejsou součástí lesa, kde by byly tyto činnosti zakázány, ale vztahuje se na ně zákon o pozemních komunikacich. Ostatně viz § 2 vymezení pojmů "Pro účely tohoto zákona se rozumí a) lesem lesní porosty s jejich prostředím a pozemky určené k plnění funkcí lesa," Pokud se tedy s obytným vozem zdržuji na uvedených komunikacích určených pro provoz motorových vozidel, neporušuji ani zákon o lesích.

4) Ve své odpovědi dále zmiňujete bez bližšího obecní a městské vyhlášky, které prý také mohou upravit nocování v automobilu. Byly by nějaké příklady? Obce mohou upravit pouze to k čemá je zmocňuje zákon (128/2000 Sb). Úplný přehled toho, co lze upravit obecní vyhláškou je na stránkách Ministerstva vnitra zde ( http://www.mvcr.c...mp;chnum=2 ) a myslím, že žádná obecní vyhláška, která by paušálně zakazovala přespání v automobilu nikde u nás neexistuje. Pokud by tedy obec chtěla omezit takovouto formu nocování muselo by toto být řešeno ve spolupráci s příslušnými orgány např. zákazovými značkami (zákaz stání 22-6 apod.) a to případně i upravě "zóna", nikoliv vyhláškou obce.

Závěrem - nechci působit jako nějaký prudič. Plně dodržuji uvedené rady a doporučení pro nenápadné přenocování na kterých se tu všichni shodneme tj. co nejméně upozorňovat a zatěžovat okolí. Prostš bych rád věděl na čem jsem - a myslím si, že by bylo dobré jednou provždy vyvrátit onen mýtus, že u nás je nocování (tj. přespání v autě na místě, kde auto může běžně parkovat) zakázáno, protože se zatím nic takového nepodařilo prokázat a to ani teoreticky (v právní úpravě), ani prakticky (že by konečně někdo zaslal rozhodnutí správního orgánu o spáchání přestupku). :-)

M.
ivanoivanoČlen
Přidáno před 12 let
Veľmi dobrý výklad, myslím, že to platí všeobecne pre všetky európske štáty. Čo ja robím v zaparkovanom aute ak neporušujem zákazy stánia, či spím, či pijem kávu, čítam noviny, alebo spím nemôže nikoho zaujímať. A žiadny zákon nezakazuje jednu z týchto činností, t.j. spánok.
Ja som už dokonca párkrát na klopanie ani neotvoril, nikto mi nemôže preukázať, že som bol dnu v aute a vylomiť dvere si žiadny policajt netrúfne. Ale tých prípadov nebolo veľa.
LadousLadousČlen
Přidáno před 12 let
Dobrý den,

Rozumím, že zpracování podobné tabulky pro celou Evropu je obtížné, ale věřím, že alespoň pro země blízké by měly být informace maximálně přesné. Váš časopis beru jakou autoritu v oboru a také od něj očekávám relevantní informace, na které se lze spolehnout. Pokud je tedy obtížné určité informace zjistit nebo ověřit, tak spíš raději nepublikovat nic.

atd atd,



Naprostý souhlas a také souhlase s Ivano :g
Vladi
TomykTomykČlen
Přidáno před 12 let
ad Martin 75 výborně napsané souhlasím s rodinou jezdím pouze nadivoko kvůli tomu jsem si přece pořídil bydlíka !)
slovo kemp je v množině sprostých tudíž nepoužívané :D

osobně to chápu (prosazování a utvrzování mýtu o zákazu kempování táboření stání ležení parkování) jako záměrné dezinformování, které nutně vede k tomu využívat služeb kempů (viz. info brožura CCI) tudíž paltit a platit a platit :(

V Polsku kde jsme byli loni i letos a kde je kempování na divoko národní sport kam my se na ně hrabem jsou schopný kempovat i v maluchu a navíc v Polsku neni problém s vodou u čerpaček což je v Čechách poměrně problém

V Čechách jsme letos i loni byli 10 dní po jižních Čechách s kolama a bydlíkem stál jsem v lese u rybníka na kraji vesnice prostě všude kde byl kus rovnýho placu když to bylo na kraji vesnice tak jsem zašel k nejblišímu domu kde pán sekal trávu a optal se jestli nebudeme vadit atd ne nevadíte a já vám na to mrknu když se jedete na ty kola :g

Je to o přístupu, jak říkal můj dědeček v životě ti stačí tři věci věci to si pamatuj Tomášku
za prvé:" Líná huba , holý neštěstí" za druhý: "Kdo se bojí se.e v síni" a za třetí: "Když si budeš vybírat manželku, dobře si prohlídni její maminku"!M
Tomyk&Jana&Betka, čuba Klára a pes Benny
Dethleffs 560 na Peugeot J5 2,5D jménem Abobus Jonáš :^
P
PetroldaČlen
Přidáno před 12 let
Zatím se neozval nikdo, kdo by měl osobní zkušenost s vykázáním od někud. Nehledě na to, že spousta podivínů přímo bydlí v zaparkovaných autech na parkovištích, okolí to vadí a trvá několik měsíců, než se podaří je z místa vykázat. U nás v ulici stojí vrak auta, vytéká z něj spousta sajrajtu na ulici a zatím se nikomu ze sousedů nepodařilo docílit jeho odtažení. V USA už v lesích vznikají sqoty bydlíkářů, lidí, kteří přišli o domy, když už nemají na hypotéku a časem se to dostane i k nám. A opět to nikdo řešit nebude....
TomykTomykČlen
Přidáno před 12 let

Citovat

Petrolda napsal:

Zatím se neozval nikdo, kdo by měl osobní zkušenost s vykázáním od někud.


No jestli ono to nebude tím že to opravdu není plošně zakázané jak se nás (viz výše) některé autority snaží přesvědčit :he
Tomyk&Jana&Betka, čuba Klára a pes Benny
Dethleffs 560 na Peugeot J5 2,5D jménem Abobus Jonáš :^
Jan BordovskyJan BordovskyČlen
Přidáno před 12 let
A kdo z vás takhle na férovku kempuje třeba se soupravou, s vytaženým nábytkem, grilem, se stanovým přívěsem apod. na kterémkoli místě, kde není zákazová značka, třeba i několik dní v kuse? Na návsi, u památek, ve městech, před hospodou?
Vzít si nenápadnou dodávku, celou ji zatemnit, postavit se v noci ke Kauflandu nebo pod les a dělat se neviditelným, to není problém. Všichni takhle jezdíme a je nás pět a půl, takže to nikomu nevadí. Ale toto je podle vás svobodné kempování, za kterým všichni jezdíme do Skandinávie?
Mimochodem, já už jsem byl vykázaný několikrát, a že to není plošně zakázané nikoho nezajímalo. Stanovisko CCC se nemění a stojím si za tím, že generální právo na volné kempování na veřejných a soukromých pozemcích u nás není.
S Michalem jsme si to vyřešili odborněji po mailu a pro Laďousovu paranoiu mám uklidňující zprávu - žádná mafie kempařů, ADACu a CCI, která by vás zastrašováním hnala do svých kempů, není.
Přeji hezké svátky v přírodě!
Lubos a DasaLubos a DasaČlen
Přidáno před 12 let
Ahoj. Martin75 to rozepsal docela dobře. Obecně je třeba rozlišit parkování, to jest příjezd, přenocování a odjezd od táboření, tedy zdržení se na místě po delší dobu a třeba i zabrání dalšího místa kolem pro stoleček a pod. S autem samozřejmě musím respektovat dopravní předpisy a z toho plynoucí omezení vjezdu, stání a podobně (např. do lesa, vyhrazená parkoviště, omezení daná dopravním značením,...). Pod pojmem táboření si asi každý představí stan, nebo spaní pod širákem, dnes to je ale i ten náš karavan. Táboření obecně u nás zakázané není, ale jsou místa, kde to zákon přímo zakazuje nebo kde to na obecních pozemcích může být obecní vyhláškou omezeno nebo i zakázáno, např. z důvodu bezpečnosti. Obecně je možné říci, že dnes má každý pozemek svého majitele a že tedy záleží na něm, jestli táboření (tedy i "karavanění") na svém pozemku bude trpět. My sami většinou jezdíme "na divoko" a zatím jsme nikde neměli problém ani s přenocováním, ani když jsme se zdrželi na jednom místě více dní. Je ale třeba zvolit místo tak, aby jsme nikomu nepřekáželi a nic jsme nepoškozovali. Když někomu zválíte neposečenou louku nebo ji po dešti rozjezdíte, tak vás asi nebude mít rád. Když stojím poblíž nějakého domu, klidně se zajdu zeptat, jestli jim nebudu vadit, mávnu na projíždějící hlídku MP nebo PČR a zeptám se jich na totéž, nebo se jich i zeptám na jiné vhodné místo a oni většinou poradí. No a když by snad někdo vrčel nebo měl výhrady, tak se s ním nebudu hádat a prostě budu respektovat, že má k tomu pozemku asi nějaké právo a odjedu jinam. Závěrem tedy lze konstatovat, že až na místa, kde je to příslušným zákonem, případně obecní vyhláškou zakázáno nebo omezeno, není v ČR táboření zakázáno. Vlastník nebo oprávněný uživatel pozemku ale může táborníka ze svého pozemku vykázat právě na základě svého vlastnického práva. Je to tak i např. v Polsku, kde se docela dobře volně táboří, ale i tam najdeš na některých místech tabulku "privatne". Jinde (Německo, Norsko,...) zas máš na parkovištích dodatkovou tabulku omezující čas parkování, nebo ze které plyne zákaz nocování, dokonce přímo se symbolem obytného vozu.
Zdraví
Luboš a Dáša
ivanoivanoČlen
Přidáno před 12 let
Ja si myslím, že sa tu trochu pletú dva pojmy. Táborenie a nocovanie v obytke. Táborenie môže byť obecne zakázané, už to tu bolo viackrát povedané, sú to vytiahnutý stôl, stoličky, gril, schodíky a pod.

Prenocovanie v aute a to aj obytnom, je ale niečo iné a to zakázané paušálne byť nemôže. Samozrejme, keď je niekde značka zákazu státia obyťákov, to už musím rešpektovať /teda mal by som :-)/.
Vy můžete zobrazit všechny příspěvky v tomto fóru.
Vy nemůžete začít nový diskusní příspěvek v tomto fóru.
Vy nemůžete odpovědět v této diskusi.
Vy nemůžete začít v anketu v tomto fóru.
Vy nemůžete na tomto fóru nahrát přílohy.
Vy můžete stáhnout přílohy v tomto fóru.

Copyright © 2023

Powered by PHPFusion. Copyright © 2024 PHP Fusion Inc.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Theme by PHP Fusion Inc
43,049,019 unikátních návštěv | Vygenerované za: 0.36205 sekund | Průměrně za: 0.36205 (0) sekund | Dotazy: 136 | Použitá paměť: 2.3MB/2MB